Здоров'я

Чи можна з кардіостимулятором займатися спортом?

Серед усіх людей, в минулому перенесли операції або серйозну терапію, люди з електрокардіостимулятором знаходяться під особливою увагою лікарів. Такий пацієнт повинен розуміти, що після операції він має змінити свої деякі звички, дієту, трудову діяльність, хобі, а правила для хворих з поставленим кардіостимулятором зробити способом життя.Чи можна з кардіостимулятором займатися спортом?

Зміст Показати

Правила поведінки на вулиці і в побуті, або життя з кардіостимулятором серця

 • Як часто необхідно відвідувати лікаря після операції?
 • Після виписки з клініки на перший огляд лікаря пацієнт повинен підійти через три місяці.
 • Потім на контрольні огляди слід приходити до кардіолога не рідше двох-одного разу на рік – це за умови, що пацієнта з кардіостимулятором нічого не турбує, у нього немає ніяких скарг або знову виникають захворювань.
 • Терміново відвідати лікаря необхідно, якщо виникли такі симптоми:
 1. Відчуття електричних розрядів в області серця, грудей.
 2. Пульс набагато нижче норми, яка запрограмована в апараті.
 3. Часті напади гикавки.
 4. Запальні процеси, біль в області кардіостимулятора, набряки.
 5. Паморочиться в голові, непритомність або напівнепритомності.
 6. Прискорене серцебиття.
 7. Стався розряд дефібрилятора.
 8. ЕКС видає будь-які звукові сигнали.

Як відомо, електрокардіостимулятор дуже чутливий до всіх електромагнітних випромінювань, і цих полів необхідно максимально уникати. На вулиці і в громадських місцях пацієнт з електрокардіостимулятором повинен проявляти обережність:

 1. Чи не з’являтися в зоні високовольтних ліній і кабелів, електричних стовпів і електропідстанцій.
 2. Чи не перебувати поруч з телевізійними вежами, РЛС, супутниковими антенами, ретрансляторами.
 3. У супермаркетах і магазинах, на вокзалах, в аеропортах і громадських приймалень такій людині не можна отримувати вплив металодетекторів.

У побуті і на робочому місці людина з електрокардіостимулятором повинен застосовувати певні заходи безпеки:

 1. Торкатися до електророзетки, проводам, робочим кабелям, роз’ємів і т.д. рукою, яка знаходиться на протилежній стороні від кардіостимулятора.
 2. Оберігати область електрокардіостимулятора від будь-яких впливів – тиску, тертя, ударів. Не можна намагатися змістити апарат під шкірою.
 3. Телефонний апарат (стаціонарний і мобільний) повинен бути завжди на Чи можна з кардіостимулятором займатися спортом?відстані не менше 30 см від електрокардіостимулятора – неважливо, знаходиться телефон в режимі очікування, або хворий розмовляє по ньому.
 4. Це ж правило стосується і аудіоплеєр – носити його слід на протилежному боці, на відстані не менше 30 см від ЕКС.
 5. Хворий не повинен використовувати незаземлені і неізольовані електричні інструменти, і побутові прилади.
 6. Не рекомендується працювати з електродрилем, будівельним перфоратором, газонокосаркою.
 7. Не рекомендується робота з надмірним напруженням м’язів плечового пояса і грудей – рубка дров, косовиця, а також всі види важкої фізичної праці.

Як правило, пацієнтові з електрокардіостимулятором лікар дозволяє роботу на домашньому комп’ютері .Допускаются також легкі загальнозміцнюючі вправи і види спорту – плавання, легкі пробіжки, спортивна ходьба і т.д.

Медичні процедури, заборонені після операції по установці пристрою

Кожен пацієнт, якому поставлений електрокардіостимулятор, має на руках особливий документ – посвідчення, яке ідентифікує його, як людину з ЕКС . У цьому посвідченні записана інформація про тип пристрою, а також контактні дані лікуючого врача.Ето посвідчення дає пацієнтові самому, наприклад, не проходити рамки металошукачів в аеропортах , або відмовлятися від медичних послуг, які заборонені людині з ЕКС:

 1. Магнітно-резонансна томографія (яку, при необхідності обстеження людини, можна замінити рентгенодіагностики або комп’ютерної Чи можна з кардіостимулятором займатися спортом?томографії).
 2. УЗД – якщо датчик приладу необхідно проводити над областю постановки електкрокардіостімулятора.
 3. Монополярна електрокоагуляція (при цьому біполярна коагуляція в ряді випадків може виконуватися, якщо лікар це дозволяє).
 4. Літотрипсія.
 5. Деякі види фізіотерапії – наприклад, електролікування, магнітотерапія.

Необхідно зауважити, що ехокардіографія і УЗД дослідження поза зоною кардіостимулятора виконувати не заборонено.

Чи можна працювати і займатися спортом після установки?

Якщо післяопераційний період пройшов без ускладнень і кардіостимулятор працює добре, більшість пацієнтів повертається до виконання своїх попередніх трудових обов’язків, але – з урахуванням нових обставин. Рекомендації фахівців про трудову діяльність пацієнта з електрокардіостимулятором серця:

 • Лікуючого лікаря необхідно повідомити, якщо трудова діяльність пацієнта пов’язана з експлуатацією електроприладів і електрообладнання під високою напругою, дуже сильними промисловими магнітами, радарами, іншими джерелами електромагнітного випромінювання.
 • Колеги хворого з ЕКС повинні знати про цей факт і мати координати, інструкцію по першої допомоги на випадок шлуночкової тахікардії та будь-яких позаштатних ситуацій зі здоров’ям пацієнта.
 • Так само, як і в побуті, людині з ЕКС необхідно уникати роботи з надмірним фізичним напругою, а також з ризиком падіння, ударів в область грудей і серця, перенапруженням м’язів грудей при фізичній праці. Якщо до операції пацієнт мав шкідливі умови праці, що потрапляють в категорії вищеперелічених видів робіт, йому необхідно змінити вид трудової діяльності і перейти на більш легку роботу.

Чи може людина з електрокардіостимулятором серця займатися спортом? Чи можна з кардіостимулятором займатися спортом?Існує думка, що людині з ЕКС можна займатися ніякими видами фізичних вправ – це не так. Більш того, легкі види спорту і деякі фізичні вправи дуже корисні , і зміцнюють серце і судини, стимулюючи організм до нормального работе.Перед початком занять будь-яким видом спорту необхідно отримати рекомендації свого лікуючого лікаря за кількістю навантажень, часу занять і доцільності обраних фізичних вправ. Для людини з електрокардіостимулятором заборонені наступні види спорту і вправи:

 • Всі види спорту, які передбачають безпосередній контакт і ризик ударів. Наприклад, ігрові види – хокей, футбол, а також східні єдиноборства – тхеквондо, карате.
 • Стрільба з рушниці і гвинтівки – віддача зброї в місце розташування стимулятора може пошкодити тканини над апаратом, а також механічно впливати на сам електрокардіостимулятор.
 • Підводне плавання, пірнання на будь-яку глибину, дайвінг.
 • Всі види спорту, пов’язані з підняттям тяжкості, струсом плечового пояса, ризиком падінь і ударів в область грудей – стрибки у висоту, бокс, штанга.

Під час занять фізичними вправами, які рекомендував лікар, хворий повинен орієнтуватися на власне самопочуття , і припиняти заняття відразу ж, як виникнуть тривожні симптоми або усталость.Во час фізичних занять і відпочинку на вулиці в теплу пору року необхідно захищати область стимулятора від прямих сонячних променів .

Коли виконують заміну?

Електрокардіостимулятор, імплантований хворому, необхідно періодично перевіряти на працездатність. Консультації для перевірки ЕКС призначає лікуючий лікар – в середньому, цей термін визначається шістьма місяцями .Чи можна з кардіостимулятором займатися спортом?

 • Електрокардіостимулятор замінюють, якщо вийшов термін заряду батареї, і під час контрольної перевірки виявлено її недостатній заряд. ЕКС також замінюють, якщо відбулися якісь надзвичайні ситуації, які викликали збій в роботі або навіть його пошкодження, а також запальний процес в області імплантованого апарату.
 • Заміна електрокардіостимулятора є нескладною процедурою, вона виконується під місцевою анестезією.
 • Найчастіше в заміні потребує не сам апарат ЕКС, а електрод. В цьому відношенні найкраще в експлуатації показали себе біполярні електрокардіостимулятори, які більш надійні і забезпечують тривалу роботу без поломок.

Якщо на момент запланованої контрольної перевірки ЕКС і консультації лікаря пацієнт змушений виїхати, то необхідно в місці його майбутнього перебування заздалегідь визначити клініки, які мають досвід контролю ЕКС подібного типу, і може бути – заздалегідь здзвонитися з будь-якої клінікою і проконсультуватися з приводу прибуття, можливості перевірки ЕКС або його заміни.

Відгуки пацієнтів

Ніна Костянтинівна: Мені 55 років, кардіостимулятор ЕКС 452 поставили 3 роки тому в режимі DDD. Ходжу до лікаря кожні півроку, іноді частіше. За цей час міняли тільки електрод.Марія Терьохіна: Мені 66 років, електрокардіостимулятор варто вже 8 років. Вірніше, два черзі – другий переімплантірован через 3 роки після імплантації першого ЕКС. Веду активний спосіб життя, я – в минулому спортсменка. Майже нічого не змінилося з ЕКС – пробіжки, активний отдих.Не потрібно зациклюватися на хвороби, потрібно жити. А коли збої – лікарі оперативно усувають неполадки. Хочу зауважити, що моє серце саме не б’ється – працює тільки ЕКС.Светлана:

Ніхто не знає, яка тривалість життя з електрокардіостимулятором? Імплантований рік тому, весь цей час не покидає страх, що відключиться, батарейки сядуть, щось станеться … Вже втомилася жити в страху!

Микола Євгенович: Якщо боятися, то і від страху можна порушення здоров’я отримати. Мені здається, зараз апарати такі технічно просунуті, що боятися просто нерозумно. Ну а людина в своєму житті не відчуває панічний страх, що його серце візьме – так зупиниться? Випадки всякі бивают.А людина з кардіостимулятором більше захищений від будь-яких непорозумінь – роботою серця керує розумний прилад. У мене ЕКС 6 років, виконую правила здорового життя – і не боюся нічего.Ольга: З електрокардіостимулятором в 2009 році я народила доньку – поставили апарат прямо перед пологами.

Зараз вже звикла до нього, навіть не помічаю, в повсякденному житті і на роботі (я вчитель) змін не відбулося – все, як і раніше.

Так що живіть здоровим життям, радійте життю і не бійтеся нічого – все буде добре! Сергій: У мене була блокада 2 ступеня 3 типу. Поставили електрокардіостимулятор півтора роки тому. Живу, як і раніше, навіть бігаю, закінчив інститут, працюю на виробництві – ніяких проблем. Це раніше я боявся, найбільший страх – померти, що серце не витримає. А зі стимулятором цей страх пішов. Хочу сказати і про саму операцію – шов непомітний майже, зовні нічого не випирає. Не бійтеся і ставте стимулятор – значно підвищує якість життя!

Життя з кардіостимулятором

Імплантація електрокардіостимулятора – основний метод лікування порушень ритму і провідності серця, які проявляються брадикардією (при синдромі слабкості синусового вузла, атріовентрикулярна блокадах) .Ще відносно недавно шви після установки електрокардіостимулятора знімали на 7-8-й день після операції. Сьогодні лікарі накладають внутрішньошкірні шви замість поверхневих, що дозволяє скоротити перебування пацієнта в клініці після імплантації кардіостимулятора до 2-3 дней.После виписки з лікарні необхідно дотримуватись певних рекомендацій для якнайшвидшого відновлення здоров’я.

Після встановлення кардіостимулятора

Наявність електрокардіостимулятора ні в якій мірі не обмежує пацієнта в фізичної актівності.Ісключеніе становить лише перший місяць після операції, коли не рекомендується плавати, піднімати тяжкості, активно рухати лівою рукою – саме з лівого боку зазвичай встановлюється кардіостімулятор.Ограніченіе пов’язано не з самим пристроєм, а з тим, що рана, що виникла через його установки, повинна зажити. Якщо до імплантації стимулятора пацієнт займався спортом, вже через місяць після операції він може без проблем повернутися до колишнього способу життя.

Установка електрокардіостимулятора – втручання малоінвазивне, не настільки травматично, тому воно не тягне за собою будь-яких істотних обмежень.

Інша справа, що існують кардіостимулятори, що дозволяють проходити процедуру МРТ, і кардіостимулятор, які не передбачають такої возможності.Прі цьому інші медичні процедури можна проходити без проблем, як і користуватися побутовою технікою, електроінструментами, стільникового связью.Несколько слів про необхідність проходити через металодетектори. пацієнта електрокардіостимулятора потребує не рекомендується проходити через рамки пристроїв передпольотного контролю – вони є джерелом електромагнітних завад, які можуть бути сприйняті кардіостімулятором.Прінціп роботи детекторів крадіжок в магазинах не має на увазі впливу на імплантовані пристрої – систем захисту можна не побоюватися, але в цілях безпеки не рекомендується затримуватися при проході через них.Потенційні впливу пристроїв передпольотного контролю і детекторів крадіжок на імплантовані пристрої носять тимчасовий характер, і нормальне функціонування кардіостимулятора моментально відновлюється при виході із зони дії джерела перешкод. Ця інформація, як правило, повідомляється в супровідних пам’ятках для пацієнта від фірм-виробників, які додаються до паспорту електрокардіостимулятора.

Громадянам, яким імплантуються електрокардіостимулятори, зазвичай видають карту прийнятого в Росії зразка. При бажанні пацієнти можуть оформити карту європейського зразка.

При пред’явленні цієї карти можна не проходити через металодетектор. Правило поширюється на аеропорти, театри, стадіони – все місця, де є металлодетектори.В випадку, якщо карта випадково залишилася вдома або загубилася, – потрібно спокійно, не затримуючись, пройти через рамку.

 

Особливості установки електрокардіостимулятора

Сучасні стимулятори імплантуються в підшкірну клітковину або під грудний м’яз, але це лише завершальний етап операціі.Сложность операції по імплантації системи стимуляції полягає в проведенні електродів в різні камери серця і розташуванні їх таким чином, щоб вони могли бути «очима» і «руками» кардіостимулятора .Тобто інформація, яка надходить від електродів до стимулятора (детекция власних скорочень серця), повинна бути дуже достовірної, що, в свою чергу, дозволить пристрою миттєво приймати «правильні» рішення про необхідність стимуляції серця.Чи можна з кардіостимулятором займатися спортом?Існує певний відсоток людей, яких називають стімуляторозавісімимі, частота їх серцевого ритму жорстко управляється кардіостимулятором. Власний пульс у таких пацієнтів вкрай рідкісний (20-30 ударів в хвилину) або взагалі відсутній. Такі хворі поступають у відділення по каналу швидкої медичної допомоги та вимагають імплантації кардіостимулятора в екстреному порядке.Также можливі ситуації, при яких ступінь блокади серця з часом збільшується. Під час перевірки або зміни кардіостимулятора з’ясовується, що власного ритму у пацієнта практично немає або він вкрай рідкісний. Таким людям вкрай важливо вчасно і регулярно контролювати роботу електрокардіостімулятора.Во всіх сучасних стимуляторах передбачена функція частотної адаптації, яка забезпечує базову частоту 60 ударів в хвилину,а також зміна частоти стимуляції в залежності від рівня фізичної актівності.Інимі словами, в стимуляторе є сенсор, детектирующий і оцінює рівень фізичного навантаження, якій піддається пацієнт. При цьому чутливість сенсора, його частота – параметри, які підлягають настройці. Потреба в застосуванні частотної адаптації серед пацієнтів становить близько 30-35%.

Кардіостимулятор і спорт, чи можна займатися спортом з ЕКС

Кардіостимулятор і спорт, в цілому, сумісні, якщо мова не йде про бойові мистецтва (бокс, карате, ушу і т.д.) або важкої атлетіке.Для мене це питання стало особливо актуальним у зв’язку з тривалим заняттям фізкультурою і спортом – фактично з 14 років, коли я записався в секцію ушу; потім був тренажерний зал, кікбоксинг, пауерліфтинг, Загальнофізична підготовка (біг, підтягування, віджимання від підлоги і на брусах), знову бокс з «підкачкою» .Після установки кардіостимулятора, вже в першу ніч, коли я не міг по нормальному спати (можна було лежати тільки на спині), особливо дошкуляла мене думкою була саме можливість продовжувати займатися спортом. Захоплення спортом – це як наркотик, якщо до нього звикнути, то відмовитися буде дуже складно. Зрозуміло, що після імплантації електрокардіостимулятора серця доступні будуть далеко не всі види спорту:Лікарі – дільничний кардіолог, лікар в кардіоцентрі, хірурги – радять вести рухливий спосіб життя, проте дотримуватися деяких правил, що гарантують нормальну роботу імплантованого приладу і цілісність електродів:

 • уникати будь-яких контактних (контактно-травматичних) видів спорту – сильний удар в область грудини (по грудях) може пошкодити електрод (у нього пластикова оболонка), а удар в область імплантації апарату – забій тканин (сам прилад чи постраждає, він надійно захищений титанової оболонкою);
 • важка атлетика і все її різновиди (гирьовий спорт, армреслінг, пауерліфтинг, бодібілдинг) також опиняться під забороною – це пов’язано з ризиком пошкодження електродів в місцях вигину (анатомічно електрод проходить по венах і в декількох місцях змінює свій напрямок) – монотонні рухи під навантаженням підвищують ризик поломки оболонки проводу.

Кардіостимулятор і спорт можуть бути несумісні в наступних випадках:

 • були проблеми при імплантації, наприклад, нагноєння, або сам прилад рухливий в ложі;
 • встановлені вітчизняні електроди (відзначаються їх поломки) – тут, втім, краще розмовляти хірургом, тому що російські вироби удосконалюються і поломки були характерні до кінця нульових, як йдуть справи з новими моделями, слід проконсультуватися з фахівцем;
 • в перші три місяці після операції по установці ЕКС – фізична активність для руки, поблизу якої імплантований стимулятор, обмежена: не можна піднімати вагу більше 3 – 5 кг (2 – 3 тижні), відводити руку далі 90 градусів від тіла (2 – 3 місяці) , піднімати руку над головою, вище рівня плеча (1 – 1,5 місяця);
 • в перші 6 – 8 місяців активні вправи можуть привести до зайвої рухливості ЕКС в ложі і вибивання електродів від серця – потрібно дочекатися поки вони приживуться. Строго кажучи, серйозні ризики є тільки в перші тижні, однак, різке початок ні до чого доброго не приведе, тому тільки до кінця 8 місяці можна переходити з розминки / розробці до повноцінної активності з урахуванням вищевикладених обмежень.

Гімнастику для рук мені дозволили буквально через 2 місяці після операції, ходити – чим більше, тим краще, але без фанатизму – вже в перший тиждень. Через три тижні я почав бігати (по 5 хвилин), а плавати пацієнти повинні починати місяці через 2 – 3 (але не підводним). Мій найдовший маршрут в перший місяць після установки ЕКС склав понад 12 км пішки.

Активні види спорту і кардіостимулятори

Як вже було сказано, фізична активність після операції вітається. Вона допомагає підтримувати власний ритм роботи серця, служить профілактикою атеросклерозу, благотворно позначається на загальному стані серцево-судинної системи (в тому числі кровоносних капілярів) і здоров’я в целом.Пріветствуются легкі вправи: гімнастика, неквапливе плавання, ходьба.Не заборонені фітнес, пробіжки (але не по пересіченій місцевості і не швидкий біг в перші півроку-рік, краще замінити ходьбою, наприклад, скандинавської, хоча марафонці з кардіостимуляторами є, тому ця рекомендація «по самопочуттю»), танці (в тому числі спортивні та бальні, але тільки в тому випадку , якщо немає різких рухів і великого навантаження для руки, де встановлений штучний водій ритму серця, ІВР).Ходити швидким кроком і займатися скандинавської (шведської) ходьбою з кардіостимулятором можна. Навпаки це навіть показано.

Швидкий крок (при якому людина пітніє) є відмінним і безпечним вправою для серцевого м’яза, а скандинавська ходьба завантажує всі м’язи ніг, кора і деякі м’язи плечей і рук.

Я використовую шведську ходьбу як ранкової гімнастики. Якогось дозування по ходьбі немає – виключно за самочувствію.Пілатес, хула-хуп (гімнастичний обруч) є безпечними і корисними практиками для пацієнтів з штучними водіями ритму сердца.Ісключенія складають вправи (пози) в яких велике навантаження на руку, поблизу якої встановлений ЕКС.

Втім, це обмеження поширюється не на всіх людей – молодим пацієнтам, в хорошій фізичній формі через півроку – рік можна робити майже все.

Обмеження і заборони стосуються єдиноборств (в тому числі боротьби) і важкої атлетики, а також підводять вправ, наприклад, ударам молотом по покришці (заборонена і рубання дров – по-перше, велика амплітуда з різким рухом і тканини деревини можуть виявитися занадто жорсткими). Легкі ж руху дозволяють домогтися більшої еластичності зв’язок і фасцій навколо електрода. Можна виконувати гімнастичні вправи з невеликими за вагою утяжелителями (я почав десь з другого місяця після операції) .Стрелять з рушниці, займатися на електромагнітних тренажерах не рекомендується. Строго заборонено стріляти з рушниці з упором прикладом в область імплантації кардіостимулятора. Електромагнітні тренажери також рекомендується уникати, хоча тут залежить від взаємного положення ИВР і електромагніту тренажера – чим вони один від одного далі, тим безопаснее.Впрочем,з кардіостимуляторами займаються навіть хокеєм і гірськими лижами (але краще не на професійному рівні). Пацієнти вільно займаються плаванням, фітнесом. А ось стрільба з гвинтівки (рушниці) під забороною – приклад можна розміщувати поблизу плеча, куди імплантований ЕКС: удар при віддачі може пошкодити тканини над апаратом.

Активні ігрові види спорту – баскетбол, волейбол, футбол – знаходяться в прикордонному стані. З одного боку, вони не уявляють самі по собі реальної загрози для електродів або стимулятора серця. Однак в них можливі удари і різкі рухи, падіння, багато бігу з прискореннями і стрибків, що вже небезпечно. Тому дворовий і аматорський спорт ще можуть бути, але не професійний.

Тому баскетбол та інші активні ігри спорту з кардіостимулятором, в цілому, не заборонені, але слід уникати зіткнень і елементів боротьби в процесі гри. Те ж саме – щодо ударів м’ячем в груди. Плавання і купання влітку з кардіостимулятором в відкритих джерелах безпечні: це стосується як самого плавання, так і сонячних променів (якщо дуже-дуже сильно не перегріватися) .Рекомендую виконувати вправи на м’язи кора (корпусу) – вважається, що для здоров’я спини і хребта, потрібно кожен день виконувати не менше 400 руху в поперековому отделе.Еслі апарат встановлений в правій грудної м’язі, то протипоказані такі види спорту: бейсбол (або гилка), великий теніс, городки інші види спорту, де передбачаються махи правою рукою. Вважається, що при установці імпортних електродів немає і цих обмежень.Однак все ж слід уникати великого фізичного навантаження.

Які фізичні вправи можна робити для людей з кардіостимулятором?

Пацієнтам з кардіостимуляторами можна робити майже все вправи низької та середньої інтенсивності, що не припускають різких рухів з навантаженням рукою, на стороні якої імплантований ЕКС. І якщо важка атлетика заборонена, то заняття на тренажерах і з вільними вагами (гантелями вагою до 10 – 15 кг), в залежності від вихідної фізичної форми, цілком доступни.Конечно, залежить від самого тренажера, наприклад, блоковий тренажер для прокачування м’язів стегна абсолютно безпечний, а горезвісна «метелик» і тяги верхнього блоку, напевно, потенційно небезпечні (хоча я підтягуюся, що можна порівняти з вправами на блочному тренажері). Тобто відвідування тренажерного залу заради фітнесу допустимо, а для бодібілдингу / пауерліфтингу – немає. У тренажерному залі можна спокон займатися на бігових доріжках, велотренажерах або еліптичних тренажерах (орбітреків), з гантелями,але штанга – вже під питанням.

Який кардіостимулятор краще для занять спортом?

Краще імпортний кардіостимулятор, як варіант – вітчизняна модель з імпортними електродами (проміжне за ціною рішення, наприклад, однокамерний ЕКС обійдеться не в 35 – 40, але і не в 80 тисяч рублів – а в 50 – 55). Електроди (проводу) можуть ламатися при фізичних навантаженнях, а імпортні стійкіше до механічних навантажень, плюс випускаються і спеціальні спортивні моделі ИВР.

Заняття спортом і різні види кардіостимуляторів

З медичної точки зору кардіостимулятори щодо спорту можна розділити на два великих типи: з частотної адаптацією і без нее.Зарубежние апарати, наприклад, виробництва Medtronic, як правило, мають таку функцію. Вітчизняні – НЕ всегда.Частотная адаптація кардіостимулятора дозволяє йому змінювати ритм електричних імпульсів до серця, збільшуючи їх частоту слідом за зростаючою фізичним навантаженням.

Якщо ваше серце не має власного ритму, а цілком залежить від роботи ЕКС, то у випадку з апаратом без частотної адаптації, ви будете себе погано почувати: м’язи вимагають кращого кровопостачання, що передбачає збільшення частоти серцевих скорочень. Однак апарат зробити цього не може, тому що запрограмований на підтримку певного ритму.

У приладів з частотної адаптацією такого немає – вони будуть підвищувати ритм серця відповідно до потреби організму (але не більше деякого значення, наприклад, 120 – 130 ударів, звідси обмеження на темп навантаження – вона повинна бути помірною). Однак при наявності ускладнень – стенокардії або серцевої недостатності – заняття спортом під питанням: консультуйтеся з врачом.Еслі власний ритм серця зберігається і ЕКС потрібен тільки, щоб він не падав нижче заданої межі, проблем із заняттями спортом бути не повинно. Наявність частотної адаптації у закордонних приладів визначається по маркуванню: якщо є буква R, значить є і функція частотної адаптаціі.В цілому, сучасні електрокардіостимулятори можуть працювати в умовах активного фізичного навантаження і не накладають нерозумних обмежень на заняття спортом і тренування.

Їх система дозволяє підтримувати серцевий ритм в широкому діапазоні частот, що необхідно для функціонування організму з різними навантаженнями.

Штучна стимуляція дозволяє жити повноцінним життям, в тому числі відвідувати тренування. І наостанок – цікаве обговорення: Чи є серед спільноти люди з кардіостимуляторами, які при цьому займаються спортом? Особливо був би цікавий досвід тих, хто зміг нормально освоїти так сказати не дуже рекомендовані види спорту з кардіостимулятором. Я не про карате або дзюдо, тут все зрозуміло, а ось, наприклад, активно-рухливі види спорту (футбол, волейбол і т.д.), активну їзду на велосипеді, походи і т.п. Тобто то, що прямо не заборонено через можливість зламати стимулятор, але і не заохочується особливо, тому що деякі ризик все ж є.

 

Реабілітація та фізичні навантаження для людей з кардіостимулятором

Отже, вам імплантований кардіостимулятор. Яку ж реабілітацію необхідно пройти, перш ніж повернутися до звичного життя. Перш за все, хочеться дати вам визначення слова реабілітація. Так ось, реабілітація після кардіостимулятора – це комплекс заходів спрямованих на пристосування організму до нових умов жізні.Для того щоб електроди і корпус карідостімулятора прижився в організмі пацієнта повинно пройти до трьох месяцев.Как пройде реабілітація залежить від декількох факторів. По-перше, це вік. Якщо вік понад 70 років, то, як правило, знижена активність, багато супутніх захворювань.

В цілому, вікові зміни роблять більш складним процес реабілітації після будь-якої операції. З іншого боку, складним може бути період реабілітації у дітей, особливо віком до 7 років. Так, у дітей є незрілою імунна система, що робить їх уразливими для інфекційних ускладнень.

Крім того, має значення загальний фізичний розвиток, активність, заняття спортом. Без сумніву, активна людина легше перенесе операцію.

Реабілітація в ранньому післяопераційному періоді

Перш за все, завжди необхідно дотримуватись рекомендацій лікаря! У ранньому післяопераційному періоді, починаючи з другого післяопераційного дня пацієнтам зазвичай дозволяється ходити. Звичайно, якщо у пацієнта немає супутніх, що перешкоджають цьому заболеваній.Етот період особливо значущий для людей, які через рідкісного ритму до операції не могли ходити. Таким людям необхідно провести в стаціонарі близько тижня. Протягом цього часу, вони поступово починають сідати в ліжку, вставати, і ходити.

Якщо ж пацієнт до операції міг ходити, то після операції вона починає ходити без проблем. Після операції зазвичай зникають запаморочення і непритомність, тому ходити пацієнтам досить безпечно. Таким чином, через добу після операції можна вставати.

На 2-3 добу, якщо операція пройшла без ускладнень, пацієнта виписують із стаціонару.

Реабілітація будинку після виписки

Так, де ж проходить реабілітація пацієнтів після виписки? Існує три варіанти: будинки, в терапевтичному відділенні, в санаторії. У більшості випадків, пацієнт після виписки відправляється домой.Дома він знаходиться під наглядом лікаря кардіолога поліклініки за місцем проживання. Через 2 тижні пацієнта виписують на роботу. Таким пацієнтам роз’яснюють правила способу життя після операції. Рану 2 тижні не можна мочити.

Руку з боку імплантації вище рівня плечей не піднімати. Спати на спині або на лівому боці. Ці прості правила в сукупності з поступовим збільшенням щоденної навантаження потрібно дотримуватися 3 місяці. Після цього терміну пацієнт веде спосіб життя звичайної людини.

Вся реабілітація зводиться до спостереження за раною і очікуванню моменту, коли електроди приживуться (3 місяці).

Реабілітація в терапевтичному та кардіологічному відділеннях

Якщо ж пацієнт має важку супутню патологію: інші хвороби серця, хвороби легенів, нирок, печінки, то таких пацієнтів після виписки з хірургічного відділення відправляють на 2 тижні в відділення терапевтичного профілю, як правило – кардіологічне відділення. У терапевтичному відділенні лікарі здійснюють медикаментозну терапію супутніх захворювань. Також лікарі здійснюють контроль за режимом і післяопераційною раною.

Реабілітація в санаторії людей з кардіостимулятором

Наступний варіант – санаторій. На сьогоднішній день, він доступний більшості громадян Росії. Тип санаторію і терміни залежать від територіальних програм фінансірованія.Возможность відвідати санаторій після операції необхідно обов’язково обговорювати з лікуючим лікарем в хірургічному стаціонарі. Напрямок, узгодження і інші документи готуються, як правило, до моменту виписки паціента.То є, пацієнти з хірургічного відділення направляються відразу в санаторій. Відновлення після кардіостимулятора зазвичай займає місяць, рідше до трьох місяців.

Фізичні навантаження пацієнтам з кардіостимулятором

Допустиме навантаження при стимуляторе серця в основному залежить від стану серцево-судинної системи, від супутніх захворювань. Якщо у пацієнта в діагнозі тільки синдром слабкості синусового вузла, або атрио-вентрикулярна блокада, то навантаження можлива така ж, як і для здорового человека.То є, якщо у пацієнта немає серцевої недостатності, ішемічної хвороби серця, то можна займатися фізкультурою і спортом. У професійний спорт людей зі стимулятором серця, як правило, не пропускає комісія. Але на аматорському рівні їм можна давати спортивну фізичне навантаження високої інтенсивності.

Зовсім інша справа, якщо у пацієнта є супутній кардіологічний діагноз, або пацієнт має супутні хвороби інших органів. В даному випадку варто орієнтуватися на виникнення небажаний симптомів. Наприклад навантаження можлива, якщо вона не призводить до болю в серці або задишки.

Головна порада таким пацієнтам – орієнтуйтеся на власне самопочуття. Найкраще займатися циклічними видами активності – ходьба, біг підтюпцем, плавання, веслування та інше.

Особливості занять спортом людям з кардіостимулятором

На що потрібно звернути увагу при заняттях спортом людям з кардіостимулятором? По-перше, якщо великі навантаження ви переносите погано, то можливо справа просто в недостатньому розгоні серця при нагрузке.Современние кардіостимулятори можуть визначати початок фізичного навантаження за допомогою сенсора, що реагує на рух в просторі, або на дихання. У разі недостатнього розгону серця при навантаженні, проблема вирішується простою перенастроюванням максимальної частоти стимуляції серця.

Другий момент, який необхідно враховувати людям з кардіостимулятором при фізичному навантаженні – це можливість пошкодження електрода при виконанні вправ на плечовий пояс. Так як ця ситуація досить рідкісна, то ЕКС в цілому не є протипоказанням для виконання подібних вправ.

Але, якщо ви не професійний спортсмен, то можна обмежити виконання важких вправи на плечі і руки. Це не обов’язкова до виконання рекомендація.

Періоди реабілітації після імплантації кардіостимулятора

На завершення, хочеться підсумувати всю викладену інформацію. Давайте розіб’ємо всю реабілітацію на тимчасові періоди.Условно можна виділити кілька періодів реабілітаціі.Во-перше, це час від операції до виписки зі стаціонару. Цей період зазвичай триває від 2 днів до 10 дней.В цей період найголовніше – перев’язки рани через день, контроль температури тіла. У перші 6 годин, звичайно, необхідно дотримання постільного режиму. Після 6 години пацієнтам дозволяють вставати. Другий період – це час від моменту виписки зі стаціонару до 3 місяці після операціі.В цей час формується зрілий рубець на місці післяопераційної рани, тому в цей період не рекомендується тягнути руку з боку кардіостимулятора, висіти на турніку. Також, лікарі рекомендують спати на спині або на лівому боці, уникаючи лягати на правий бік.

Справа в тому, що при положенні на правому боці електрод, як би повисає на стінці серця.

І, нарешті, третій, заключний період реабілітації: з 3 місяці до повної адаптації до кардіостимулятора.

Третій період реабілітації

В цей час, нарешті, з’являється можливість займатися активно фізичними навантаженнями. Начитається цей період через 3 місяці після операції, коли пацієнту необхідно звернутися до кардіолога для першого програмування кардіостімулятора.Еслі все в порядку, то лікар дозволяє пацієнтові скасувати всі рухові обмеження, вести звичний спосіб життя з точки зору рухливості. Подальше спостереження у фахівців полягає у відвідуванні аритмолога раз на рік для програмування ЕКС, і, при необхідності, відвідуванні кардіолога за місцем жітельства.Спортсменам в цей період можна поступово нарощувати фізичне навантаження.

Заняття сексом людям з кардіостимулятором

Один маленький але досить делікатне питання людей з ЕКС: доктор а як же з сексом? На це питання – один дуже короткий і простий відповідь: можно.Важно відзначити, що під час сексу у людини в нормі підвищується частота серцевих скорочень. Крім того, секс супроводжується рухом, тому кардіостимулятор сприймає це як навантаження і підвищує частоту стимуляції серця.

У більшості випадком, пацієнти не скаржаться на будь-які зміни в інтимному житті після операції з імплантації кардіостимулятора. Але, звичайно, якщо у вас з’явилися будь-якої дискомфорт, наприклад, задишка, то необхідно обов’язково звернутися до кардіолога.

Необхідно пам’ятати, що повноцінна статеве життя є однією з головних складових якості життя, тому не соромтеся звернутися до свого лікаря з подібними проблемами.

Зміни післяопераційного рубця в період реабілітації

Найчастіше, протягом 3 місяців після операції формується зрілий рубець в області розрізу. Таким чином, протягом цього періоду відбувається повне загоєння рани. У рані розвивається сполучна тканина, зверху рана покрита епітелієм – це поверхневий шар кожі.Необходімо відзначити, що в період реабілітації рубець може розширюватися, збільшуватися в розмірах. Це допустима і, як правило, не вимагає будь-яких лікувальних заходів. Проте, якщо рубець значно виступає над поверхнею шкіри і має щільну структуру, то це келоїдних рубець.

В даному випадку можливо використання спеціальних мазей, що запобігають утворенню рубцевої тканини. У післяопераційної рани можливо відчуття поколювання, особливо в перші місяці. Як правило воно проходить саме через кілька місяців.

Ну і звичайно, якщо з’являється сильний біль, почервоніння рубця, відділяється рідина, то необхідно терміново звернутися до лікаря. Найкраще, звичайно, хірурга, який робив операцію.

Як пацієнт відчуває свій кардіостимулятор

Як правило, пацієнти по-різному відчувають свій кардіостимулятор. Найчастіше пацієнт його взагалі не відчуває, хтось відчуває дуже сільно.Обично пацієнти відчувають його при підйомі руки нагору з боку встановленого апарату. Це неприємне відчуття не є приводом для занепокоєння і зазвичай з часом зменшується.

Фізичні навантаження при встановленому кардіостимулятор

Найбільші обмеження, пов’язані з первинної імплантацією системи стимуляції, відносяться до перших місяців після операції і в більшій мірі визначаються тим, що електроди повинні «прижитися» в серце. Тому не рекомендується робити різких і / або розгонистих рухів рукою з боку втручання, не носити в цій руці вантажі масою більше 3-4 кгУ той же час не треба надмірно оберігати руку, особливо обмежувати руху в плечовому суглобі, так як це може спричинити за собою розвиток артрозу. Необхідно робити помірну гімнастику, що включає в себе не різкі кругові рухи в плечовому суглобі. Треба уникати будь-яких ситуацій, які можуть спричинити ризик травмування ложа кардіостимулятора або навколишніх тканин, так як при цьому виникає ймовірність розвитку запального процесу, зміщення стимулятора, пошкодження електродів і т.д.Также не рекомендується носити тісного одягуі такий одяг, який може викликати подразнення шкіри над стимулятором і електродами. У разі появи почервоніння, припухлості, хворобливості в області ложа кардіостимулятора, виділень з місця хірургічного шва або шкіри над ложем і т.д., а також незрозумілого підвищення температури слід негайно звернутися до врачу.В протягом декількох місяців після імплантації пристроїв багато людей повертаються до нормального життя. Робота в саду, плавання трудова діяльність, подорожі – все це можна повернути. Багато пацієнтів відчувають себе більш захищено маючи імплантуються пристроїв здатне надати їм необхідну допомогу, у випадках планованого подорожі обговоріть з лікарем запобіжні заходи, необхідні документи (ідентифікаційна карта имплантируемого пристрої, паспорт ЕКС,дані останньої программаціі) і що слід робити в екстрених випадках.Не слід намагатися повертати апарат в ложі, Так як це може привести до пошкодження електрода або до неадекватного збільшення частоти стимуляції (при включеному сенсорі) .Іноді, при занадто просторому ложі ЕКС, може бути спонтанний поворот кардіостимулятора навколо осі. У цьому випадку необхідно звернутися до лікаря. Імплантована система стимуляції, як і будь-який технічний засіб, потребує певної регулюванню для підбору найбільш оптимальних варіантів роботи і виявлення можливих порушень, а також для забезпечення максимального терміну служби апарату. Саме тому фахівець повинен регулярно виконувати перевірки функціонування системи стимуляції. За допомогою програматора лікар проведе діагностику системи стимуляції і виконає спеціальні тести. Чим більше діагностичних і лікувальних функцій має стимулятор,тим більше потрібної і важливої ​​інформації лікар зможе отримати з пам’яті приладу, і тим більше буде можливостей адаптувати роботу апарату до потреб конкретного пацієнта. Ігнорування пацієнтом графіка контролю системи стимуляції не дозволить йому отримати той максимум лікувальних можливостей, які може дати імплантований апарат, максимально продовжити термін його служби і визначити оптимальні терміни заміни, так як стимулятор має спеціальний індикатор, що допомагає лікарю встановити настання часу рекомендованої заміни приладу. У цьому випадку повторне оперативне втручання по заміні приладу може бути виконано в плановому порядку в зручні для пацієнта терміни.Ігнорування пацієнтом графіка контролю системи стимуляції не дозволить йому отримати той максимум лікувальних можливостей, які може дати імплантований апарат, максимально продовжити термін його служби і визначити оптимальні терміни заміни, так як стимулятор має спеціальний індикатор, що допомагає лікарю встановити настання часу рекомендованої заміни приладу. У цьому випадку повторне оперативне втручання по заміні приладу може бути виконано в плановому порядку в зручні для пацієнта терміни.Ігнорування пацієнтом графіка контролю системи стимуляції не дозволить йому отримати той максимум лікувальних можливостей, які може дати імплантований апарат, максимально продовжити термін його служби і визначити оптимальні терміни заміни, так як стимулятор має спеціальний індикатор, що допомагає лікарю встановити настання часу рекомендованої заміни приладу. У цьому випадку повторне оперативне втручання по заміні приладу може бути виконано в плановому порядку в зручні для пацієнта терміни.У цьому випадку повторне оперативне втручання по заміні приладу може бути виконано в плановому порядку в зручні для пацієнта терміни.У цьому випадку повторне оперативне втручання по заміні приладу може бути виконано в плановому порядку в зручні для пацієнта терміни.Перша перевірка і налаштування (програмування) стимулятора проводяться в стаціонарі.Однак це програмування є лише попередніми, оскільки після операції повинно пройти час, щоб електроди «прижилися» в серце, і щоб пацієнт зміг адаптуватися після перенесеного хірургічного вмешательства.Как правило, друга перевірка виконується через 1,5-3 місяці після імплантації системи стимуляції. За цей час лікар вирішить, які параметри і функції необхідно і доцільно включати. Подальші терміни обстеження призначаються спостерігає лікарем в залежності від клінічної необходімості.Однако навіть при хорошому самопочутті контрольна перевірка повинна проводитися не рідше одного разу на рік (детальну інформацію надає лікар на прийомі). Обсяг обстежень необхідний для планової програмами визначається лікарем індивідуально і вказується в попередньому консультативному висновку,там же вказується терміни подальшої планової програмами пацієнта. При необхідності позапланової программаціі (підозра на порушення роботи ЕКС, підбір параметрів ЕКС для поліпшення функціонального статусу пацієнта) пацієнту необхідно мати направлення з поліклініки за місцем жит-ва.Перевірка системи стимуляції здійснюється амбулаторне. Це обстеження не вимагає повторного хірургічного втручання і безболісно.

 

Як жити після встановлення кардіостимулятора?

Головний насос нашого організму – серце – в нормі працює непомітно для нас. Ми його відчуваємо, тільки коли він починає давати перебої. Існує дуже багато захворювань серця, і при деяких з них (синдром слабкості синусового вузла, важка брадикардія та інші) може знадобитися установка кардіостимулятора. Як жити після установки штучного водія ритму? Серце – м’язовий орган, перегоняющий кров по всьому організму. Будь-яка зміна стану людини (фізичне, емоційне) вловлюється серцем, і воно змінює роботу (в основному, у вигляді почастішання або уражень серцевих скорочень) відповідно до ситуації.

Так відбувається в нормі. Якщо ж серце хворе, воно не може забезпечити нормальний кровотік, і людина відчуває себе хворим. Для лікування використовують терапевтичних та хірургічних методів лікування.

На особливу увагу заслуговує питання про постановку кардіостимулятора в допомогу хворому серцю.

 • Кардіостимулятор (КС) – електричний прилад, основна функція якого полягає в «нав’язуванні» серцю правильного, синусового ритму. Захворювання, при яких ставлять кардіостимулятор:
 • – виражена брадикардія – зменшення числа серцевих скорочень (норма 60-80 скорочень на хвилину);
 • – повна блокада серця, при якій передсердя і шлуночки скорочуються в індивідуальному ритмі, незалежно один від одного;
 • – серцева недостатність тяжкого ступеня;
 • – кардіоміопатії – захворювання, при яких через структурні зміни порушується скоротлива діяльність серця.

Установка постійного водія ритму – кардіостимулятора – є малим оперативним втручанням, яке проводиться в рентгенопераціонной. Пацієнту проводиться тільки місцеве знеболення в області операціі.Смисл операції полягає в проведенні по вені одного або декількох електродів в камери серця з подальшою фіксацією корпусу самого кардіостимулятора в підшкірній клітковині на грудях. У Росії правші стимулятори імплантують зліва. Установка приладу справа здійснюється лівшам і в ряді інших випадків (наприклад, при наявності рубців шкіри зліва) .Однак питання про розміщення приладу вирішується в кожному випадку індивідуально. Зовнішня оболонка стимулятора вкрай рідко викликає відторгнення, так як її виготовляють з титану або спеціального сплаву, що є інертним для тіла.

Після встановлення кардіостимулятора життя людини, зрозуміло, змінюється: з’являються обмеження, нові правила і вимоги. Але, незважаючи на це, з штучним водієм ритму можна вести повноцінне життя.

Однак потрібно розуміти, що кардіостимулятор, навіть самий суперсучасний, не лікує ні від ішемічної хвороби, ні від стенокардії, ні від аритмії. Це не нове серце.

 Перший тиждень після операції

 1. Важливо містити післяопераційну рану в сухості і чистоті (як це зробити розкажуть лікарі і медичні сестри).

2.Якщо ранній післяопераційний період буде протікати добре, то через 5 днів після установки КС можна прийняти душ. А вже через тиждень більшість пацієнтів повертаються на роботу в звичному графіку.

 1. Не можна піднімати предмети важче 5 кг (можуть розійтися післяопераційні шви).
 2. Від важкої домашньої роботи (прибирання снігу, підстригання кущів та газону у дворі) тимчасово потрібно відмовитися. При виконанні більш легких справ (миття посуду, витирання пилу) уважно прислухатися до самопочуття: якщо вам стане важко, краще відкласти роботу. Не потрібно робити щось через силу.

Місяць після операції

 1. Спорт. Корисні прогулянки пішки, причому, чим більше, тим краще. Басейн, гольф, теніс та інші, більш важкі види спорту доведеться на якийсь час забути. Залежно від вашого самопочуття лікар, можливо, після чергового огляду зніме частину обмежень по частині спорту.
 2. Відвідувати лікаря регулярно: перше обстеження – через 3 місяці після виписки, друга перевірка – через півроку, а потім – 1-2 рази на рік. Але якщо раптом ви відчуєте якийсь дискомфорт або обґрунтоване занепокоєння, що стосуються роботи КС, негайно звертайтеся до лікаря.

Життя після встановлення кардіостимулятора

Кардіостимулятор і електричні прилади. КС має вбудований захист від перешкод з боку електричних приладів, але потужних електричних полів все ж слід уникати. Дозволено користуватися такими побутовими приладами: холодильник, мікрохвильова піч, телевізор, радіоприймач, магнітофон, комп’ютер, фен для волосся, електробритва, пральна машина і т.д.Чтоби уникнути перешкод, рекомендується розташовувати електроприлади не ближче 10 см від області установки кардіостімулятора.Нельзя притулятися до екрану працюючого телевізора і передній стінці мікрохвильовій печі. Взагалі, краще не знаходиться поруч з працюючої мікрохвильової печью.Не слід перебувати поблизу високовольтних ліній електропередач, зварювального устаткування, електричних сталеплавильних печей.

Не рекомендується проходити через пристрої контролю в аеропортах, магазинах, музеях. В цьому випадку потрібно пред’явити карту власника електрокардіостимулятора (паспорт кардіостимулятора і карту його власника видають при виписці з лікарні) і замінити цю процедуру особистим оглядом.

Більшість офісної техніки абсолютно безпечно для КС.Нужно намагатися стикатися з розетками та іншими джерелами напруги рукою протилежної тій стороні, де знаходиться стимулятор. Кардіостимулятор і мобільний телефон. Краще звести розмови по телефону до мінімуму. Телефон повинен розташовуватися на відстані не менше 30 см від кардіостимулятора. Розмовляючи, слід тримати трубку біля вуха на протилежній стороні від імплантата.Нельзя носити мобільний телефон на шиї або в кишені (особливо нагрудній), він повинен знаходитися в сумочці або портфелі. Кардіостимулятор і медичні дослідження.Обов’язково повідомляйте лікаря про наявність у вас кардіостимулятора при призначенні променевої терапії, діатермії, магнітно-резонансної діагностики, струмів Дарсонваля, електрокоагуляції, зовнішньої дефібриляції. Це правило стосується і проведення косметичних втручань, які пов’язані з електричним воздействіем.Прі необхідності ультразвукового дослідження необхідно уникати напрямку променя на корпус кардіостимулятора. Флюорографію і рентген проходити можна. Більш того, рентгенографія – перше дослідження, яке призначають при підозрі на поломку електрода. Кардіостимулятор і спорт.Слід уникати контактно-травматичних видів спорту: дайвінгу, хокею, футболу, бойових мистецтв, так як будь-який удар в груди або черевну порожнину може пошкодити кардіостимулятор. Також не варто займатися стрільбою з ружья.Рекомендуются прогулянки пішки, плавання та інші фізичні вправи, якщо вони виконуються в умовах постійного контролю за самопочуттям і з дотриманням правил безпеки.

Не можна піддавати область тіла, в яку встановлено кардіостимулятор, впливу прямих сонячних променів. Вона постійно повинна бути закрита будь-якою тканиною (рушник, футболка). Не варто купатися в холодній воді.

Автомобілістам важливо знати, що при зміні акумулятора і ремонті машини не слід торкатися проводів, що знаходяться під напругою. Термін роботи кардіостимулятора. В середньому батарейка кардіостимулятора розрахована на 7-10 років роботи. Перед закінченням терміну служби прилад подасть сигнал про заміну, який буде зафіксований під час планового обстеження. Після цього батарейка буде замінена на нову. Тому вкрай важливо регулярно відвідувати лікаря. Кардіостимулятор і харчування. Рекомендації абсолютно ті ж, як для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями. Обмеження рідини і кухонної солі.Употребленіе в їжу тільки пісних сортів м’яса, з якого попередньо вилучений весь «видимий» жир, а з птиці – шкіра.

Необхідно повністю виключити з раціону шоколад, гострі страви, копченості, борошняні вироби, жирні сорти м’яса, алкоголь. Бажано, щоб харчування було дробовим 5-6 разів на добу.

Людям з кардіостимулятором рекомендують прийом заспокійливих засобів. Причому не медикаментозних, а з комори природи.

 • Залийте 1 ст. ложку сухих плодів глоду склянкою окропу, дайте настоятися 2 години в теплому місці, процідіть і приймайте по 1-2 ст. ложки 3-4 рази на день до їди.
 • Дуже добре допомагає роботі серця суміш, яка готується в такий спосіб: збийте 2 яєчних білка з 2 ч. Ложками сметани і 1 ч. Ложкою меду. З’їдати цю суміш слід натщесерце.
 • Подрібніть і змішайте 1 ч. Ложку плодів кмину і 1 ст. ложку квітів глоду, залийте 300 мл окропу і залиште настоюватися в термосі на ніч. Вранці настій процідіть і випивайте протягом дня в 4-5 прийомів.

Існує думка, що КС як чужорідний предмет може завдати шкоди людині. Це не так. З кардіостимулятором людина відчуває себе набагато краще, ніж до його установки. Так, життя зі штучним водієм ритму вимагає виконання деяких правил, але навіть з таким обмеженнями можна вести повноцінну жізнь.Кстаті, операція по установці КС входить до переліку безкоштовної медичної допомоги. Більш детальну інформацію можна отримати в Комітеті з охорони здоров’я за місцем проживання.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *