Здоров'я

Ознаки та симптоми пременопаузи у жінок

Пременопауза у жінок: ознаки і симптомиРепродуктивна система жінки має обмеження у функціонуванні. Оваріальний запас закладається ще в утробі. З плином життя кількість яйцеклітин зменшується і не заповнюється. У віці від 45 років у результаті гормональних змін функція яєчників поступово згасає. З цього моменту починається клімакс, що супроводжується низкою відмінних ознак.

Зміст Показати

Етапи клімактеричного періоду

Клімакс – це природний процес згасання функції яєчників.

Він характеризується зниженням прогестерону і естрогену, в результаті чого виявляється вплив не тільки на менструальний цикл, але і на роботу всієї системи життєзабезпечення.

Пременопауза у жінок: ознаки і симптоми

Виділяють три етапи розвитку клімаксу:

 1. Пременопауза. В середньому тривалість початковій стадії становить чотири роки. У цей період у жінки спостерігаються порушення менструального циклу і перші ознаки клімаксу.
 2. Менопауза. Друга стадія настає через 12 місяців після останніх місячних. Її пік припадає на вік від 50 до 52 років. Клімактеричні симптоми проявляються найбільш гостро.
 3. Постменопауза. На останньому етапі у жінки припиняється робота репродуктивної функції і починається процес старіння. Виражені симптоми клімаксу в цьому випадку відсутні. Вагітність в цей період неможлива.

Від чого залежить час настання пременопаузи

Пременопауза – це початкова стадія клімаксу. Її розвиток супроводжується зміною характеру і періодичності менструації. Згасання функції репродуктивної системи відбувається в індивідуальному порядку. Швидкість настання пременопаузи залежить від сукупності факторів. До них відносять наступне:

 • спосіб життя (куріння і вживання спиртних напоїв наближають клімакс);
 • швидкість статевого дозрівання в пубертатному періоді;
 • неврологічні розлади;
 • порушення роботи ендокринної системи;
 • спадковість;
 • інфекційні захворювання;
 • наявність дітей (бездітні жінки стикаються з клімаксом раніше);
 • хронічні недуги репродуктивної системи;
 • опромінення організму (робота на шкідливому виробництві, лікування онкології і т. д.).

Пременопауза у жінок: ознаки і симптоми

Що відбувається під час пременопаузи

Порушення менструального циклу в цей період обумовлено перебудовою гормонів . Рівень прогестерону і естрогену поступово знижується, а фолікулостимулюючий гормон збільшується. Число андрогенів в організмі зменшується, але набагато повільніше. Такий дисбаланс призводить до перевищення кількості чоловічих гормонів над жіночими.

Зміни гормонального фону відображаються на фізичному і психологічному здоров’ї жінки.

 

Це проявляється в різкому зниженні сексуального потягу і виникненні перших ознак старіння .

 

Місячні носять хаотичний характер, спостерігаються міжменструальнікровотечі . Але також можлива і зворотна ситуація, коли наступають мізерні і рідкісні критичні дні .

Пременопауза у жінок: ознаки і симптоми

симптоми пременопаузи

Зміни в роботі репродуктивної системи супроводжуються низкою характерних ознак. У кожної жінки спостерігається різна інтенсивність їх прояву. До головних симптомів пременопаузи відносять:

 • мігрень;
 • порушення регулярності місячних;
 • хворобливі відчуття в грудях;
 • нервові розлади;
 • набір ваги;
 • зниження лібідо;
 • припливи;
 • остеопороз;
 • біль в області живота;
 • сечостатеві захворювання;
 • порушення роботи шлунково-кишкового тракту.

Лікування безсоння у жінок під час клімаксу

психоемоційний здоров’я

Скачки гормонів в першу чергу позначаються на стані нервової системи.

У цей період у жінки відзначаються різка зміна настрою , зниження працездатності і тривожний стан .

Якщо не звертати уваги на симптоми, можуть розвинутися психосоматичні захворювання . До наслідків такого стану відносять проблеми в спілкуванні з близькими людьми .

нерегулярні місячні

Порушення менструального циклу викликано зниженням гормонів. При пременопаузе критичні дні відрізняються хаотичним характером . Вони бувають як мізерними, так і рясними. Тривалість менструального періоду розтягується до 50-60 днів. Ановуляторні цикли зустрічаються частіше овуляторних.

Пременопауза у жінок: ознаки і симптоми

припливи

Специфічною ознакою початку клімаксу вважаються припливи. Вони виникають в результаті порушення терморегуляції при зниженні рівня естрогенів. Ці відчуття можуть виникнути в будь-який момент. Вони супроводжуються почервонінням шкіри обличчя , пітливістю і ознобом . Такий стан впливає на настрій і працездатність жінки.

Головні болі

Причиною появи цього симптому вважаються різкі скачки артеріального тиску . Їх провокує скупчення крові в певних відділах головного мозку. Це обумовлено порушення водно-сольового балансу на тлі гормональних змін . Такий стан може супроводжуватися аритмією та іншими ознаками серцево-судинних порушень.

Пременопауза у жінок: ознаки і симптоми

Болі в грудях

Подібні відчуття в грудній клітці виникають через брак кисню. На цьому грунті розвивається ішемічна хвороба серцевого м’яза . Подібний симптом може бути зосереджений і в молочній залозі. Його поява пояснюється гормональним дисбалансом.

Болі внизу живота і в попереку

Больовий синдром в області малого тазу викликаний функціональними порушеннями статевих органів.

Крім того, в період пременопаузи збільшується ймовірність розвитку новоутворень різної природи походження.

При патологічних процесах біль здатна віддавати в крижі або ногу . Дискомфортні відчуття в попереку можуть бути спровоковані зниженням фортеці кісткової тканини в результаті нестачі кальцію.

Пременопауза у жінок: ознаки і симптоми

Проблеми з шлунково-кишкового тракту

На тлі зменшення гормонів гіпофіза змінюється функціонування шлунково-кишкового тракту. Такий стан викликає запор і розлад травлення . Неприємні відчуття в животі можуть супроводжуватися здуттям. В результаті цього збільшується тиск на статеві органи, що підсилює дискомфорт.

ожиріння

Після настання 45 років жінки більше схильні до набору ваги. Цей процес є результатом порушення обміну речовин. Стресова нестійкість погіршує ситуацію, провокуючи залежність від прийомів їжі. Подібний симптом може розвинутися на будь-якій стадії клімаксу.

Низька якість статевого життя

Проблеми інтимного характеру засновані на зниженні сексуального потягу . Воно є наслідком зменшення числа естрогенів. В результаті цього скорочується обсяг вагінального секрету, що призводить до дискомфорту під час статевої близькості. Можуть бути присутніми хворобливі відчуття.

Пременопауза у жінок: ознаки і симптоми

остеопороз

Гормональні порушення позначаються на обміні кальцію в організмі. Це призводить до крихкості кісткової тканини . Тому при пременопаузе бажано уникати надмірних фізичних навантажень. Збільшується ймовірність отримання травм і переломів.

Цистит і уретрит

Захворювання сечостатевої системи розвиваються через недостатню вироблення слизового секрету, що захищає від проникнення патогенних мікроорганізмів. В результаті цього сечовий міхур стає більш вразливим. В процесі деурінаціі спостерігаються печіння і кров’янисті виділення . У цьому випадку необхідно звернутися до лікаря.

Особливості застосування препарату Анжелік при клімаксі

Пременопауза у жінок: ознаки і симптоми

характер менструацій

На початку клімаксу критичні дні відрізняються не тільки нерегулярністю, а й хворобливістю. У цей період нерідко виникають дисфункціональні маткові кровотечі . Рясні виділення не є нормою. В цьому випадку можливий розвиток гінекологічних захворювань.

Вагітність під час пременопаузи

Здатність до зачаття зберігається тільки на початковому етапі розвитку клімаксу. У цей період овуляції відбуваються рідко, але це не перешкоджає заплідненню. Для багатьох жінок вагітність при пременопаузе стає несподіванкою. До можливих ускладнень відносять наступне:

 • нестача прогестерону;
 • позаматкової розташування ембріона;
 • погіршення здоров’я жінки;
 • загроза переривання вагітності.

Пременопауза у жінок: ознаки і симптоми

Як згладити прояви пременопаузи

Далеко не у всіх випадках ознаки клімаксу переживаються гостро. Деякі жінки помічають лише незначні зміни в своєму стані. При яскраво виражених симптомах рекомендується звернутися до гінеколога . Він підбере препарати, що дозволяють усунути прояви клімактеричного періоду.

гормональна терапія

Прийом подібних засобів допомагає нормалізувати менструальний цикл і згладити ознаки клімаксу.

При підборі препарату враховуються інтенсивність симптомів і рівень гормонів в організмі. Зазвичай призначають медикаменти на основі прогестагенів або комбіновані кошти. До ліків, що включає до складу гестагени і естрогени, відносять Силест, Марвелон і Жанін .

Ці препарати додатково виробляють контрацептивний ефект. До засобів, дія яких заснована на прогестагенной, відносять Турінал, Мірену і Норколут .

Серед цілеспрямованих препаратів у вигляді супозиторіїв виділяють Овестін і Естріол .

Фітопрепарати

Гомеопатичні медикаменти не усувають причини неприємних симптомів, але знижують їх прояв. В основі лежать природні компоненти, схожі за будовою з людськими гормонами. До найбільш ефективним рослинним складовим відносять екстракти червоної конюшини, сої та клопогона . Найбільшою популярністю користуються препарати:

 1. Ременс.
 2. Клімактоплан.
 3. Климадинон.
 4. Естровел.

Фітопрепарати допомагають налагодити сон і усунути нервову збудливість. Вони також сприяють поліпшенню функціонування видільної системи. Збільшується вироблення природного мастила, що позитивно позначається на сексуальному житті. При використанні гомеопатичних засобів знижується ймовірність порушення обміну речовин.

вітамінотерапія

Вітаміни необхідні для підтримки захисних функцій організму. Бажано, щоб до складу комплексу входила фолієва кислота. Вона робить позитивний вплив на роботу статевих органів.

Інші вітаміни сприятливо впливають на стан нігтів, волосся та шкіри. Вони також покращують процес кровообігу, притупляючи хворобливі відчуття в малому тазу.

До спеціалізованих комплексів відносять Менопейс, Алфавіт 50+ та Доппельгерц Менопауза .

висновок

Дотримання рекомендацій лікарів дозволить пережити кризовий період без ускладнень. При появі симптомів пременопаузи жінці слід звернутися до гінеколога за консультацією. При наявності скарг на стан здоров’я проводять ретельне обстеження, оскільки існує ризик розвитку серйозних гінекологічних захворювань.

У період гормональних змін рекомендується вести здоровий спосіб життя і стежити за функціонуванням організму .

Важливе значення має настрій жінки і підтримка близьких в кризовий для неї період.

Поняття про пременопузе і ознаки її розвитку

З цим явищем стикаються багато жінок старше 40 років. Початок клімаксу є згасання жіночої репродуктивної функції. Багато жінок не знають, що таке пременопауза.

Це природний процес. Найчастіше він супроводжується рядом неприємних проявів, таких як припливи, нерегулярні місячні, обвисання шкіри і т.п.

Цей стан можна полегшити, дотримуючись певних правил.

Пременопауза у жінок: ознаки і симптомиПерші симптоми клімаксу можуть проявитися вже після 40 років

Які етапи настання клімаксу

Серед основних етапів настання клімаксу можна виділити наступні:

 1. Пременопауза. Пременопауза починається у віці 40-45 років. Виявляється нерегулярним менструальним циклом, нездужанням, погіршенням зовнішнього вигляду. Це етап, коли дітородна функція тільки починає згасати.
 2. Менопауза. В цей час йде активна гормональна перебудова організму. Менструальної функції пропадає.
 3. Постменопауза. Це завершальний етап переходу. Зазвичай закінчується у віці 55 років. Часто після клімактеричного періоду жінка відчуває себе набагато легше.

Пременопауза – це перехідний момент в житті жінки може займати від 5-10 років.

Від чого залежить вік появи пременопаузи

На це можуть впливати різні чинники, серед основних можна виділити:

 • Спадковість. Часто терміни настання перехідного періоду, а потім і клімаксу у жінок з однієї родини схожі.
 • Зношеність репродуктивної системи. Наступ раннього клімаксу також характерно для жінок, у яких були часті пологи. Таке виникає через сильну зношеність матки і яєчників.

Терміни настання клімаксу часто залежать від генетики

 • Неправильне харчування і шкідливі звички. Вживання алкоголю і тонізуючих напоїв, куріння – всі ці фактори роблять повільно руйнівний вплив на репродуктивні органи. Неправильний раціон, велика кількість жирної і вуглеводної їжі в щоденному меню, можуть спровокувати гормональні порушення в організмі і стати причиною раннього клімаксу.
 • Ендокринні порушення. Нестабільна робота внутрішніх залоз може викликати гормональні збої в роботі яєчників і привести до раннього початку клімаксу.
 • Хронічне захворювання. Запальні процеси, доброякісні пухлини і т.п. здатні негативно вплинути на роботу яєчників і матки. Вони можуть бути однією з причин згасання репродуктивної функції.
 • Нервове перенапруження. Емоційна сфера жінки більше схильна до стресів і нервової перевтоми. Якщо нервова система довгий час знаходиться в стані підвищеної тривоги, то це може спровокувати розвиток якого-небудь захворювання або викликати згасання здатності до дітородіння.

Які перші симптоми настання пременопаузи

Часто жінка може і не помітити перших її ознак. До основних симптомів пременопаузи відносяться:

 • Нестабільні місячні. Перші ознаки пременопаузи часто виявляються нестабільними менструаціями. Порушення місячних в пременопаузі сигналізує про початок перебудови гормонального фону. Щоб полегшити цей стан, жінці можна приймати спеціальні вітамінні комплекси або гормональні препарати.

Пременопауза у жінок: ознаки і симптомиУ період пременопаузи починаються затримки місячних

 • Коливання температури. Клімактеричний період може заявити про себе різкими коливаннями температури. Жінка раптово може відчути прилив жару до верхньої частини тіла і збільшення тиску.
 • Чутливість грудей. Вона може проявлятися в легкій формі, якщо жінка відчує сильну болючість і ущільнення в молочних залозах, то необхідно негайно звернутися до фахівця.
 • Зменшення сексуального потягу. Зменшення сексуального бажання при менопаузі можна пов’язати з тим, що часто жінці статевий акт доставляє певні незручності через сухість в піхві.
 • Обвисання контуру обличчя. Згодом, контури особи починають втрачати свою щільність і пружність, що обумовлено зниженням кількості естрогену в крові і ослабленням колагенових зв’язків в шкірі.
 • Слабкість, млявість, швидка стомлюваність. Такі симптоми говорять про ослаблення роботи імунної системи та ендокринної системи в цілому.
 • Проблеми з сечовипусканням. Багато жінок скаржаться на розлади роботи видільної системи в період пременопаузи. Воно проявляється нетриманням сечі, дискомфортом при мочесіпусканіі і т.п. Таке відбувається через ослаблення вагінальних м’язів, а також є наслідком важких пологів.
 • Нестабільний емоційний фон. Пременопауза для багатьох дам є важким емоційним випробуванням. Жінка втрачає колишню красу і привабливість, а також здатність до дітородіння.

Пременопауза у жінок: ознаки і симптомиУ багатьох відзначаються труднощі з сечовипусканням

 • Збільшення ваги. Це відбувається навіть за умови відсутності значних змін в повсякденному раціоні. Накопичення підшкірного жиру є результатом коливання гормонального фону. Щоб не погіршити ситуацію, жінкам, які страждають надмірною вагою, необхідно жорстко стежити за своїм раціоном.

Основні ознаки пременопаузи вказані в таблиці.

Частота виникнення у жінок,% причини прояви
чутливість грудей збільшення ваги Нестабільний емоційний фон Погіршення зовнішнього вигляду
21 81 74 75

Як змінюється менструація

Місячні стають більш тривалими і болючими. Збільшуються інтервали між ними, часто виникають збої в циклі. Причини тривалої мазні в пременопаузі можуть бути різні, починаючи від гормональних розладів і закінчуючи онкологією.

З цього відео ви дізнаєтеся про ранні симптоми клімаксу:

Які симптоми можуть бути небезпечними

Не всі симптоми можуть бути проявом пременопаузи у жінок. Деякі можуть свідчити про присутність серйозного захворювання. В цьому випадку потрібно негайно відправитися на консультацію до лікаря. До основних з них можна віднести наступні:

 • наявність ущільнень у грудях;
 • хворобливі місячні зі згустками;
 • болю в черевній області та підвищення температури;
 • відсутність або тривалі місячні в пременопаузі;
 • нехарактерні виділення.

Чи можна зачати дитину в пременопаузі

В даний період зачаття дитини можливо. Репродуктивна функція жінки тільки починає згасати, тому необхідно використовувати засоби контрацепції в пременопаузі.

Перед їх прийомом необхідно проконсультуватися з фахівцем.

Характер місячних в пременопаузі нестабільний.

Пременопауза у жінок: ознаки і симптомиНавіть в цей період зберігається можливість зачаття

Як полегшити стан

Полегшити перебіг в предменопаузний період можна, дотримуючись таких правил:

 • відмовитись від шкідливих звичок;
 • переглянути раціон харчування;
 • давати тілу легкі фізичні навантаження;
 • стежити за вагою;
 • більше відпочивати;
 • підтримувати себе вітамінами і БАДами.

Лікування пременопаузи можна здійснювати тільки під контролем лікаря.

пременопауза

Пременопауза у жінок: ознаки і симптоми

Пременопауза – це період в житті жінки від моменту виникнення перших ознак клімаксу до останньої самостійної менструації. Зниження рівня естрогенів призводить до появи різноманітних симптомів, вираженість яких індивідуальна. Першими ознаками служать приливи жару, пітливість, зміни емоційного фону. У пременопаузу зміни зачіпають серцево-судинну і нервову систему, урогенітальний тракт, позначаються на метаболізмі. Лікування покликане знизити вираженість симптомів наближається клімаксу за допомогою замісної гормональної терапії.

Остання менструація, яка знаменує початок клімаксу, в середньому спостерігається в 50 років. Симптоми пременопаузи, або раннього клімактеричного синдрому, з’являються за кілька років до останніх місячних.

Збільшення тривалості життя привело до того, що виражені ознаки згасання функціонування яєчників спостерігаються у 60% жінок. З них в половині випадків цей процес носить важкий характер, у третини симптоми виражені помірно.

Легке протікання пременопаузи спостерігається у здорових жінок без хронічних захворювань, а при наявності психосоматичних розладів вона набуває важке зятяжное перебіг.

Пременопауза у жінок: ознаки і симптоми

пременопауза

Згасання функції яєчників є фізіологічним процесом, симптоми якого спостерігаються вже у віці 45 років.

Вони пов’язані з недоліком естрогенів і реакцією на це органів-мішеней, які мають рецептори до статевих гормонів.

Протягом репродуктивного віку жіночий організм функціонує в циклічному режимі секреції гормонів. При їх дефіциті запускаються механізми, що ведуть до старіння і порушень обмінних процесів.

Першими реагують на дефіцит естрогенів статеві органи і молочні залози, нервова система, пізніше – сечовидільна система, сполучна тканина, судини. Важкий перебіг пременопаузи виникає на тлі таких станів:

 • Передменструальний синдром . У жінок, що мають патологічні прояви передменструального синдрому, спостерігається розбалансування в роботі гіпоталамо-гіпофізарної системи. Якщо цей стан не коригувався в репродуктивному віці, воно переходить в патологічну пременопаузу.
 • Хвороби ендокринної системи . На тлі наявних хвороб щитовидної залози припливи, тахікардія, нервозність виражені сильніше. Це пов’язано з тим, що в пременопаузу стимулюється секреція ТТГ у вечірній час.
 • Метаболічний синдром . У пацієнток з метаболічним синдромом є порушення в нейроендокринної системі, які запускають складну ланцюжок важких проявів пременопаузи.
 • Гінекологічні захворювання . Запальні процеси в малому тазі, гіперпластичні захворювання – міома, ендометріоз – роблять перехід від репродуктивного періоду в пременопаузу і клімакс важчим. Також ці патології можуть прогресувати на тлі зміни гормонального фону.

В яєчниках жінок репродуктивного віку синтезуються три типи естрогенів – естрон, 17-β-естрадіол і естріол. Найбільшою біологічною активністю володіє естрадіол. Але за 5 років до припинення менструації починається поступове зниження його вироблення.

Гіпофіз на це реагує додаткової секрецією фолікулостимулюючого гормону (ФСГ). До моменту настання менопаузи його рівень в крові збільшується в 13 разів, а концентрація естрадіолу прагне до нуля. Основним гормоном клімаксу стає естрон.

Але він не дає того ж ефекту, що і естрадіол.

Мішенями для естрогенів є репродуктивні органи, молочні залози, сечовий міхур і уретра. У них спостерігаються дистрофічні процеси.

На недолік естріолу реагує сполучна тканина, кістково-м’язова система, шкіра і волосся, що призводить до опущення органів малого таза, появи сивини і зморшок, а в пізньому періоді – до розвитку остеопорозу.

Позначається дефіцит гормонів на стані кишечника, жирової та нервової тканини.

У розвитку симптомів пременопаузи бере участь вегетативна нервова система. У жінок порушується вироблення норадреналіну і дофаміну, що беруть участь в терморегуляції. Це призводить до періодичного розширення судин верхньої частини тіла, появі відчуття жару і пітливості.

 

Також в цьому процесі беруть участь ЛГ і ТТГ. Добова секреція тиреотропного гормону збережена і не призводить до зміни викиду гормонів щитовидної залози. Але відзначається пароксизмальное збільшення викиду ТТГ ввечері і в нічний час.

 

Тому припливи частіше починаються в цей час, у жінок розвивається безсоння.

В середньому пременопауза починає проявлятися з 45 років, а останні місячні приходять близько 50 років. Але іноді тимчасові рамки зсуваються через пригнічення функції яєчників, тому симптоми пременопаузи починають турбувати раніше. За тривалістю настання виділяють наступні форми менопаузи:

 • Рання . Менструації припиняються до 45-річного віку. Симптоми пременопаузи в цьому випадку починають турбувати вже в 40 років або раніше.
 • Передчасна . Останні місячні трапляються до 40 років, а клімактеричний синдром проявляється вже в 35. Патологія розвивається при передчасному виснаженні яєчників.

Ранні симптоми наближається клімаксу виникають на тлі зниження продукції естрогенів. Першими на недолік гормонів реагують репродуктивні органи, вегетативна і центральна нервова система. Тому з’являються розлади менструального циклу, емоційні проблеми і судинні реакції.

Зміни менструального циклу

Початкові прояви зниження роботи яєчників можна запідозрити при порушеннях менструального циклу. Місячні стають нерегулярними, часто турбують ановуляторні менструальні кровотечі, які виникають після затримки.

Цикл стає укороченим або його тривалість кожного місяця змінюється, може збільшуватися обсяг і тривалість кровотечі.

Через нестабільну секреції естрогенів і прогестерону збій циклу супроводжується набухання молочних залоз, набряком, болем внизу живота, в попереку.

вегетативні розлади

З’являються симптоми вегетативних розладів. У пременопаузу починають турбувати припливи. Вони більш виражені в осінньо-весняний період, що пов’язано з особливостями сезонних змін в роботі гіпоталамо-гіпофізарної системи.

Приплив починається з відчуття жару на шкірі голови шиї і плечей, одночасно з’являється почервоніння, тактильно відчувається підвищення температури, посилюється потовиділення. Тривалість – від декількох секунд до хвилини і більше. Симптом супроводжується почастішанням серцебиття.

У деяких жінок може розвиватися гіпотонія або, навпаки, підвищуватися артеріальний тиск. Після припливу може боліти голова.

Читайте також:   Як лікувати фурункул на статевих губах?

Емоційно-психічні розлади

У період пременопаузи виражені емоційні розлади. Жінка стає дратівливою, агресивною. Нервове збудження іноді супроводжується нападом задухи, підвищенням тиску.

Може з’являтися емоційна лабільність, настрій змінюється кілька разів за короткий проміжок часу. Повсякденні події, дрібні події викликають розлад, сльози, виникає схильність до депресії.

У важких випадках і при відсутності підтримки близьких можуть турбувати суїцидальні думки.

 

Симптоми розлади сну в пременопаузу виражаються у вигляді нічного безсоння. Відзначаються труднощі з засинанням, іноді вони поєднуються з приливами. Сон стає поверхневим, чуйним.

 

Після пробудження завчасно повторно заснути не вдається.

Може виникати патологічна денна сонливість, коли після спокійно проведеної ночі і повноцінного сну турбує слабкість, з’являється бажання прилягти.

Проблеми в сексуальній сфері

Зміни емоційної сфери та репродуктивної системи в пременопаузу призводять до зниження лібідо. Жінку турбує сухість піхви, яка є наслідком дефіциту естрогенів.

Недолік гормонів призводить до пригнічення росту мікрофлори, зниження вироблення молочної кислоти, атрофії епітелію. Слизова оболонка пересихає, стає вразливою. Секс супроводжується хворобливими відчуттями, іноді після статевого акту виникають тріщини вульви і піхви.

В інший час може турбувати свербіж, який є наслідком атрофічних процесів.

На тлі гормональних змін у жінок збільшується ризик розвитку гіперпластичних процесів. Після 40 років часто діагностується гіперплазія ендометрію, прискорюється зростання міоми матки. Для них характерні кровотечі, які призводять до важкої анемії.

Зростає ризик онкопатології, причому пухлини ендометрія, молочної залози або шийки матки зростають швидко. Жінки, які не відвідують лікаря, ризикують дізнатися про хвороби в запущеній стадії.

 

Зниження роботи яєчників не означає повної відсутності овуляції, іноді яйцеклітина дозріває, тому є ризик настання незапланованої вагітності.

 

Обстеження при симптомах пременопаузи необхідно для визначення загального стану жінки, наявності супутніх захворювань, які можуть бути протипоказанням для гормонального лікування. Первинне обстеження проводить акушер-гінеколог. Також показана консультація ендокринолога, при патології серця або судинної системи – кардіолога. В пременопаузі необхідні наступні дослідження:

 • Гінекологічний огляд . Дозволяє визначити стан репродуктивних органів, оцінити вираженість атрофічних процесів, виявити наявність міоми, змін в області шийки матки, в молочних залозах. Обов’язково цитологічне дослідження мазка з цервікального каналу, щоб вчасно помітити фонові або передракові процеси.
 • Фізикальне обстеження . Включає вимір маси тіла, зростання, артеріального тиску, об’єму талії і товщини складки шкіри у пупка. Ці дані необхідні для визначення індексу маси тіла і оцінки ризиків різних захворювань серця і судин.
 • Мамографія . Проводиться у жінок від 40 років і старше раз на рік, при підозрілих результатах доповнюється УЗД молочної залози. У пременопаузу мамографія необхідна для раннього виявлення симптомів раку молочної залози, який є найпоширенішим жіночим онкологічним захворюванням.
 • Дослідження гормонального профілю . Визначається рівень естрадіолу, ЛГ і ФСГ і їх індекс, пролактин, ТТГ. Додатково можуть знадобитися аналізи на тестостерон, кортизол та інші гормони крові. Високий ФСГ і індекс ЛГ / ФСГ менше 1 означає наступ пременопаузи.
 • УЗД малого таза . Проводиться на 5-7 добу після менструації. Оцінюється стан ендометрія, його товщина. У пременопаузу може спостерігатися поступове витончення слизової оболонки, в яєчниках відсутні ознаки дозрівання фолікулів. Якщо є ознаки гіперплазії ендометрія, необхідне уточнення клітинного складу за допомогою аспіраційної біопсії.
 • Біохімічний аналіз крові . Щоб оцінити ступінь ризику розвитку серцево-судинних патологій і відсутність протипоказань для призначення гормональних препаратів, досліджується ліпідний профіль. Важливі свідчення рівня білків крові, глюкози, білірубіну, печінкових ферментів.
 • Коагулограма . Необхідна для оцінки системи згортання крові. Гормональні препарати, які застосовуються при лікуванні клімактеричного синдрому, підсилюють фактори згортання і можуть привести до тромбозів, особливо при схильності до них.

Симптоми пременопаузи оцінюють за спеціальним індексом, використовуючи єдину шкалу оцінки. Залежно від їх вираженості і повторення протягом доби виставляється необхідна кількість балів. Після їх підрахунку визначається ступінь тяжкості клімактеричного синдрому. Це служить критерієм показань для початку замісної терапії.

Лікування спрямоване на зменшення вираженості неприємних симптомів наступаючого клімаксу і запобігання можливих потенційних ризиків. Патогенетично обгрунтованим є використання гормональних засобів, але в легких випадках можливе неспецифічне лікування без лікарських препаратів.

немедикаментозні методи

При легкому ступені тяжкості перебігу клімактеричного синдрому жінці порекомендувати йому режим дня. Для повноцінного відпочинку необхідний 7-8-годинний сон. Для підвищення тонусу важлива фізична активність, загальнозміцнюючі заходи. Деяким допомагають обтирання холодною водою, гартують процедури, контрастний душ.

Обов’язкова корекція харчування. При схильності до підвищення артеріального тиску обмежується споживання кухонної солі. Рекомендується зменшити кількість тваринних жирів, перевага віддається рослинній їжі, каш, кисломолочним продуктам.

Солодке, жирна їжа, борошняне ведуть до набору зайвої ваги і погіршення симптомів пременопаузи, метаболічним розладам. Обов’язковий відмова від куріння і вживання алкоголю.

При легких депресивних розладах у пременопаузу допомагає індивідуальна або групова психотерапія, важлива підтримка близьких людей, родичів, чоловіка.

консервативна терапія

Замісна гормональна терапія (ЗГТ) призначається при помірному і тяжкому перебігу пременопаузи, її починають з будь-якого віку при появі перших ознак патології.

Препарати підбираються індивідуально при відсутності протипоказань у вигляді схильності до тромбозів, хвороб серцево-судинної системи.

Заборонені гормональні препарати при підозрі за злоякісні пухлини молочних залоз або репродуктивних органів, маткових кровотечах неясного походження, гострих патологіях печінки. Для ЗГТ використовуються препарати наступних груп:

 • Молочних залоз і позаматкової кошти . У молодих жінок застосовуються монофазні або трифазні оральні контрацептиви, а після 50 років – препарати на основі натуральних естрогенів з включенням гестагенного компонента. Жінкам в пременопаузу призначають естардіола валерат в поєднанні з ципротерону ацетатом, левоноргестрелем, ногестрелом, медроксипрогестерон.
 • Гестагени . Рекомендовані жінкам з міомою матки, ендометріозом та іншими протипоказаннями до естрогенів. Можуть застосовуватися препарати дидрогестерона і мікронізованого прогестерону всередину циклічно з 5 по 25 день циклу. Ефективна внутрішньоматкова система з левоногрестрелом, яка встановлюється один раз на 5 років.
 • Чисті естрогени . Застосовуються при віддаленій матці, оскільки відсутній ризик розвитку проліферативних процесів, які здатні перейти в гіперплазію ендометрія або рак. Використовуються естрадіол в таблетках, гормональний пластир або гель для нанесення на шкіру.
 • Фітогормони . При абсолютних протипоказання до ЗГТ або відмову жінки застосовуються готові екстракти рослин цірцімфугі, мельброзіі, рапонтіціна, які містять фітоестрогени. До них відносяться ізофлавоноїди, лігнано, куместани. Вони мають естрогеноподібним дією, але воно проявляється при тривалому прийомі.

Пременопауза при своєчасному зверненні до лікаря і використанні ЗГТ протікає легше і з менш вираженими симптомами, які не позначаються на повсякденному активності жінки і не впливають на її спосіб життя.

В подальшому це зменшує ризик розвитку урологічних розладів, хвороб серця і остеопорозу. Профілактика патологічної пременопаузи полягає в своєчасному лікуванні соматичних і гінекологічних хвороб, здоровий спосіб життя і відмову від куріння.

Жінкам з передменструальний синдром потрібна корекція цього стану якомога раніше.

Пременопауза – її ознаки, психологія і способи боротьби

Чи готові перестати думати про свою проблему і нарешті перейти до реальних дій, які допоможуть позбутися від неї раз і назавжди? Тоді, можливо, вам буде цікава ця стаття .

Репродуктивна система жінки змінюється кілька разів протягом життя.

Статеве дозрівання приходить з початком місячних, серйозні гормональні зміни відбуваються в процесі вагітності, а приблизно після сорока років яєчники починають знижувати виробляється кількість естрогенів, що призводить до поступового зниження фертильності.

 • Пременопауза у жінок: ознаки і симптоми
 • Унаслідок низького рівня естрогенів в крові задовго до настання клімаксу можуть з’являтися ознаки одного з етапів його розвитку – пременопаузи.

Що таке пременопауза

Що ж таке пременопауза?

Пременопаузальном називають період в житті жінки, що характеризується поступовим згасанням репродуктивної функції організму . Тривалість репродуктивного періоду залежить від особливостей організму.

Коли починається і скільки триває пременопауза?

Тривалість цього етапу климактерия у різних жінок відрізняється, але як правило, цей період тривати не менше трьох-п’яти років , хоча може затягнутися і до десяти. Середній вік настання 40-50 років .

Зустрічається передчасна менопауза, ще звана ранньої, коли провісники клімаксу і його симптоми можуть з’явитися вже в 30 років , і пізня, у жінок після 50 років .

У скільки б років не почався цей життєвий етап, його супроводжують досить чітко виражені симптоми предклімаксного стану, завдяки яким жінка може своєчасно звернутися до лікаря і попередити більш серйозні прояви, наступаючі безпосередньо в період менопаузи.

Що таке перименопауза, і чому її іноді плутають з передклімактеричному періодом. Приставка «пери» означає «навколо» або «близько». Таким чином, це поняття ширше поняття передклімаксу, так як перименопаузі об’єднує в собі кілька послідовних етапів: преклімакса на всій його довжині, а також приблизно два роки після фактичного настання менопаузи.

Які зміни відбуваються в жіночому організмі в пременопаузі

Потрібно розуміти, що розвиток клімаксу відбувається повільно і плавно, коли внутрішні органи починають поступову перебудову під новий режим вироблення гормонів. Предменопауза супроводжується зміною зовнішнього вигляду і роботи не тільки жіночої статевої системи, а й інших органів . Що відбувається з організмом під час перебудови:

Система / орган зміна
яєчники Стають меншими, зовні виглядають зморщеними, яйцеклітина не дозріває, не виділяються фолікули
придатки Починається атрофія слизової оболонки, зникає складчастість, звужується просвіт
матка Спочатку трохи збільшується, але потім помітно зменшується, атрофується слизова, стає вже цервікальний канал, шийка припиняє виробляти слиз
піхву Втрачає природне змащення, стаючи сухим, зовнішні статеві органи стають менше і в’ялий
Молочні залози Жирова тканина змінюється на сполучну, що призводить до втрати пружності
наднирники збільшується кора
Сечовий міхур Стінки утоньшается, і слизова деградує
Щитовидна залоза Посилюється робота, можливо розростання
Підшлункова залоза Знижується активність, можлива робота
Кровоносна система
 • Судини стають менш еластичними
 • підвищується холестерин
 • кров стає густішою
 • можливі хвороби серця
М’язи і шкіра Втрати тонусу і пружності, втрата колагену, як результат – поява зморшок
Кістяна тканина Втрачає здатність до оновлення, виникнення підвищеної крихкості і ламкості
Підшлункова залоза Знижується активність, можлива робота

Читайте також:   Профілактика остеопорозу у жінок за віком

Перші ознаки і небезпечні симптоми

Предклімаксное стан жінки часто відносять до звичайного нездужання. Тому важливо розуміти, як протікає і чим супроводжується клімактеричний синдром, щоб вчасно розпізнати відхилення в своєму стані і звернутися до фахівця. Симптоми пременопаузи поділяють на фізіологічні і психоемоційні.

фізіологічні

До основних фізіологічних ознак передклімактеричного періоду у жінок відносять такі:

 • Нерегулярність менструацій, короткий цикл, довгі місячні, при яких болить поперек. Характер місячних в пременопаузі, їх інтенсивність і щедрість можуть зазнавати серйозні зміни, аж до менструальних кровотеч (метрорагія). Такі кровотечі в період пременопаузи є небезпечною патологією і потребують лікування;
 • Припливи. Симптоми припливів – жар у верхній частині тіла, почервоніння шкіри, посилене потовиділення;
 • Зниження сексуального потягу;
 • Сухість слизових – під час пременопаузи порушується вироблення природного мастила;
 • Сечовипускання стають частішими, можливе виникнення нетримання;
 • Постійне відчуття втоми, головний біль.

психоемоційні

У передклімактеричний період жінка відчуває не тільки фізіологічні незручності. Часом вони супроводжуються проблемами з боку центральної нервової системи та психіки. Це явище частіше спостерігається у емоційно неврівноважених жінок, які вже мають в анамнезі неврози і розлади. Психоемоційні ознаки пременопаузи можна розділити на наступні:

 • Проблеми зі сном . Наступаючого передклімактеричного періоду супроводжують розлади сну і безсоння. Гормональна перебудова зачіпає області мозку, що відповідають за засинання, а також за м’язове розслаблення, необхідне для нормального сну;
 • Почуття неспокою, напруга . Жінка часто морально не готова сприймати зміну свого статусу. Наближення старості, нездатність народити дитину викликають складні суперечливі почуття, які не полегшують загальний фізичний нездужання;
 • Реактивна і особистісна тривожність . У цьому стані жінка не може адекватно оцінювати ситуацію, сприймає все в загрозливому ключі і реагує підвищеною тривогою. Поєднується з надмірно підвищеним занепокоєнням і безпричинними переживаннями;
 • Істерія . Жінка виявляє нездатність нормально реагувати на найменші стресові ситуації, постійно ображається, з’являються капризи і плаксивість. Істерики, що відносяться до стадії клімактерію, не мають нічого спільного з істериками жінок молодого віку. Перші при патологічному перебігу супроводжуються галюцинаціями, часто носять еротичний характер, можуть призвести до нервового кашлю і нервовим тікам. Другим супроводжують непритомність і розлади вегетативного характеру;
 • Фобії . Лякає саме по собі наближення старості може перерости в серйозне психічне порушення – сильну неконтрольовану боязнь чого-небудь. Часті жіночі фобії в періоді преклімакса:
  • геронтофобія – боязнь старості і смерті;
  • аутофобія – боязнь залишатися на самоті;
  • канцерофобия і нозофобія – боязнь раку та інших серйозних захворювань (частіше проявляється при турбують рясних клімактеричних кровотечах);
  • ліссофобія – боязнь збожеволіти.
 • Панічні атаки . Страхи і фобії, з якими організм не в змозі впоратися, переростають в напади паніки тривалістю від 10 хвилин до півгодини. Вони супроводжуються грудкою в горлі, невмотивованим страхом, почуттям ірреальності. Спотворюється сприйняття дійсності, з’являється відчуття, ніби ти дивишся на свої дії з боку і не можеш нічого змінити. Настає нудота, переднепритомний стан;
 • Неврастенія .Характерізуется наявністю цілого комплексу симптомів: постійне відчуття втоми, відчуття сонливості вдень, безсоння вночі. Погіршення працездатності та пам’яті. З’являється часта зміна настрою, світло- і звукобоязнь. Супроводжується поганим настроєм, боязкість, нерішучість;
 • Нав’язливість і труднощі в громадських контактах . Часто пов’язані зі страхом самотності і нездатністю відчувати особисті кордону. Також не сприяють успіху в спілкуванні супроводжують пременопаузальний період неадекватність, емоційні сплески, недовірливість і демонстративна поведінка;
 • Іпохондрія . У період настання клімактерію жінки починають вимагати підвищеної уваги до себе не тільки у тих, що оточують. Часто представниці слабкої статі і самі зациклюються на своєму стані. Патологією в даному випадку є постійні пошуки проблем зі здоров’ям, що не існують в реальності. Жінка починає придумувати і знаходити у себе симптоми і ознаки різних захворювань. Згодом це може перерости в спекулювання «вмираючим» станом.

цікавий факт

У світі ссавців тварина помирає незабаром після настання менопаузи. Винятком є ​​лише людина і два види китоподібних: чорні дельфіни (гринди) і косатки.

Пременопауза і вагітність

Коли настає пременопауза, і місячні набувають нерегулярний характер, багато жінок задаються питанням, чи можуть вони завагітніти. Важливо знати: поки дозрівають яйцеклітини, настання вагітності цілком ймовірно .

Багато ознаки вагітності легко сплутати з пременопаузальном явищами. До них відносяться

Більше 9 000 чоловік позбулися своїх психологічних проблем за допомогою цієї техніки

 • головні болі
 • підвищена сприйнятливість до відчуття запахів
 • почуття втоми
 • сонливість

Потрібно пам’ятати, що ймовірність в цьому віці виносити дитину без проблем не висока і залежить від індивідуальних особливостей організму. Крім того, існують небезпечні симптоми при вже вагітність, про яку жінка не підозрює.

Наприклад, необхідно диференціювати тривалі місячні перед менопаузою і маткові кровотечі після зачаття. Перші свідчать лише про початок гормональної перебудови, тоді як другі можуть бути передвісником починається викидня. Якщо сильна кровотеча не припиняється протягом декількох днів, необхідно терміново звернутися до лікаря .

Контрацепція в пременопаузі дуже важлива . Необхідно використовувати звичні для вас протизаплідні засоби, або відвідати гінеколога, який допоможе вам вибрати зручний спосіб запобігання.

Можливі психологічні розлади

Перші п’ять років після настання пременопаузи, а потім і менопаузи, є для жінки найбільш небезпечними в частині ризику розвитку серйозних психічних розладів.

Климактерическая дисфория

Однією з форм розладу при преклімакса є дисфорія – стан, що супроводжується болісно зниженим настроєм, високою дратівливістю і ворожістю до оточуючих.

Жінка стає буркотливою, прискіпливої, часто ображається, іронізує і ятрить з будь-якого приводу . Часто це сприймається як «зіпсувався» характер. Але складний перебіг цього розладу може привести до туги, постійної злобі.

З’являються спалаху люті, почуття відчаю, безвиході, що може привести до депресивного стану.

Климактерическая депресія

При відносно легкому перебігу цього захворювання можна спостерігати пригнічений стан, підвищення стомлюваності. Погіршується пам’ять, розумова діяльність слабшає . У разі важкого стану з’являються розлади сну, рухове збудження. Жінка може відмовлятися від їжі, чинити опір лікуванню. Деякі прагнуть завдати собі шкоди.

Психо-астенічні розлади

Цей вид патології характеризується зниженою самооцінкою і надмірно підвищеною схильністю до самоаналізу. Також супроводжується погіршенням пам’яті, втомою і зниженням працездатності. Розділяють ананкастний і тривожне розлади.

 • При ананкастного розладі жінка починає прагнути до зайвого досконалості : пунктуально поданий обід, «вилизана» до блиску квартира, хвороблива скрупульозність в роботі. Часто виникають нав’язливі стани;
 • Тривожний розлад ще називають таким, що ухиляється. При ньому жінка постійно незадоволена собою, своїм виглядом, і тим, що робить . Також вона абсолютно перестає сприймати критику, будь-яке зауваження може розвинути переконаність у власній непотрібності і неповноцінності.

Соматовегетативних і рухові розлади

Соматовегетативних розлади часто супроводжують депресивний стан , але можуть виявлятися і окремо від нього. Характеризуються такими симптомами:

 • Підвищений або знижений апетит;
 • Підвищено тяга до вуглеводної їжі;
 • Труднощі із засипанням;
 • Денна сонливість;
 • Метеопатам (чутливість до змін погоди);
 • Знижений лібідо;
 • З’являються болі різного походження та локалізації (алгии).

Розлади рухового апарату при пременопаузе пов’язують з порушенням систем контролю при гормональної перебудови . симптоми:

 • Дистонія (різкі скорочення м’язів);
 • Тремор (наприклад, поштовхи рук);
 • Нервовий тик;
 • Спастика (гіпертонус м’язів – «зводить» ноги або руки);
 • Скутість і сповільненість рухів;
 • Запаморочення і нездатність утримувати тіло у вертикальному положенні.

маніакальні психози

Небезпечні психічні захворювання, що вимагають серйозного лікування. Супроводжуються такими симптомами:

 • хворий марить;
 • не може правильно витлумачити свої відчуття;
 • свідомість плутається;
 • не сприймається дійсність;
 • у хворого з’являються ідеї про те, що його організм руйнується під впливом різних впливів – отрути, гіпнозу, електричного струму.

Цікава статистика: у кожного другого дорослого протягом життя з’являється хоча б одне порушення психіки, при цьому менше половини з хворих звертаються за допомогою. Заважає цьому страх отримати клеймо «психа».

Лікування і профілактика.

Лікування пременопаузи прописується тільки після консультації у фахівця , крім того, необхідно здати аналізи на рівень гормонів. Якщо він низький і є інші ознаки, відповідні течією цього періоду, лікар, лікуючий менопаузальний синдром, призначить відповідні кошти. Є кілька варіантів лікування:

 • замісна гормональна терапія;
 • негормональні препарати;
 • препарати з фитоестрогенами;
 • гомеопатичні препарати.

Симптоматична терапія при менопаузі дозволяє використовувати в якості ліків препарати рослинного походження.

Існує практика застосування тестостерону для жінок в менопаузі . Він позитивно впливає на загальне самопочуття, допомагає від припливів і інших симптомів. Але препарати, що містять тестостерон, мають велику кількість протипоказань. Також його дію на жіночий організм не до кінця вивчено, тому важливо співвідносити користь і можливий ризик.

Останнє, що ви повинні робити – це самостійно і безконтрольно приймати препарати при пременопаузе, що проходить з серйозними психічними порушеннями .

При відхиленнях психіки небезпечно призначення одноразових великих доз естрогену, кращі результати з’являються, коли жінка проходить тривалий курс невеликими дозами.

 

Антидепресанти при менопаузі призначаються психіатром в поєднанні з психотерапією, що має своє метою показати, що клімакс – зовсім не кінець фізичного життя жінки.

 

Також хороший результат при психічних відхиленнях в пременопаузі можуть мати такі види фізичного лікування:

 • електро- і світлолікування;
 • бальнеологічне лікування;
 • радонові ванни;
 • водолікування (ванни і душі).

Профілактика пременопаузи включає в себе рекомендації:

 • вести здоровий спосіб життя, по можливості уникати стресів, частіше відпочивати;
 • поміняти раціон харчування, виключити занадто важкі, жирні та смажені страви, віддавши перевагу овочам, зелені і фруктів. Замінити трав’яними та ягідними відварами міцний чай і каву;
 • давати організму адекватні фізичні навантаження, займатися спортом, більше гуляти і дихати свіжим повітрям;
 • приймати вітаміни.

Детальніше про лікування менопаузи, назвах кращих таблеток і препаратів без гормонів можна дізнатися зі статті «Лікування клімаксу і його симптомів – більше 30 препаратів і народних засобів».

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *