Здоров'я

Список найкращих вітамінів для очей для дітей

У сучасний вік телевізорів, комп’ютерів і смартфонів навантаження на дитячий зір зросла багаторазово. У міру дорослішання дитини ситуацію погіршує інтенсивний ритм шкільного навчання. Все це призводить до жалюгідної статистикою – від проблем із зором страждає більше 30% школярів і 20% дітей дошкільного віку.

Щоб захистити очі дитини і знизити ризик розвитку короткозорості, далекозорості та інших патологій зорових органів, лікарі-офтальмологи рекомендують приймати спеціальні вітамінні комплекси.

Зміст Показати

Які вітаміни необхідні для здоров’я очей?

Щоб правильно підібрати вітамінний комплекс, потрібно знати, які з вітамінів позитивно впливають на здоров’я органів зору:

А (ретинол) – бере участь в більшості зорових процесів, впливає на гостроту зору, зміцнює рогову оболонку. З його допомогою ми добре бачимо в сутінках і темряві, швидко реагуємо на світлові подразники або колірні контрасти. Багато ретинолу містять жирна риба, молочні продукти, петрушка, шпинат, горобина, морква і печінку.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

С (аскорбінова кислота) – про те, що аскорбінка підвищує імунітет, знають багато батьків. Але також вона зміцнює очної тонус, стимулює регенерацію рогової оболонки, знижує ризик глаукоми і катаракти.

Аскорбінка відновлює проникність капілярних судин, підтримує кровообіг і запобігає крововиливи, бере участь в насиченні очей киснем.

Багатющі природні джерела аскорбінової кислоти – солодка паприка, зелень, цитрусові, чорна смородина, обліпиха.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

В1 (тіамін) – відповідає за нормальний стан зіниці і якісну передачу нервових імпульсів від мозку до зорових органам, нормалізує внутрішньоочний тиск, попереджає розвиток глаукоми. Тіамін присутній в борошні грубого помелу, крупах, печінці, висівках.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

В2 (рибофлавін) – впливає на розвиток зорових відділів мозку, нормальне функціонування зіниці, покращує сприйняття кольорів і зміцнює стінки капілярів. Рибофлавін міститься в більшості звичних продуктів харчування, і його недолік часто обумовлений порушеним метаболізмом.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

В12 (ціанокобаламін) – підтримує кровообіг і стабілізує роботу нервових волокон в очах. Міститься виключно в продуктах тваринного походження – молоці, яйцях, рибі, печінці.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Е (токоферол) – попереджає відшарування сітківки і зміцнює капілярні судини. Його природні джерела – нерафінована олія, горіхи, злакові.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Р (рутин) – зміцнює стінки судин і знижує крихкість капілярів. Рутин не виробляється людським організмом, тому важливо забезпечити його надходження ззовні. Вітаміном Р багаті цитрусові, шипшина, черешня, гречана крупа, зелений салат.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Д (кальциферол) – стимулює імунітет очей, захищає від запалення рогової оболонки. Міститься в риб’ячому жирі, яєчному жовтку, а також активно формується під дією сонячного світла.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Мікроелементи для гострого зору у дітей

Крім вітамінів підтримувати дитячий зір допомагають мікроелементи:

 • бета-каротин – це провітамін А, який накопичується в очних тканинах і в міру необхідності перетворюється у відповідний вітамін;
 • лютеїн – це речовина, що зміцнює сітчасту оболонку і кришталик; воно перешкоджає негативним віковим змінам, захищає кришталик від помутніння;
 • лікопін – мікроелемент, який надає високу антиоксидантну дію, захищає судинну оболонку ока, перешкоджає розвитку катаракти;
 • зеаксантин – речовина, що відповідає за нормальне функціонування очного дна.

Найважливішу роль в забезпеченні чіткого зору грають цинк і незамінні жирні кислоти омега-3 і омега-6. Цинк сприяє засвоєнню ретинолу, зберігає структуру зорового нерва і запобігає появі катаракти. Кислоти захищають рогівку від пересихання і забезпечують нормальний відтік внутрішньоочної рідини.

Вітаміни, необхідні для здоров’я очей, діти можуть отримувати з їжею. Для цього батьки повинні забезпечити їм здоровий і різноманітний раціон. Але офтальмологи відзначають, що виключно за допомогою їжі важко забезпечити потрібну концентрацію вітамінів в організмі дитини, тому оптимально поєднувати правильне харчування з прийомом вітамінних комплексів.

Додаткове джерело корисних речовин особливо важливий для тих хлопців, у яких спостерігаються такі захворювання, їх симптоми, а також фактори, що провокують їх:

 • пересихання слизової оболонки очей;
 • знижена гострота зору;
 • печіння і відчуття піску в очах;
 • сльозотеча, що виникає під дією яскравого світла і тривалого навантаження;
 • нервовий тик, при якому смикається повіку;
 • втома очей;
 • офтальмологічні захворювання, дисфункції;
 • тьмяний вигляд рогової оболонки;
 • підвищені зорові навантаження;
 • період відновлення після офтальмохірургічних операції.

Список популярних вітамінних комплексів для дитячого зору

Сучасна фарміндустрія пропонує широкий перелік хороших препаратів для дітей, які сприяють поліпшенню зору. Купувати відповідний комплекс потрібно тільки після консультації з лікарем-офтальмологом.

«Полівіт Бебі»

Це комбінований препарат, до складу якого 9 вітамінів. Він розроблений спеціально для малюків від народження до трьох років. Він випускається у вигляді розчину, який додають в їжу або напої дітей по кілька крапель. Для правильного дозування в комплект входить спеціальна піпетка.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

«Піковіт»

У складі вітамінно-мінерального препарату міститься від 9 до 19 корисних речовин (в залежності від різновиду, форми випуску та віку, на який орієнтований комплекс).

Більшість діючих речовин у складі «Пиковита» відповідає за нормальне функціонування зорової системи. Починати прийом можна за один рік – для цього віку препарат випускають у вигляді солодкого сиропу з апельсиновим смаком. Для дітей.

від 3 до 14 років «Піковіт» продається у вигляді жувальних пастилок або таблеток.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

«Вітрум кідс»

Ці полівітаміни призначені для дошкільнят старше 4 років. До складу входять 12 вітамінів і 10 мінералів, в тому числі ті, які покращують зорову функцію – ретинол, аскорбінова кислота, рибофлавін, тіамін і цинк. За формою випуску «Вітрум Кідс» представляє жувальні таблетки, які необхідно приймати раз на добу після прийому їжі.

«Вітрум Віжн»

Цей вітамінний комплекс доповнений мікроелементами, рослинними каротиноїдами і розроблений спеціально для захисту очей при підвищених навантаженнях і порушеному сутінковому зорі. До його складу входять бета-каротин, аскорбінова кислота, токоферол, цинк, мідь, лютеїн і зеаксантин. Він проводиться в таблетках; дозволений до застосування у дорослих і підлітків старше 12 років.

За відгуками, «Вітрум Віжн» – якісні вітаміни для очей з високою ефективністю. Вони захищають зір від негативних впливів навколишнього середовища, знімають симптоми зорового стомлення, покращують гостроту зору. Регулярний прийом лікарського засобу зменшує прогрес міопії, знижує ризик розвитку дегенеративних процесів в сітчастої оболонки.

БАДи для поліпшення дитячого зору

Крім вітамінних комплексів, які випускаються як лікарські засоби, в аптеках представлений великий вибір біологічно активних добавок.

Виробники позиціонують їх як вітаміни для очей, але покупці повинні розуміти, що такі добавки не ліки і можуть містити знижену концентрацію корисних речовин в порівнянні з традиційними вітамінами.

Приймати рішення про прийом БАД для зору можна тільки після консультації з офтальмологом.

«Алфавіт. Наш малюк »

 

Цей вітамінно-мінеральний комплекс для малюків від року до трьох років не ліки, а біологічно активна добавка. Він включає 16 діючих речовин, в тому числі кальцій, йод, магній, бета-каротин, вітаміни В6, В12, РР, Е, С, Д3, фолієву кислоту. Препарат випускається у вигляді порошків в пакетиках-саше і призначений для розчинення в рідинах.

 

На день передбачено три пакетика, в кожному з яких скомпоновані тільки поєднувані корисні речовини, які підсилюють і доповнюють дію один одного. Наприклад, кальцій об’єднаний з кальциферол, фолієва кислота – з В12.

Ті компоненти, які нейтралізують або знижують взаємну дію, знаходяться в різних пакетиках і призначені для прийому в різний час доби.

«Алфавіт Оптікум»

Ця вітамінно-мінеральна добавка містить речовини, які беруть участь в профілактиці патологій зорових органів. До її складу входять антоціани чорниці, лікопін, лютеїн, вітаміни В2 і Е в збільшених дозах. Приймати БАД рекомендовано з 14 років.

«Чорниця Форте»

 

Одна з найпопулярніших біологічно активних добавок для зору, яка містить екстракт ягід чорниці в якості основної діючої речовини. Окремі різновиди БАД посилені додатковими компонентами – цинком, лютеїн, вітамінним комплексом. Засіб можна застосовувати з трьох років.

 

«Стрикс Кідс»

Ще одна БАД, в основі якої лежить екстракт чорниці, посилений бета-каротином, аскорбінової кислотою, цинком і селеном. Виробник рекомендує використовувати «Стрикс Кідс» для профілактики зорових порушень у дітей 4-12 років в зв’язку з раннім прилученням до комп’ютера, телевізора і високими навантаженнями в школі.

Профілактика – найкращі ліки

Яке б вітамінний засіб ви ні підібрали дитині разом з офтальмологом, зберегти здоров’я очей не вдасться без правильної профілактики порушень зору.

Вона повинна включати скорочення часу за комп’ютером, тривалі прогулянки на свіжому повітрі, збалансоване різноманітне харчування, хороше освітлення за робочим столом і обов’язковий відпочинок для очей в процесі приготування уроків.

Вітаміни для зору дітям – особливості вибору і правила прийому

Діти ΧΧΙ століття все частіше страждають порушеннями зору через величезної кількості гаджетів і навантажень з дитячого віку. Дитячі окулісти рекомендують обмежувати перегляд телевізора і забороняти інтерактивні ігри дітям до 3 років.

Мами ж, особливо прихильники раннього розвитку, використовують для навчання розвиваючі мультфільми та ігри майже з народження.

 

Стала актуальною проблема підтримки зорової функції у дитини. На допомогу прийдуть вітаміни для зору дітям, які в надлишку представлені на фармацевтичному ринку.

 

Причини зниження зору, які активні речовини важливі для очей дитини в період розвитку і навчання, список популярних препаратів для дітей різного віку, як зробити правильний вибір – головні теми статті.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Чому виникають проблеми із зором у дітей

Крім вроджених патологій і серйозних захворювань (травми, крововилив в мозок, глаукома, пухлини мозку, гідроцефалія, ДЦП та інші хвороби), причинами погіршення зору у дітей є:

 1. Наявність короткозорості у батька або матері;
 2. Читання в неправильному положенні при поганому освітленні;
 3. Зловживання гаджетами;
 4. Великі розумові навантаження з раннього віку;
 5. Брак вітамінів;
 6. інфекції;
 7. Вплив ультрафіолетових променів.

Довідка! Діткам до 3-х років досить 20-30 хвилин в день на заняття. Всі завдання пропонується виконувати в ігровій формі і без примусу. Перегляд мультфільмів дозволяється в 3 роки за 15 хвилин в день.

Симптоми погіршення зору у дитини

Найчастіше проблеми із зором виявляються у дітей шкільного віку, зокрема у першокласників. На що скаржаться маленькі пацієнти:

 • Недобачають вдалину;
 • Двояться предмети;
 • При перекладі погляду розпливається в очах.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Що повинно насторожити батьків школярів:

 • Скарги дитини на головний біль;
 • Зниження успішності;
 • Порушення постави;
 • Швидка втомлюваність.

Всі ці ознаки, в сукупності або окремо – привід записати дитину до окуліста для обстеження.

А як розпізнати проблеми із зором у малюка дошкільного віку:

 • Дитина мружиться;
 • Часто тре очі;
 • Болісно реагує на яскраве світло;
 • Коли намагається щось розглянути, схиляє голову в певному положенні;
 • Косять очі.

 

Увага! Якщо у дитини діагностовано порушення зору, потрібна корекція або апаратне лікування.

Вітаміни, що захищають очі і зір

Коли діагноз вже поставлений, вітаміни не допоможуть виправити дефекти зору. Їх застосування виправдане в профілактичних цілях, щоб уберегти очі дітей в період розумових навантажень і активного розвитку.

Які вітаміни потрібні для очей дітям:

 1. Вітамін A. Необхідний для сприйняття кольору, дає здатність бачити в темряві. При дефіциті вітаміну A висихає рогова і сполучна оболонка ока. Міститься в моркві, зеленому перці, зелені, шипшині. Для засвоєння вітаміну з рослинних джерел необхідно одночасно вживати жири (оливкова або соняшникова олія, сметана з високим відсотком жирності). Чистий вітамін A міститься в яловичої печінки, риб’ячому жирі, ікрі, яєчних жовтках.
 2. Вітамін B1. Потрібен для передачі нервових імпульсів з сітківки ока в мозок. Дефіцит вітаміну B1 загрожує ушкодженнями нервових клітин і погіршенням зорового сприйняття. Міститься в крупах (гречка, овес, пшоно), бобових, печінці і волоських горіхах.
 3. Вітамін B2. Знижує негативний вплив ультрафіолету на сітківку ока. Є в яловичині, яйцях, насінні, сирі.
 4. Вітамін B3. Важливий для судинної оболонки ока. Джерела: м’ясо, риба і гриби.
 5. Вітамін B6. Недолік загрожує запаленням зорового нерва і слизової оболонки. Міститься в м’ясі, крупах, рибі і бананах.
 6. Вітамін B12. Покращує стан зорового нерва, оберігає від глаукоми. Цінні джерела вітаміну: печінка тварин, кисломолочна продукція, риба.
 7. Вітамін C. Регулює очний тиск, знижує ризик розвитку катаракти (помутніння кришталика). Підсилює стінки судин і зміцнює очне дно, запобігає крововиливу. Відповідає за передачу зорового сигналу. Підтримує тонус очних м’язів. Знижує вплив інтоксикації на очі. У великій кількості міститься в шипшині, обліписі, болгарському перці, ківі, капусті, зелені.
 8. Вітамін D. Попереджає дистрофію сітківки. Сприяє відновленню зору навіть при високому ступені короткозорості. Джерела вітаміну D: червона риба, печінка тріски, ікра, гриби, яйця.
 9. Вітамін E. Захищає від катаракти і дистрофії макули. У достатній кількості є в горіхах, авокадо, насінні.
 10. Вітамін P. Знижує ризик розвитку катаракти, гальмує прогресування міопії. Міститься в цитрусових, чорноплідної горобини, зеленому чаї, часнику, капусті і ягодах.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Крім вітамінів для очей і зору дітям потрібні мінерали і активні речовини:

 1. Калій покращує кровопостачання і запобігає старінню очей.
 2. Мідь захищає від запалень і зміцнює капіляри.
 3. Цинк благотворно впливає на кришталик і сітківку, покращує стан судин.
 4. Селен запобігає розвитку катаракти.
 5. Лютеїн захищає від вікових змін.
 6. Зеаксантин рятує від впливу ультрафіолету, зміцнює судини, тонізує м’язи очей.
 7. Омега-3 попереджає розвиток очних хвороб, знижує стомлюваність органів зору.
 8. Лікопін захищає кришталик і сітківку.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Увага! Не можна приймати вітаміни часто і безконтрольно. Це може привести до гіпервітамінозу, коли високі дози корисних речовин починають отруювати організм, викликаючи ряд неприємних симптомів: шкірні висипання, розлади шлунково-кишкового тракту, ломота, тахікардія, безсоння, головні болі, гіперактивність.

Коли потрібно приймати вітаміни для очей

Дитячі вітаміни для очей рекомендується приймати для профілактики очних хвороб і для збереження зорової функції, а також у складі комплексної терапії при наступних станах:

 • Сухість кон’юнктиви;
 • Печіння і різь в очах;
 • Погіршення зору;
 • Рясну сльозотечу;
 • Тікі;
 • Стомлюваність очей при розумових навантаженнях;
 • Потускнение рогової оболонки;
 • Очні хвороби;
 • Міопія і інші зорові дефекти;
 • Відновлювальний період після операцій.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Довідка! Вітаміни випускаються у вигляді харчових добавок і мають мінімум протипоказань. При покупці вітамінних препаратів для дітей слід звертати увагу на вікові обмеження.

Для малюків

Для захисту очей і профілактики авітамінозу у дітей від 0 до 3 років підійдуть:

 1. «Аквадетрим». Випускається в краплях, призначається для профілактики дефіциту вітаміну D. Сучасні педіатри рекомендують приймати препарат в профілактичних дозах як мінімум з народження і до 3 років.
 2. «Мультитабс Бебі». Краплі, в складі яких вітаміни A, C і D. Призначається для профілактики дефіциту корисних речовин.
 3. «Піковіт». Для дітей від 1 до 3 років випускається в сиропі. Призначається при погрішності в харчуванні і авітамінозі, викликаному відсутністю апетиту.
 4. «Мультитабс Малюк». Випускається у вигляді жувальних таблеток з ягідним смаком. Підходить для дітей від 1 до 4 років. Препарат має збалансований і багатий склад: вітаміни A, C, D, E, групи B, мінерали і мікроелементи. Призначається для профілактики і лікування авітамінозу, зміцнення імунітету і при погрішності в харчуванні.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Увага! Вітаміни і полівітаміни дітям молодшого віку призначаються лікарем. Тривалість прийому і дозування визначаються індивідуально.

Дітям старше 3-х років

Для більш дорослих діток вибір полівітамінів для зору і імунітету багатшими:

 1. «Вітамішкі». Жувальні пастилки з фруктово-ягідним смаком. Препарат має кілька видів. Для підтримки здоров’я очей і при навантаженнях призначається «Вітамішкі Фокус Плюс». Крім вітамінів і мінералів в склад входить концентрат чорниці, який підвищує еластичність стінок судин і зміцнює сітківку.
 2. «Вітрум Кідс». Полівітаміни для дітей старше 4-х років. Призначається при авітамінозі і неповноцінному харчуванні для поповнення нестачі вітамінів і мінералів.
 3. «Супрадин Кідс». Випускається в різних формах, відповідних певного віку дитини: жувальні цукерки і таблетки, гель. Комплексна харчова добавка з мінералами і полівітамінами. Склад різних форм випуску визначений в залежності від вікових потреб дитини.
 4. «Чорниця Форте». Таблетки з екстрактом чорниці, вітамінами C, групи B і цинком. БАД знижує втому очей, нормалізує кровопостачання, регулює очний тиск, захищає від впливу ультрафіолету.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Для школярів

Діти старше 6 років особливо потребують захисту зору та профілактики очних хвороб. З цього віку зазвичай починається активна підготовка до школи. Щорічно навантаження підвищуються: корпіння над зошитами, читання, вивчення іноземних мов.

Крім шкільних занять багато дітей ходять на тренування і займаються в гуртках або проводять вільний час, сидячи за комп’ютером.

Які вітаміни для зору рекомендується приймати дітям старше 6 років:

 1. «Мультитабс Класик». До складу таблеток входять важливі вітаміни і мінерали, необхідні дітям з 11 років. Доцільно приймати після хвороб, в період фізичних і розумових навантажень, для профілактики і лікування авітамінозу.
 2. «Вітрум Віжн». Комплексне засіб, до складу якого включені всі необхідні вітаміни, мінерали та вітаміноподібні речовини, потрібні для захисту очей і поліпшення зорового сприйняття. Препарат усуває симптоми втоми очей, підвищує здатність бачити в темряві, захищає сітківку й кришталик від впливу оксидантів. Систематичний прийом «Вітрум Віжн» гальмує прогресування короткозорості, знижує ризик розвитку катаракти і дегенерації сітківки. Вітаміни показані дітям з 12 років.
 3. «Офтальмовіт». Містить важливі поживні речовини і вітаміни для захисту очей і зору. Нормалізує вироблення сльози, оберігає рогову оболонку від висихання і оберігає від впливу зовнішніх факторів. Призначається пацієнтам старше 14 років.
 4. «Стрикс». Для дітей з 7 років продається в формі жувальних таблеток. Містить концентрати чорниці та бета-каротину. Препарат нормалізує кровообіг в сітківці ока і захищає її від патологічних змін. Показання: тривалі навантаження на очі, міопія, дегенерація і дистрофія центру сітківки, а також у складі комплексної терапії для профілактики і лікування ретинопатії при цукровому діабеті і первинної глаукоми. Призначається з 7 років.
 5. «Лютеїн комплекс» дитячий. Додаткове джерело вітамінів і мінералів для дітей з 7 років. Показання: дистрофія сітківки, міопія, синдром сухого ока, тривалі розумові навантаження, захист від зовнішнього впливу, профілактика процесів старіння.
 6. «Супер Оптик». Полівітамінний комплекс з мінералами і жирними кислотами в складі. Призначається для захисту макули і кришталика від оксидантів і ультрафіолетових променів. Показаний дітям з 12 років.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Увага! Для захисту очей від пересихання в період тривалого читання і роботи за комп’ютером можна використовувати спеціальні краплі: «Оксіал», «Слєзін».

Профілактика порушень зору у дітей

Прості рекомендації, які допоможуть зберегти зір дитині в період розвитку і навчання:

 • Адекватне час занять: дітям до 3 років – не більше 20 хвилин в день, школярам молодших класів – після 30-40 хвилин робити короткий відпочинок.
 • Правильне освітлення робочого місця.
 • Обмеження перегляду телепередач і мультфільмів.
 • Контрольоване використання комп’ютера і гаджетів.
 • Збалансоване харчування.
 • Захист від інфекцій, бактерій і ультрафіолету.
 • Гімнастика для очей.
 • Щоденні прогулянки і активні ігри.
 • Здоровий сон.
 • Регулярний огляд окуліста.
 • Прийом вітамінних комплексів за призначенням лікаря.

Батьки повинні розуміти всю важливість профілактики очних хвороб і порушень зору у дітей. Дитячі вітаміни для очей допоможуть запобігти розвитку дефектів зорової функції і захистять імунітет! Не забувайте: вітамінні комплекси слід купувати відповідно до віку!

Дитячі вітаміни для зору Посилання на основну публікацію Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Кращі вітаміни для зору при короткозорості

Головна / Лікування та профілактика

Міопія або короткозорість – це захворювання, при якому людина починає погано розрізняти далеко розташовані предмети. Щоб зупинити розвиток захворювання і запобігти подальшому погіршенню зору, необхідно зайнятися не тільки лікуванням, а й профілактикою, яка включає в себе прийом спеціальних вітамінів для підтримки і відновлення зору.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Лікування при короткозорості

Щоб лікування мало успіх, необхідно підібрати комплексний підхід. Найкраще, якщо це будуть рекомендації лікаря офтальмолога. Найчастіше лікування короткозорості складається з:

 • прийому лікарських засобів;
 • зміни раціону харчування;
 • проведення гімнастики для очей;
 • виконання порад лікаря.

Особлива роль відводиться прийому вітамінів. Адже саме правильний підбір і вживання допомагає організму справитися з хворобами і не допустити розвиток міопії в подальшому.

Звичайно, можна порадити їсти більше продуктів, в яких міститься найбільша кількість вітамінів. Це такі продукти, як морква, зелень, яйця, печінку. Але якщо організм відчуває великий недолік корисних речовин, заповнити цей дефіцит за короткий термін можна тільки за допомогою спеціальних вітамінізованих комплексів.

На сьогоднішній день фармакологічна промисловість досягла такого рівня, що всі необхідні вітаміни можна придбати в аптеках. Займатися самим приготуванням різних вітамінних настоїв вже не є актуальним.

В аптеках можна зустріти вітаміни в будь-якій формі:

 • в краплях;
 • в капсулах;
 • вітамінізовані комплекси;
 • в розчинах для ін’єкцій.

Важливо пам’ятати, що короткозорість може бути викликана нестачею одного вітаміну або нестачею цілого ряду мікроелементів, тому так важливо підібрати потрібний комплекс.

ТОП-5 дитячих вітамінів для очей

Особливо важливим є збереження здоров’я очей з самого раннього віку. Адже з дорослішанням у дитини розвивається сітківка ока, кришталик, очні м’язи. А напруга і навантаження, яке лягає на очі, колосальна. Малюк малює, вчить літери, пише, досліджує світ. Тому так важливо підібрати дитині правильний вітамінізований комплекс.

Читайте також:   Основні переваги фарби Рефектоціл – опис та відгуки

Основний вітамін, який повинен бути присутнім в складі комплексу – Вітамін А.

Необхідність вітамінів:

 • Вітамін А – допомога в розвитку сітківки і передача інформації в мозковий центр.
 • Вітамін В – покращує роботу зорових нервів, живить і збагачує киснем тканини очей.
 • Вітамін С – зміцнює стінки судин, і покращує кровообіг.
 • Міопія – це подовження очного яблука, а кальцій допомагає зміцнити сполучні тканини очей.
 • Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору
 • Полівіт бебі. Цей препарат можна застосовувати немовлятам і малюкам до 3 років. У його складі такі вітаміни: А, Е, О2, С, В6, В12, РР. Ці крапельки підмішуються в їжу або пиття малюка. Протипоказанням може служити лише алергія на будь-якої вітамін, що входить до складу комплексу.
 • Піковіт. Випускається в сиропі і таблетках, рекомендований дітям від 3-х років. Це комбінований комплекс вітамінів і мікроелементів. Існує кілька різновидів Пиковита. Їх відмінність полягає в дозуванні і складі. Основне призначення ліки – профілактика дефіциту вітамінів і мікроелементів у дітей.
 • Вітрум Віжн. Ідеально підходить дітям з 12 років. Цей препарат нового покоління містить вітаміни Е і С, мікроелементи мідь і цинк, лютеїн і зеаксантин. Його застосовують для поліпшення гостроти зору, зниження навантаження на очі і при сильній стомлюваності.
 • Оковит з чорницею. Це оригінальний набір мікроелементів і вітамінів, який виконує роботу по поліпшенню функцій кришталика, сітківки ока і склоподібного тіла. Відновлює колірне сприйняття і адаптує очі до темряви. Добре підходить для попередження міопії і далекозорості. Запобігає розвитку катаракти. Дозволено дітям з 12 років.
 • Міртелене Форте. Ці краплі виробництва Італії допомагають при різних хворобах очного яблука і сітківки. Основна функція – поліпшення кровопостачання сітківки, підвищення адаптації зору до темряви. За відгуками людей, що приймали препарат, вже через місяць помітний лікувальний ефект. Рекомендований дітям старше 6 років. Випускається у формі крапель і капсул.

Перед тим, як починати давати дітям препарати, потрібно отримати консультацію фахівця, який порадить, який комплекс краще вибрати, вкаже точне дозування і час прийому.

ТОП-7 вітамінів для очей для дорослих

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

При споживанні їжі, людина в середньому за добу може отримати всього 30% вітамінів від покладеної норми. Для того, щоб швидше поповнити нестачу вітамінів, дорослим людям рекомендують такі ефективні препарати:

 • Стрикс форте. Особливо рекомендований тим, хто часто працює за комп’ютером і має проблеми із зором. У його складі екстракт чорниці, вітамін А, лютеїн, селен і цинк. Такий склад зміцнює судини очей, знімає втому і уповільнюють вікові зміни в тканинах. Унікальна технологія Стрікс Форте дозволяє речовин, що містяться в таблетках, дійти до самих дрібних судин в незміненому вигляді.
 • Компливит офтальмо. Виділяється серед інших засобів тим, що надає дію на всі функції зору. А саме, покращує гостроту зору, захищає від негативного випромінювання смартфонів і телефонів, зміцнює судини очей. Особливо підходять людям, чия робота пов’язана з великим навантаженням на зреніе.Недостаток цього комплексу: заборонено до вживання до 18 років.
 • Чорниця форте. Вже з давніх часів лікарі застосовували чорницю в якості основного лікування при різних хворобах очей. Сучасні дослідження довели, що в чорниці містяться такі речовини, які відновлюють зорові функції, збагачують киснем тканини очей, стимулюють регенерацію пігменту, що відповідає за зір при різної освітленості. Підходить людям будь-якого віку. І практично не має протипоказань.
 • Зоряна очанка. Цей фіто-рослинний препарат, на основі трави очанки, допомагає відновити зір при короткозорості. Добре підходить для зняття втоми очей. Особливо корисний тим, хто багато часу проводить біля комп’ютера, або працює в умовах поганої видимості і недостатньою освещенності.С обережністю необхідно застосовувати даний засіб людям, що страждають на алергічний риніт.
 • Біоритм зір. Наші очі, працюючи весь день, вимагають повноцінного відпочинку вночі. Для їх відновлення і харчування необхідний прийом комплексу вітамінів, який за ніч зможе привести в порядок втомлені органи зору. У цьому може добре допомогти Биоритм зір 24. Розробники створили два комплексу вітамінів. Перший допомагає днем. Він перешкоджає утворенню вільних радикалів, пошкодження клітин ультрафіолетовими променями і поповнює світлочутливі пігменти. Другий комплекс працює вночі. Вітаміни, що входять до складу, запускають відновні процеси в очних тканинах.
 • Омега-3. Цей препарат помилково відносять до групи серцевих препаратів. Але спектр його дії набагато ширше. З віком зростає ймовірність звуження просвіту в судинах і освіти склеротичних бляшок. Омега-3 допомагає в боротьбі з цією проблемою. Відповідно, в тканини очей буде надходити достатня кількість кисню і поживних речовин. В результаті погіршення зору у тих, хто приймає ці вітаміни, спостерігатися не буде.
 • Комплекс Лютеин. Ця біологічно активна добавка незамінна для підтримки зорових функцій в період вікових змін. Це додаткове джерело флавонідів, вітамінів і мінералів. Лютеїн комплекс попереджає пошкодження кришталика і пошкодження сітківки ока, активує відбудовні і обмінні процеси. Особливо ефективний при короткозорості.

Вибір і поради фахівців

Прийом вітамінів для очей не можна починати самостійно. Краще за все необхідно відвідати офтальмолога і отримати потрібну консультацію.

Безконтрольне вживання вітамінізованих комплексів здатне завдати шкоди не тільки органам зору, але і всьому організму в цілому.

 1. Слід пам’ятати, що надмірне насичення вітаміном А може чинити негативний вплив на очі.
 2. Передозування вітаміну С веде до зниження капілярної непроникності.
 3. Перенасичення вітамінами групи В викликають численні порушення майже у всіх внутрішніх органах людини, включаючи і очі.

Тому до вибору потрібно підходити з усією відповідальністю. Якщо відвідати лікаря з якихось причин неможливо, необхідно перед покупкою препаратів ретельно вивчити інструкцію. У ній має бути вказаний перелік входять вітамінів і мікроелементів, їх призначення і дозування.

Поради при розвитку короткозорості

Щоб уникнути подальшого погіршення зору, потрібно дотримуватися певних порад:

 • забезпечте собі правильне і збалансоване харчування, насичене вітамінами і корисними речовинами;
 • розподіліть навантаження на очі рівномірно, роблячи перерви в роботі за комп’ютером;
 • створіть достатнє освітлення, щоб світло поширювався по всій поверхні;
 • робіть регулярні двогодинні прогулянки;
 • захищайте очі від зникнення прямих сонячних променів, надягайте темні захисні окуляри;
 • регулярно відвідувати лікаря офтальмолога.

Дотримуючись цих нескладних правил і, приймаючи вітамінізовані комплекси за порадою лікаря, можна запобігти подальшому розвитку і ускладнення короткозорості.

Вітаміни для очей для дітей: для поліпшення зору з чорницею і лютеїн (список)

Проблеми із зором властиві не тільки дорослим людям, а й дітям садіковскіх і шкільного віку. Навантаження на очі починається тоді, коли малюки знайомляться з телевізором і комп’ютером. Мультфільми та розвиваючі передачі – незмінні супутники сучасних дітей.

Потім крихти відчувають очі на міцність, коли батьки віддають їх в школи раннього розвитку і гуртки підготовки до школи. Довге сидіння над книгами і зошитами, неправильне освітлення під час роботи знижують гостроту зору. У школі навантаження збільшується ще більше.

Школярі псують зір не тільки під час сидіння за партою, виконуючи домашнє завдання і читаючи книги, а й проводячи багато часу за віртуальними іграми, переглядом шоу, телепередач і мультфільмів.

Інтенсивні шкільні навантаження впливають на зір дитини, поступово його якість знижується

 

Медична статистика свідчить, що одна третина школярів страждає від короткозорості та інших проблем із зором. Порушення зору є також у двадцяти відсотків дітей дошкільного віку.

 

У більшості періодично виникають різі і відчуття сухості, лопаються судини, опухають повіки.

Як захистити очі малюка? З якої причини при рівних умовах життєдіяльності у одних дітей виникають серйозні проблеми із зором, а у інших – ні?

Давайте розберемося, які вітаміни і мікроелементи допомагають зберегти гостроту зору.

Які вітаміни підтримують гостроту зору?

Здоров’я дитячих очей підтримують такі вітаміни:

 1. Ретинол або вітамін А. Задіяно в усіх зорових процесах, один з найважливіших вітамінів для гострого зору. Допомагає бачити в сутінках та в темноті, продукує зоровийпурпур, дозволяє швидко реагувати на світлові подразники і колірні контрасти.
 2. Аскорбінова кислота або вітамін С. Крім того що аскорбінка прекрасно підвищує опірність організму до застуди і омолоджує, вона ще відповідає за тонус м’язів в очах, нормалізує проникність капілярів і забезпечує рух крові по судинах, знімає втомлюваність.
 3. Вітамін Е. Захищає сітківку від відшарування, запобігає ламкість капілярів, не випускає корисний синглетний кисень.
 4. Рибофлавін або вітамін Б2. У співпраці з ретинолом утворює пурпур, покращує сприйняття кольорів, розвиває зорові відділи мозку, активізує синтез флавинових нуклеотидів.
 5. Рутин або вітамін Р. Зміцнює судини і зменшує ламкість капілярів.
 6. Вітамін Д. Активізує очної імунітет і бореться з запаленням в рогівці і клітковині.

Вітамін А вважається найбільш важливим для підтримки хорошого зору

Вітаміни можуть призвести не тільки до позитивних результатів, якщо застосовувати їх безсистемно і занадто часто. Гіпервітаміноз проявляється нудотою і блювотою, підвищенням внутрішньочерепного тиску. Надлишок ретинолу викликає сонливість, худобою, десквамацію, светофобію. Вживання вітамінних комплексів, особливо коли мова йде про малюків, повинно бути погоджено з лікарем.

Які мікроелементи зберігають гостроту зору?

Каротиноїди, необхідні для здорового зору:

 1. Бета-каротин. Знаходиться в тканинах очей, являє собою провітамін А, який накопичується тільки в кількості, необхідній організму. Система така – за допомогою певного механізму провітамін накопичується в резервуарах, потім, використовуючи ферменти печінки, перетворюється в бета-каротин в міру необхідності.
 2. Лютеїн. Захищає сітківку, перешкоджає помутніння кришталика і запобігає вікові зміни в сітківці, рогівці і кришталику.
 3. Лікопін. Захищає судинну оболонку. Профілактика катаракти.
 4. Зеаксантин. Забезпечує роботу очного дна.

В роботі очного апарату беруть участь цинк, який допомагає засвоюється ретинолу, підтримує структуру зорового нерва, і кислоти омега-3 і омега-6, які зменшують ризик виникнення катаракти.

Кислоти протистоять сухості рогівки і забезпечують відтік внутрішньоочної рідини.

Крім того, недолік цинку скорочує Мієлінова шар нервових клітин, сприяє виникненню оптичної нейропатії та ішемії сітківки.

Цинк – незамінний мінерал, який допомагає засвоєнню ретинолу і запобігає розвитку катаракти

 

Корисні речовини можна отримувати з продуктів харчування, рослин, ягід і фармацевтичних препаратів. У продуктах харчування вони містяться в натуральному вигляді, тому не забувайте їсти овочі та фрукти, чорницю, горіхи, гарбузове та кунжутне насіння. Не перевантажуйте очі малюка, нехай навчання не буде на шкоду здоров’ю.

 

Забезпечте оптимальний режим роботи, правильне освітлення, дозуйте час проведення перед екраном телевізора і комп’ютера. Нехай малюк частіше буває на вулиці і дивиться на природні фарби, отримує дозу вітаміну Д з сонячних променів, збагачує клітини киснем. Тренування очей – важливий аспект.

Читайте також:   Чим можна викликати почервоніння очей в домашніх умовах?

Привчіть робити гімнастику в перервах між навчанням і просто так.

До чого веде авітаміноз?

Нестача вітамінів – це відмінний плацдарм для розвитку різноманітних проблем із зором, починаючи від ефекту «сухих» очей, закінчуючи короткозорістю, катарактою і глаукомою.

Особливо небезпечний авітаміноз для діток. Він загрожує розладом функціонування всього організму, затримкою росту.

Наведемо таблицю, в якій відобразимо наслідки для стану очей нестачі того чи іншого вітаміну в організмі.

А Відчуття сухості в очах, викликане нестачею секрету, який виділяє слізна заліза. Кон’юнктива склери може червоніти, набрякати. Може виникати помутніння рогівки, бляшка Іскерского-Біто (зміни на кон’юнктиві), світлобоязнь, панофтальмит.
В 2 Брак провокує курячу сліпоту, тобто неможливість бачити в сутінках і темряві. Виникає дисбаланс окислювальних процесів в тканинах.
З Брак провокує катаракту і глаукому, тому що порушуються антиоксидантні процеси.
Е Тягне фотохімічні пошкодження сітківки, провокує міопію і гіперметропії.
Д Брак знижує гостроту зору, провокує короткозорість.
F Брак провокує підвищення внутрішньоочного тиску. Можлива гиперметропия.

Брак вітаміну F може привести до підвищення внутрішньоочного тиску, яке діагностує лікар-офтальмолог

Короткозорість у дітей

Короткозорість по-іншому називають міопією.

Вона характеризується тим, що зображення, коли людина дивиться, формується не на сітківці, а перед нею, тому хворі бачать добре тільки те, що знаходиться дуже близько.

Найчастіше захворювання буває спадковим. Мама і тато ходять в окулярах? Швидше за все, і у дитини в будь-якому віці, особливо після тривалих навантажень, проявиться захворювання.

Виходить, що способів отримання корисних речовин існує два: через їжу (природний) і під час прийому ліків (терапевтичний). Оптимальний баланс досягається при поєднанні обох форм надходження, не варто віддавати перевагу тільки чогось одного. Препарати не замінять вам свіжі і корисні продукти, а тільки їжа не забезпечить достатню концентрацію вітамінів в організмі.

При короткозорості корисно пити:

 1. Кальцій. Перешкоджає головну причину захворювання – подовженню очного яблука і погіршення стану сполучної тканини.
 2. Група В. Підтримує стан очних нервів.
 3. Кислота омега-3. Надає істотну допомогу при вже сформувалася міопії, здатна якісно поліпшити зір при параметрах до мінус 3.
 4. Вітамін Е. Покращує зір при прогресуючої короткозорості.
 5. Аскорбінова кислота з рибофлавіном. Зупиняє прогресуючу короткозорість.

Кальцій може допомогти людям, що страждають на короткозорість, оскільки він усуває основну причину захворювання (рекомендуємо прочитати: особливості лікування короткозорості у дітей)

Далекозорість у дітей

Далекозорість характеризується тим, що зображення фокусується нема на сітківці, а за нею, тому людина добре бачить тільки ті предмети, які знаходяться далеко. Лікування далекозорості проводиться в комплексі, забувати про вітаміни і мікроелементи можна. Особливо при цьому дефекті корисні наступні елементи:

 1. Лютеїн. Живить очне дно, покращує гостроту зору.
 2. Цинк. Допомагає засвоювати рибофлавін.
 3. Селен. Покращує сприйняття кольору. Предмети стають чіткішими.
 4. Чорниця. Знімає навантаження на зір, підвищує гостроту зору, покращує кровообіг.

Головне, що потрібно пам’ятати при прийомі вітамінних комплексів для очей, це необхідність консультації з лікарем. Починати потрібно з маленької дози, щоб перевірити, чи немає у малюка алергії або індивідуальної непереносимості препарату.

Дитячий організм може відреагувати кропив’янкою, блюванням, нудотою, головним болем на той чи інший компонент. Це не означає, що малюкові в принципі не підходять комплекси. Йому не пішла чорниця з лютеином? Спробуйте дати просто чорницю або чорницю з цинком.

У малюка блювота від мультивитаминного комплексу? Спробуйте просто рибофлавін. Всі експерименти повинні проводитися після консультації з лікарем.

Продукти харчування, показані при проблемах із зором

Корисні речовини, які продаються для діток в аптеках, можуть бути в різних формах. Жувальні ведмедики, таблетки, пастилки, сиропи, гелі, порошки для розчинення у воді, капсули. Прийом лікарських препаратів не виключає різноманітність в раціоні, адже вітаміни і мікроелементи найкраще засвоюються з їжі.

ЧИТАЕМ ТАКОЖ: які вітаміни давати дітям до 3 років?

Продукти, багаті корисними речовинами для очей:

 • вітамін А міститься у вершковому маслі, моркві, абрикосах і гарбузі, молоці;
 • група В міститься в чорниці, свинині, горіхах, чорносливі, рибі, винограді, моркві, фініках;
 • З міститься у великій кількості в цитрусових, чорній смородині і журавлині, в помідорах;
 • Р міститься в цитрусових, вишні, маслинах;
 • Д міститься в жирних сортах риби, деяких грибах, в сирі і дріжджах;
 • Е міститься в бобових культурах і рослинних оліях;
 • незамінні жирні кислоти знаходяться в горіхах, жирній морській рибі, насінні соняшнику;
 • лютеїн знаходиться в шпинаті, цукіні, брокколі, в чорній смородині, малині, вишні, чорниці;
 • зеаксантин знаходиться в гарбузі і кукурудзі, манго, персиках, дині;
 • цинком багаті устриці, яловичина і горіхи, яйця, кунжутне насіння.

Харчування крихти повинно бути різноманітним. Давайте побільше овочів і фруктів, вони корисні не тільки для зору, але і для всього організму. Привчайте до м’яса яловичини, свинини, курки і риби, які не виховуйте дитину вегетаріанцем, інакше він недоотримає величезну кількість вітамінів і мікроелементів з м’яса.

Нехай дитина часто п’є соки і какао, знайомте його з насінням, даючи їх в очищеному вигляді. Пам’ятайте, що продукти харчування, як і вітамінні комплекси, потрібно починати давати з малих доз. Перевіряйте, чи немає алергії або індивідуальної непереносимості на той чи інший продукт, особливо це стосується риби та інших дарів моря, яєць, червоних овочів і фруктів.

Обережно давайте масло і бобові культури, адже вони здатні перевантажити травний тракт.

Жирні сорти риби багаті вітаміном D і містять ненасичені жирні кислоти

Вітамінні комплекси для дітей: таблиця

Сучасна фармацевтична промисловість пропонує безліч вітамінних комплексів, що підтримують зір. Багато відрізняються за складом і спрямованості дії.

Є препарати, які приймаються для поліпшення самопочуття очного апарату, допомагають для профілактики, знімають втому, відчуття сухості в очах, запобігають зниження гостроти зору. Деякі приймаються під час хронічних захворювань очей, деякі допомагають відновитися після операцій.

Мультивітамінні комплекси найчастіше даються дорослим людям і діткам старшої вікової групи, тому що у крихт можливий розвиток гіпервітамінозу. Спеціальні препарати для малюків містять невелику кількість корисних речовин.

ЦІКАВО: що таке склеропластікой очей у дітей?

Можна використовувати і просто вітамінні комплекси для дітей. Вони, як правило, містять всі необхідні для організму вітамінки і мікроелементи, в тому числі і підтримують зір.

 

Такі препарати підвищують опірність організму, зміцнюють імунітет. З їх допомогою можна добитися поліпшення стану волосся, нігтів, вони сприяють здоровому розвитку всіх систем.

 

Уявімо список кращих спеціальних і загальних вітамінних комплексів, їх склад, показання, форму випуску і особливості застосування.

Додатково до здорового раціону можна купити дитячі вітаміни з відповідним набором компонентів

Назва препарату Форма випуску склад Вік, з якого дають препарат особливості застосування
Піковіт Залежить від віку: з 3 і 4 років – жувальні таблетки; з 1 року – сироп; з 4 років – таблетки для розсмоктування Сироп містить 9 вітамінів. Жувальні таблетки для дітей з 3 років містять 11 вітамінів і 8 мінералів (докладніше в статті: які існують вітаміни для дітей від 3-х років для імунітету?). Таблетки для розсмоктування містять 10 вітамінів і 2 мінералу. Залежно від форми випуску – з року, трьох або чотирьох років. Може викликати алергічну реакцію через великий вміст барвників. Пастилки і сироп смачні, малюки вживають із задоволенням.
Вітрум Кідс таблетки 12 вітамінів і 10 мінералів З 4 років Жувальні таблетки, дозування – одна штука після їжі.
Мультитабс Класик 11 вітамінів, мінерали відсутні З 4 років Дозування – одна таблетка після їжі, не розжовуючи. Досить алергенний препарат.
Вітрум Віжн Бета-каротин, лютеїн, цинк, мідь, зеаксантин, аскорбінка З 12 років Прекрасно захищає зір при істотних навантаженнях.
алфавіт Оптікум 13 вітамінів і 10 мінералів, чорниця, лютеїн, лікопін З 14 років Спеціальний комплекс для підтримки здоров’я очей у дітей, дуже корисний старшим школярам.
Чорниця форте евалар Екстракт чорниці, група В, аскорбінова кислота, цинк З 3 років Маленьким дітям складно приймати таблетки, подрібнювати їх небажано
Слезавіт капсули 6 вітамінів і 4 мінерали, чорниця, лютеїн, зеаксантин З 3 років Дозування – одна капсула після їжі, вміст можна висипати в ложку і змішати з водою, чаєм або соком. Дається для профілактики спадкової короткозорості, при швидкій стомлюваності очей.
ОфтальмоВіт 7 вітамінів, селен, цинк, каротиноїди З 14 років У день приймають дві капсули різного кольору – жовту і коричневу, які розрізняються за складом.
Чорниця-форте з лютеином Фарм-про Екстракт чорниці, каротиноїди, аскорбінова кислота З 3 років Маленьким дітям вміст капсули можна висипати в сік, чай або молоко.
Чернікоежка гель 9 вітамінів, чорниця і йодад калію З 3 років Дозування – два рази на день по мірній ложці, гель модно наносити на сухе печиво. Малюк їдять із задоволенням.
Віта Ведмедики Focus + жувальні пастилки 3 вітаміну, чорниця і цинк З 3 років Пастилку розжовують під час їжі. Після 7 років приймають по дві пастилки. Малюки беруть із задоволенням.
Кавіт юніор лютеїн 11 вітамінів, кальцій і лютеїн З 3 років Дуже багатий лютеїн, пастилки з абрикосовим смаком.
Алфавіт Наш малюк Порошок в саше 11 вітамінів і 5 мінералів З півтора років Порошок потрібно розмішати в 30 мл рідини. В упаковці на одноденний прийом розраховані три різних пакетика, які приймаються перед різними прийомами їжі.
Полівіт Бебі розчин 9 вітамінів З народження Краплі додаються в їжу або пиття, можна навіть в грудне молоко. Найбільш зручна форма випуску для новонароджених, смаку і запаху немає.

ЧИТАЕМ ТАКОЖ: які вітаміни для дітей з 3 років краще?

Головне завдання дорослих, щоб їх діти не страждали від дискомфорту в очах і не заробили собі справжнє захворювання – дозувати час перебування перед екраном телевізора і комп’ютера, урізноманітнити раціон харчування і періодично давати підтримуючі препарати. Переходити в крайнощі не варто, не лишайте нащадків радощів життя і не загодовуйте до нерозсудливості. Велику пильність повинні проявляти ті, у кого в роду часто зустрічаються очні захворювання.

Вітаміни для очей для дітей, перелік дитячих вітамінів для поліпшення зору

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *