Жіноче здоров'я Захворювання Здоров'я

Положення матки Anteflexio, що це таке і чим черевато?

Розташування матки під невеликим нахилом до осі піхви і шийки матки, коли утворюється тупий кут, вважається нормою. Якщо тіло матки локалізується під більш вираженим нахилом вперед (відбувається перегин в бік сечового міхура), матка знаходиться в положенні anteflexio, і це вже можна вважати патологією.

Якщо подібне явище вроджене, воно може ніяк не впливати на репродуктивну функцію жінки. Але якщо стан придбане, на ступінь тяжкості порушень репродуктивної системи буде впливати характер змін. Подібного відхиленню варто приділити особливу увагу, при своєчасному лікуванні можна позбутися від неприємних наслідків.

Що означає anteflexio versio в гінекології?

 • Тіло матки в anteflexio – це нормальне анатомічне стан, якщо воно не перешкоджає нормальної життєдіяльності і незначний перегин формує тупий кут.
 • Якщо спостерігається значне відхилення органу в сторону до сечового міхура і при цьому утворюється гострий кут, таке явище в медицині має назву anteflexio versio, що в дослівному перекладі на російську означає anteflexio – «перегин наперед», versio – «нахил».
 • Подібна проблема зустрічається в рази рідше, ніж перегин матки в протилежну сторону, але, тим не менше, вимагає особливої ​​уваги і своєчасного лікування, без якого жінку можуть очікувати негативні наслідки.

Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазуТіло матки в anteflexio versio

Це може бути зміщення внутрішніх органів або навіть їх випадання, також надмірний перегин може бути причиною жіночого безпліддя, сперматозоїди просто не зможуть дістатися до яйцеклітини, щоб запліднити її.

Нормальне положення і розміри тіла матки

У кожної жінки показники розмірів тіла матки різні, носять індивідуальний характер.

На показник впливає безліч факторів, це:

 • збої в роботі ендокринної системи;
 • кількість зачать, вагітностей, пологів;
 • індивідуальні фізіологічні особливості організму;
 • фази менструального циклу.

У період менструації показники розмірів можуть коливатися, на початку циклу вони одні, а в кінці – інші. У перший день матка може мати мінімальні значення, а в останній – найбільші. Також і товщина дітородного органу залежить від циклу, на 5-7 день значення не перевищує 6 мм, але вже після 7 дня товщина збільшується до 14 мм.

В здоровому організмі знаходження тіла матки в малому тазу з незначним ухилом наперед або назад не рахується відхиленням, стан не вимагає лікування. У медицині подібне явище визначається, як anteflexio і anteversio. При наявності будь-яких змін локалізації жіночого органу визначається іншими термінами.

Типи розташування:

Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазу

Назва положення
Anteversio (норма) Локалізація органу – центр малого таза, в рівномірних пропорціях матка віддалена від стінок таза. Тіло незначно йде вперед.
Retroversio Відзначається перегин тіла жіночого органу вкінці.
Lateroversio Тіло ухиляється в одну зі сторін бічних стінок таза (вправо – dextroversio або вліво – sinistroversio).
гіпоплазія Недосконалість розвитку матки, інфантилізм.

В здоровому жіночому організмі між шийкою і тілом жіночого органу формується кут, який повинен становити не менше 90 градусів. Тіло ухиляється наперед, а вершина знаходиться на кордоні внутрішнього зіву. При патологічних змінах з’являється вигин, пропорції змінюються, кут стає гострим.

Типи загинів:

Назва спрямованість перегину
Anteflexio Перегин тіла органу наперед при цьому формується тупий кут – вважається нормою. При подальшій зміні локалізації та освіті гострого кута явище можна вважати патологією.
Retroflexio Відзначається перегин тіла назад, а шийка ухиляється наперед, між ними формується гострий кут.
Lateroflexio Спостерігається вигин матки в одну зі сторін до стінок таза.

У дорослих жінок

Тіло матки в anteflexio – це норма для здорових жінок в репродуктивному віці, їх менструальний цикл від цього не порушений. Розміри органу у кожної можуть бути різні, це залежить від багатьох особливостей організму.

Розміри матки в нормі:Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазу

Група жінок Розміри, мм
Жінки репродуктивного віку
 • довжина – 47;
 • ширина – 35;
 • товщина епітелію – 50.
Жінки, що мали зачаття і були вагітні, але без пологів
 • довжина – 54;
 • ширина – 38;
 • товщина – 55.
народжували жінки
 • довжина – 61;
 • ширина – 42;
 • товщина – 60.

У вагітних

Тіло матки у вагітних в anteflexio – це норма, розміри органа в міру його зростання змінюються за рахунок розтягування вірніше частки, яка виступає за межі зчленування лобка. При кожному плановому огляді лікар гінеколог оцінює розміри матки, висоту стояння її дна (її можна визначити через черевну стінку).

Відстань між дном матки і лобкової кістки дає можливість визначити термін вагітності. Також важливим показником при огляді є окружність живота, за даними результатами можна оцінити ступінь внутрішньоутробного розвитку плода і обсяг амніотичної рідини.

Відновлення розмірів матки починається на ранньому післяпологовому періоді. Зниження показників сприяє зниження концентрації прогестерону і естрогену, які в період вагітності продукуються плацентою. Після пологів розмір матки від початкового значення збільшується на 0,7-1,2 см.

Причини виникнення патологічного anteflexio

Тіло матки в anteflexio – це зміна локалізації матки, загин її наперед. Є дві форми прояву – придбана і вроджена. При вродженої формі і незначному перегині стан не порушує нормальної життєдіяльності, не викликає відчуттів дискомфорту, не супроводжується болями, не порушується репродуктивна діяльність, жінка здатна нормально виношувати дитину.

Це пов’язано з тим, що дітородний орган зберігає свою природну еластичність і балансує в міру дорослішання жіночого організму.

Придбана форма anteflexio при незначному перегині також може не порушувати ритм життя і не супроводжуватися ніякими неприємностями. Але є ймовірність того, що кут між тілом і шийкою органу буде зменшуватися, а це, в свою чергу, призведе до неприємних наслідків.

Причин для розвитку подібного явища є безліч:

 • проведений раніше низькоякісний аборт;
 • травматизація органів сечостатевої системи;
 • наслідки хірургічного лікування сечостатевих органів;
 • утворення спайок;Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазу
 • складні і довгі пологи з розривами і сильними кровопотерями;
 • раптове і різке порушення гормонального фону, пов’язане з абсолютною або частковоюрезекцією залоз внутрішньої секреції, розвитком клімаксу, підлітковим віком;
 • регулярні важкі навантаження, заняття силовими видами спорту;
 • наявність в анамнезі хронічних інфекційних уражень органів сечостатевої системи;
 • захворювання кишечника;
 • онкологічні освіти в області малого тазу;
 • ослаблений тонус репродуктивного органу.

Причиною перегину органу наперед може стати ще таке захворювання, як ендометріоз. При даної хвороби може відзначатися розростання ендометрія до шийки матки або в тіло.

Симптоматика загину матки допереду

Тіло матки в anteflexio – це ускладнення, яке при незначному характері може не мати клінічних проявів, в цьому і є небезпека стану. Найчастіше жінки протягом тривалого часу не здогадуються про наявність подібного явища у них в організмі, дізнаються про нього тільки тоді, коли anteflexio починає проявлятися гострими болями і появою дискомфорту при контакті.

Яскраві ознаки з’являються при розвитку антефлексио на тлі освіти спайок. Матка обездвіжівается, спайкова тканину утримує її в одному положенні, чому з’являється нестерпний біль.

В інших ситуаціях anteflexio може мати такі прояви:

 • порушення циклу;
 • часта мікціі;
 • в період менструації поява різких больових відчуттів в області низу живота;
 • відчуття дискомфорту при інтимному контакті, іноді з’являється під час пішої прогулянки;
 • раптове періодична поява болю в паху;
 • відчуття тяжкості і дискомфорту в паховій зоні.

У разі придбаної форми anteflexio у 90% пацієнток висока ймовірність розвитку безпліддя.

Утворився перегин органу перешкоджає проникненню насінної рідини до цервікальному каналу для запліднення яйцеклітини. У подібних ситуаціях багато жінок вдаються до штучного запліднення. Однак при наявності серйозних порушень положення органу виносити дитину буде неможливо.

особливості діагностики

Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазу

Щоб з’ясувати причину патологічних змін лікар може призначити додаткові діагностичні заходи:

 • УЗД;
 • кольпоскопія;
 • загальний аналіз крові;
 • мазок з піхви і уретри.

Після проведеної діагностики визначається причина, і призначається відповідна терапія.

лікування

Тактика лікування anteflexio визначається з урахуванням першопричини і характеру змін:

 • якщо провокуючими факторами виступають інфекції, при яких розвивається запальне ураження внутрішніх органів, проводиться консервативна терапія з застосуванням антибактеріальних і протизапальних лікарських форм, на додаток призначаються фізіопроцедури;
 • якщо причина anteflexio спайки, хворий призначається лапароскопія, так як тільки оперативним шляхом можна відновити нормальне положення матки (відновлення після операції проходить без ускладнень, швидко і легко, ризик отримання травм мінімальний);
 • якщо джерелом проблеми стали травми, високі фізичні навантаження, складні пологи з наслідками, лікар розробляє терапію, мета якої зміцнити м’язову тканину органу, як правило, це курс лікувальної гімнастики.Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазу

Нерідко з метою лікування ситуації, що склалася визначається необхідність в носінні бандажа і застосування вагінальних кульок.

При значному перегині матки виникає потреба в оперативному лікуванні, яке передбачає фіксування органу в малому тазі, в той же час коригується сечовипускання і робиться пластика піхви.

Зачаття і вагітність при патологічному антіфлексіо

При незначному перегині для благополучного зачаття дитини лікарі радять дотримуватися певні пози (наприклад, стоячи на коліно-ліктьових суглобах або в положенні лежачи на животі).

При значному перегині органу наперед стає неможливим зачаття дитини. Сперматозоїди не досягають цервікального каналу для запліднення яйцеклітини. Замість цього чоловічий матеріал накопичується в піхві, що провокує утворення патогенної мікрофлори всередині органу. Далі процес може перетворитися в запалення або молочницю.

Якщо жінка все ж завагітніла, перебіг вагітності ускладнюється, є високий ризик викидня і передчасних пологів. При виношуванні плода весь гестаційний термін, матки при пологах може розкриватися в повному обсязі або дуже повільно, що небезпечно гіпоксією плода. Крім цього можуть з’являтися ще і родові травми. Дуже часто в таких ситуаціях породіллям роблять кесарів розтин.

Можливі наслідки і прогноз

Несуттєві відхилення положення тіла органу особливих ускладнень не викликають, прогноз для зачаття дитини та перебігу вагітності цілком сприятливий. Багато жінок мають вроджену форму anteflexio і живуть з нею протягом усього життя, не помічаючи відхилень ні в стані здоров’я, ні при інтимній близькості з партнером.

У разі придбаної форми ситуація трохи складніше, адже причиною появи anteflexio можуть бути інфекції, травми або серйозні захворювання, такі як ендометріоз, онкологія, спайки. При таких обставинах лікарі призначають лікування, спрямоване на усунення першопричини. Без своєчасного лікування проблема може загрожувати розвитком важких ускладнень.

 

У багатьох жінок тіло матки знаходиться в anteflexio – це не завжди є патологією. Подібне явище потребує терапії тільки при значному перегині матки вперед і освіті гострого кута між тілом і шийкою. При таких обставинах жінці досить складно завагітніти, а якщо це і відбувається, виносити дитину стає неможливим через високого ризику викидня.

 

При цьому можуть відчуватися неприємні симптоми: відчуття контактного дискомфорту і навіть під час пішої прогулянки, можуть з’являтися болі гострого характеру в паховій зоні, порушуватися цикл. Для розробки тактики лікування до уваги береться причина, яка сприяла розвитку патологічного anteflexio.

Читайте також:   Чому відбувається кровотеча при прийомі протизаплідних таблеток?

Відео про загині матки

Лікар про загин матки:

Що значить антефлексио положення матки і наскільки це небезпечно?

Зміст

 • Причини виникнення
 • діагностика
 • Можливі наслідки

Anteflexio – положення матки, при якому орган загинається вперед. Незначне відхилення від норми не є патологією і не становить загрози жіночому здоров’ю.

Однак якщо матка сильно загнута до сечового міхура, то можуть виникнути проблеми, які потребують корекції. При цьому тіло органу відхилено вперед, а шийка спрямована вниз.

Якщо обидві патології супроводжуються спайками, то виникає інтенсивна больова симптоматика.

Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазу

Причини виникнення

У гінекології зустрічаються випадки вродженого відхилення органу від нормального положення. При цьому тактика лікування визначається виходячи зі ступеня інверсії і супутніх захворювань. Антефлексио придбане виникає при неграмотно проведеному аборті. Додаткові провокуючі фактори:

 1. Наявність хронічних інфекційних захворювань органів малого таза. До збудників, які можуть привести до подібних наслідків, відносять уреаплазми, мікоплазми, хламідії, гонорею, гарднерели, трихомонади та ін.
 2. Важкі або ускладнені пологи, що протікають з розривами шийки матки і щедрою крововтратою.
 3. Травми статевих органів при нещасних випадках.
 4. Освіта спайок в малому тазу при тривалому перебігу запального процесу.
 5. Наслідки хірургічного втручання. Патологія може стати наслідком неграмотно проведеного діагностичного вискоблювання, припікання ерозії шийки, лапароскопічної операції та ін.
 6. Надмірні фізичні навантаження. Особливо це стосується жінок, які захоплюються бодібілдінгом і іншими видами силових тренувань.

Спровокувати загин спереду може ендометріоз, проростає в шийку і тіло матки. Слабкий тонус зв’язкового апарату, який підтримує орган в нормальному положенні, також може сприяти виникненню антефлексио. Додаткові причини: патології кишечника, хронічне запалення яєчників і злоякісні пухлини.

Незначна зміна положення матки не є патологічним, якщо відсутні характерні симптоми і проблеми з зачаттям.

Вроджена форма захворювання вимагає лікування тільки в крайніх випадках, коли жінка скаржиться на болі в тазу і дискомфорт під час статевого акту.

Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазу

діагностика

Особливості клінічної картини не дозволяють поставити діагноз без УЗД і кольпоскопії. Додатково роблять забір мазка для виявлення супутніх інфекційних патологій.

Найчастіше антефлексио розпізнається вже при гінекологічному огляді.

Якщо лікар сумнівається, то відправляє пацієнтку на ультразвукове дослідження, яке дозволяє не тільки виявити патологію, а й визначити ступінь загину матки і можливі наслідки.

Незначні відхилення від норми гінекологом можуть і не визначитися при стандартному огляді.

 

Однак на наявність патологічного процесу вказує ряд симптомів, який допомагає при постановці діагнозу: збої в менструальному циклі, болі внизу живота, що посилюються під час місячних, безпліддя.

 

Нерідко додатково на УЗД лікар знаходить спайки, ендометріоїдні вогнища і інші провокуючі фактори патологічного процесу.

Можливі наслідки

Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазуРозповсюдженим наслідком загину матки вперед є порушення менструального циклу. Місячні можуть стати більш рясними і хворобливими. Менструації починаються кожен раз через різний проміжок часу.

Неправильне положення органу стає провокуючим фактором виникнення запального процесу. У жінки присутні прискорені позиви до сечовипускання. Нерідко з’являється гіперплазія ендометрію, яка може спровокувати виникнення злоякісних пухлин, а також аденомиоза.

Положення матки антефлексио сприяє порушенню в роботі сечового міхура і кишечника, т. К. Орган тисне. Жінка може помічати неприємні відчуття під час дефекації і акту сечовипускання.

При сильному загині стає неможливим запліднення. Сперматозоїди не можуть проникнути в цервікальний канал. Замість цього насіннєва рідина затримується в піхві, що стає причиною запального процесу і виникнення молочниці.

При вагітності така патологія небезпечна передчасними пологами або мимовільним абортом на ранніх термінах. Під час появи дитини на світ шийка матки розкривається повільно і недостатньо, що провокує кисневе голодування у плода. Можуть виникнути і родові травми. При сильному загині часто єдиним методом розродження є кесарів розтин.

Якщо антефлексио при вагітності супроводжується спаєчними процесами в малому тазі, то може виникнути защемлення матки, що призведе до викидня і виникнення небезпечних ситуацій для жінки і плоду.

Ускладненням нелеченного загину стає аденоміоз, при якому вогнища проростають в сусідні органи.

Положення матки anteflexio

Багато жінок, почувши на прийомі у гінеколога діагноз «антефлексия матки», задаються питанням: що означає положення тіла матки anteflexio і чим небезпечна подібна патологія? Чи можна при подібному діагнозі завагітніти, виносити і народити малюка? Як проводиться лікування антефлексія?

Якщо матка в антефлексио знаходиться з народження, тобто є вродженою патологією, то ступінь порушення функцій органу буде залежати від ступеня відхилення. Однак якщо становище матки anteflexio має набутий характер, то цієї проблеми слід приділити особливу увагу, почавши своєчасне лікування.

Що означає

Матка у здорової жінки знаходиться в положенні антефлексио і антеверзіо – це значить, що по відношенню до осі піхви і шийки, матка розташована під невеликим нахилом вперед і утворює з даними органами два тупих кута. Якщо загин матки вперед виражений сильно, то говорять про патологічному або надмірному антефлексио, але часто лікарі опускають термін «патологічний» і називають цю патологію anteflexio.

Anteflexio матки – це неправильне розташування жіночого дітородного органу. При подібної патології кут між тілом і шийкою стає гострим і відбувається загин органу до сечового міхура. Простіше кажучи, матка в антефлексио – це загин головного жіночого дітородного органу вперед, в порівнянні з його нормальним фізіологічним станом.

Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазу

При даній патології дно дітородного органу направлено вперед, а піхвова частина шийки – донизу.

чому виникає

Вроджена патологія антефлексия пов’язана з індивідуальними особливостями внутрішньоутробного розвитку плода.

Anteflexio матки вродженої форми зазвичай не доставляє ніякого дискомфорту, не викликає болю, також проблем із зачаттям і виношуванням дитини, якщо загин незначний.

Відсутність симптоматики при вродженої антефлексія обумовлено тим, що матка зберігає свою природну рухливість і балансує в міру росту організму.

Інша справа, коли розташування дітородного органу в антефлексио – це набута патологія. Виникнути подібне порушення може в результаті наступних факторів:

 • неякісно проведений аборт;
 • протікання хронічних інфекційно-запальних процесів;
 • важкі і затяжні пологи;
 • механічні пошкодження статевих органів;
 • наслідки хірургічних операцій;
 • спайкові процеси;
 • патологічні гормональні перебудови в організмі різкого характеру при видаленні залоз внутрішньої секреції, клімаксі, перехідному віці (супроводжуються зміною структури зв’язок);
 • важкі види спорту і надмірні фізичні навантаження.

Окремо слід відзначити такі причини антефлексія, як хвороби кишечника, аднексит, онкологічні процеси в малому тазу, ендометріоз, слабкий тонус зв’язок дітородного органу.

Щоб не допустити загину жіночих статевих органів при таких захворюваннях, їх необхідно своєчасно виявляти і лікувати.

симптоматика матки

Дана патологія небезпечна тим, що в легкій формі вона практично не проявляє себе. Тому багато жінок дізнаються про захворювання, коли антефлексия матки доставляє істотний дискомфорт і гострі больові відчуття.

Симптоми anteflexio яскраво виражені, якщо патологія виникла внаслідок передаються статевим шляхом. У подібній ситуації матка стає обездвижена, спайки утримують її в певному положенні, що супроводжується болем.

Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазу

Зазвичай подібне захворювання виражається наступним рядом симптомів:

 • збої менструального циклу;
 • часті позиви до сечовипускання;
 • гострі болі внизу живота під час критичних днів;
 • відчуття дискомфорту під час інтимної близькості, а іноді і просто при ходьбі;
 • періодичні болі в паховій області.

При придбаному діагнозі у 90% пацієнток спостерігаються проблеми із зачаттям дитини. Утворився загин не дає можливість сперматозоїдам потрапити в маткові труби і матку, що призводить до неможливості завагітніти природнім шляхом.

Особливості діагностики та лікування

Зазвичай anteflexio виявляють при гінекологічному огляді статевих органів. Якщо гінеколог сумнівається в своєму попередньому діагнозі, він відправляє жінку на УЗД малого таза. Ультразвукове дослідження дозволяє розкрити повну картину патології. Якщо результати УЗД підтверджують, що матка розташована в антефлексио, фахівцем призначається відповідне лікування.

У випадках, коли причиною антефлексио служать запальні та інфекційні процеси, лікар призначає жінці фізіотерапію і медикаментозні препарати (протизапальні ліки і антибіотики).

 

Якщо причина антефлексія – спайкові процеси, пацієнтці пропонують лапароскопію. При такому оперативному втручанні положення органу досить швидко і легко відновлюється, а ризик травматизації – мінімальний. Вже через 7 – 10 днів жінка повертається до звичного для неї способу життя.

 

Невід’ємною складовою терапії при антефлексио є спеціальна гімнастика, спрямована на зміцнення м’язів тазового дна. Відмінною підмогою в усуненні подібної проблеми є вправи відповідно до методики Кегеля. Жінка спочатку вивчає вправи під керівництвом фахівця (фізіотерапевта), а потім виконує їх самостійно в домашніх умовах.

 

Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазуТакож в терапевтичних цілях лікар може призначити використання вагінальних кульок або носіння спеціального бандажа.

При невеликому загині і труднощі із зачаттям рекомендують дотримання певних позицій при статевому контакті. Якщо матка знаходиться в положенні патологічного антефлексио, жінка повинна розташовуватися в положенні на спині.

Як не допустити

Щоб не допустити ризику розвитку антефлексія, кожна жінка повинна виконувати наступні рекомендації з профілактики захворювання:

 1. Необхідно 2 рази на рік відвідувати гінеколога і проходити повне обстеження органів малого таза.
 2. Виключити гіподинамію і переїдання.
 3. Фізичні навантаження повинні бути помірними.

Якщо на обстеженні виявляються інфекційні або запальні хвороби сечостатевої системи, потрібно негайно приступати до їх лікування відповідно до рекомендацій фахівця. Бажано мати одного надійного полового партеру, щоб виключити ризик виникнення венеричних захворювань.

Не останнє місце приділяється правильному харчуванню. Дотримання правильної культури харчування допоможе не допустити виникнення запорів або проблем з травленням і кишечником, які можуть посприяти розвитку anteflexio.

ретрофлексия матки

Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазу

Ретрофлексия матки – нетипове анатомічне положення матки внаслідок загину її тіла назад, в сторону хребта. Ретрофлексия матки не має характерних для цього стану клінічних проявів; може супроводжуватися болями, виділеннями з піхви, порушенням менструальної функції і функції суміжних органів. Діагностується ретрофлексия матки, зазвичай, при гінекологічному огляді. Лікування ретрофлексии матки проводиться при наявності скарг у пацієнтки і направлено на ліквідацію основної патології, що викликала загин.

У нормальному положенні (антефлексія) матка знаходиться між сечовим міхуром і прямою кишкою в центрі малого таза; її тіло нахилене вперед, утворюючи з шийкою відкритий допереду кут.

Матка при цьому фізіологічно досить рухома, її положення змінюється в залежності від ступеня наповнення прямої кишки і сечового міхура.

Читайте також:   Що таке лейкоплакия вульви, лікування недуги

Нормальне положення матки забезпечується за рахунок її власного тонусу, зв’язок і м’язів самої матки, черевного преса і тазового дна, впливу оточуючих органів.

При ретрофлексии тіло матки відхилена до хребта, утворюючи з шийкою відкритий вкінці кут.

Ретрофлексия матки впливає на м’язи і утримують орган зв’язки, сприяє постійному тиску петель кишечника на стінку матки і неприкриту задню стінку сечового міхура, що в кінцевому підсумку провокує опущення або випадання внутрішніх статевих органів. У деяких випадках ретрофлексия матки може поєднуватися з безпліддям і невиношуванням вагітності.

Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазу

ретрофлексия матки

Виділяють рухливу і фіксовану ретрофлексію матки. Фіксована ретрофлексия матки супроводжується повною або частковою нерухомістю органу і хворобливістю при її виправленні в процесі гінекологічного огляду.

Причиною фіксованою ретрофлексии матки служить спайкообразованія в малому тазу, яке може викликатися запаленнями (ендометрит, аднексітом, пельвиоперитонитом), пухлинними захворюваннями органів малого тазу, ендометріоз.

До розвитку рухомий ретрофлексии матки приводить зниження тонусу, розтягнення м’язів і зв’язок малого таза, що підтримують матку в нормальному стані.

Рухома ретрофлексия матки може виникати у жінок астенічного (худорлявої) статури, при різкій втраті ваги після важких захворювань, тривалого постільного режиму, внаслідок нераціонального харчування.

Анатомо-фізіологічні порушення при недорозвиненні статевих органів, ентероптозе, родових травмах, частих аборти, важкій фізичній роботі також сприяють розвитку рухомий ретрофлексии матки.

Рухома ретрофлексия матки, як правило, протікає безсимптомно і може бути виявлена ​​при гінекологічному дослідженні випадково.

 

При фіксованій ретрофлексии матки пацієнтки скаржаться, характерні для основного захворювання, що призвів до загину (запального процесу або ендометріозу).

 

Зазвичай, це тягар, хворобливість в крижах і внизу живота, білі, порушення менструальної функції (рясні або нерегулярні менструації), болі при статевому акті, порушення функції кишечника (запори) і сечовипускання (часті позиви).

При тривало існуючій ретрофлексии матки спостерігається опущення і випадання матки. Безпліддя, що супроводжує ретрофлексію матки, як правило, буває обумовлено не її неправильним положенням, а основним захворюванням, що призвів до загину. При ретрофлексии матки вагітність часто протікає з загрозою викидня або закінчується самовільним перериванням.

Діагностика ретрофлексии матки можлива за результатами гінекологічного огляду з бімануальногодослідження. Під час дворічного дослідження гінеколог визначає відхилення тіла матки назад і оцінює її рухливість.

 

У разі рухомий ретрофлексии при бімануального дослідженні матку можна вільно повернути в нормальне положення, при фіксованій ретрофлексии – зміна положення матки провести не вдається, воно супроводжується різким болем.

 

При підозрі на пухлини внутрішніх статевих органів і запальні процеси в області малого тазу пацієнткам з ретрофлексии матки проводять УЗД, комп’ютерну томографію.

При безсимптомній ретрофлексии матки лікування не потрібно, але необхідно обмежити підйом тягарів. Сучасна гінекологія вважає за необхідне лікування ретрофлексии матки при наявності вираженої клінічної симптоматики, безплідді і невиношування вагітності. Лікування спрямоване, насамперед, на усунення причини захворювання, що викликало загин.

Вибір тактики лікування ретрофлексии матки залежить від можливості зворотного зсуву матки в порожнині малого тазу. При рухомий ретрофлексии матки виробляють ручне виправлення матки в нормальне положення після попереднього спорожнення сечового міхура і прямої кишки, призначають лікувальну фізкультуру, іноді гінекологічний масаж і носіння спеціальних песаріїв.

 

Якщо ретрофлексия матки розвинулася в результаті запального і спайкового процесів в малому тазу, показано застосування протизапальних, фібринолітичних препаратів, вітамінно-мінеральних комплексів, фізіотерапії (електрофорезу, діадинамотерапії, ультрафонофореза, парафинолечения, грязелікування, голковколювання).

 

Лікування ретрофлексии матки, що виникла на тлі ендометріозу, проводиться з метою нормалізації гормонального фону.

Іноді вагітність і пологи можуть сприяти мимовільного поверненню матки в антефлексія.

При наявності новоутворень в області малого тазу, що призводять до ретрофлексии матки проводиться оперативне видалення пухлини і при необхідності – щадна хірургічна корекція положення матки.

 

Профілактика ретрофлексии матки включає запобігання розвитку статевого інфантилізму (повноцінне харчування, профілактика інфекційних захворювань у дитячому та підлітковому віці), а також своєчасну діагностику і лікування ендокринних порушень і запальних захворювань статевих органів.

 

Ведення вагітності при ретрофлексии матки вимагає врахування загрози можливого викидня.

Як розшифрувати результати УЗД матки?

Медичний центр «Валео» Новини | Публікації 2017.02.26 6:33

Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазу

Отримавши результати УЗД, Ви можете зацікавитися, що саме написав лікар. Давайте дізнаємося докладніше, що означають основні терміни, які узіст пишуть в своїх висновках.

Положення матки. Тіло матки знаходиться в певному положенні в тазу. У нормі тіло матки нахилене вперед, а згин між тілом матки і шийкою матки утворює кут. У висновку УЗД такий стан може бути описано двома латинськими словами: «anteversio» і «anteflexio».

Це звичайне (нормальне) положення матки. Якщо в ув’язненні УЗД написано, що тіло матки знаходиться в положенні «retroversio», «retroflexio» це означає, що матка відхилена до заду і є загин матки назад.

Загин матки назад може говорити про деяких захворюваннях, спайках в малому тазу і іноді може стати причиною безпліддя.

Розміри матки. На УЗД можна визначити 3 розміру матки: поперечний розмір, поздовжній розмір і переднє-задній розмір.

Поздовжній розмір (довжина матки) в нормі становить 45-50 мм (у жінок, які народили до 70мм), поперечний розмір (ширина матки) становить 45-50 мм (у жінок, які народили до 60 мм), а передньо-задній розмір (товщина матки) в нормі 40-45 мм.

Незначні відхилення в розмірах матки зустрічаються у багатьох жінок і не говорять про хвороби. Проте, занадто великі розміри матки можуть говорити про міому матки, аденомиозе, вагітності.

М-ехо. Товщина внутрішнього шару матки (ендометрія) визначається на УЗД за допомогою М-ехо. Товщина ендометрія залежить від дня менструального циклу: чим менше днів залишилося до наступних місячних, тим товщі ендометрій.

У першій половині менструального циклу М-ехо становить від 0,3 до 1,0 см, у другій половині циклу товщина ендометрію продовжує рости, досягаючи 1,8-2,1 см за кілька днів до початку місячних. Якщо у вас вже настала менопауза (клімакс), то товщина ендометрію не повинна перевищувати 0,5 см.

 

Якщо товщина ендометрію занадто велика, це може говорити про гіперплазії ендометрія. В цьому випадку вам необхідно додаткове обстеження для того, щоб виключити рак матки.

 

Структура міометрія. Міометрій – це м’язовий, самий товстий шар матки. У нормі його структура повинна бути однорідною. Неоднорідна структура міометрія може говорити про аденомиозе. Але не треба лякатися завчасно, так як для уточнення діагнозу вам знадобиться додаткове обстеження.

Міома матки на УЗД міома матки це доброякісна пухлина, яка практично ніколи не переростає в рак матки. За допомогою УЗД гінеколог визначає розташування міоми і її размери.Прі міомі розміри матки вказуються в тижнях вагітності.

Це не означає, що ви вагітні, а говорить про те, що розміри вашої матки такі ж, як розміри матки на певному терміні беременності.Размери міоми матки можуть бути різними в різні дні менструального циклу. Так, у другій половині циклу (особливо незадовго до місячних) міома трохи збільшується.

Тому УЗД при міомі матки краще проходити відразу після місячних (на 5-7 день менструального циклу).

 • Розташування міоми матки може бути інтрамуральним (в стінці матки), субмукозного (під внутрішньою оболонкою матки) і субсерозного (під зовнішньою оболонкою матки).
 • Ендометріоз матки (аденоміоз) на УЗД ендометріоз матки, або аденоміоз, це захворювання, при якому клітини подібні клітинам ендометрію проростають в м’язовий шар.

При аденомиозе на УЗД матки лікар виявляє, що миометрий (м’язовий шар матки) має неоднорідну структуру з гетерогенними гіпоехогенними включеннями. У «перекладі на російську» це означає, що в м’язовому шарі матки є ділянки ендометрію, який утворив бульбашки (або кісти) в міометрії. Дуже часто при аденомиозе матка збільшена в розмірі.

Вагітність на УЗД УЗД матки під час вагітності є надзвичайно важливим етапом діагностики. Перерахуємо лише кілька переваг УЗД під час вагітності:

  • Положення матки Anteflexio: нормальне положення матки в малому тазуДопомагає визначити термін вагітності і розміри плода
  • Допомагає уточнити розташування плода в матці
  • Допомагає виявити позаматкову вагітність
  • Допомагає простежити за розвитком плоду і вчасно виявити будь-які відхилення
  • Допомагає визначити стать дитини
  • Використовується при скринінгу першого триместру вагітності
  • Використовується для проведення амніоцентезу

Як розшифрувати результати ультразвукового дослідження яєчників? На УЗД яєчників визначаються розміри правого і лівого яєчника, а також наявність фолікулів і кіст в яєчнику. Нормальні розміри яєчників складають в середньому 30х25х15 мм. Відхилення в кілька міліметрів не є ознакою хвороби, так як протягом менструального циклу один або обидва яєчники можуть трохи збільшуватися.

Кіста яєчника на УЗД кіста яєчника на УЗД має вигляд округлого бульбашки, розміри якого можуть досягати декількох сантиметрів. За допомогою УЗД лікар може не тільки визначити розмір кісти яєчника, а й припустити її тип (фолікулярна кіста, кіста жовтого тіла, дермоїдна кіста, цистаденома і так далі.

Полікістоз яєчників на УЗД. При поликистозе яєчників їх розміри значно перевищують норму, що помітно під час УЗД.

Збільшується і обсяг яєчника: якщо в нормі обсяг яєчника не перевищує 7-8 см3, то при поликистозе яєчників він збільшується до 10-12 см3 і більше.

Інша ознака полікістозу яєчників – це потовщення капсули яєчника, а також наявність безлічі фолікулів в яєчнику (зазвичай, 12 Більш з діаметром фолікулів від 2 до 9 мм).

У нашому центрі Ви можете пройти наступні УЗ дослідження:

Положення матки anteflexio і інші види. Тіло матки в anteflexio що це

Місце знаходження матки у жінок дітородного віку визначають в стоячому положенні після повного спорожнення кишечника і сечового міхура.

Типи положення матки в порожнині малого таза:

Назва Розташування
Anteversio – нормальне положення матки в малому тазу Орган знаходиться в середині тазу, однаково віддалений від його стінок, крижів і лобка між сечовим міхуром і кишечником. Маточне тіло нахилене вперед.
Retroversio Тіло відхилено назад
Lateroversio Орган звернений до однієї з бічних стінок таза (sinistroversio – до лівої, dextroversio – до правої)
гіпоплазія Інфантилізм, недорозвиненість органа

У природному стані між шийкою і тілом матки повинен бути кут більше 90 °, звернений вперед, його вершина розташована на рівні внутрішнього зіва. При нестандартному положенні з’являється перегин, і пропорції змінюються.

Види загинів тіла матки по відношенню до її шиї:

Назва спрямованість флексії
Anteflexio (антефлексио) Загин матки вперед. Між її тілом і шийкою утворюється тупий кут (в нормі), при патологіях він збільшується.
Retroflexio (ретрофлексии) Шийка нахилена вперед, а тіло матки назад. Між ними утворений гострий кут, звернений назад.
Lateroflexio Перегин до однієї з бічних стінок таза

Читайте також:   Про що говорять сухість і тріщини в інтимній зоні в піхву?

Причини і наслідки

Вроджена положення матки, при якому її тіло загнуто наперед (anteflexio), обумовлено особливостями внутрішньоутробного формування ембріона. У такому випадку жінка не відчуває неприємних відчуттів в повсякденному житті, не має проблем із зачаттям і виношуванням дитини.

Відсутність симптомів нестандартного знаходження матки пов’язано з тим, що в міру зростання тіла органи малого тазу розташовуються, не заважаючи один одному.

 

Вроджена помірна ретроверсія матки також не супроводжується симптомами і не несе проблем з дітонародженням.

 

Розвиток патологічних збочень матки anteflexio і retroflexio відбувається з наступних причин:

 • отримання механічних пошкоджень статевих органів;
 • різка зміна гормонального фону;
 • інфекційні захворювання, що передаються при статевому контакті;
 • запальний процес в матці;
 • невдале хірургічне втручання;
 • важкі пологи;
 • регулярні запори;
 • спайкові процеси;
 • ендометріоз;
 • неправильно здійснене переривання вагітності;
 • надмірні фізичні навантаження, заняття важкими видами спорту.

Виникнення патологічного перегину після невдалого оперативного втручання або різкого слабшання м’язів, що утримують матку, супроводжується:

 • почуттями тяжкості і болю в паховій області, викликаними тиском матки на суміжні органи;
 • збоєм менструального циклу;
 • частими позивами до сечовипускання;
 • сильними болями під час менструації;
 • почуттям дискомфорту під час інтимної близькості і при ходьбі;
 • проблемами із зачаттям, оскільки утворився перегин ускладнює прохід сперматозоїдів в матку і маткові труби.

При появі подібних ознак слід звернутися до фахівця.

Особливості діагностики та лікування

Зазвичай anteflexio виявляють при гінекологічному огляді статевих органів. Якщо гінеколог сумнівається в своєму попередньому діагнозі, він відправляє жінку на УЗД малого таза. Ультразвукове дослідження дозволяє розкрити повну картину патології. Якщо результати УЗД підтверджують, що матка розташована в антефлексио, фахівцем призначається відповідне лікування.

У випадках, коли причиною антефлексио служать запальні та інфекційні процеси, лікар призначає жінці фізіотерапію і медикаментозні препарати (протизапальні ліки і антибіотики).

Якщо причина антефлексія спайкові процеси, пацієнтці пропонують лапароскопію. При такому оперативному втручанні положення органу досить швидко і легко відновлюється, а ризик травматизації мінімальний. Вже через 7 10 днів жінка повертається до звичного для неї способу життя.

 

Невід’ємною складовою терапії при антефлексио є спеціальна гімнастика, спрямована на зміцнення м’язів тазового дна. Відмінною підмогою в усуненні подібної проблеми є вправи відповідно до методики Кегеля. Жінка спочатку вивчає вправи під керівництвом фахівця (фізіотерапевта), а потім виконує їх самостійно в домашніх умовах.

 

Також в терапевтичних цілях лікар може призначити використання вагінальних кульок або носіння спеціального бандажа.

При невеликому загині і труднощі із зачаттям рекомендують дотримання певних позицій при статевому контакті. Якщо матка знаходиться в положенні патологічного антефлексио, жінка повинна розташовуватися в положенні на спині.

ендометріоз

Провокувати загин цього органу спереду може також і ендометріоз, який проростає в шийку або безпосередньо в тіло матки.

Наявність слабкого тонусу зв’язкового апарату, що підтримує орган в його нормальному положенні, також може посприяти виникнення anteflexio матки.

 

Додатковими причинами є патології кишечника поряд з хронічним запаленням яєчників і злоякісними пухлинами.

 

Незначна зміна в положенні матки зовсім не є патологічним в тому випадку, якщо відсутня характерна симптоматика і проблеми з зачаттям. Природжений формат цього захворювання потребують лікування лише в крайніх випадках, коли жінка поскаржиться на біль в тазу і дискомфортні відчуття під час статевого акту. Далі перейдемо до розгляду клінічних проявів цієї патології.

прогноз

Можливі наслідки гіперантефлексія:

 • порушення менструального циклу (хворобливість, порушення періодичності);
 • гіперплазія ендометрію;
 • аденоміоз з проростанням в органи малого тазу і черевної порожнини;
 • порушення діяльності кишечника і сечового міхура, часті позиви до сечовипускання.

вагітність

Якщо матка наперед загнута від народження, то це не перешкоджає зачаття і виношування. У міру зростання плоду матка випрямляється і займає таке положення, яке повинна. Явище ніяк не позначається також і на родовому процесі.

Однак, при патологічному явище таке становище матки може привести до проблем з зачаттям в результаті механічного сильного перегину шийки. Крім того, при зростанні плода будуть розтягуватися пайки, завдаючи сильного болю. Через їх наявності може бути також ускладнений родовий процес.

Основні причини виникнення захворювання

У гінекології нерідко зустрічають приклади вродженого відхилення названого органу від його нормального положення. При цьому тактика терапії визначається з урахуванням ступеня інверсії і супутнього захворювання. Придбане anteflexio матки виникає в результаті неграмотно проведеного аборту.

Провокуючими факторами, як правило, є:

 • Наявність у жінки хронічних інфекційних патологій органів малого таза. До збудників, що призводить до подібних наслідків, варто віднести уреаплазми поряд з мікоплазмами, хламідіями, гонореєю, гарднереллами, трихомонадами і інше.
 • Наслідок важких або ускладнених пологів, що протікають з розривами шийки і рясними кровопотерями.
 • Отримання травм статевих органів при тих чи інших нещасних випадках.
 • Поява спайок в районі малого тазу при тривалому перебігу запальних процесів.
 • Слідство хірургічного втручання. Патологія може виявитися наслідком неграмотно виконаного діагностичного вискоблювання, а, крім того, припікання ерозії, лапароскопічної хірургічної операції та інше.
 • Вплив надмірних фізичних навантажень. Особливо це стосується тих жінок, які захоплюються бодібілдінгом і іншими видами силових тренувань.

симптоми

Надмірний перегин матки вперед тисне на прилеглі органи і супроводжується такими проявами:

 • порушення менструального циклу;
 • відчуття тяжкості в паху;
 • часте сечовипускання;
 • біль під час менструації;
 • дискомфорт при ходьбі і під час інтимного контакту;
 • складності із зачаттям через неможливість проникнення сперматозоїдів в матку і в фаллопієві труби.

Поява таких симптомів – привід для консультації гінеколога.

Можливість зачаття і вагітності

Одне з важких ускладнень загину матки – неможливість завагітніти. Проблеми із зачаттям виникають через те, що сперматозоїди не можуть проникнути в цервікальний канал і в фаллопієві труби.

Щоб матка прийняла фізіологічно правильне положення, рекомендуються такі пози для зачаття:

 • колінно-ліктьова поза, коли під силою тяжіння орган повертається в нормальне положення;
 • поза «лежачи на животі» або поза «берізка» після інтимного контакту.

Під час вагітності у жінок із загином матки вперед можуть початися передчасні пологи або викидень. При пологах шийка матки з цією патологією розкривається не в повній мірі, тому пологи можуть закінчитися асфіксією плода або родовою травмою. У цьому випадку проводиться кесарів розтин.

Спайки в малому тазу при антефлексія викликають защемлення матки, що призводить до загибелі плоду від кисневого голодування і до викидня. Такі наслідки не є небезпечними для жінок, у яких загин матки має вроджений характер, так як в цьому випадку він незначний.

Гострий кут

Отже, дана недуга є неправильним розташуванням дітородного жіночого органу. При подібному захворюванні кут між тілом і шийкою виявляється гострим, а не тупим і відбувається загин його до сечового міхура.

Простіше кажучи, матка в антефлексио передбачає загин дітородного органу у жінки вперед в порівнянні з його нормальним фізіологічним станом. При наявності цієї патології дно дітородного органу направляється кпереди, а вагінальний ділянку шийки донизу.

Що це – тіло матки в anteflexio, тепер зрозуміло. Розглянемо основні причини виникнення цієї недуги у жінок.

Небезпека патології при вагітності

При наявності вагітності така патологія вкрай небезпечна передчасними пологами, а разом з тим або мимовільним абортом на ранньому терміні.

Під час народження дитини на світло шийка матки може розкриватися недостатньо і повільно, що спровокує кисневе голодування плода. Можуть виникати і родові травми.

 

При наявності сильного загину часто єдиною методикою родового дозволу є проведення кесаревого розтину.

 

Якщо антефлексио при наявності вагітності супроводжують спайкові процеси в малому тазі, то може виникати защемлення матки, що, швидше за все, призведе до викидня і іншим небезпечним наслідків для плода і жінки. Ускладненням невилікуваного загину стає аденоміоз, при розвитку якого вогнища проростають в сусідні прилеглі органи.

чому виникає

 • Вроджена патологія антефлексия пов’язана з індивідуальними особливостями внутрішньоутробного розвитку плода.
 • Anteflexio матки вродженої форми зазвичай не доставляє ніякого дискомфорту, не викликає болю, також проблем із зачаттям і виношуванням дитини, якщо загин незначний.
 • Відсутність симптоматики при вродженої антефлексія обумовлено тим, що матка зберігає свою природну рухливість і балансує в міру росту організму.
 • Інша справа, коли розташування дітородного органу в антефлексио це набута патологія. Виникнути подібне порушення може в результаті наступних факторів:
 • неякісно проведений аборт,
 • протікання хронічних інфекційно-запальних процесів,
 • важкі і затяжні пологи,
 • механічні пошкодження статевих органів,
 • наслідки хірургічних операцій,
 • спайкові процеси,
 • патологічні гормональні перебудови в організмі різкого характеру при видаленні залоз внутрішньої секреції, клімаксі, перехідному віці (супроводжуються зміною структури зв’язок),
 • важкі види спорту і надмірні фізичні навантаження.

Окремо слід відзначити такі причини антефлексія, як хвороби кишечника, аднексит, онкологічні процеси в малому тазу, ендометріоз, слабкий тонус зв’язок дітородного органу.

Щоб не допустити загину жіночих статевих органів при таких захворюваннях, їх необхідно своєчасно виявляти і лікувати.

Можливі наслідки

Що значить, положення матки anteflexio, знають не всі. А поширеним наслідком маточного загину наперед служить, перш за все, порушення менструального циклу. Менструації можуть набувати велику щедрість і болючість при такому діагнозі. При цьому вони можуть починатися кожен раз через різні проміжки часу.

Неправильне розташування органу виявляється провокуючим фактором появи запальних процесів. У жінок можуть також бути присутнім прискорені позиви до сечовипускання. Нерідко виникає гіперплазія ендометрію, здатна провокувати появу злоякісних пухлин, а, крім того, деноміоза.

 

Положення матки в антефлексио веде до порушення роботи сечового міхура і кишечника, так як цей орган надає достатній тиск на них. Жінка може помітити неприємні відчуття при дефекації і акті сечовипускання.

 

При наявності сильного загину просто стає неможливим досягнення запліднення. Сперматозоїди при цьому не проникають в цервікальний канал. Насіннєва рідина замість цього може затримуватися в піхву, що нерідко стає основною причиною виникнення запального процесу і розвитку молочниці.

Труднощі із зачаттям

При придбаної формі цього діагнозу у дев’яноста відсотків пацієнток спостерігаються великі труднощі із зачаттям дитини. Утворився загин не дозволяє сперматозоїдам потрапляти в маткові труби, рівно, як і в матку, що веде до неможливості завагітніти природним способом.

Як виявляють anteversio anteflexio матки? Про це йтиметься далі.

 • https://DrLady.ru/pregnancy/polozhenie-matki-anteflexio-i-drugie-vidy.html
 • http://BolezniMatki.com/ginekologiya/antefleksiya-matki.html
 • http://fb.ru/article/413823/matka-anteflexio-opisanie-prichinyi-simptomyi-vozmojnyie-posledstviya
 • https://cistitus.ru/matka/antefleksio.html
 • https://vashamatka.ru/patologii/zagib-matki/zagib-matki-kperedi-antefleksiya.html

1

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *