Здоров'я

З якою групою крові не можна робити аборт?

Звістка про вагітність не завжди для жінок радісна і бажана. Бувають непереборні обставини, які змушують зробити раннє переривання аборт.

Але, незважаючи на можливі ускладнення зі здоров’ям, потрібно кілька разів подумати і зважити всі фактори, перш ніж зважитися на подібне втручання.

Адже переривання вагітності ускладнюється не тільки ризиком не завагітніти або не виносити дитину в майбутньому, а й цілим рядом загроз, якщо у жінки специфічна група крові (ГК). Так при якій групі крові не можна переривати вагітність?

З якою групою крові не можна робити аборт?

Зміст Показати

Поняття резус-фактора

Резус особливе білкова речовина, яка прикріплюється до клітинних мембран еритроцитів. Йому притаманні антигенні властивості. Людей, що мають цей антиген в крові, називають «резус-позитивними» (Rh (+)), а позбавлених білкової речовини «резус-негативними» (Rh (-)).

Особливого впливу на життя людей такий поділ не має. Резус береться до уваги при великих кровотечах, коли постає питання про переливання крові. Резус-негативних людей в шість-сім разів менше, ніж резус-позитивних, тому, якщо у людини рідкісна ГК (наприклад – четверта), йому донора доведеться пошукати.

У людей, які не мають резусную антигену, виражені імунні захисні реакції, наприклад: частіше відбувається відторгнення імплантатів.

 

Тому найбільше значення Rh (-) має для вагітних жінок, плід яких успадкував Rh (+).

 

Це небезпечно сенсибилизацией (вираженої у відповідь реакцією імунної системи на чужорідні подразники – алергени) жіночого організму, що приймає ембріон за чужорідної тіло.

Окремим питанням є: чи можна робити аборт з негативним резусом? Для відповіді на нього потрібно розібратися в суті резус-конфлікту і небезпеки наслідків.

Негативний резус і вагітність

Основною проблемою при виношуванні резус-позитивної дитини резус-негативної мамою є вироблення імунною системою вагітної антитіл проти потрапили в кров антигенів плода. При першій вагітності ймовірність змішування крові малюка і мами мінімальна, що дозволяє виношувати і народжувати первістків без ускладнень.

Але перші пологи, аборти, викидні або відшарування плаценти призводять до імунізації жінки еритроцитами дитини, що сприяє виробленню організмом спеціальних антитіл, які в майбутніх вагітностях будуть атакувати резус-позитивний плід, приводячи до сенсибілізації.

 

Важливо! Сенсибілізація, що виникає на тлі резус-конфлікту, можлива завдяки імунної пам’яті клітин, зберегла інформацію про першому контакті з антигенами ембріона.

 

Початок сенсибілізації відбувається непомітно для вагітної. Цей стан визначається за змістом в її крові антитіл (їх титрів), велика кількість яких свідчить про тяжкість патологічних процесів для дитини. Ступінь ураження плода виявляється за результатами УЗД. Сенсибілізація призводить до:

 • ущільнення плаценти,
 • зростання ваги дитини,
 • набряклості,
 • збільшення розмірів сердечка і інших органів, що тягне їх дисфункцію,
 • скупчення рідини в черепній коробці і черевної порожнини,
 • гіпоксії плода,
 • розвитку важких анемій,
 • появі енцефалопатії,
 • виникнення гемолітичної хвороби.

Такі наслідки проявляються через гемолізу (загибелі) еритроцитів, що призводить до вираженої інтоксикації плода продуктами розпаду. Тому зволікання в ухваленні відповідних заходів загрожує ацидозом плода (загибеллю всередині утроби).

З якою групою крові не можна робити аборт?

З вищеописаного стає зрозуміло, з якою групою крові не можна робити аборт. Адже якщо такі наслідки відбуваються при перериванні вагітності резус-негативними жінками, то варто ще раз все зважити.

Відео по темі:

Аборт: можна чи ні при резус зі знаком «-»

Часто цікавляться: при якої групи крові не можна робити аборт. Він не рекомендується нікому (крім медичних показань), але особливо тяжкі наслідки залежать не від ГК, а від резусу.

Але якщо питання стоїть про життя або здоров’я жінки, то перервати вагітність краще:

 • до 8 тижнів, так як з цього періоду у ембріона починає формуватися кровотворення, і є велика загроза потрапляння його крові в кров матері під час процедури з подальшою сенсибілізацією,
 • протягом 72 годин жінці ввести дозу антирезусного імуноглобуліну, який пригнічує вироблення антитіл для придушення позитивного резус-фактора.

При виконанні перерахованих умов все одно зберігається ймовірність сенсибілізації в майбутніх вагітностях. Тому на питання, чи можна робити аборт, кожна жінка повинна відповісти собі сама, виходячи з можливих майбутніх ускладнень.

: Негативний резус фактор у жінки при вагітності – наслідки, які може викликати резус-конфлікт

Способи проведення абортів

В медицині застосовується кілька методів переривання вагітності. Вони відрізняються способом вилучення плодового яйця і ризиком виникнення ускладнень:

 1. Медикаментозний метод передбачає прийом фармацевтичних препаратів, які сприяють мимовільному відторгненню зародка. Цей вид аборту мінімізує ймовірність контакту крові жінки і плоду, тому вважається найменш небезпечним. Але такого процесу властиві тривалі кровотечі, схожі за характером з менструаціями. Аборт за допомогою медичних препаратів можливий тільки на ранніх термінах – 4-6 тижнів.
 2. Міні-аборт вважається нехірургічним методом. Роблять його за допомогою вакуумного відсмоктування, відриває плодове яйце від маткової стінки шляхом всмоктування. Застосування методу допускається на термін 6-7 тижнів, але він також супроводжується кров’яними виділеннями протягом тижня або більше.
 3. Хірургічний спосіб проводиться шляхом зіскоблювання зародка з маточного ендометрію без зорового контролю (наосліп). Це небезпечний метод, так як не гарантує повне вилучення плодового яйця, загрожує виникненням кровотеч і значно травмує стінки матки, що в подальших вагітностях утруднить прикріплення ембріона до ендометрію. Тому такий аборт проводять в основному на більш пізніх термінах, коли інші варіанти не застосовні.

Важливо! Всі методи проведення абортів пов’язані з рясними кровотечами, що підсилює анемію.

Навіть щадні способи переривання вагітності травмують маткову шийку, роблять тонше матковий ендометрій, що загрожує перфорацією (проривом), можуть призвести до гормональних збоїв і різних запалень, які приймають хронічну форму. Але найголовніше – аборти призводять до безпліддя.

Крім очевидних небезпек для жіночого здоров’я аборт з таким резусом тягне підвищений ризик наступних вагітностей, що небезпечно викиднями, резус-конфліктами, мертвонародження або розвитком у дитини гемолитических патологій.

З якою групою крові не можна робити аборт?

Аборт – можливі наслідки

Аборти особливо небезпечні, якщо проведені хірургічним методом на пізніх термінах. Але і інші варіанти переривання, крім перерахованих раніше ускладнень, призводять до імунізації жінки кров’яними тільцями плода. А це спричиняє вироблення організмом майбутньої матері антирезусних антитіл, що проникають в кров до дитини і атакуючих його кровотворення при наступних вагітностях.

Про те, що не можна переривати вагітність, особливо жінкам з Rh (-), свідчать такі можливі наслідки в подальшому:

 • неможливість завагітніти або часті викидні,
 • ймовірні відхилення у внутрішньоутробному розвитку дитини в зв’язку з сенсибілізацією (аж до мертвонародження),
 • не виключена перфорація або пошкодження маткових стінок, що призводить до запалень.

З якою групою крові не можна робити аборт?

У будь-якому випадку переривання вагітності при Rh (-) не залишається безкарним. Тому фахівці вважають, що при відсутності резусную антигену аборт повинен бути заборонений, крім випадків збереження життя і здоров’я жінки.

Чи можна робити аборт при низькому гемоглобіні?

Більшість досвідчених лікарів відмовляються робити аборт пацієнтці, в якої спостерігається низька концентрація гемоглобіну. Проведення такої операції може спровокувати у жінки розвиток:

 • гіпертонії і серцевої недостатності,
 • набряклості,
 • ниркової дисфункції,
 • кишкових інфекцій і захворювань шлунково-кишкового тракту,
 • хронічної втоми і зниження імунітету.

Також це може негативно вплинути на здоров’я майбутніх дітей.

З якою групою крові не можна робити аборт?

Перед тим, як вирішуватиметься на таку процедуру, жінка повинна добре подумати і зважити всі «за» і «проти».

Завантаження …

З якою групою крові не можна робити аборт: негативний резус-фактор, переривати вагітність, чи можна, наслідки, при першій

З різних причин іноді складається ситуація, коли необхідно перервати вагітність. Багато хто знає, що така процедура може призвести до проблем зі здоров’ям і складнощів при повторному зачатті, але не всі обізнані про те, з якою групою крові не можна робити аборт.

З якою групою крові не можна робити аборт?

Вплив на вагітність

На перебіг вагітності впливає показник крові по резус-фактору. Він може бути позитивним і негативним. Який тип крові по резус, залежить від наявності антигену D, білкового з’єднання в плазмі крові. При його присутності Rh буде позитивний, в разі відсутності – Rh негативний.

У більшості людей на планеті резус-фактор позитивний. Він присутній приблизно у 85% населення, відповідно, Rh- зустрічається у 15%.

 

Проблеми з вагітністю можуть виникнути у резус-негативної жінки. Це не єдина умова, яка впливає на труднощі із зачаттям або виношуванням. У батька повинен бути Rh +. У такому випадку з’являється ймовірність того, що у плода буде кров з Rh +, що може привести до резус-конфлікту з материнським організмом.

 

Якщо у жінки позитивний Rh, або у обох партнерів негативний, резус-конфлікту матері і плоду не буде.

Небезпека полягає в тому, що при наявності різних показників по резусу у матері і плоду, і виключно в ситуації, коли у жінки негативний показник, а у майбутньої дитини позитивний, жіночий організм може почати виробляти антитіла. Це відбувається через те, що плід сприймається як чужорідний організм через наявність в його крові антигену D, який відсутній у матері.

Вироблення антитіл материнським організмом може привести до таких небажаних наслідків як викидень, завмирання вагітності, розвиток у дитини порушень крові, мозку та інших органів.

У більшості випадків при резус-конфлікті проблеми виникають при другій і наступних вагітностях, а перша проходить без відхилень від норми.

 

Це пояснюється тим, що основна кількість антитіл до позитивної крові виділяється жіночим організмом під час безпосереднього контакту з біологічною рідиною дитини, що відбувається під час пологів.

 

До цього моменту кількість антитіл недостатнє для того, щоб завдати шкоди плоду.

З якою групою крові не можна робити аборт?

На час виникнення наступної вагітності, якщо у дитини також буде Rh +, в організмі матері вже будуть присутні антитіла, які почнуть згубно впливати на плід. Щоб цього уникнути, жінці проводять спеціальну медикаментозну терапію.

Проведення аборту при першій негативною групою крові, точно так само як і при другій, третій і четвертій з Rh-, призводить до того, що організм жінки контактує з біологічною рідиною дитини. Це призводить до збільшення виділення антитіл і несе в собі ризики для повторної вагітності.

Іноді після перенесеного аборту при негативному резус-фактор у жінки викидень відбувається на такому ранньому терміні, що вона навіть не припускає, що була вагітна.

Чи можна робити аборт

Можуть виникнути ситуації, коли перервати вагітність життєво необхідно. Наприклад, створюється загроза життю майбутньої матері. Незважаючи на те, що на питання, при якій групі крові не можна робити аборт, часто відповідають, що при негативній, таким жінкам проводять переривання вагітності. Щоб запобігти ризикам, слід дотримуватися деяких правил.

Бажано робити аборт на якомога ранньому терміні. Найбільш сприятливий варіант – до 6-7 тижні. У цей відрізок часу у плода формується кровоносна система, і жіночий організм починає синтезувати антитіла. До цього часу антитіла не виділяються.

Після аборту жінці вводять ін’єкцію імуноглобуліну, який призупиняє синтез антитіл. Цей захід необхідний для того, щоб жінка змогла виносити дитину в майбутньому.

медикаментозний аборт

Найменш небезпечний спосіб – це медикаментозний аборт, при негативному резус-факторі він проводиться на ранньому терміні. Після прийому медичного засобу у жінки плодове яйце відторгається і виходить назовні разом з кров’яними виділеннями, які нагадують ознаки менструації.

З якою групою крові не можна робити аборт?

Вакуумна аспірація

У цьому випадку використовують спеціальний вакуумний відсмоктувач, який усуває зародок зі стінок матки. Після процедури розвивається кровотеча, яке може тривати близько 10 днів. У цей період вкрай важливо уважно стежити за станом здоров’я, тому що виникає високий ризик розвитку різних інфекцій. Варто уникати переохолодження і тимчасово відмовитися від інтимної близькості.

Читайте також:   Що таке прихований сифіліс і як його лікувати?

Цей спосіб використовують, якщо необхідно провести аборт при негативному резус-факторі на більш пізньому терміні, ніж 6-7 тижнів.

вишкрібання

До такого способу переривання вагітності вдаються вкрай рідко і на пізньому терміні.

Хірургічний аборт може викликати багато ускладнень: пошкодження ендометрія, розвиток запалення, неповний витяг зародка з організму, сильна кровотеча.

Останнє ускладнення особливо небезпечно для жінок з негативним резус-фактором при аборті, тому що якщо знадобиться переливання крові, можуть виникнути труднощі з пошуком донора, тому Rh- зустрічається набагато рідше, ніж Ph +.

наслідки

Щоб уникнути негативних наслідків аборту при негативному резус, переривати вагітність не можна без проведення обстеження та обліку всіх ризиків. Молодим дівчатам перед початком статевого життя рекомендується провести аналіз крові, щоб знати, чи може в неї виникнути резус-конфлікт при вагітності, і відповідно, підвищені ризики при її переривання.

Після зробленого аборту у резус-негативної жінки можуть з’явитися такі наслідки: запалення ендометрія, викидні при спробі завагітніти, розвиток патологій плоду.

Щоб знизити ризик ускладнень, краще переривати вагітність на ранньому терміні і застосувати курс антирезусного імуноглобуліну не пізніше, ніж через 3 доби після проведення аборту.

З якою групою крові не можна робити аборт: негативний резус-фактор, переривати вагітність, наслідки

В житті не виключені такі випадки, коли жінка не має можливості зберегти наявну вагітність внаслідок певних обставин.

Однак, яким би не був стан здоров’я, переривання вагітності в будь-якому випадку є певний ризик.

 

Особливо це важливо при наявності певної групи крові і резус-фактора. У чому ж полягає небезпека, розглянемо далі.

Поняття резус-фактора

Нерідко представниць слабкої половини людства цікавить питання, з якою групою крові не можна робити аборт? Однак при збереження або переривання вагітності не стільки важлива група, скільки показник резус-фактора. Це антиген, який має білкове походження.

У більшої кількості людей цей антиген присутній, що свідчить про позитивний резус-факторі, протилежний говорить про його відсутності. На спосіб життя людини це жодним чином не впливає, проте має важливе значення в період виношування дитини.

При рідкої групи крові у жінки в разі виникнення сильної кровотечі, можуть бути проблеми з пошуком відповідного донора.

З якою групою крові не можна робити аборт?

У деяких випадках можливий резус-конфлікт, коли резус-фактор матері не відповідає показнику дитини. У такій ситуації починають активно вироблятися захисні антитіла, які можуть згубно вплинути на подальший розвиток дитини в материнській утробі. Серед численних критичними вважаються:

 • викидень;
 • завмирання розвитку дитини в утробі;
 • розвиток в подальшому недокрів’я;
 • зміна функціональності печінки і селезінки;
 • поразку області нервової системи і головного мозку.

Прояв резус-конфлікту на майбутньої матері практично ніяким чином не відображаються, а ось на дитину можуть вплинути вкрай негативно. Всі ці дії виявляються в результаті проведення ультразвукового дослідження. Порушеннями можуть стати:

 • виникнення отечностей;
 • присутність рідини в черевній порожнині або головному мозку;
 • потовщення плаценти;
 • діагностування гіпоксії плода в гострій формі;
 • різке збільшення маси плода.

При відсутності грамотних дій з боку фахівця не виключається не тільки розвиток патологічного процесу, а й загибель дитини.

Аборт при негативному резус-факторі

Проведення переривання вагітності при негативному резус-факторі вважається вкрай ризикованим кроком. Це пов’язано в першу чергу з тим, що позитивний резус з боку матері може розглядати негативний резус дитини як пряму загрозу, тому, якщо жінці необхідно зупинити перебіг вагітності, їй може бути запропоновано декілька варіантів подальших дій.

Перший спосіб аборту – медикаментозний. Цей вид найбільш безпечний і мається на увазі, якщо жінка перервала вагітність, наприклад, при першій вагітності. В результаті впливу компонентів лікарських препаратів, починається активне відторгнення плодового яйця, яке згодом виходить з кров’яними виділеннями, що нагадують ті, які йдуть під час критичних днів.

Існує також так званий міні-аборт. В даному випадку вагітність може переривати на терміні пізніше, ніж в попередньому випадку (6-7 тижні).

 

У момент проведення процедури при негативній групі використовується вакуумний відсмоктувач, який сприяє відривання зародка від стінок матки і потім повністю з неї видаляється.

 

Після проведення аборту можливо в подальшому незначна кровотеча, причому воно може продовжувати трохи більше тижня. В даному випадку жінці рекомендується уникати переохолоджень і на певний період часу утриматися від близького контакту.

Ще одним різновидом аборту вважається хірургічний. Однак здійснювати при негативному резус-факторі аборт вкрай не рекомендується.

 

Взагалі такий вид процедури по перериванню вагітності можна робити в крайніх моментах, в основному, на більш пізніх термінах.

 

Це пов’язано з тим, що високі шанси появи сильної кровотечі або можливо неповний витяг зародка з маткової порожнини.

Певні заходи безпеки

Багато жінок цікавляться, чи можна робити аборт при негативній групі крові і які його наслідки? Для того, щоб запобігти виникненню серйозних негативних наслідків при негативному резус-факторі при аборті, важливо дотримуватися певних рекомендацій:

 1. Кращим строком для переривання вагітності вважається до 6-7 тижні. В даному випадку це пов’язано з формуванням в активному режимі системи кровообігу, отже, зростає ризик утворення антитіл в материнському організмі.
 2. При виявленні негативного резус-фактора, після переривання вагітності необхідне введення так званого антирезусного імуноглобуліну. Проводиться він на основі донорської крові, при цьому має здатність зупиняти утворення антитіл.

Слід зазначити, що процедура по введенню імуноглобуліну повинна проводитися не пізніше декількох діб після проведення аборту. Коли у пацієнтки виявлена ​​негативна група крові, тому що в противному випадку її ефективність буде втрачена.

Які наслідки

При здійсненні аборту при негативному резус-факторі слід мати уявлення про те, якими можуть бути наслідки. До основних з них слід віднести:

 • невиношування наступних вагітностей через прискореного характеру викиднів;
 • патологічні порушення в розвитку плода з боку різних систем;
 • не виключається пошкодження ендометрія внаслідок оперативного втручання, як наслідок, розвиток запальних процесів.

Підводячи підсумок всьому вищесказаному, можна зробити висновок про те, наскільки небезпечна процедура аборту щодо жіночого організму. Важливо пам’ятати про несприятливі наслідки перерваної вагітності, тому по можливості краще зберегти дитину і надалі відчути смак материнства.

Аборт при негативному резус: психічні наслідки та інші ускладнення після процедури

З якою групою крові не можна робити аборт?

При деяких життєвих обставинах жінка може не мати можливості зберегти вагітність. Це спостерігається і при наявності певного резус-фактора. Аборт при негативному резус має не тільки психічні наслідки, але представляє серйозні проблеми для здоров’я жінки.

Що таке резус-фактор

У складі крові є еритроцити (червоні кров’яні тільця), які доставляють до тканин кисень. У їх складі – 50 видів білка, один з них – резус-фактор (Rh). Розташовується на клітинній оболонці еритроцитів, володіє антигенними (чужорідними) властивостями. Передається у спадок, протягом життя не змінюється.

Більшість людей мають резус-фактор позитивний. Якщо цей білок відсутній, то кров пацієнта визначається як резус-негативна. На самопочутті людини це не відбивається. Увага йому приділяється лише в деяких обставинах.

Це може бути:

 • вагітність;
 • переливання крові;
 • донорство.

Якщо пацієнту з резус-негативною кров’ю перелити резус-позитивну, то організм її сприйме як чужу і почне активно знищувати.

Чи можна робити аборт з негативним резусом

Якщо у жінки негативний Rh, а у чоловіка позитивний, то ризик появи конфлікту крові значно збільшений, але розвивається він тільки при спадкуванні батьківського фактора. Вироблення захисних антитіл завдасть серйозної шкоди здоров’ю формується плода.

Наслідки такого стану:

 • викидень;
 • анемія;
 • внутрішньоутробне завмирання плода;
 • порушення функціонування печінки і селезінки (жовтяниця);
 • вроджена водянка;
 • небезпечні для життя ураження нервової системи і головного мозку.

Чому не можна робити аборт при негативному резус, пацієнтці на первинному прийомі пояснити повинен гінеколог.

Аборт роблять при негативному Rh тільки за медичними показаннями.

Перелік їх включає:

 • онкологічні захворювання;
 • цукровий діабет;
 • ниркову або печінкову недостатність.

Якщо причиною є соціальний фактор або матеріальне становище, то дуже серйозно треба обдумати таке рішення. Переривання може негативно вплинути на планування вагітності в подальшому.

види

Фахівці виконують аборти за декількома методиками. Їх відмінність укладено в способі виведення плідного яйця і ризик розвитку ускладнень. Але при будь-якому методі вироблення антитіл багаторазово збільшується при негативному варіанті.

Вибір аборту робить гінеколог, враховуючи результати аналізів, наявність патологій, що ускладнюють факторів і терміну вагітності.

Завжди вибирається щадний спосіб:

 1. Медикаментозний аборт. Приймається медпрепарат в присутності лікаря, але тільки на терміні до 6 тижнів. Контакт крові плоду і жінки мінімізується, але гормональне навантаження на організм будуть високою. З’явиться рясна кровотеча менструального характеру. Знеболювання – симптоматичне.
 2. Вакуум-аспірація. За допомогою спеціального приладу, що створює негативний тиск в порожнині матки, плодове яйце відсмоктується від стінки органу досить легко, тому що прикріплено ще дуже слабо. Застосовується місцеве знеболення. Допускається метод до 7 тижнів вагітності. Супроводжується тривалими кров’яними виділеннями (більше 6-8 днів).
 3. Кюретаж. Хірургічне втручання передбачає соскабливание зародка за допомогою інструментів. Гострим ножем (кюретка) одночасно видаляється слизова оболонка ендометрію. Проводиться наосліп, повне вилучення плодового яйця не гарантується. Травмування стінок матки загрожує сильною кровотечею. Проводиться тільки на пізніх термінах, коли щадні методи застосувати немає можливості. Такий аборт при негативному резус-факторі здатний спровокувати багато небезпечних наслідків.

Після будь-якого виду аборту жінці вводять антірезусний імуноглобулін, який зупиняє і нейтралізує вироблення антитіл. Препарат вводиться протягом 3-х діб після процедури. Це підвищує можливість виношування наступної вагітності, але успіх не гарантується на 100%.

Ознаки резус-конфлікту

В основі резус-конфлікту лежить несумісність крові майбутньої дитини його матері.

Діагностується за наявністю в крові жінки специфічних антитіл. Зовнішнього впливу вагітна не відчуває. Рідко патологічний процес поєднується з симптомами токсикозу. Тяжкість його визначається за концентрацією антитіл.

Плід в цей момент дуже страждає. Ознаки порушень розвитку легко виявити на УЗД (ультразвуковому дослідженні).

Лікар помітить:

 • набряклість;
 • збільшений розмір серця;
 • потовщену плаценту;
 • гостру гіпоксію плода;
 • рідина в області головного мозку;
 • різко збільшену масу плода.

Якщо не зупинити розвиток патологічного процесу, то при значно виражених порушеннях плід загине.

причини

Резус-конфлікт обумовлений результатом першої вагітності. З’являється при переливанні крові без урахування резус-фактора, кесаревому розтині, мимовільних викиднів, аборти.

Несумісна кров плода може проникнути в кровотік жінки при допомозі породіллі в результаті пошкодження плаценти, тому організм матері стає сприйнятливим до негативного Rh, а ймовірність конфлікту резусів під час 2-ї вагітності значно зростає.

Імовірність резус-конфлікту представлена ​​в таблиці:

Rh матері Rh батька Rh дитини Імовірність резус-конфлікту
Ph + Ph + Ph + (75%) або Ph- (25%) відсутній
Ph- Ph + У 50% вагітностей Ph +, в 50% Ph- 50%
Ph + Ph- Ph + або Ph- відсутній
Ph- Ph- У 100% вагітностей Ph- відсутній

Що робити

Метод боротьби з даною проблемою знайдений. Після повного обстеження вагітної і плода призначають курс медикаментозного лікування для зупинки розвитку конфлікту крові. Безперервне спостереження проводиться не тільки до породіллі, а й протягом перших місяців після пологів.

Читайте також:   Речі, про які ніколи не розповість гінеколог

Випадки, коли не можна робити аборт

Якщо жінка, що має негативний фактор крові, знаходиться в дітородному віці і планує надалі вагітність, то не можна робити переривання вагітності.

З кожною наступною вагітністю антитіла, що захищають імунну систему від атак чужорідних клітин, виробляються все швидше і в більших концентраціях. Потрібно обов’язково зберегти плід.

переривання необхідно

Негативний Rh не є умовою для переривання вагітності. Аборт призначає гінеколог лише за медичними показаннями.

Розглядаються випадки:

 • якщо у плода внутрішньоутробно виявлені патології розвитку несумісні з життям;
 • якщо жінка на ранніх термінах вагітності перенесла інфекційне захворювання з числа особливо небезпечних для внутрішньоутробного розвитку дитини;
 • якщо вагітність загрожує життю матері з важкими вадами серця, захворюваннями нирок, онкологічними утвореннями.

Існують і інші суто індивідуальні показання, при яких під загрозою опиняється не тільки здоров’я матері або дитини, а й життя. Кожен випадок розглядається консиліумом фахівців.

наслідки

Аборти при негативному Rh надзвичайно небезпечні, якщо проведені хірургічним методом на пізніх термінах.

При діагностованому резус-конфлікті, можливі такі наслідки:

 • невиношування вагітності;
 • часті викидні;
 • порушення ЦНС плода;
 • проблеми зі слухом і розвитком мови;
 • мертвонародження;
 • гемолітичні захворювання.

Перший аборт серйозно порушує гормональний фон, пошкоджує при хірургічному втручанні стінки і шийку матки, що може привести до безпліддя. Порушення слизової ендометрія призводить до хронічного запального процесу органу.

ризик безпліддя

Будь-аборт пов’язаний з ризиком виникнення безпліддя, а якщо він проведений жінці з негативним резусом, то в подальшому можуть постійно траплятися викидні. Досить велика ймовірність гемолітичної хвороби у новонародженого, крім цього, можливі і інші численні відхилення.

На пізньому терміні дуже небезпечний аборт, проведений хірургічним способом. Вишкрібання інструментами плодового яйця з порожнини матки завжди пошкоджує ендометрій органу і сприяє розвитку запалення. В майбутньому нормальний перебіг вагітності буде виключено, тому що ембріон не зможе прикріпитися до стінки матки.

особливості відновлення

Сама процедура переривання небажаної вагітності є дуже складною і небезпечною, але за нею йде не менш важливий період фізичного і психологічного відновлення, який може тривати від 2-х тижнів до 6 місяців.

Серед особливостей процедури:

 • рясні крововтрати після закінчення процесу;
 • тривалість кровотеч – не менше 7-8 діб;
 • підвищена сприйнятливість до різних інфекцій.

Швидше відновлюються пацієнтки з міцним здоров’ям, відсутністю захворювань, якщо аборт був проведений на максимально ранніх термінах в належних медичних умовах.

Поради лікарів

Аборт при негативному Rh – це завжди досить ризикована процедура, незалежно від того, яким способом вона була проведена. Небезпечними вважаються навіть штучні пологи в тому випадку, якщо плід, що розвивається і мати мають однаковий резус. Без наслідків для організму жінки це не проходить. Проводитися аборт може тільки за медичними показаннями.

Пацієнтки часто цікавляться, з якою групою крові не можна робити аборт. Важлива тільки несумісність. Група крові (їх всього 4) значення не має. Якщо мати має негативний, а батько – позитивний фактор, то в подальшому ймовірні проблеми. Якщо обоє батьків мають негативний, то проблем не буде.

Відгуки

«Склалося так, що змушена була зробити аборт при першій вагітності. Про негативне показнику поняття взагалі не мала. Лікар сказав, що треба зробити вишкрібання на ранньому терміні. Інакше кров матері і плоду змішається, і почнуться проблеми. Вторинне зачаття відбулося через 10 місяців. На антитіла проходжу регулярні обстеження. Поки все нормально.”

«У мене резус-фактор негативний. Гінеколог сказала, що першу вагітність переривати протипоказано. Дитина може народитися з жовтяницею та іншими небезпечними патологіями. Коли народила, мені поставили антірезусний імуноглобулін. Планую другу вагітність. »

«Першим був аборт на 6 тижні. Проблем в подальшому не було. Зараз у мене троє дітей, всі здорові. Під час виношування ні токсикозу, ні набряків та інших проблем не спостерігалося. »

Майя, 26 років (Єкатеринбург)

Відео

У відеосюжеті лікар докладно розповідає про резус-конфлікті при вагітності.

Аборт і група крові

Дуже часто жінок цікавить питання, з якою групою крові і резусом не можна робити аборт, і чи не призведе переривання до безпліддя і інших ускладнень. Насправді сучасна медицина дозволяє переривати вагітність з негативним резусом і будь-якою групою крові, що не переживаючи за наслідки.

Аборт і негативна група крові – чи варто боятися

Думка, що жінкам, які мають негативний резус потрібно обов’язково зберегти першу вагітність, сформувалася давно. У той час медицина не могла запобігти, а тим більше усунути резус конфлікт.

Тому і сформувалося переконання про необхідність залишати першу вагітність і не робити абортів при негативному резус. Причина – особливості розвитку резус-конфлікту.

При спадкуванні дитиною резус-негативної матері резус-позитивної крові батька спостерігається картина, коли в крові плоду є антигени Rho (D), а у матері їх немає. Групова приналежність крові на цей процес не впливає. Резус-конфлікт може статися при повторній вагітності у жінки з 1,2,3 і 4 негативною групою, навіть не робила абортів.

Під час вагітності через загороджувальної функції плаценти антигени плода не потрапляють в кров матері, і виношування протікає спокійно. Проблема починається після пологів, аборту або викидня, коли відбувається часткове змішання крові матері і ембріона або плода. У цей момент і виникає імунна реакція – вироблення антитіл до антигену, який визначає резус-фактор.

 

Якщо наступна дитина знову успадкує кров батька, у жінки заново почнуть виділятися антитіла, але вже самого початку виношування. Потрапляючи в організм дитини, вони руйнують його кров’яні тільця, викликаючи ураження печінки (гемолитическую жовтяницю). Це може призводити до внутрішньоутробної загибелі плоду та народження дитини, що має проблеми зі здоров’ям.

 

З кожним вагітністю кількість імуноглобулінів, що виділяються материнським організмом, зростає. Тому для жінок з негативним резусом неважливо, чим закінчилася попереднє виношування – абортом, викиднем, або пологами. Все залежить від кількості вагітностей.

Через це жінка з негативною групою крові раніше була змушена народжувати першу дитину, який не встиг постраждати від дії імуноглобулінів. Однак, в сучасній медицині ситуація змінилася. Змінилася технології проведення абортів і наука винайшла ліки, які запобігають резус-конфлікт.

Що робити жінкам з негативною групою крові, яким потрібно перервати вагітність

 • Найголовніше в цій ситуації – вчасно звернутися клініку і зробити переривання. Справа в тому, що еритроцитарні антигени утворюються в організмі дитини приблизно з 7 тижні, тобто з 3-4 тижні затримки. Тому, чим раніше жінка при негативній групі зробить аборт, тим нижча ймовірність утворення антитіл. В цьому випадку наступні вагітності будуть протікати також, як перша, і ніяких наслідків не викличуть.
 • При виборі методу переривання потрібно віддати перевагу медикаментозному аборту, як самому малотравматичних. У цьому випадку жінці спочатку дається препарат зупиняє вагітність, а потім – засіб, що змушує матку скорочуватися і виштовхувати плодове яйце. При цьому типі аборту ймовірність змішування негативної крові жінки і позитивної ембріону незначна, тому ймовірність утворення антитіл вкрай мала.
 • Щоб повністю запобігти загрозі резус-конфлікту при подальшому виношуванні, після аборту потрібно зробити укол антирезусної сироватки, що перешкоджає формуванню антитіл.

Такій жінці при наступній вагітності знадобиться понад ретельний лікарський нагляд.

Крім того, їй кілька разів доведеться здати кров на антитіла. Однак, такі процедури же заходи необхідні і для вагітних з негативним резусом, ніколи не робив абортів, якщо у батька дитини позитивна кров.

Несумісність між матір’ю і дитиною може виникнути і по групі крові. Резус-фактор в цій ситуації взагалі не важливий, тому конфлікт може з’явитися, наприклад, у жінки з 4 негативною групою крові, яка виношує дитину з 1 негативною групою.

 

Однак настільки небезпечних наслідків, як при резус – несумісності така ситуація не викликає. Наявність або відсутність абортів, викиднів, попередніх пологів навіть при першій групі, найчастіше схильною до такого конфлікту, не має ніякого значення.

 

Тому жінкам з негативною групою крові, які бажають перервати вагітність потрібно якомога швидше звернутися в клініку і зробити аборт щадним медикаментозним методом. Це дозволить уникнути резус-конфлікту при подальших вагітностях.

Чи можна зробити аборт, якщо резус фактор негативний і після народити здорову дитину?

225 відповідей

Останній – 25 лютий 2020 р 14:55 Перейти

Жанна

Все буде хорошо.Я тому доказательство.У батька 1 +, у матері 2, у мене мамина група крові і соотвтетственно негативні. резуз.Все пройшло добре, живу і радію))))))))

Ляля

як пощастить. я знаю дівчину, у якої негативний резус. перша вагітність – аборт, потім – четуре викидня, зараз двоє діток, але обидві вагітності лежала в стаціонарі і робила переливання крові. інша знайома з негативним резусом без абортів змогла виносить тільки 14-ю вагітність.

перші 13 були антитіла, а на 14-й раз у дитини теж виявився негативний резус. автор, хто б вам тут що не писав, негативний резус-фактор це зайвий привід для самовільного переривання вагітності. і я не знаю, наскільки байдуже потрібно до себе ставитися, що б не оберігатися.

Гість

 

Жанна взагалі не в тему відповіла … .. У мене перша група, резуз (-). Я робила два аборти, після абортів відразу, в лікарні мені кололи ГАМОГЛОБУЛІН. Лікарі (хороші) знають який, як і навіщо.

 

Так що запитаєте все у гениколога. Через 5 років я народила без ускладнень, прекрасний дитина, ттт здоровий. Під час вагітності для профілактики теж колять гамоглобулін. Колять всього три раза.На 4мес. , На 6 або 7 міс.

і на 8 міс. Все і ніяких проблем.

Ейва

Чому лікарі не гарували ліки нейтралізуюшее антитіла?

Ейва

Хреново, Ляля. У мене чоловік не знає яка у нього група крові, і мати його не пам’ятає, хоча медик сама. Я перший негативний резус.

Гість

17, ліки (гамоглобулін) не може не спрацювати. Такого бути не може. Можу повірити, що кололи не те, що треба. Крім того викидні провокує не стільки резуз (-), скільки запальні процеси, що виникають після абортів. Аборти краще робити на ранніх стадіях, медикаментозні. Краще все таки обходитися без хірургічного вмешательства.А ще краще-краще охоронятися.

Гість

 

Автор, у мене перша отріцательная.У чоловіка позитивна. Перші-роди.Малиш (+). Жив-здоров.ему 23. 7 абортів. Другі-роди.Дочь. (-). Жива здорова.20лет Треті-роди.Син (-) живий здоров.Ему 9. Висновки робіть самі.Все у вас будет хорошо !!! Вірте!

 

березня

ГостьАвтор, у мене перша отріцательная.У чоловіка позитивна. Перші-роди.Малиш (+). Жив-здоров.ему 23. 7 абортів. Другі-роди.Дочь. (-). Жива здорова.20лет Треті-роди.Син (-) живий здоров.Ему 9. Висновки робіть самі.Все у вас будет хорошо !!! Вірте!

Ви – просто унікальна дура з приголомшливим здоров’ям) 7 абортів – а про контрацептиви ви не чули?

Гість

17, ліки (гамоглобулін) не може не спрацювати. Такого бути не може. Можу повірити, що кололи не те, що треба. Крім того викидні провокує не стільки резуз (-), скільки запальні процеси, що виникають після абортів.

Дівчина, сильно переживаю (

 

Скажіть, а як безпечніше перервати зробити аборт на ранніх стадіях (тижні 3-4) .. і який краще (медикаментозний і т.д.), і підкажіть пож-та скільки це все коштує.?

 

Нібелунги

Автор, вам повинні вколоти антірезусний імумноглобулін протягом доби після аборту. Правда його потрібно самій шукати в аптеках (у Москві він був в двох, коштував 15-17 000)

Читайте також:   Відгуки про препарат настій Мотрони від безпліддя

Ейва

Звичайно можна. Почитайте інформацію, а не покладайтеся на чутки. Резус фактор не впливає на здоров’я дитини, а великий ризик викидня. Просто після аборту якщо у дитини група крові батька з позитивним резусом, то імунна система може почати відторгати плід як небезпечне чуже тіло.

Зазвичай після аборту роблять укол, який предотврашает цей процес. Якщо ж не зроблять, при вагітності сообшіл лікареві. Тоді він кілька разів перевірить, якщо в крові стали з’являтися антитіла, то треба буде вколоти речовина, яке нейтралізує ці антитіла.

 

У мене резус фактор негативний, я вагітна і в минулому були два переривання. З малюком все нормально, я на 4м місяці.

 

35

Давайте, вбивайте своїх дітей. Добрі лікарі зроблять з їх трупів модні ліки зі стовбурових клітин, креми різні, від облисіння. Нічого їм в пісочницях сидіти і матусь від кар’єри відволікати. Хай щастить.

нові теми

Аборт при негативному резус-факторі: чи можна переривати вагітність, і якщо не можна, то чому?

Рішення зробити аборт – це непростий вибір, який не проходить безслідно для фізичного і психічного здоров’я жінки.

Причини, які штовхають вагітних на такий крок, бувають різними – економічними, соціальними, медичними. Найбільш важкі наслідки виникають у жінок з негативним резус-фактором.

Як впливає Rh- на штучне переривання вагітності і до яких наслідків може привести аборт?

Що таке резус-фактор, чим небезпечний для жінки негативний резус?

Міжнародне співтовариство трансфузіологов виділяє 36 систем груп крові. Разом з аналізом на систему АВ0, яка передбачає 4 групи крові, в лабораторії одночасно роблять аналіз на резус-фактор, який може бути позитивним і негативним.

Система резусу визначається 54 антигенами, які присутні на еритроцитах. Позитивний – Rh + або негативний – Rh- визначається наявністю або відсутністю білка-антигену D на поверхні еритроцитів.

Що відбувається, коли кров з різними Rh змішується? Виникає резус-конфлікт: в організмі з Rh- виробляються антитіла до антигену Rh +, що призводить до аглютинації еритроцитів. Саме тому при переливанні крові важливо враховувати не тільки групу крові, але і резус-фактор.

Зберегти не можна перервати: чому для резус-негативної жінки аборт небажаний?

Чому аборт при негативному резус вкрай небажаний? Резус-конфлікт розвивається тільки в тому випадку, коли відбувається змішання крові матері і малюка. Перша вагітність найчастіше проходить без наслідків для плода.

Зіткнення крові відбувається під час пологів, викидня, відшарування плаценти або аборту. В організмі матері утворюються антитіла, які атакують плід під час наступної вагітності.

Так де ж ставити кому в утвердженні «зберегти не можна перервати»? Рішення приймає жінка самостійно. Існує два способи мінімізувати ризики ускладнень:

 • перервати вагітність на терміні до 8 тижнів, коли у ембріона ще не сформовані власні кров’яні клітини;
 • протягом 3-х діб ввести антірезусний імуноглобулін, який пригнічує продукування антитіл.

Який аборт ризикованіше з Rh-?

Сучасна медицина пропонує 3 способи переривання вагітності: медикаментозний, вакуум-аспірація, вишкрібання. Вид аборту вибирає лікар-гінеколог в залежності від терміну гестації та стану здоров’я жінки. Також враховується резус-фактор жінки, адже одні способи переривання дають більше ускладнень для наступних вагітностей, ніж інші.

Медикаментозне переривання вагітності

Медикаментозний аборт вважається самим щадним і безпечним для жіночого організму. Його дозволено проводити тільки на ранніх термінах гестації. ВООЗ встановлено максимальний термін 12 тижнів, але в Росії переривають вагітність за допомогою фармакологічних препаратів тільки до 6-го тижня.

Жінка приймає таблетку, яка містить синтетичний стероїдний антігестаген. Він блокує рецептори прогестерону, що призводить до підвищення скоротливої ​​здатності міометрію. Підвищується чутливість матки до простагландинів, що сприяє вигнанню плодового яйця.

Після медикаментозного аборту практично не буває ускладнень, але чи підходить він для жінок з негативним резусом? З одного боку, його виконують в той період гестації, коли у ембріона ще не сформувалася кровоносна система. З іншого боку, під час фармацевтичного переривання вагітності починається рясна кровотеча, тому висока ймовірність утворення антирезусних антитіл.

вакуумний метод

Інший вид аборту – вакуумна аспірація. Всередину матки гінеколог вводить шприц з гнучкою канюлей на кінці. Ця трубка приєднана до електричного насосу, який при включенні висмоктує плодове яйце з матки. Операція триває не довше 15 хвилин, але проводиться під місцевим або загальним наркозом. Максимальний термін, при якому можна виконувати вакуум-аспірацію, – 12 тижнів.

Жінкам з негативним резус-фактором найчастіше призначають саме вакуумний аборт. Під час процедури ендометрій пошкоджується на невеликих ділянках, ризик виникнення кровотеч досить малий, а значить великі шанси, що кров жінки не стикнеться з кров’ю плоду.

хірургічний аборт

Хірургічний аборт проводиться методом вискоблювання. Гінеколог спочатку розширює шийку матки шляхом дилатації, а потім вискоблює порожнину матки за допомогою кюретки. Це болюча і травматична процедура, тому вона проводиться тільки під загальною анестезією. Кюретаж нерідко призводить до таких наслідків:

 • перфорація матки;
 • неповний аборт;
 • розрив шийки матки;
 • запальні процеси;
 • гостра крововтрата.

Хірургічний аборт при негативному резус-факторі заборонений, але до нього вдаються, коли термін для інших видів переривання вагітності вже пропущений, а подальше виношування небезпечно для здоров’я або життя жінки. Після хірургічної процедури жінці повинні ввести антірезусний імуноглобулін, щоб запобігти виникненню ускладнень.

Наслідки переривання вагітності

Жоден аборт не проходить безслідно для жінки, наслідки розрізняються лише ступенем тяжкості.

При негативному резус-факторі переривання вагітності обтяжується тим, що під загрозу ставиться майбутнє ще не зачатих дітей.

Найсерйознішим ускладненням аборту є резус-імунізація, при якій в крові відбулася матері утворюються антитіла до антигену Rh +. Чим це загрожує майбутній дитині?

Наслідки резус-конфлікту для плода:

 • викидні на ранніх термінах або мертвонародження;
 • збільшення печінки, нирок, серця;
 • анемія;
 • еритробластоз або гемолітична анемія (руйнування еритроцитів).

Немовля народжується з гемолітичною хворобою новонароджених, яка призводить до жовтяниці. В особливо важких випадках розвивається водянка і набряки, і немовля гине незабаром після народження.

Сучасна медицина має достатній арсенал способів, які можуть знизити ризик виникнення резус-імунізації, проте вони не дають абсолютної гарантії. Безпечних абортів не буває, особливо це стосується жінок з негативним резус-фактором. Перш ніж зважитися на такий крок, вагітної слід зважити всі за і проти, оцінити ризики і тільки потім робити вибір.

З якою групою крові не можна робити аборт – аборт і негативний резус фактор

Часто вагітність виявляється незапланованої, проте лікарі радять перед тим, як зважитися на кардинальні заходи, дізнатися, з якою групою крові не можна робити аборт. Переривання вагітності для деяких жінок може обернутися наслідками, які серйозно ускладнять їх подальше життя. Тому краще проконсультуватися з фахівцем, щоб уникнути необдуманих дій.

В яких випадках аборт небезпечний?

Кожна людина є носієм певної групи крові з позитивним або негативним резусом. І якщо при наявності антигену жінці особливо хвилюватися не варто, то коли він відсутній, виникають проблеми як в процесі виношування малюка, так і після аборту.

Обов’язково повинні спостерігатися у лікаря партнери з різними резус-факторами, особливо, якщо Rh- присутній у майбутньої матері.

При наявності позитивного резусу в малюка материнський організм буде активно боротися з чужорідним тілом, що спровокує:

 • кисневе голодування плода;
 • відхилення в розвитку дитини;
 • викидень.

Однак відсутність антигену має негативний вплив не тільки при вагітності. Аборт при негативному резус-факторі вважається дуже ризикованою процедурою. Коли жінка, що має Rh-, погодиться перервати вагітність, вона ризикує надалі залишитися безплідною. Можуть бути й інші ускладнення.

Не має значення, як саме переривання буде здійснюватися: медикаментозно або хірургічним методом. Зробити аборт при негативному резус – значить, завдати організму шкоди.

Важливо знати не тільки про те, з якою групою крові позбавлятися від дитини вкрай небезпечно, але і коли саме можна робити аборт. Іншими словами, якщо вагітність була першою і жінка її перервала, після чергового зачаття зміни в материнському організмі будуть набагато серйозніше.

 

Після першого зачаття організм резус-негативної матері вперше контактує з позитивною кров’ю малюка. Жіночі антитіла через великих розмірів і слабкою рухливості практично не можуть нашкодити плоду. Виходить, що навіть при наявності несприятливих чинників дитина народиться цілком здоровим.

 

Коли жінка погодиться на аборт при негативному резус-факторі, відбудеться:

 1. Змішування материнської крові з кров’ю дитини.
 2. Збільшення вироблення більш дрібних і рухливих антитіл.

При наступному зачатті організм матері зможе краще атакувати чужорідний об’єкт, тобто дитини. Після кожного переривання при негативному резус ризик появи відхилень у розвитку малюка зростає на 10%.

Не виключається виникнення:

 • гемолітичної хвороби;
 • енцефалопатії;
 • недокрів’я;
 • викидня.

Якщо переривання вагітності було необхідно

Іноді жінки в положенні змушені погоджуватися на штучне переривання, тому що є відповідні свідчення. Тобто, виношуючи дитину, мати знаходиться в небезпеці, і наслідки від переривання будуть не такими серйозними, як від самої вагітності.

Попередньо здійснюється ретельне обстеження. Необхідно пам’ятати: вагітність, перервана до настання 7 тижні, викличе мінімальні наслідки, оскільки вироблення антитіл в цей період ще не починалася.

Що буде відбуватися, якщо цей час упустити?

 1. 7-9 тиждень – період, коли у плода активно розвивається кроветворная система.
 2. Жіночий організм намагається продукувати антитіла, щоб позбутися загрози.

Видалення плода за допомогою вискоблювання на пізніх термінах може спровокувати:

 • пошкодження ендометрія;
 • розвиток запалення.

Таким жінкам згодом завагітніти буває дуже складно через труднощів, пов’язаних з прикріпленням ембріона. Крім того, мало шансів на те, що малюк народиться здоровим.

Одним словом, чим раніше необхідні маніпуляції будуть проведені, тим менше ускладнень з’явиться. По крайней мере, в майбутньому жінка зможе сподіватися на вдале зачаття.

Особливості аборту при Rh-

Якщо жінка вибирає зробити переривання за допомогою медикаментозного методу, відбувається мимовільне відторгнення ембріона. Його можна буде побачити серед тривало з’являються постабортальних виділень.

Як тільки аборт при негативному резус-факторі був проведений, медики вводять в жіночий організм антірезусний імуноглобулін. Це робиться з тією метою, щоб припинити синтез антитіл. Найчастіше подібна процедура має місце протягом перших трьох днів після штучного переривання вагітності.

Завдяки антирезусного імуноглобуліну в подальшому істотно знижується ризик розвитку різних порушень. Однак гарантувати повну відсутність резус-конфлікту лікарі не можуть.

 

На ранніх термінах гестаційного періоду можливе проведення міні-аборту з використанням вакуум-аспірації.

 

Серед особливостей процедури:

 1. Після закінчення процесу крововтрати також можливі.
 2. Тривалість кровотеч – приблизно 10 діб.
 3. Через підвищеної сприйнятливості до різних інфекцій рекомендується приділяти здоров’ю максимум уваги.

Завдяки тому, що медики зуміли знайти спосіб, який дає можливість запобігати резус-конфлікти, у сучасних жінок з’явилося більше шансів на те, щоб при бажанні стати матір’ю. Але не варто забувати, що позбавлення від плоду як при негативному, так і при позитивному резус є для організму сильним стресом.

Негативна група крові – фактор, при наявності якого позбавлятися від небажаної вагітності без медичних показань вкрай небезпечно.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *