Здоров'я

Ендометріоїдна кіста при вагітності – що це і як лікувати?

Іноді у дівчат спостерігається кіста яєчника при вагітності. Фізіологічні механізми утворення патології ще не вивчені повністю. Багато фахівців вважають, що проблема найчастіше з’являється при апоптозу і запальних процесах.

Згідно зі статистикою, хвороба спостерігається приблизно у семи відсотків статевозрілих жінок. У тому числі після настання менопаузи, але це рідкість, оскільки патологія пов’язана з менструальним циклом, а здоров’я і вік на її перебіг не впливають.

фотографії:

Ендометріоїдна кіста при вагітності: що потрібно робити? одяг

Коли проблема з’являється ще до зачаття і супроводжується певними факторами ризику (аборт, статеві інфекції), можливі:

 • зниження репродуктивної функції;
 • безпліддя;
 • пухлинні процеси;
 • невиношування дитини.

Багато хто думає, якщо кіста і вагітність протікають одночасно – це дуже страшно і небезпечно для здоров’я. Але все залежить від виду новоутворення. Далеко не завжди потрібне оперативне втручання.

Ризик появи захворювання обумовлюється наступними факторами:

 • ожиріння;
 • куріння;
 • хірургічні втручання на репродуктивних органах;
 • лікування раку грудей за допомогою Тамокліфена;
 • гормональні порушення;
 • поява ранніх менструацій;
 • нерегулярні менструальні цикли.
Зміст Показати

Ознаки та види патології

Зазвичай дівчата при вагітності не відчувають симптомів кісти. Доброякісна пухлина рідко дає про себе знати і зменшується за кілька місячних циклів.

Діагностувати його можна при проведенні УЗ-дослідження.Ендометріоїдна кіста при вагітності: що потрібно робити?

Основні симптоми даного освіти

Але іноді хвороба проявляє себе такими симптомами:

 • тиск, тяжкість в області таза;
 • сильний біль внизу живота;
 • нудота після статевого акту;
 • біль у піхві, кров’яні виділення;
 • тиск під час спорожнення прямої кишки, сечового міхура.

Кіста яєчника може з’явитися при вагітності ще на ранніх термінах. Якщо ви проконсультувалися у лікаря, але після цього з’явилися такі ознаки, потрібно бігти до нього знову.

 1. Ущільнення в черевній порожнині, яке можна промацати.
 2. Ненормальне артеріальний тиск.
 3. Температура близько 38 градусів.
 4. Сильна спрага, що супроводжується рясним сечовипусканням.
 5. Ріст волосся на обличчі.
 6. Запаморочення, слабкість.

Захворювання схематично виглядає таким чином

Існує кілька видів захворювання. Кожне з них має свої особливості.

вид опис
фолікулярна При патології менструального циклу на місці фолікула з’являється функціональний вид новоутворення. Він безпечний, тому не вимагає активного втручання і лікування. Зазвичай цілком достатньо просто спостереження за хворобою. Найчастіше, проблема може зникнути приблизно через три менструальних циклу. Патологія найбільш поширена у дівчат, які перебувають в репродуктивному віці.
Дермоидная Найпоширеніший вид, при якому порожнину заповнена не характерними для неї тканинами. Коли дермоїдна кіста протікає спільно з вагітністю, патологія потребує ретельного контролю фахівців.
ендометріоїдна Ендометріоїдна тканину є тканиною слизової оболонки матки. Саме тому даний вид з’являється в порожнині тканин дітородного органу. Хвороба носить ще одну назву «шоколадна», оскільки порожнину новоутворення заповнює кров темно-червоного кольору.
Кіста жовтого тіла Даний вид спостерігається вкрай рідко і утворюється на місці фолікула, який лопнув після того, як дозріла яйцеклітина вийшла. Освіта з’являється, коли жовте тіло починає наповнюватися рідиною. Воно далеко не завжди має симптоми і в діаметрі може досягати 70 мм.

Дізнайся чи можливо лікування зубів при вагітності без наслідків для дитини.

Новоутворення при виношуванні дитини

Варто знати, що вагітність можлива при певних видах кісти яєчника. Якщо відбулося зачаття, отже у вас функціональний вид новоутворення. Іноді новоутворення яєчника можна легко переплутати з раннім терміном вагітності.

Помилка відбувається при ультразвуковому дослідженні, коли органи розташовуються нетипово. Кіста жовтого тіла, що вразила лівий яєчник, не завдасть незручностей при вагітності.

Дана хвороба іноді діагностується у жінок в положенні, оскільки жовте тіло займається синтезом прогестерону, який впливає на формування статевих залоз плода.

Прояви при виношуванні дитини

Вагітність при появі ендометріодной кісти практично неможлива. Це найнебезпечніший варіант, який часто викликає серйозні ускладнення після зачаття. Хвороба проявляє себе сильними тазовими болями, порушенням менструального циклу, іноді викликає безпліддя.

 

Фолікулярна кіста яєчника і вагітність можуть протікати разом і не викликати ускладнень. Хвороба лише іноді призводить до серйозних патологій. Якщо ж проблема з’явилася ще до зачаття, вона може викликати короткочасні затримки, кров’янисті виділення. Порушення в загальних аналізах зазвичай не відзначаються.

 

Коли при вагітності у жінки спостерігається фолікулярна кіста, зазвичай вона ніяк не проявляє себе. Лише іноді з’являється слабка тягне біль, яка досить швидко проходить.

Також небезпечна ситуація, коли одночасно спостерігається дермоїдна кіста яєчника і вагітність. Через зростаючу матки може статися перекрут ніжки або обмеження дермоіда. Крім того, при виношуванні дитини кіста правого або ж лівого яєчника може викликати ускладнення.

Найнебезпечнішими з них вважаються:

 • гострі болі, викликані захворюванням;
 • розрив новоутворення: даний процес дуже небезпечний, якщо хвороба вразила правий яєчник, в лівому дане ускладнення виникає чергу рідко, при розриві зазвичай відбувається крововилив, яке отруює організм;
 • тиск на внутрішні органи, в результаті чого порушується їх робота;
 • перекрут ніжки.

Способи вирішення проблеми

Якщо під час вагітності була виявлена ​​кіста яєчника, лікар зазвичай чекає 14 тижні, після чого дивиться на стан захворювання.

Необхідно регулярне обстеження у фахівця

Коли при вагітності діагностували кісту жовтого тіла, але вона не викликає дискомфорту і болю, лікар буде просто стежити за змінами її розміру. Зазвичай цього заходу досить. У тих випадках, коли кіста яєчника під час вагітності болить, а діагностика вказує на її злоякісність, рекомендується лапароскопічна операція. Вона безпечна для жінок в положенні.

Як вже було сказано, якщо одночасно ендометріоїдна кіста яєчника і вагітність, новоутворення може бути дуже небезпечно. Воно має особливість швидко розростатися і досягати в діаметрі близько 30 сентиментів.

При цьому дівчина завжди відчуває сильний біль. Крім того, є ймовірність, що новоутворення розірветься. Саме тому, коли при виношуванні виявляється кіста, потрібно оперативно вирішувати, що робити.

Зазвичай застосовуються певні види хірургічного втручання.

У тих випадках, коли кіста злоякісна, необхідна лапароскопічна операція

 1. Кістектомія – резекція тіла освіти.
 2. Оваріоектомія – резекція яєчника.
 3. Лапароскопія – витяг і обстеження.
 4. Клиноподібна резекція – видалення освіти з захопленням здорових тканин.
 5. Аднексектомія – резекція маткових придатків.

Не варто переживати, якщо вам призначили операцію з видалення кісти лівого або правого яєчника, адже вагітність після даної процедури можлива. Ось тільки жінці доведеться постійно перебувати під наглядом лікаря, який, швидше за все, призначить спеціальну медикаментозну терапію.

Після здійснення лапароскопії жінці перед плануванням вагітності потрібно обов’язково консультуватися з гінекологом. Дізнайтеся що робити, якщо болить горло під час вагітності і геморой при вагітності.

 • Чи впливає ерозія шийки матки на вагітність
 • Гестаційний цукровий діабет при вагітності
 • Чим лікувати ГРВІ при вагітності
 • Чи можна пити ромашку при вагітності
 • Лікування хворого горла при вагітності
 • Тромбофілія при вагітності – спадкова і генетична

Інформація, опублікована на сайті Sberemennost.ru тільки для читання і призначена лише для ознайомлення. Відвідувачі сайту не повинні використовувати їх в якості медичних рекомендацій!

Як проявляє себе ендометріоїдна кіста яєчника до, під час і після вагітності

Діагностована ендометріоїдна кіста яєчника і вагітність цілком сумісні при відсутності ускладнень новоутворення. Дана патологія піддається консервативному лікуванню, іноді потрібно хірургічне втручання. Терапію найкраще проходити перед плануванням зачаття. В іншому випадку лікування переноситься на післяпологовий період.

Кіста і зачаття

Ендометріоїдна кіста яєчника не володіє гормональною активністю, тому при малих розмірах не впливає на перебіг менструального циклу і ймовірність вагітності. Наявність такої патології може протікати безсимптомно.

Великі ендометріоїдні кісти порушують працездатність яєчника. Це проявляється відсутністю овуляції, нерегулярністю менструального циклу, аменорея, болями зліва чи справа внизу живота.

Такі відхилення виникають в результаті здавлювання придатка новоутворенням.

Імовірність вагітності у пацієнтки в цьому випадку існує, але значно знижується в порівнянні зі здоровими жінками.

Ендометріоїдна кіста при вагітності: що потрібно робити?

Чи потрібно лікування перед вагітністю

Перед плануванням вагітності жінці бажано усунути всі можливі патології. Це необхідно для попередження ускладнень в період гестації.

Особливо це стосується новоутворень – гормональна перебудова здатна спровокувати їх зростання, в результаті чого може знадобитися хірургічне втручання.

Тому при наявності ендометріоїдних та інших новоутворень яєчника необхідний додатковий контроль гінеколога, іноді – прийом медикаментів.

Лікування призначається в таких випадках:

 • спайковий процес у малому тазі;
 • ендометріоз яєчників і матки;
 • ендометріоїдна кіста розміром 5-6 см і більше;
 • порушення менструального циклу;
 • відсутність овуляції.

При наявності утворень менше 3-4 см в діаметрі лікування не потрібно, так як вони не впливають на вірогідність зачаття і подальший перебіг вагітності. Така ендометріоїдна кіста в деяких випадках здатна регресувати самостійно.

Настання вагітності на тлі кісти

Іноді запліднення здатне відбутися раптово, до усунення патології. У деяких випадках ендометріоїдна кіста виявляється тільки після настання вагітності в період планових оглядів. Таким жінкам УЗД проводиться частіше для контролю росту освіти.

Ендометріоїдна кіста при вагітності: що потрібно робити?

Наявність ендометріоїдних кісти на тлі ендометріозу матки і фаллопієвих труб здатне привести до позаматкової вагітності.

Як правильно підготуватися до зачаття

При діагностованою ендометріоїдної кісті яєчника рекомендується пройти лікування. Тип терапії визначається наявністю супутніх захворювань, віком пацієнтки, розміром новоутворення.

прийом медикаментів

Даний тип патології піддається консервативному лікуванню. Останнє застосовується при новоутвореннях розміром до 5-6 см. Можливе призначення наступних видів препаратів:

 • прогестеронсодержащіе;
 • оральні контрацептиви;
 • гестагенні;
 • антагоністи гонадотропін-рилізинг гормону;
 • поліпшують кровообіг;
 • спазмолитические;
 • знеболюючі.

Лікування триває 3-6 місяців. В оптимальному варіанті після його закінчення відзначається зникнення ендометріоїдних кісти, зменшення або повне усунення спайок, нормалізація стану маточного ендометрію, відновлення роботи яєчників.

операція

Необхідна при виникненні екстрених ситуацій та при неефективності медикаментозного лікування. В процесі хірургічного втручання можливе проведення наступних маніпуляцій:

 • видалення ендометріоїдних кісти і ураженої частини яєчника – мало впливає на подальшу функціональність придатка;
 • видалення новоутворення і придатка – репродуктивна функція зберігається за рахунок наявності другого парного органу;
 • двостороннє видалення яєчників – необхідно при ураженні обох органів;
 • повне видалення матки і придатків – призначається за наявності множинних вогнищ ендометріозу, спайок.

 

методи діагностики

Для того, щоб виявити присутність ендометріоїдних кісти, необхідно провести кілька видів досліджень. Всі вони дозволені до застосування в період вагітності. Методи діагностики:

вид обследованіяПредназначеніе

гінекологічний огляд У період вагітності проводиться з особливою обережністю і без використання вагінального дзеркала. Дозволяє виявити присутність новоутворення на яєчнику.
аналізи крові Визначення рівня гормонів. Оцінка функціональності придатків.
УЗД малого таза Вимірювання розмірів матки і придатків. Виявлення присутності ендометріоїдних кісти, спайок і т.д.
Дослідження онкомаркерів в крові Виняток течії злоякісного процесу в статевих органах.

Безпосередньо перед дослідженням лікар збирає анамнез. Пацієнтка повинна розповісти про характер місячних, наявності больових синдромів, межменструальних маткових кровотеч.

Лікування в гестаційний період

Вагітні з ендометріоїдної кістою повинні частіше відвідувати гінеколога для контролю стану освіти. Медикаментозне лікування призначається за наявності таких станів:

 • зростання освіти;
 • гормональний дисбаланс;
 • присутність патологічної капсули більше 5-6 см в діаметрі;
 • підтримка роботи яєчників при ризику збою їх функціональності.

Медикаментозне лікування при наявності великих кіст необхідно для попередження подальшого зростання освіти, посилення кровообігу для зменшення її розмірів.

Хірургічне лікування ендометріоїдних кісти призначається тільки в екстрених випадках. Операція зазвичай планується на післяпологовий період – це знижує ризик ускладнень вагітності.

Показання для проведення втручання в період гестації:

 • перекрут ніжки освіти;
 • розрив ендометріоїдних кісти;
 • активне зростання капсули;
 • високий ризик апоплексії патології або самого яєчника;
 • яскравий больовий синдром.

Читайте також Хворобливі відчуття в яєчниках при вагітностіЕндометріоїдна кіста при вагітності: що потрібно робити?

Планування зачаття після хірургічного втручання

Середній термін реабілітації після операції становить 1-2 місяці. Відновлення роботи придатків відбувається за 3-6 місяців. Вагітність після видалення ендометріоїдних кісти яєчника можна планувати при досягненні наступних станів:

 • регулярність менструального циклу;
 • щомісячне протягом овуляції;
 • нормалізація гормонального фону;
 • повне загоєння зовнішніх і внутрішніх швів;
 • відсутність рецидиву ендометріоїдних кісти.

Ймовірність завагітніти після проведення операції вище у зв’язку з короткочасним різким підвищенням функціональності яєчників.

У нормі вагітність після хірургічного лікування настає за 2-8 місяців. При більш тривалому її відсутності слід звернутися до лікаря для перевірки здоров’я статевої сфери.

Ендометріоїдна кіста при вагітності: що потрібно робити?

Присутність ендометріоїдних кісти не завжди є протипоказанням до вагітності. Зачаття можна планувати за відсутності ендометріозу і малому розмірі новоутворення. При порушенні функцій яєчників, протягом інших захворювань статевої сфери і наявності великої або активно зростаючої кісти вагітність рекомендується відкласти.

Ендометріоїдна кіста при вагітності – все що потрібно знати

Захворювання ендометріоз, що розвивається на поверхні яєчника, – часто зустрічається патологія. Вона може викликати безпліддя і ускладнення виношування плоду.

Ендометріоїдна кіста при вагітності іноді підтверджується, але вкрай рідкісна. Капсула постійно піддається інтенсивному росту, викликає сильний біль в нижніх відділах тіла.

Хвороба може викликати часте сечовипускання, запор, дискомфорт, підвищену температуру.

Загальна медикаментозна терапія ендометріоїдних кісти при вагітності спрямована на усунення патології. Важливо забезпечити жінці нормальний перебіг родового процесу. Говорячи про ендометріоїдної кісті яєчника і вагітності, слід знати, що патологія часто не дозволяє вдало виносити дитину.

Сумісність ендометріоїдних кісти і вагітності

Ендометріоз яєчників характеризується наявністю кіст і відсутністю вистилає шару. Гетеротопії розташовуються на своїх місцях, на зовнішніх коркових зонах, а будова залізистих і циліндричних ділянок майже ідентично зі структурами самого ендометрію.

Ендометріоїдна кіста при вагітності: що потрібно робити?

Чи можна жінці завагітніти при ендометріоїдної кісті яєчника? Подібні явища, швидше за виключення в медичній практиці. Імовірність зачаття багато в чому залежна від стадії патології і стану ендометрію. Ендометріоїдних кіст і вагітність можливі при незначних стадіях патології.

Часто капсула виявляється під час лікарського огляду при підтвердженні перших тижнів виношування. У подібному випадку потрібно лікарський контроль над розвитком патології. Ендометріоїдна кіста яєчника і вагітність вимагають пильної уваги медиків.

Новоутворення в медицині класифікують:

 • на I стадії капсули невеликого розміру, локалізовані на яєчнику і не зачіпають очеревинні тканини;
 • II стадія характеризується збільшенням розміру капсули до 6 сантиметрів, діагностуються невеликі ураження очеревини матки і спайковий процес придатків;
 • III і IV стадії – патологія зачіпає обидва яєчники, покрив матки, маткові труби. Частково втягується очеревинна тканину і кишечник.

Важливо! При диференціюванні кістоз не можна займатися самолікування. Лікування без лікарських рекомендацій може призвести до жахливих наслідків. Тільки медичний фахівець зуміє підібрати лікування для усунення патології.

Огляд жінки здійснюється в кабінеті гінеколога за допомогою спеціального стерильного інструменту. У період виношування збільшуються клітини ендометрія.

Якщо запліднення жіночої клітини не відбулося після овуляції, що розрослися клітинні структури ендометрія самоудаляются з організму. Але при порушенні природного процесу і розвитку патології клітини ендометрія починають локалізуватися не тільки в маткової порожнини.

 

Запальний процес зачіпає всі репродуктивні органи. Кіста формується через з’єднання менструальних домішок з розрісся ендометрієм.

 

Імовірність зачаття велика, якщо капсула кісти має невеликі кордону і не зачіпає генітальні тканини. При відсутності рецидиву жінки вдало зачинають і народжують дітей. Іноді допомагає видалення кістозного освіти. Ендометріоїдна кіста яєчника і вагітність вимагають особливої ​​уваги і лікування.

Можливі наслідки і ускладнення

На останніх стадіях розвитку кістозні утворення розростаються і вражають всю порожнину матки і маткові труби. При вагітності з ендометріоїдної кістою яєчника уражаються сусідні з маткою органічні тканини. У патологічний процес втягуються тканини кишечника і очеревини.

Чи можна завагітніти з ендометріоїдної кістою яєчника на останніх стадіях? Як лікарі кажуть, ймовірність розвитку передаються статевим шляхом дуже велика. Оскільки розвивається матки ендометріоз, відбувається ураження маткових труб. На брюшинной зоні ростуть ендометріоїдні кістозні утворення.

Збільшення ризику при схильності до патології закономірно.

Гетеротопія діагностується на серозному покриві маткової порожнини. Чи можна завагітніти при ендометріоїдної кісті яєчника? Спайки виключають хорошу прохідність сперматозоїдів в трубу. Тому зачаття виключено.

 

Більш того, на останніх стадіях хвороба вражає порожнину сечового міхура, сигмовидную кишку. На патологію вказують часті сечовипускання, болі внизу живота.

 

За розвитком спайок слід поразку кишкових відділів і сечових структур.

Увага! При сильному збільшенні капсула кісти може розірватися. Це загрожує летальним результатом, розвитком ускладнень і інших патологій. Порушуються репродуктивні функції. Запущена форма іноді переходить в злоякісну.

Ендометріоми викликає сильні гормональні збої, розрив зв’язкової ланцюга між гіпоталамусом і синтезом гормонів. В результаті порушуються функції гіпофіза, яєчників і інших статевих органів.

При патології організм виробляє підвищену кількість естрогену. Гормональний дисбаланс негативно впливає на емоційний фон жінки. Можливий розвиток депресії, безсоння, дратівливості.

 

Знижується стресостійкість жіночого організму, що сприяє подальшому розвитку патології.

 

Кістоз яєчників викликає збій в імунній системі. Розвивається дефіцит потрібних кров’яних речовин і зниження роботи імунітету. Жіночий організм стає схильна до розвитку супутніх інфекційних захворювань.

Вагітність після видалення ендометріоїдних кісти

Ендометріоїдна кіста при вагітності: що потрібно робити?

Ендометріоїдна кіста і вагітність – не є добре для жінки. При виношуванні дитини плацента продукує багато прогестерону. Недолік даної речовини сприяє розвитку новоутворення.

Досвідчений фахівець може порекомендувати не чіпати кісту, якщо зачаття вже настало, і спокійно народжувати. Враховуються симптоми, причини, видалення можливо у важкій ситуації. Стан жінки вимагає постійного контролю. Спостерігати жінку лікаря потрібно до самих пологів. В інших ситуаціях перед запланованою вагітністю краще видалити кісту.

Увага! Зробити операцію можна щадним способом – в гінекологічній практиці широко застосовується лапароскопія. Метод малоінвазівен і не дає небезпечних ускладнень. Відновлювальний період після операції проходить швидше.

При лапароскопії немає основного розрізу черевної порожнини. Оперативне втручання проходить швидше і безкровно. При цьому методі відсутня небезпека розвитку післяопераційної грижі. Подібна операція не робить негативних наслідків, після неї можливе вдале зачаття дитини і його поява на світ.

Щоб повністю відновити дітородну функцію після лапароскопії, рекомендовані:

 • велика рухова активність для видалення спайок, вітаються піші тривалі прогулянки;
 • прийом необхідних антибіотиків;
 • вживання рідкої їжі для запобігання запорів;
 • гормональна терапія.

При дотриманні лікарських призначень зачаття і вагітність після видалення ендометріоїдних кісти яєчника не матимуть ускладнень. Навіть без яєчника цілком можна благополучно зачати і виносити дитину.

Після оперативного втручання можна займатися помірними фізкультурними вправами, проте важливо стежити за навантаженнями. При плануванні пологів важливий повноцінний режим сну і відпочинку.

 

Не можна виснажливо і багато працювати. Також важливо дотримуватися здорового раціону харчування, вживати вітаміни і корисні їжу.

 

Необхідно звести до мінімуму стрес у своєму житті, уникати розладів і поганого настрою.

Діагностика при вагітності

Визначення ендометріоїдних кісти яєчника і вагітності можливо за допомогою УЗД. Однак дослідження передує огляд вагітної жінки в гінекологічному кріслі – лікар визначає вагітність, ускладнену ендометріоїдної кістою. Оскільки захворювання поширюється на сусідні ділянки, необхідно стежити за кістою всі дев’ять місяців виношування.

Спочатку встановлюються причини появи освіти. Патологія може виникнути на тлі гормонального дисбалансу. Потрібно визначення рівня гормонів і його корекція. При дефіциті прогестерону вживаються заходи щодо підвищення гормону в організмі.

Діагностика патології включає:

 • УЗД;
 • здачу загальних аналізів крові та сечі;
 • дослідження на гормони;
 • аналіз на онкологію;
 • томографію.

Потрібно спостерігати за розростанням кісти, гіперплазія ендометрію обох яєчників добре візуалізується на УЗД. Ультразвукове дослідження дозволяє контролювати розміри, виявляти негативні зміни в ураженій і сусідній тканини. Якщо виявлена ​​кіста лівого яєчника, то далі патологія може вразити і правий орган. УЗД дозволяє своєчасно виявити ускладнення недуги.

Лікування при вагітності

Ендометріоїдна кіста при вагітності: що потрібно робити?

Для корекції стану здоров’я призначається гормональне лікування. При дефіциті прогестерону використовують препарат Утрожестан. Проводяться дослідження на інші гормони, при необхідності також виконується їх корекція. Лікування повинне бути спрямоване на відновлення репродуктивної системи і забезпечення нормального розродження.

Якщо лікар сказав, що потрібна операція, не слід замислюватися, чи потрібно робити її. Хірургія допоможе позбутися від новоутворення і благополучно завершити вагітність. Важливо повністю пройти лікування, ендометріоїдна кіста в подібному випадку не буде шкідлива для майбутньої матері і розвивається в утробі плода.

Читайте також:   Серозометра матки в менопаузі

Вплив на перебіг вагітності

Початок патології залишається непоміченим. Кров під час менструацій з’єднується з ендометріальною клітинами. Так формується капсула з рідиною. При ураженні лівого або правого яєчника чи можна завагітніти, адже ендометріоїдна кіста викликає спайковий процес? Імовірність зачаття дуже низька, але вагітність можлива. При збільшенні патології зачаття неможливе.

Ендометріоїдна кіста лівого яєчника і вагітність сумісні при малих розмірах освіти. Патологія викликає тягнуть болі в животі, дискомфорт і важкість.

 

Якщо новоутворення має незначні розміри, то з ним цілком можна виносити дитину і благополучно народити.

 

Однак при розростанні відчувається постійний дискомфорт, може статися розрив капсули, що дуже небезпечно для здоров’я жінки.

Небезпека зачаття при наявності освіти

Ендометріоз яєчників негативно впливає на зачаття і виношування. Збій в продукуванні гормонів значно знижує життєздатність фолікул. У зонах з’єднання маткових структур кісти перешкоджають попаданню жіночої клітини в воронку труби. Чи можна завагітніти при ендометріозі і кісті яєчника – питання спірне.

Чи не кожен лікар дасть на нього однозначну відповідь. Безумовно, за допомогою репродуктивних технологій ЕКО і ІКСІ зачаття, в принципі, можливо. Однак при наявності кісти краще не ризикувати своїм здоров’ям. Пацієнтці важливо усунути на початку патологію.

ЕКО з наявністю ендометріоїдних кісти може викликати небезпеку і погіршити становище.

 

Так чи є можливість благополучного зачаття, чи можна завагітніти з ендометріоїдної кістою, коли потрібно безперебійне функціонування репродуктивної системи? При розвитку спайкового процесу і подальшого розвитку недуги зачаття неможливе. Дана патологія є першопричиною жіночого безпліддя. У деяких патологічних ситуаціях стає неможливо зачати і народити малюка. Для безпліддя таке порушення, як ендометріоз, – головна ознака.

 

Робити ЕКО при існуванні кісти можна, але не рекомендовано. Запліднення ЕКО з ендометріоїдної кістою і успішне виношування можливо при діагностуванні легких стадій кістоз яєчників.

Інакше патологія справляє негативний вплив на організм, може викликати викидень після вдалого запліднення.

Відповідно, вагітність з ендометріоїдної кістою яєчника для будь-якої жінки небезпечна і недоцільна.

Кіста яєчника і вагітність: чим загрожує майбутньої матері

Кіста яєчника і вагітність – явище досить часте. Таке новоутворення виникає не тільки у жінок репродуктивного віку і в період клімаксу, але і під час вагітності.

Кіста на яєчнику може стати справжньою проблемою під час виношування дитини, а в деяких випадках і зовсім заважає завагітніти. Саме тому абсолютно всі фахівці настійно рекомендують готуватися до цього важливого етапу в житті.

Чим небезпечна кіста яєчника при вагітності і що робити, щоб від неї позбутися читайте далі.

Ендометріоїдна кіста при вагітності: що потрібно робити?

Чим загрожує кіста під час вагітності

Як тільки у жінки виявляється якась патологія органів малого таза, гінеколог відразу ж призначає лікування. Те ж саме стосується і освіти в яєчнику. Якщо кіста виникла ще до вагітності, пацієнтці виписують гормональні препарати і вітаміни, в особливо небезпечних випадках – проводять операцію.

Жінка, яка дізналася про наявність освіти на яєчниках вже будучи вагітною, повинна бути щаслива, адже деякі її види перешкоджають зачаттю.

Але якщо запліднення все-таки відбулося, насамперед фахівець призначає ультразвукову діагностику для визначення розміру і характеру освіти. Доброякісні кісти лікування не вимагають.

 

Жінці необхідно тільки приймати потрібні вітаміни, регулярно здавати аналізи і робити УЗД. Таке ретельне спостереження дозволяє контролювати розвиток освіти, і в разі виникнення злоякісної пухлини, екстрено вживати заходів.

 

Особливу небезпеку кіста яєчника під час вагітності несе тільки тоді, коли досягає великих розмірів або починає переростати в онкологію. Так, освіта може:

 • лопнути. Якщо станеться розрив кісти, весь її вміст вийде в черевну порожнину. Жінка відчує різкий біль;
 • викликати перекрут яєчника. Чи загрожує мимовільним абортом (викиднем). Перші ознаки: гострий біль, що віддає в спину, боки, стегна.

Пам’ятайте! Вагітність з кістою яєчника можлива. Однак потрібно постійно спостерігатися у лікаря і слідувати всім його призначень. В іншому випадку, загальний стан організму буде погіршуватися. Відсутність лікування може призвести до викидня або передчасних пологів.

Які кісти небезпечні під час вагітності

Як говорилося раніше, коли новоутворення досягає великих розмірів, воно не тільки починає тиснути на сусідні органи, а й загрожує життю, як матері, так і дитині.

Найбільшу небезпеку несуть освіти кістозного (цистаденома) і ендометріоідного характеру.

Залежно від вмісту, цистаденома може бути серозна (всередині рідина) і слизова (наповнена густим слизом). Цей вид освіти досить швидко зростає і може досягати до 30 см в діаметрі! Збільшення цистаденоми супроводжується хворобливими відчуттями в нижній частині живота. При вагітності на ранніх термінах може з’явитися кров.

Ендометріоїдна кіста при вагітності: що потрібно робити?

Одночасне розвиток плода і збільшення кісти яєчника

Ендометріоїдна (шоколадна) кіста виникає внаслідок ендометріозу. Вміст коричневого кольору. Розвитку сприяє підвищення рівня гормонів. Так як під час вагітності естроген збільшується, то і освіту починає рости. Чи загрожує апоплексією (розривом). У вагітної спостерігається різкий біль.

Чималу небезпеку несе і новоутворення «на ніжці». Такий тип здатний викликати перекрут яєчника, який призведе до викидня.

Через велику кількість можливих наслідків, лікарі ретельно стежать за стоянням вагітної, і рекомендує всім жінкам позбутися від захворювання ще до зачаття.

Які види кісти не несуть загрозу вагітної

На ранніх термінах вагітності найчастіше може виникнути кіста жовтого тіла (лютеиновая).

Цей вид новоутворення розвивається з жовтого тіла, яке необхідно для правильного формування плаценти. Якщо майбутній матусі був поставлений цей діагноз, хвилюватися не варто.

Лютеиновая кіста не загрожує вагітності, не збільшується в розмірах і після 12 тижнів самостійно розсмоктується.

 

Параовариальная кіста яєчника і вагітність ніяк один одному не заважають до тих пір, поки новоутворення не почне збільшуватися. На початковій стадії ведеться постійне спостереження. Якщо кіста почала зростати – хірургічне втручання обов’язково.

 

Абсолютно всі кісти, які мають розмір більше 6 см в діаметрі, піддаються видаленню.

Лікування під час вагітності

Ендометріоїдна кіста при вагітності: що потрібно робити?

Видалення кісти яєчника дозволяється проводити в другому триместрі вагітності (14-16 тиждень). Найчастіше використовують метод лапароскопії. Тривалість такої операції становить приблизно годину-півтора в залежності від типу освіти.

Якщо під час вагітності у жінки виявлено новоутворення великих розмірів або воно містить злоякісні клітини, лікар застосовує лапаротомию. Операція передбачає набагато більший розріз черевної стінки, ніж при лапароскопії.

Важливо відзначити, що жінка повинна самостійно приймати остаточне рішення щодо проведення операції. Фахівці відразу ж попереджають про те, що проведення видалення освіти може нести загрозу як матері, так і дитині.

Більшість жінок не хочуть зайвий раз ризикувати і відмовляються від хірургічного втручання, все ж сподіваючись на те, що кіста розсмокчеться сама по собі. Однак лікарі категорично з цим не згодні, адже якщо під час вагітності відбудеться розрив освіти або перекрут яєчника, жінка може втратити дитину.

Кіста при вагітності може виникнути у будь-якої жінки, навіть якщо раніше у неї не спостерігалися будь-які порушення внутрішніх статевих органів. Наслідки новоутворення можливі, однак явище досить рідкісне. У більшості жінок з кістою народжувалися здорові діти.

Вагітність при наявності ендометріоїдних кісти яєчника

автори | Останнє оновлення: 2019

Ендометріоїдна кіста – це новоутворення яєчника, що виникло в результаті розростання клітин слизового шару матки за його межами. Патологія часто виявляється у молодих родили жінок і супроводжується порушенням менструального циклу. Можливий спонтанний регрес вогнища в менопаузу після припинення вироблення статевих гормонів.

Ендометріоїдна кіста яєчника і вагітність сумісні лише при виконанні ряду умов. Важливо, щоб освіта була невеликого розміру, не заважало функціонуванню тазових органів і не перешкоджало овуляції.

В іншій ситуації ендометріоми загрожує безпліддям і самовільним викиднем. Перед плануванням вагітності потрібно пройти обстеження у гінеколога і переконатися, що кіста не є небезпечною.

В іншому випадку показано попереднє лікування перед зачаттям дитини.

Особливості перебігу ендометріозу яєчників

Ендометріоїдна кіста яєчників – це різновид генітального ендометріозу. Точні причини патології не відомі. Передбачається вплив надмірної кількості естрогенів, що ведуть до проліферації тканин. Приділяється увага і ретроградного ввезенню менструальної крові, а також генетичної схильності.

Схематичне зображення ендометріоїдних кіст яєчника і ендометріозу матки.

Плануючи вагітність на тлі ендометріоїдних кісти яєчника, важливо знати:

 • Ендометріоми рідко виявляється як самостійне захворювання. Зазвичай кіста супроводжує іншим проявам ендометріозу і поєднується з розростанням вогнищ в матці, на маткових трубах, листках очеревини, в піхву;
 • Ендометріоз будь-якої локалізації нерідко йде разом з міомою матки і гіперпластичних процесом ендометрія. Причини розвитку цих захворювань схожі;
 • Ендометріоз яєчників – хронічне і неухильно прогресуюче захворювання. Кіста буде рости протягом всього репродуктивного періоду і тільки в менопаузу може спонтанно зникнути;
 • На сьогоднішній день не розроблено методики, що дозволяє гарантовано позбутися новоутворення. Ендометріоми рецидивує через 1-2 роки після гормональної терапії і хірургічного лікування. Якщо жінка планує стати матір’ю, їй не варто відкладати цей процес на довгі роки;
 • Без лікування ендометріоз яєчників стає причиною порушень менструального циклу, хронічних тазових болів, безпліддя і невиношування вагітності.

Всі ці фактори потрібно враховувати і планувати вагітність з урахуванням можливих ризиків для здоров’я.

Вплив ендометріоми на зачаття дитини

Ендометріоїдниє розростання на лівому або правому яєчнику є однією з провідних причин жіночого безпліддя. Існує кілька факторів, що негативно впливають на репродуктивну систему:

 • Порушення овуляції. Ендометріоми – це гормонально активне утворення яєчника. Кіста перешкоджає нормальному синтезу гормонів, заважає дозріванню фолікулів і гальмує овуляцію. Без овуляції не утворюється повноцінна яйцеклітина, і зачаття дитини стає неможливим;
 • Зниження оваріального резерву. Зростаюча кіста заміщає функціональну тканину яєчника, і кількість фолікулів знижується. Швидкий витрата залишилися ооцитів веде до безпліддя;
 • Спайковий процес у порожнині тазу. Ендометріоз веде до розвитку запалення на тазових органах і формування спайок. Грубі сполучнотканинні тяжі облягають яєчник, перешкоджають виходу яйцеклітини, а також перекривають просвіт маткових труб. Настання вагітності при такому розкладі можливо, але є ризик імплантації плодового яйця поза порожниною матки.

Читайте також:   Якщо пропустила 1 протизаплідні таблетки?

Стадії ендометріозу і освіти спайок в малому тазу.

Відповісти на питання про те, чи можна завагітніти з ендометріоїдної кістою яєчника, вдасться тільки після повного обстеження у гінеколога.

Важливо знати

Шанси на зачаття дитини знижуються при виявленні супутнього аденоміозу, гіперплазії ендометрію, поліпів, міоми матки.

Чи потрібно лікувати ендометріоз перед плануванням вагітності?

Гінекологи до сих пір не прийшли до єдиної думки про те, чи потрібно лікувати ендометріоз яєчників у родили жінок. Суперечки ведуться щодо кіст малих розмірів (до 4 см), що не супроводжуються яскравою клінічною симптоматикою і не ведуть до розвитку ускладнень. Висловлюється думка, що такі утворення не потрібно чіпати. Прихильники цієї теорії наводять такі аргументи:

 • Ендометріоми малих розмірів не впливає на оваріальний резерв яєчників, не перешкоджає овуляції і не заважає зачаттю дитини;
 • Якщо ендометріоїдна кіста виявляється під час вагітності, її не лікують. Так чи варто ризикувати і намагатися будь-що-будь прибрати освіту до зачаття дитини;
 • Гормональне лікування не завжди ефективно і не веде до повного регресу вогнища, а лише сприяє його зменшенню. Після скасування гормонів хвороба рецидивує;
 • Хірургічне лікування може призвести до формування спайок і стати причиною безпліддя. Ризик особливо високий після порожнинної операції, але і при лапароскопії є ймовірність розвитку спайкової хвороби.

Приймати рішення в сторону оперативного лікування слід після обговорення з пацієнткою її репродуктивних планів.

Висловлюється й інша думка, згідно з яким ендометріоїдні кісти повинні бути видалені до зачаття дитини. Прихильники цієї версії наводять свої аргументи:

 • Ендометріоми перешкоджає зачаттю дитини і є однією з ключових причин безпліддя у жінок;
 • Не можна передбачити, як поведе себе кіста під час вагітності. При зростанні освіти можливий розвиток ускладнень аж до переривання вагітності.

Корисно також почитати: Процедура цистектомії яєчника

Остаточне рішення приймається індивідуально з урахуванням всіх відомих чинників:

 • Стан репродуктивної системи. Якщо жінка не може зачати дитину протягом року, та інших значущих причин безпліддя не виявлено, кісту потрібно видалити;
 • Розмір освіти. Рекомендується хірургічне лікування при величині вогнища більше 4 см;
 • Наявність симптоматики. Виражені порушення менструального циклу, хронічні болі в області таза не можна залишати без уваги;
 • Вік жінки. Після 40 років ймовірність настання вагітності знижується. На лікування кісти може піти до двох років (з урахуванням відновного періоду після операції). Якщо є шанси на спонтанне настання вагітності, можна обійтися без попередньої терапії.

При виборі методу лікування варто враховувати всі індивідуальні особливості перебігу хвороби.

Показання для лікування:

 • Розмір кісти більше 4 см;
 • Наявність вираженої клінічної симптоматики;
 • Розвиток ускладнень, пов’язаних з ростом новоутворення;
 • Підозра на малигнизацию пухлини.

Вибір методу лікування визначається після обстеження.

Спонтанна вагітність при нелеченом захворюванні: наслідки та прогноз

Ендометріоїдна кіста яєчника формується у молодих жінок і нерідко виявляється тільки під час вагітності при першому УЗД. Якщо патологія була виявлена після зачаття дитини, спеціальне лікування не проводиться. Гормональні препарати не призначаються. Показано спостереження протягом всієї вагітності. Контроль зростання вогнища проводиться за допомогою УЗД.

Так виглядає вагітність малого терміну і кіста яєчника на УЗД.

При нормальному перебігу вагітності і відсутності ускладнень контрольне ультразвукове дослідження призначається в скринінгові терміни: на 12-14-й, 18-21-й і 32-34-му тижні. При появі скарг проводиться УЗД поза зазначених термінів.

Під час вагітності кіста яєчника часто призводить до розвитку таких станів:

 • Перекрут ніжки освіти. Зростаюча матка поступово зміщує яєчники і провокує перекрут ніжки кісти. Виникає сильний біль внизу живота, відзначається напруження м’язів черевної стінки, підвищується тонус матки. Без лікування цей стан загрожує некрозом яєчника;
 • Розрив капсули кісти. Ендометріоми пошкоджується частіше за інших утворень яєчника. Розрив кісти супроводжується різким болем на стороні поразки і появою кров’янистих виділень з піхви. Можливо крововилив в черевну порожнину, розвиток перитоніту.

Ендометріоз яєчників також може стати причиною ускладнень вагітності:

 • Мимовільний викидень. При супутньому аденомиозе (ендометріоз матки) порушується імплантація. Ембріон не знаходить місця для впровадження в матку і гине на ранніх термінах – до затримки менструації. На більш пізніх термінах причиною викидня стає гормональний дисбаланс;
 • Позаматкова вагітність. Спайковий процес, який супроводжує ендометріоз, порушує прохідність фаллопієвих труб. Ембріон імплантується поза порожниною матки і гине в короткі терміни.

Схематичне зображення позаматкової вагітності.

Ендометріоїдна кіста яєчника по-різному веде себе при вагітності. Вона може почати активно рости, приводячи до появи болів внизу живота і підвищення тонусу матки. Трапляється і так, що ендометріоми зменшується в розмірах і практично повністю зникає. Така ситуація є сприятливою для перебігу вагітності. Після народження дитини хвороба рецидивує.

Показання для хірургічного лікування ендометріоми при вагітності:

 • Швидке зростання новоутворення;
 • Больовий синдром, що не купіруемий анальгетиками;
 • Розрив кісти;
 • Перекрут ніжки освіти;
 • Виявлення ознак малігнізації пухлини.

Народжувати при ендометріозі яєчників можна через природні родові шляхи, але тільки за умови, що кіста не перешкоджає вигнання плода з матки і немає супутніх порушень. В іншій ситуації пологи ведуться оперативно. Кесарів розтин планується на терміні 38-40 тижнів.

Підготовка до зачаття дитини на тлі ендометріоїдних кісти яєчника

При наявності показань до лікування ендометріозу необхідно визначитися з тактикою і вибрати оптимальний варіант. У гінекології пропонується дві схеми терапії:

 • Консервативне лікування із застосуванням гормональних препаратів;
 • Хірургічне лікування.

Можлива комбінація цих методів. Нерідко гормональна терапія служить підготовкою до операції і сприяє зменшенню кісти в розмірах. Лікарські засоби також призначаються після видалення освіти.

До відома

Методи альтернативної медицини (в тому числі гірудотерапія, акупунктура, фітотерапія) застосовуються тільки в комплексі з основним лікуванням.

консервативне лікування

Консервативне лікування допускається при величині кісти до 4 см і відсутності ускладнень. При підготовці до зачаття дитини застосовуються такі гормональні препарати:

 • Комбіновані оральні контрацептиви. Курс лікування – 3-6 місяців за стандартною схемою 21 + 7;
 • Модулятори прогестеронових рецепторів. Призначаються щодня протягом 3 місяців;
 • Гестагенні препарати. Застосовуються в безперервному режимі або з 5-го по 25-й день менструального циклу. Курс терапії – 3-6 місяців;
 • Агоністи гонадотропін-рилізинг гормону. Призначаються на 3-6 місяців в депо-формах (один раз в 28 днів) під прикриттям естрогенсодержащих засобів.

В якості симптоматичної терапії призначаються спазмолітики, анальгетики та інші лікарські засоби.

Застосування консервативних методів лікування дозволяє зменшити розміри освіти і запобігти прогресивний зростання ендометріоми.

Після проведеної терапії очікується зменшення вогнища в розмірах і зникнення клінічної симптоматики. На тлі лікування стабілізується гормональний фон, запускається овуляція, і настає вагітність.

 

Тривалість гормональної терапії рідко триває більше 6 місяців. Якщо за вказаний термін кіста не зменшилася в розмірах, проводиться операція.

 

Планувати вагітність можна відразу після відміни лікарського препарату. Не рекомендується відкладати зачаття дитини більш ніж на півроку. Ефект від гормональної терапії зберігається до 12 місяців, після чого хвороба може рецидивувати. Якщо протягом року вагітність не настає, жінка направляється на ЕКО.

хірургічне лікування

Операція показана при виявленні кісти більше 4 см в діаметрі, а також при неефективності гормональної терапії. Застосовуються такі методи:

 • Видалення кісти зі збереженням функціональної тканини органу – цистектомія. Практикується при утвореннях середньої величини і зберіганню кровопостачанні яєчника;
 • Резекція яєчника передбачає видалення частини органу разом з кістою. Виконується при середніх і великих утвореннях. Проводиться обережно з максимальним збереженням здорових тканин і запасу фолікулів;
 • Видалення яєчника – оваріоектомія. Рекомендовано при великих утвореннях, порушення харчування яєчника.

Схематичне зображення проведення цистектомії.

При видаленні одного яєчника колатеральний орган бере на себе вироблення потрібних гормонів, і репродуктивна функція не страждає. Після двосторонньої оваріоектомії зачаття дитини можливо при використанні донорських яйцеклітин.

На замітку

При вимушеному видаленні обох яєчників багато клінік практикують попереднє отримання зрілих яйцеклітин і їх заморозку. Кріоконсервація дозволяє зберегти матеріал для подальшого зачаття дитини. Запліднення розморожених яйцеклітин проводиться в протоколі ЕКО.

Оптимальним методом лікування кісти яєчника у родили жінок є лапароскопія. Відновлення після малоінвазивної операції займає 3-5 тижнів. Планувати вагітність після лапароскопії можна через 3-6 місяців. Попередньо потрібно обстежитися у гінеколога (зробити контрольне УЗД) і переконатися у відсутності ускладнень.

Видалення ендометріоїдних кісти лапароскопічним доступом.

Відновлення менструального циклу може статися відразу після лапароскопії, але поспішати з зачаттям дитини не варто. Організму потрібно мінімум 3 місяці для того, щоб відновитися. Поспішна вагітність створює серйозну загрозу жіночому здоров’ю. Найчастіше організм не справляється з подібним потрясінням, і відбувається викидень.

Важливо знати

 

Стрімка вагітність в перші три місяці після операції – не привід для аборту. Якщо зачаття сталося, потрібно обов’язково потрапити на прийом до лікаря і переконатися, що плід розвивається нормально.

 

Далі потрібно встати на облік, вчасно проходити всі призначені обстеження, берегти себе і не перенапружуватися.

Благополучне виношування дитини можливо, хоча ризики для здоров’я жінки і плоду зберігаються на всьому протязі вагітності.

Ендометріоз яєчників і ЕКО

Планування вагітності шляхом екстракорпорального запліднення – показання для оперативного лікування ендометріозу. Кіста яєчника може стати тим фактором, який приведе до невдачі і переривання вагітності на ранніх термінах. Якщо буде проводитися стимуляція овуляції, кіста може вирости, що також погіршує прогноз.

ЕКО на фоні збереженої кісти яєчника допускається в особливих ситуаціях. Така тактика може бути виправдана в тому випадку, якщо величина освіти не більше 3 см, а вік жінок наближається до 40-45 років. Остаточне рішення приймається індивідуально після консультації з гінекологом-репродуктологом.

Що таке ендометріоїдні кісти і чи потрібно їх видаляти?

Цікаве відео про вагітність при ендометріозі

1

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *