Здоров'я

Прогестерон у чоловіків, норма і патологія

Прогестерон у чоловіків – важливий гормон, який виробляється насіннєвими бульбашками і корою наднирників. Залежно від змісту цієї речовини змінюється самопочуття і стан здоров’я людини. При підвищенні або зниженні рівня гормонального елемента слід своєчасно звернутися до лікаря. Спеціаліст проведе діагностичне обстеження і підбере адекватну терапію.

Зміст Показати

Що таке прогестерон?

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизити

Стероїдні гормони діляться на кілька категорій:

 1. Прогестини – їх основним представником є ​​прогестерон;
 2. Мінералкортікоіди – в цю групу входять альдостерон і дезоксикортикостерону, які впливають на водно-сольовий баланс;
 3. Глюкокортикоїди – до них відносять кортизол, який бере участь в регулюванні імунних і запальних процесів, метаболізму, роботи серця і судин;
 4. Андрогени і естрогени – до них відносять андростендион, тестостерон, які відповідають за роботу репродуктивних органів та інших систем.

Прогестерон є базою для інших гормональних елементів. Він виробляється з холестеролу. В організмі чоловіків його переважно синтезують клітини Лейдіга, присутні в сім’яниках. За вироблення речовини відповідає кора надниркових залоз. Менший обсяг елемента виробляють жирові відкладення і нервові клітини мозку.

Синтез холестеролу відбувається з жирів, які знаходяться в продуктах харчування. Також речовина може проникати в організм з їжею – переважно тваринного походження.

Функції гормональних елементів і їх рівень в організмі тісно взаємопов’язані з нервовою системою. Крім цього, вони активно взаємодіють один з одним. За синтез і потрапляння в кров таких речовин відповідають гормони гіпоталамо-гіпофізарної системи.

функції прогестерону

Речовина має велике значення для правильного функціонування чоловічого організму. Воно потрібне для нормальної вироблення інших гормонів. Прогестерон впливає на синтез кортизолу, тестостерону. Також він бере участь в продукції нейростероідов.

У молодому віці дані процеси відбуваються досить активно. При їх уповільнення є ризик розвитку гіперплазії простати доброякісного характеру. Це зумовлює появу злоякісного пухлинного освіти. За рахунок наявності прогестерону ймовірність подібних проблем зменшується.

До ключових функцій гормонального речовини відносять наступне:

 • Нормалізація роботи нервової системи. Завдяки правильній виробленню гормону вдається мінімізувати ризик розвитку депресії. Речовина покращує настрій, забезпечує організм енергією і підвищує працездатність. З його допомогою вдається зменшити вплив стресів на організм.
 • Підтримка в нормі статевих функцій. Прогестерон забезпечує нормальне статевий потяг і позитивно позначається на потенції. Він сприяє посиленню оргазму і збільшення тривалості статевого акту. Крім цього, елемент збільшує якість насінної рідини. Це забезпечує високу якість статевих актів і покращує репродуктивні можливості чоловіки.
 • Зниження обсягу естрогенів. Високий обсяг жіночих гормонів в чоловічому організмі призводить до того, що фігура набуває жіночі риси. В результаті в підшкірній області накопичується жир, з’являється живіт. Крім цього, порушуються статеві функції.
 • Придушення активності моноаміноксидази. Цей фермент призводить до руйнування серотоніну, який називають гормоном щастя. Як наслідок, підвищується загроза розвитку депресії, спостерігається погіршення настрою і емоційного стану.

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизити

 • Регулювання водного обміну. Це допомагає запобігти зневоднення організму, призупинити старіння, зберегти еластичність шкіри. Крім цього, достатній вміст гормону зменшує ризик появи сухості дерми, відчуття свербежу, лущення. Крім цього, речовина мінімізує ризик виникнення запору, який часто з’являється в результаті дефіциту вологи.
 • Посилення активності серотоніну. Це допомагає виключити негативні хімічні реакції в мозку, посилити його функціонування і підвищити розумові здібності.
 • Поліпшення зовнішнього вигляду. Завдяки прогестерону вдається уникнути появи вугрових висипань, пігментації та інших косметичних недоліків. Також речовина допомагає уникнути неконтрольованого розповсюдження родимок, які здатні трансформуватися в злоякісні утворення і становити небезпеку для життя.
 • Зміцнення кісткових структур. Прогестерон забезпечує міцність кісток і робить їх більш стійкими до пошкоджень. Це допомагає захистити хрящові структури від травм і прискорити процес відновлення. При нормальному вмісті прогестерону істотно знижується ризик розвитку бурситу, артриту, артрозу.
 • Підтримання нормального рівня цукру в крові. Це допомагає мінімізувати небезпеку розвитку цукрового діабету. Якщо чоловік вже страждає цим порушенням, гормон дозволяє знизити ризик небезпечних ускладнень – втрати зору, нейропатії. Також речовина мінімізує загрозу діабетичної стопи.

Крім цього, прогестерон сприяє нормалізації функціонування щитовидної залози, що допомагає запобігти її гіперфункцію. Цей ефект досягається завдяки стабілізацію синтезу гормонів органу – перш за все тиреотропина. Завдяки цьому вдається запобігти появі вузлового зоба, уникнути розвитку пухлинних утворень і виникнення відчуття чужорідного об’єкта в горлі.

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизити

Достатній обсяг прогестерону мінімізує ризик варикозу, артеріальної гіпертензії, тромбофлебіту. Також він мінімізує ризик появи інсульту і інфаркту.

Нормальний вміст прогестерону забезпечує міцний і здоровий сон. При оптимальному рівні речовини в крові у чоловіка рідко виникає безсоння, відсутні головні болі і слабкість вранці, є енергія для активного дня.

Варто відзначити і позитивний вплив речовини на імунітет. Він міцнішає і набагато краще виконує захисні функції. Також гормон сприяє пригніченню запальних процесів. Це допомагає полегшити перебіг коліту, пієлонефриту, гастриту і патологій ЛОР-органів. Такий ефект обумовлений стимуляцією відтоку лімфи і зниженням температури тіла.

параметри норми

Основними органами, які синтезують цей гормон, є яєчка і надниркові залози. Лікарі стверджують, що норма прогестерону у чоловіків становить 0,35-0,63 нмоль / л.

Зазвичай на рівень речовини не впливає раціон і екологічні фактори. Однак зміст прогестерону може значно коливатися після складних інфекцій або оперативних втручаннях на статевих органах.

 

У нормальному стані речовина досягає свого максимуму вранці. Тому аналіз на вміст даного гормону слід здавати саме в цей час.

 

Істотним відхиленням від норми є збільшення або зниження значень гормону в лабораторних аналізах в 2 і більше разів. Лише після цього лікар може приймати рішення щодо схеми проведення терапії.

Лабораторна діагностика

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизити

Щоб правильно оцінити вміст гормону в крові, необхідно ретельно підготуватися до проведення дослідження:

 1. Останній прийом їжі повинен бути не пізніше, ніж за 8-10 годин до проведення дослідження;
 2. Напередодні заборонені статеві контакти і фізичні навантаження;
 3. За кілька годин до маніпуляції слід виключити алкоголь і куріння;
 4. Напередодні слід добре виспатися;
 5. При наявності інфекції варто проконсультуватися з лікарем – фахівець може перенести процедуру;
 6. Не варто робити перед аналізом масаж або фізіотерапевтичні процедури.

причини підвищення

Виявити підвищений прогестерон у чоловіків не складає особливих труднощів. При збільшенні обсягу речовини змінюється психоемоційний стан людини. У нього спостерігається загальна слабкість, депресивні настрої. Нерідко виникають головні болі, зникає інтерес до сексу.

На зміну загальмованості часто приходять нервові зриви і підвищена дратівливість. Це обумовлено придушенням серотоніну. Як наслідок, відбувається порушення біохімічних процесів в мозку.

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизити

Високий прогестерон у чоловіків обумовлений впливом таких чинників:

 • Травматичні пошкодження;
 • Поява гормонпродуцирующих пухлинних утворень в яєчках або надниркових;
 • Ослаблення імунітету;
 • інфекції;
 • Порушення роботи щитовидної залози;
 • Прийом ліків – протигрибкових препаратів, гормонів, протипухлинних медикаментів;
 • Специфічні освіти в гіпофізі;
 • Проблеми в роботі нирок і печінки.

На застосуванні медикаментозних засобів з прогестероном базується методика хімічної кастрації. Професійним спортсменам, які зіткнулися з високим вмістом речовини, заборонено використовувати анаболічні стероїди. При тривалому підвищенні прогестерону в крові є ризик небезпечних наслідків. До них відносять наступне:

 1. Атрофічні ураження яєчок;
 2. Порушення репродуктивних функцій;
 3. Проблеми з обмінними процесами.

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизити

причини зниження

Якщо прогестерон у чоловіків знижений, спостерігається зменшення рівня статевих гормонів – андрогенів. Як наслідок, виникають порушення в сексуальній сфері. Дефіцит елемента провокує активне розростання тканин простати, поява гіперплазії органу, розвиток імпотенції. Зниження рівня прогестерону можна запідозрити по таких відхилень:

 • Погіршення апетиту;
 • Зниження працездатності;
 • Порушення емоційного стану.

Причинами зменшення обсягу прогестерону є застосування медикаментозних засобів. До них відносять діуретики, антибактеріальні препарати, проносні засоби. Також провокуючими факторами стають ліки від епілепсії і антиандрогенні речовини. До зменшення вмісту прогестерону призводять такі порушення:

 1. Ураження підшлункової залози;
 2. Пухлинні утворення в мозку;
 3. Цукровий діабет;
 4. Хвороби нирок та інших органів сечовидільної системи.

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизити

Методи нормалізації рівня прогестерону

Чоловіки старше 40 років повинні уважно ставитися до стану свого здоров’я. При появі симптомів гормонального дисбалансу слід відразу звертатися до лікаря. Ендокринолог призначить лікарські препарати, які допоможуть нормалізувати і стабілізувати кількість прогестерону.

Якщо підвищення рівня гормонального речовини обумовлено пухлинами гіпофіза або надниркових залоз, не вдасться обійтися без хірургічного втручання і специфічної терапії.

Відповідаючи на питання, як знизити прогестерон у чоловіків, обов’язково слід порекомендувати корекцію способу життя. Для цього необхідно:

 • Спати мінімум 8 годин;
 • Досить багато рухатися;
 • Гуляти на свіжому повітрі;
 • Робити спеціальну дихальну гімнастику;
 • Споживати продукти, які містять багато вітаміну В6 і цинку;
 • Використовувати розслаблюючі практики.

Прогестерон – дуже важливий гормональний елемент, який неодмінно повинен бути присутнім в чоловічому організмі. Особливо важливо стежити за вмістом речовини чоловікам старше 40 років. При серйозних відхиленнях слід відразу звертатися до лікаря, який підбере адекватну терапію.

Прогестерон у чоловіків підвищений – норма, патологія, вплив на організм

30.06.2018

Ендокринна система людини виробляє гормони, необхідні для роботи життєво важливих органів і всього організму в цілому. Прогестерон часто вважають гормоном жіночим.

Однак речовина виробляється і в організмі у чоловіків. Відповідають за прогестерон у чоловіків тканину яєчок, кора надниркових залоз.

Норма вмісту гормону у чоловіків незначна, але його недолік або надлишок значно впливає на загальне самопочуття.

Вплив прогестерону на чоловічий організм

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизитиБагато хто знає про роль гормону у жінок в овуляції, виношуванні малюка. Але і в чоловічому організмі його функція значна. Прогестерон у чоловіків допомагає синтезувати важливі гормони – нейростероідов, тестостерон, кортизол, альдостерон. Він є попередником, будівельним майданчиком для вироблення цих речовин.

Прогестерон у чоловіків і виробляються з його участю гормони беруть участь в обміні речовині, функціонуванні ендокринної системи, відповідають за репродуктивне здоров’я чоловіка, потенцію.

Читайте також:   Вправи для підвищення тестостерону у чоловіків

До 50-річного віку прогестерон перестає вироблятися в необхідній кількості. Його кількість разом з тестостероном у міру дорослішання чоловічого тіла знижується.

Рівень естрогенів, навпаки, збільшується. Коли низький прогестерон не може придушити їх високий вміст в організмі, у чоловіків спостерігається домінування естрогенів. Це загрожує гіперплазію простати, не завжди доброякісної.

Прогестерон у чоловіків виступає противагою естрогену, перешкоджаючи перетворенню чоловічої фігури за жіночим типом, скупчення рідини і жирових відкладень, збереженню статевої активності.

Фізіологічні функції прогестерону у чоловіків :

 • підтримка серцево-судинної, статевої системи;
 • регулювання водно-сольового балансу;
 • підтримка в нормі цукру в крові у чоловіків;
 • зміцнення кісткових тканин;
 • допомога в збільшенні м’язової маси і спалювання жиру;
 • антидепресивні властивості;
 • контроль над надлишковим виробленням естрогенів;
 • підтримання шкіри в хорошому стані (без вугрів, себореї);
 • поліпшення якості сну;
 • підтримка ендокринної системи, зокрема гормонів щитовидної залози.

Причини надлишку і недоліку прогестерону у чоловіків

Прічінипереізбитка прогестерону у чоловіків: нестачі прогестерону у чоловіків:

  • ниркова, печінкова недостатність;
  • перенесена операція на нирках, головному мозку;
  • новоутворення в гіпоталамусі;
  • доброякісні або злоякісні пухлини надниркових залоз;
  • передозування деяких медикаментів;
 • вроджена гіперплазія надниркової кори.
 • тривале недоїдання, голодування, жорсткі дієти;
 • передозування деякими групами ліків, наприклад біодобавками, проносними препаратами;
 • тривалі часто проводяться очищення від шлаків, токсинів;
 • орхіоектомія;
 • запалення в репродуктивній системі;
 • гіпоталамо-гіпофізарний синдром;
 • ниркова недостатність;
 • променева терапія пухлин надниркових залоз.

Лабораторна діагностика прогестерону у чоловіків

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизити

Кращий час для забору матеріалу – з 8 до 9 ранку. До здачі аналізу крові на прогестерон слід підготуватися. Для цього необхідно дотриматися такі умови:

 • прийом їжі за 8-10 годин;
 • не курити, не вживати алкоголь;
 • за кілька днів можна приймати фізіотерапевтичні процедури, робити масаж;
 • добу не допускати важких фізичних навантажень, сексуальних контактів;
 • уточнити у лікаря, які продукти слід обмежити в раціоні;
 • напередодні виспатися не менше 8 годин.

Після перенесених інфекційних захворювань, у лікаря потрібно уточнити через який час можна проходити обстеження. Якщо протягом останнього місяця приймалися будь-які лікарські препарати, доктор також повинен про це знати. Деякі медикаменти роблять великий вплив на гормональний фон.

Параметри норми прогестерону у чоловіків

Чоловічий організм щодня виробляє від 5 до 15 мг прогестерону.

Вік чоловіка, летЗначеніе, нмоль / л

до 9 років до 1,1
від 9 до 18 років 0,7-3,5
старше 18 років 0,35-0,63

На вміст прогестерону впливають перенесені інфекційні хвороби, хірургічні втручання, спосіб життя, харчування, проживання в місцях екологічного забруднення.

Значне погіршення самопочуття спостерігається при збільшенні, зменшенні гормону більше ніж на 100% від нормального значення. Незначні відхилення найчастіше проходять непомітно.

Максимальний вміст прогестерону фіксується в чоловічому організмі з ранку. З цієї причини матеріал для дослідження береться в ранкові години. При виявленні значного відхилення рівня гормону від показників норми, через місяць аналіз слід повторити.

Коли виявлено зниження прогестерону у чоловіка

Значення прогестерону для чоловіків складно переоцінити. Він просто необхідний для повноцінного функціонування організму. Недостатнє вироблення прогестерону у чоловіка викликає різнопланові розлади здоров’я. Причому відразу зміни помітні не будуть. Патологічні процеси посилюються поступово, проявляючись у всій силі через значний період часу.

Коли аналіз крові показує менше 0,3 нмоль на літр прогестерону, діагностується значна нестача речовини. Це супроводжується постійним відчуттям втоми, підвищеною дратівливістю, відсутністю апетиту. Можуть спостерігатися депресивні стани. На фізіологічному рівні організм реагує на зниження гормону таким чином:

 • випадання волосся на голові і тілі;
 • збільшення грудних залоз за жіночим типом (гінекомастія);
 • гіпотрофія каркаса м’язів;
 • проблеми з еякуляцією, ерекцією, зниження лібідо;
 • нестача в організмі кальцію, кісткова тканина стає менш щільною;
 • втрата м’язової маси;
 • часта зміна настрою;
 • різкі коливання маси тіла;
 • появу зайвої ваги – жир відкладається навіть при помірному харчуванні, без обжерливості.

Подібні порушення виникають при зниженні прогестерону у чоловіка на 15% від нормального значення. Це провокує дисбаланс між чоловічими та жіночими гормонами. Різко зростає кількість естрогену. Фігура чоловіка набуває жіночі обриси. Серйозною проблемою стає сексуальна неспроможність, яка стосується чоловіків не тільки похилого, а й репродуктивного віку.

Як підвищити прогестерон у чоловіка

Про порушення балансу гормонів – зменшення прогестерону і підвищення естрогену, чоловік дізнається, як правило, після здачі загального аналізу крові. За порадою, як привести гормональний фон в норму, слід звернутися до лікаря-ендокринолога. Природний спосіб самостійно підвищити вміст прогестерону у чоловіка включає такі кроки:

 • дотримання режиму дня;
 • сон не менше восьми годин на добу;
 • здорове харчування (виключити напівфабрикати, генно-модифіковані продукти, снеки, алкоголь, біодобавки, консерванти);
 • відмова від тютюну;
 • невеликі фізичні навантаження, дихальна гімнастика, бажано, на свіжому повітрі.

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизити

Чоловікові при метаболічному синдромі з нестачею прогестерону слід в харчуванні дотримуватися деяких правил. Віддавати перевагу слід продуктам з вмістом:

 • вітаміну Е (рослинні жири, горіхи, насіння в сирому вигляді, авокадо, оливки);
 • цинку (насіння гарбуза, зелений горошок, насіння кунжуту, шампіньйони);
 • вітаміну В6 (риба, масло льону, мигдаль, бобові, фундук, волоський горіх, каштани, печінка);
 • жирних кислот омега-3 (риб’ячий жир).

Особливо важливо отримувати в достатній кількості цинк для чоловіків з щоденними фізичними, силовими навантаженнями. Якщо корекція способу життя, дієтичне харчування не привело до збільшення прогестерону, медики рекомендують гормональні препарати. Режим їх прийому встановлюється ендокринологом індивідуально в кожному конкретному випадку.

Стан гіперпрогестеронеміі – основні симптоми

На чоловічому здоров’ї негативно відбивається перевищення прогестерону більш, ніж на 0,4 нмоль / л. Це призводить чоловіка до таких станів:

 • депресія;
 • зниження сексуального потягу;
 • пасивність, відсутність енергії;
 • нервові зриви, дратівливість.

Ці симптоми не тільки помітно погіршують якість життя, але і можуть сигналізувати про серйозні, що вимагають лікування, захворюваннях. Підвищений прогестерон у чоловіків виявляється з пухлинами в надниркових залозах, яєчниках, гіпофізі, гіпоталамусі, порушеннями функцій щитовидної залози, печінки, сечовидільної системи. При онкології зміст прогестерону у чоловіка підвищується в десятки разів.

Без лікування високий вміст прогестерону може привести до дисфункції яєчок, втрати здатності до відтворення, депресії, погіршенні якості сперми (велика кількість пошкоджених, неактивних сперматозоїдів).

Фізіологічні симптоми підвищення прогестерону у чоловіка:

 • втома, сонливість;
 • запаморочення, головний біль;
 • знижений артеріальний тиск;
 • вугрові висипання на шкірі;
 • втрата зору;
 • безсоння;
 • випадання волосся на голові і тілі;
 • статева дисфункція.

Як знизити прогестерон у чоловіків

Як знизити прогестерон у чоловіків? Перед проведенням терапії слід провести аналіз крові на вміст у ній всіх інших гормонів. Часто проблему як знизити прогестерон у чоловіка можна вирішити комплексним гормональним лікуванням. Будь-які препарати призначаються тільки після консультації ендокринолога і повного обстеження.

Фактором, що підвищує прогестерон в чоловічому організмі, може служити злоякісне утворення надниркових залоз, гіпофіза. У цьому випадку буде потрібно хірургічне втручання для видалення пухлини, а потім протираковий терапія. Запобігти гормональні коливання допоможе відмова від шкідливих звичок, здорове харчування, помірні розумові та фізичні навантаження.

Прогестерон у чоловіків підвищений – норма, патологія, вплив на організм Посилання на основну публікацію Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизити

Прогестерон у чоловіків: норма, підвищений і знижений

Виробляється гормон в невеликій кількості жирової клітковиною і в головному мозку завдяки нервових закінченнях. Точно доведено, що нормальний рівень прогестерону у чоловіків змінює ефект безлічі інших гормонів. Одна з основних ролей – контроль рівня естрогенів.

Це група головних жіночих гормонів, які в разі гіперпродукції (надлишкове виробництво) у чоловіків викликають зміни тіла, що призводять до схожого на жіночу фігуру; з’являється ризик порушення чоловічої статевої функції.

Недолік естрогену (при надлишку ПГ) призведе до зворотного ефекту, але небезпека втрати статевої функції залишається актуальним.

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизитиПрогестерон у чоловіків. gormonal.ru

 • ПГ знижує активність альдостерону – гормону, який допомагає ниркам створювати більш концентровану сечу і знижувати вміст натрію в ній.
 • Молочні залози чутливі до ПГ і можуть змінюватися під його дією у обох статей.
 • Шкіра також містить рецептори ПГ. Від його кількості змінюється пружність шкіри, еластичність, міцність.
 • Як і інші статеві гормони, впливає на сексуальний потяг, статеву функцію, плодючість.
 • У нервовій системі бере участь в створенні важливих білків, нейромедіаторів, інших гормонів.

Підготовка до аналізу стандартна для більшості гормональних досліджень. Береться венозна кров, зазвичай – з вен на внутрішній поверхні ліктя. Перед аналізом бажано не їсти 12 годин, обов’язково – 6 годин. Краще, якщо кров здається вранці натщесерце.

За допомогою спеціальних реактивів і приладів в крові вимірюється концентрація ПГ. Норма прогестерону у чоловіків залежить від методу підрахунку, використовуваної техніки, хімікатів.

Зазвичай лабораторія вказує поруч з результатом аналізу значення, з якими потрібно порівняти отримані числа.

 

Норма прогестерону у чоловіків за віком не відрізняється. Для будь-якого віку будуть приблизно однаковими нормальні значення.

 

Дослідженню можуть піддаватися дві форми:

 • сам прогестерон, у чоловіків – 0,636 – 4,452 нмоль / мл (наномоль на мілілітр) (0,2 – 1,4 нг / мл, нанограмм на мілілітр);
 • або 17-он прогестерон (17- оксипрогестерон), у чоловіків – 0,5 – 2,1 нг / мл.

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизитиТаблиця 1 – Норма прогестерону у чоловіків за віком. yandex.ru

Підвищений прогестерон у чоловіків

Основна небезпека підвищення ПГ – зниження лібідо.

Тривало високий прогестерон у чоловіків веде до атрофії яєчок – необоротний стан, при якому вони зменшуються і перестають виробляти як сперматозоїди, так і чоловічі статеві гормони.

Таке може відбуватися як в разі захворювань з підвищеною продукцією, так і при надмірному споживанні гормональних харчових добавок, ніж часто користуються спортсмени, особливо – важкоатлети і бодібілдери.

Якщо прогестерон у чоловіків підвищений, то стає помітним його вплив на нервову систему: більш вираженими стають риси характеру і емоції, що нагадують жіночі. Знижується статевий потяг, мужність, «батьківський інстинкт». Змінюється робота нирок: вони гірше фільтрують сечу, що призводить до збільшення діурезу (обсягу сечі) і втрати мікроелементів (в першу чергу – натрію).

Підвищений прогестерон у чоловіків. instarix.net

 • пухлини кори надниркових залоз, які безконтрольно продукують ПГ. Це можуть бути як злоякісні пухлини, так і доброякісні;
 • пухлини гіпоталамо-гіпофізарної системи. Це частина мозку, яка відповідає за весь ендокринний обмін. У разі схожою гормонпродуцірующей пухлини в гіпофізі, яка змушує наднирники працювати сильніше, рівень ПГ може підвищуватися;
 • порушення функції щитовидної залози. Недолік тиреоїдних гормонів призводить до надлишку прогестогенов;
 • прийом деяких лікарських препаратів: протигрибкові, протисудомні, стероїди, пероральні контрацептиви;
 • вроджені аномалії надниркових залоз.

Рідко, але поломка трапляється ще у внутрішньоутробному періоді життя хлопчика. Наднирники занадто активно ростуть, а з цим зростає і їхня функція – синтез гормонів.

Знижений прогестерон у чоловіків

Якщо прогестерон у чоловіків знижений, в першу чергу починає страждати нервова система. Змінюється поведінка, настрій, активність. Людина стає більш млявим, швидко втомлюється і не може відпочити. Різкоколивається настрій: від повної апатії, депресії до нападів агресії і нервових зривів. Знижується або повністю відсутній апетит.

Статева функція теж страждає. Прояви сексуальної дисфункції схожі з симптомами підвищення ПГ – відсутність потягу, імпотенція, дефекти сперми. При тривалому зниженні рівня гормону починає змінюватися статура.

Чоловік стає схожий на жінку: розвивається ожиріння за жіночим типом (на стегнах і сідницях), збільшуються молочні залози, іноді змінюються волосся. Небезпечним вважається зміна простати – гіперплазія (збільшення).

Відбувається через дисбаланс статевих гормонів, які впливають на її роботу.

причини

 • ендокринні (гіпофункція щитовидної залози, цукровий діабет та інші);
 • запальні захворювання статевих залоз;
 • пухлини надниркових залоз;
 • пухлини гіпоталамо-гіпофізарної системи;
 • ниркова недостатність.

висновки

Прогестерон у чоловіків, як представник статевих гормонів, значущий для правильної роботи всіх органів і систем.

Обстеженням і лікуванням повинен займатися лікар, який правильно оцінить симптоми, направить на лабораторні та інструментальні дослідження, призначить відповідне лікування.

Лікування відхилень від норми можна розділити на дві групи: лікарський і самостійне. Будь-які ліки потрібно приймати тільки після консультації лікаря, а самостійно – використовувати інші методи.

 

Способів того, як знизити прогестерон у чоловіків, або підвищити його – безліч. Основний «домашній» метод – дієта, режим дня, фізична активність.

 

Вони обидва не замінять лікарську терапію, але будуть відмінним її доповненням. Повноцінний стабільний сон, адекватна фізичне навантаження, збалансоване та раціональне харчування – запорука здоров’я.

Від цих простих факторів залежить все здоров’я і тривалість життя людини. досить:

 • спати вночі хоча б 7 годин;
 • займатися зарядкою і хоча б мінімальними активностями (зарядка, біг, домашні спортивні вправи);
 • харчуватися правильно (уникати «шкідливої» їжі, дотримуватися режиму харчування у вигляді 4-5 прийомів їжі в день).

Прогестерон у чоловіків підвищений і норма: чому Ви не змогли, як лікувати і знизити

Багато з нас знають, що прогестерон є жіночим статевим гормоном. Але все ж він в нормі присутній і в чоловічому організмі. При нормальному гормональному фоні прогестерону має бути певна кількість.

Зниження або підвищення його змісту в чоловічому організмі призводить до тих чи інших відхиленнями і патологіями. Якщо прогестерон у чоловіків підвищений, то спровокувати цей стан можуть різні фактори.

Ми розповімо про причини високого рівня цього гормону, а так само про те, як лікувати підвищений прогестерон у чоловіків.

профілактика

Щоб запобігти збій в генерації прогестерону, чоловікам слід:

 • періодично робити ножні ванни із заспокійливими розчинами;
 • ввести в раціон продукти з великої концентрації вітаміну групи Е, насіння, оливки, горіхи, авокадо;
 • багато часу проводити на свіжому повітрі;
 • щодня здійснювати піші прогулянки;
 • виділяти достатньо часу на повноцінний сон;
 • виключити з життя стреси;
 • відмовитися від згубних пристрастей.

Коли виявлено зниження гормону

Незважаючи на мізерні концентрації прогестерону в кров’яному руслі чоловіків, переоцінити його значення для повноцінного функціонування організму досить важко. Говорячи про прогестерону, що це за гормон , лікарі вказують, що на тлі його недостатності, у представників сильної половини людства спостерігаються різні розлади здоров’я.

Так, якщо прогестерон знижений, симптоми з’являються через тривалий проміжок часу. У чоловіка спостерігається відчуття постійної втоми, відсутність апетиту. Настрій змінюється від депресії до підвищеної дратівливості – буквально кожна дрібниця може спровокувати гнівну тираду або навіть скандал.

Зв’язок тестостерону та адреналіну: гормони страху і мужності

При відсутності належних медичних заходів, низький прогестерон симптоми формуватиме вже на фізіологічному рівні:

 • надмірне випадання волосся – по всьому тілу, а не тільки на голові;
 • значне збільшення ваги – при збереженні пристрастей в їжі, відсутності зловживань, обжерливості;
 • гінекомастія – істотне збільшення грудних залоз у чоловіків, раніше йому невластиве;
 • помітне зниження лібідо, еректильна дисфункція;
 • зменшення щільності кісток, низька концентрація в них кальцію;
 • гіпотрофія м’язового каркаса.

Надто низький рівень прогестерону і зовсім приводить чоловіка до сексуальної неспроможності – і не тільки в літньому віці, але і цілком репродуктивному, зрілому. Тому так важливо зрозуміти, для чого потрібен прогестерон , і своєчасно відстежувати його концентрацію в крові.

Як підвищити гормон

Здавши аналіз і дізнавшись свій естроген і прогестерон , чоловік може під час консультації у фахівця, як підняти прогестерон природним способом .

З цією метою необхідно ретельно переглянути свій раціон – виключити всі страви, що містять ГМО, напівфабрикати і снеки.

Доведеться відмовитися від алкогольної та тютюнової продукції, а також консервантів і біодобавок.

https://www.youtube.com/watch?v=7Cf7ER-AL3E

Як відомо, для чоловічого організму вкрай необхідний цинк. Природним джерел мікроелемента є насіння кунжуту, сирі гарбузове насіння, а також зелений горошок і гриби печериці. Тому перераховані продукти обов’язково повинні щодня бути присутніми в раціоні, особливо якщо чоловік захоплюється силовими фізичними навантаженнями.

Ще кілька способів як підвищити прогестерон у чоловіків – це вживати в терапевтичних дозах риб’ячий жир і вітамін В6. Жирні кислоти, безумовно, міститися в рибних стравах, олії льону.

Тоді як хорошими джерелами вітаміну В6 виступають бобові культури і мигдаль, волоські горіхи і фундук, а також печінку і каштани.

У яких продуктах міститься прогестерон , краще запитати лікаря.

Якщо ж виключно дієтотерапією і корекцією способу життя нормалізувати концентрацію гормону не вдається, аналіз крові на прогестерон це підтверджує, чоловікові призначаються препарати прогестерону .

 

Їх найменування, оптимальні дози і кратність прийому підбираються фахівцем в індивідуальному порядку. Самолікування абсолютно неприпустимо.

 

Адже синтетичний гормон прогестерон має побічні ефекти , які негативно переносяться чоловіками.

Як впливає на чоловічий організм

Якщо в організмі чоловіка не відбувається ніяких сбоёв з виробленням прогестерону, у нього гормон буде надавати наступний ефект:

 • регулює в крові рівень цукру;
 • приводить в норму стан шкірних покривів, роботу центральної нервової системи, щитовидної залози;
 • регулює водно-сольовий баланс;
 • нормалізує сон;
 • зміцнює кісткові тканини;
 • запобігає розвитку хвороб серця, судин, рак простати;
 • знижує рівень естрогенів;
 • гальмує процес трансформації в дигідротестостерон.

Лабораторна діагностика прогестерону

Рекомендується заздалегідь уточнити безпосередньо в лабораторії або у лікаря, як правильно здати аналіз на прогестерон , як краще підготуватися.

У більшості випадків правила для аналізу на прогестерон, як здавати зводяться до наступних рекомендацій:

 • останній прийом їжі не пізніше 8-10 годин до відвідування лабораторії;
 • уникати напередодні важких фізичних перевантажень, та й сексуальної активності теж;
 • за кілька годин до дослідження не курити і не вживати алкогольної продукції;
 • добре виспатися;
 • якщо була перенесена інфекція, то на який день здавати прогестерон , уточнити у лікаря;
 • масаж, фізіопроцедури чи інші дії також можуть послужити обмеженням до обстеження, тому їх необхідно уникати.

Всі нюанси, коли здавати кров на прогестерон , як краще підготуватися до процедури, все, що допускається і що необхідно обмежити в харчуванні, повинен пояснювати лікуючий лікар.

Причини і наслідки відхилення від норми

Будь-які відхилення від норми можуть стати підставою для розвитку патологічних процесів в організмі, багато з яких є незворотними. Запобігти їх допоможе своєчасна діагностика і регулярні профілактичні огляди.

Низький рівень

Спровокувати таке відхилення від норми можуть такі чинники:

 • прийом певних груп лікарських препаратів;
 • захворювання;
 • дієти;
 • оперативні втручання;
 • пухлинні процеси;
 • діабет.

Симптоми захворювань наднирників, їх діагностика і лікування

Гіперпрогестеронемія

Подібне патологічний стан виникає під впливом наступних факторів:

 • збої в роботі щитовидки, печінки, нирок;
 • низький імунітет;
 • новоутворення;
 • статеві інфекції;
 • травми;
 • прийом ліків з таких груп: протигрибкової, протипухлинної, гормоносодержащіх.

Низький рівень у чоловіків

Зменшення рівня прогестерону призводить до пониженому вмісту чоловічих статевих гормонів (андрогенів), що викликає порушення сексуальної поведінки . Через нестачу речовини тканину передміхурової залози починає активно розростатися, розвивається гіперплазія простати, імпотенція. До симптомів низького рівня гормону відносяться:

 • зниження апетиту;
 • низька працездатність;
 • нестабільне емоційний стан.

До причин зниження прогестерону належить прийом лікарських препаратів – антибіотиків, протиепілептичних, антиандрогенних, сечогінних, проносних.

Інші фактори низького прогестерону:

 • цукровий діабет;
 • патології щитовидної залози;
 • менінгіоми (пухлини головного мозку);
 • захворювання нирок і інших органів сечовидільної системи.

ознаки підвищення

Вказати в організмі чоловіка на збільшений рівень прогестерону можуть симптоми:

 • знижується апетит;
 • підвищується втома, стомлюваність;
 • скаче настрій, тиск;
 • коливається вага;
 • знижується лібідо;
 • часто трапляються нервові зриви;
 • порушення гостроти зору;
 • з’являються прищі, шкірні висипання;
 • виникають вторинні статеві ознаки за жіночим типом.

При низькому рівні порушуються сексуальні функції, пропадає статевий потяг.

Читайте також:   Камені в простаті: лікування народними засобами

Стан гіперпрогестеронеміі: основні симптоми

Високий прогестерон у чоловіків негативно позначається на діяльності багатьох органів і систем. Так, запідозрити гіперопрогестеронемію можна по відсутності радості і любові до життя у мужньої «половинки», особливо якщо спостерігається прагнення компенсувати їх нестачу алкогольною продукцією і курінням.

Коли прогестерон у чоловіків підвищений , їх турбує підвищена сонливість і відчуття постійної втоми, наполегливі запаморочення і коливання артеріального тиску, зі схильністю до його зниження.

Основні симптоми підвищеного прогестерону в крові:

 • часті головні болі;
 • безпричинні коливання настрою;
 • порушення якості сну;
 • різні висипання на покривних тканинах – вугри, акне;
 • зорові порушення;
 • зміна якості і кількості волосяного покриву;
 • збої сперматогенезу;
 • еректильна дисфункція;
 • чоловіче безпліддя.

Однак, змусити чоловіка задуматися про концентрацію статевого гормону і пройти тест на прогестерон , змушують сексуальні розлади.

Недарма, ще в минулому столітті вдавалися до такої хімічної кастрації злочинців, як вплив на них гормональними препаратами.

Абсолютна статева дисфункція – це прямий наслідок надмірно високої концентрації гормону в кров’яному руслі чоловіків.

Як впливати на високий гормон в крові

Негативний вплив прогестерону на чоловічий організм вимагає прийняття відповідних медичних заходів. Оптимальні заходи – як знизити прогестерон у чоловіків , пероральний прийом медикаментів або ж парентеральне їх введення, повинні підбиратися виключно лікарем.

Якщо високий прогестерон, таблетки – їх найменування, дози, кратність прийому, фахівцем будуть призначатися виходячи з результатів лабораторної діагностики, що підтверджена інструментальними обстеженнями. Адже гіперпрогестеронемія може бути обумовлена і сформувалася пухлиноюгіпофіза або наднирників. У цьому випадку без оперативного втручання не обійтися.

 

Головне завдання діагностичних процедур на встановлення прогестерону, як здавати правильно , що необхідно обстежити – це виключити злоякісність процесу. При підтвердженні раку в ендокринних структурах потрібно специфічне протипухлинну лікування.

 

Абсолютно неприпустимо купувати і приймати самостійно будь-які гормональні препарати – передозування прогестерону негайно позначитися на самопочутті чоловіка, аж до летального результату.

вітаміни

У нормалізації рівня гормону особливе місце займають вітаміни:

 • ефективно його знижують А і С;
 • Т побічно впливає на прогестерон, так як пригнічує продукування естрогенів;
 • поєднання групи В з вітаміном Д знижують рівень речовини.

Високий рівень прогестерону негативно відбивається на стані жінки. Його надмірна концентрація під час вагітності свідчить про порушення розвитку плаценти і плода.

 

Для визначення способу зниження активної речовини лікар повинен виявити першопричину гормонального збою.

 

Після цього проводиться комплексна терапія, вона коригується залежно від динаміки стану пацієнтки.

медикаментозний спосіб

Після проведених аналізів і діагностики першопричини підвищеної секреції прогестерону лікарем призначається лікарська терапія. Найпопулярнішими препаратами для зменшення концентрації речовини є:

 • мифепристон;
 • тамоксифен;
 • Кломифен.

Використання даних лікарських засобів вимагає індивідуального підбору доз і схеми прийому. Препарати не призначають при серцевій і надниркової недостатності, порушення ритму серцевих скорочень, запаленні органів репродуктивної системи. Вони протипоказані пацієнткам з бронхіальною астмою, гіпертонією.

У названих фармакологічних засобів серйозні побічні ефекти. Серед них:

 • запаморочення, головний біль;
 • втрата свідомості;
 • рясні маткові кровотечі;
 • блювота;
 • гіпертермія.

Самолікування призводить до серйозних ускладнень. Препарати для зниження рівня прогестерону призначаються тільки фахівцем (гінекологом-ендокринологом). Динаміка стану пацієнтки постійно контролюється лікарем, схема прийому лікарських засобів коригується на основі даних лабораторних досліджень рівня гормону в крові.

Прогестерон у чоловіків: чому він підвищений або знижений і як коригувати?

Прогестерон вважається типово «жіночим» гормоном, які беруть участь в підтримці менструального циклу і забезпечує збереження вагітності. Однак, як і інші жіночі статеві гормони, він міститься і в чоловічому організмі. Яка норма прогестерону у чоловіків і що робити, якщо вміст гормону не відповідає нормі?

Що це за гормон?

Прогестерон – це стероїдний статевий гормон, що відноситься в групі гестагенів. Прогестерон у чоловіків виробляється в корі надниркових залоз і насінних бульбашках. Функції прогестерону:

 • виконує роль проміжної ланки у виробництві ендогенних стероїдів – тестостерону, кортикостероїдів;
 • пригнічує процес вироблення естрогену, перешкоджаючи фемінізації фігури;
 • відповідає за сексуальне збудження, підвищує лібідо;
 • покращує стан шкіри, волосся, нігтів;
 • бере участь в метаболізмі рідин;
 • нормалізує вміст цукру в організмі;
 • запобігає виникненню хвороб серцево-судинної системи;
 • впливає на роботу репродуктивних органів, попереджає виникнення захворювань статевих органів;
 • забезпечує нормальне функціонування щитовидної залози.

параметри норми

У нормі вміст прогестерону в чоловічому організмі набагато нижче, ніж в жіночому.

Його рівень не залежить від віку, на нього не впливають циклічні гормональні зміни, як у жінок в різні періоди менструального циклу.

У здорового чоловіка вміст гормону має залишатися в межах 0,3-0,6 нмоль / л. Збільшення або зменшення концентрації гормону вважається відхиленням від норми і потребує лікування.

Причини відхилень рівня гормону від норми

Різні захворювання призводять до того, що зміст прогестерону відхиляється від нормальних значень – підвищується або знижується. Такі коливання позначаються на фізичному і психоемоційному стані чоловіки. У чому ж полягає причина підвищення або зниження вмісту прогестерону в чоловічому організмі?

якщо підвищений

Підвищення прогестерону відбивається на психоемоційному стані чоловіки. Він стає пригніченим, млявим, у нього розвивається депресія. Це пов’язано з тим, що гормон руйнує нейромедіатор серотонін, що забезпечує гарний настрій. Деякі починають зловживати алкоголем, наркотиками, аби впоратися з депресивним станом.

Симптоми високого рівня прогестерону:

 • хронічна втома;
 • сонливість;
 • нервові зриви;
 • перепади настрою;
 • дратівливість;
 • зниження лібідо;
 • поява вугрів, висипу на шкірі.

Вживання деяких лікарських засобів підвищує вміст гестагенів в крові. До них відносяться протигрибкові ліки, препарати, що знижують кількість естрогенів, протипухлинні ліки.

Підвищений вміст прогестерону призводить до тяжких наслідків для чоловічого організму. Порушується процес сперматогенезу, чоловік стає безплідним. При відсутності адекватного і своєчасного лікування виникає атрофія яєчок.

якщо знижений

При пониженому вмісті прогестерону чоловік стає дратівливим. Спалахи люті змінюються періодами депресії. Він швидко втомлюється, втрачає апетит, вага постійно коливається. Через зниження кількості тестостерону падає сексуальний потяг.

Низький прогестерон є наслідком наступних патологій:

 • гіперфункція щитовидної залози;
 • запальні процеси органів статевої системи – орхіт, епідіміт, простатит;
 • ниркова недостатність;
 • цукровий діабет;
 • пухлинні процеси, що зачіпають головний мозок і гіпофіз;
 • видалення або некротізація яєчок;
 • гіпофункція кори надниркових залоз;
 • виснаження організму, викликане суворими дієтами, які виключають білки і жири, але містять багато клітковини;
 • тривалий прийом пеніцилінів і протисудомних препаратів.

Лабораторна діагностика

Лікарі дають направлення на аналіз прогестерону при підозрах на пухлини простати, сім’яників або наднирників. Для аналізу беруть кров з вени. Кілька рекомендацій, як поводитися перед аналізом:

 • за 2-3 дні слід виключити фізичні навантаження, спортивні заняття;
 • протягом 3-4 днів утриматися від сексуальної активності;
 • за 48 годин до забору крові не вживати алкоголь і не палити в день аналізу;
 • відмовитися від масажу і фізіотерапевтичних процедур;
 • тимчасово скасувати прийом лікарських препаратів, попередньо порадившись з лікарем.

Забір крові робиться на голодний шлунок. Останній прийом їжі повинен бути не раніше, ніж за 6-7 годин до аналізу. Лікаря, який направив на діагностику, потрібно попередити про перенесені інфекційні захворювання статевих органів, щоб він враховував це при розшифровці результатів.

Що робити?

Отже, аналіз показав, що рівень прогестерону підвищений або знижений, що ж робити? Залишати без уваги подібний стан не можна, адже воно є наслідком важких патологій і може привести до не менш тяжких наслідків. Основне завдання лікаря полягає в тому, щоб з’ясувати, чому відбулося відхилення від норми, і відповідно до діагнозом підібрати терапію.

Як підвищити?

Якщо концентрація прогестерону знижена незначно, то підвищити його можна, не вдаючись до медикаментозним засобам. Збільшити вміст гестагенів допоможуть вітаміни і мікроелементи:

 • В6 – міститься в бобах, мигдалі, фундуку, волоських горіхах, печінки;
 • цинк – можна отримати з насіння кунжуту, зеленого горошку, печериць, гарбузового насіння;
 • омега-3 жирні кислоти – їх джерелом є риба жирних сортів, лляне масло.

У таблиці міститься перелік ліків для підвищення рівня прогестерону:

№ п / п Назва характеристика показання
1 кортикотропін Гормон, що секретується гіпофізом. Стимулює кору наднирників. Вторинна гіпофункція кори надниркових залоз.
2 тамоксифен Протипухлинний препарат. Блокує рецептори естрогенів. Рак молочної залози у чоловіків, рак простати.
3 кломифен Стимулятор секреції гонадотропінів. Андрогенна недостатність, олігоспермія.

Як знизити?

Гіперпрогестеронемія нерідко є наслідком пухлинних процесів залоз статевої системи. Головне при виборі терапевтичної тактики – це встановити, що викликало підвищення рівня прогестерону. Виходячи з причини патології, лікар підбирає засіб, яке зможе знизити вміст прогестерону.

У таблиці представлені ліки, що допомагають знизити рівень прогестерону:

№ п / п Назва характеристика показання
1 Золадекс Діюча речовина гозерелін є синтетичним аналогом гонадотропін-рилізинг гормону, знижує концентрацію тестостерону. Рак передміхурової залози
2 Андрокуру Що входить до складу ципротерон гальмує дію андрогенів. Неоперабельний рак простати, патологічна зміна сексуального потягу, що вимагає його зниження.
3 Леупролід Знижує кількість тестостерону. Пухлини простати.

профілактичні заходи

Як підтримувати рівень прогестерону в нормі? Поради щодо профілактики гормонального збою:

 • збалансоване харчування, яке містить в собі достатню кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мікроелементів;
 • відмова від шкідливих звичок;
 • помірна рухова активність – заняття спортом без використання фармакологічних добавок для бодібілдингу;
 • підтримка нормальної ваги – виснаження так само шкідливо, як і ожиріння;
 • активна, але безпечна сексуальна життя – утримання від безладних статевих зв’язків, запобігання під час статевих контактів, щоб уникнути зараження інфекціями.

Чоловікам, особливо у віці за 40 років, необхідно регулярно проходити медогляд у уролога і проктолога. Виявлені на ранніх стадіях захворювання простати і статевих органів можна вилікувати за мінімальним ризиком для здоров’я.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *