Здоров'я

ЛФК при грижі шийного відділу хребта

У сучасному світі захворюваннями опорно-рухового апарату страждають не тільки люди похилого віку. Причиною тому можна назвати повальну гіподинамію і сидячий спосіб життя переважної частини зрілого і молодого населенія.К того ж саме хребці шийного відділу мають найменшими розмірами в порівнянні з поперековими і грудними, а тому вважаються гранично вразливими до розвитку остеохондрозу, протрузий, гриж.Упражненія при грижі шийного відділу хребта – один з дієвих методів лікування.

Зміст Показати

Чи допомагають вправи при міжхребцевої грижі?

Звичайно, будь-який лікар скаже, що знайти більш ефективний спосіб профілактики даного захворювання, який був би краще, ніж гімнастика, неможливо. Але якщо грижа вже діагностовано, її терапія буде заснована на виконанні спеціально підібраних вправ. Як напрямок терапії лікувальна фізкультура дозволяє зупинити розвиток патології і поліпшити стан пацієнта. ЛФК при грижі шийного відділу хребтаКомплекс вправ при грижі шийного відділу хребта становить доктор. Самостійно лікувати патологію ні в якому разі не можна, оскільки в цій області знаходиться величезна кількість важливих кровоносних судин, що транспортують харчування до мозку. Найменше невірний рух – і наслідки можуть бути плачевні.

Кому лікувальна гімнастика заборонена?

У деяких випадках протипоказані і професійні вправи при грижі шийного відділу хребта. В яких випадках від гімнастики краще відмовитися? Забороною для проведення лікувальної фізкультури може стати:

 • сильний больовий синдром;
 • хронічний остеохондроз шийного відділу;
 • перенесений в недавньому минулому інфаркт або інсульт;
 • внутрішні або зовнішні кровотечі.

ЛФК при грижі шийного відділу хребта

Головні правила фізіотерапії при грижі шиї

Для досягнення потрібного терапевтичного ефекту вправи при грижі шийного відділу хребта виконують, дотримуючись ряд правил і рекомендацій фахівців:

 • По-перше, важливо виключити надмірну фізичне навантаження і різкі повороти головою, раптові перекидання, поштовхи (особливо в області шиї), удари і стрибки.
 • По-друге, лікувальна гімнастика принесе непогані результати за умови регулярних тренувань.
 • По-третє, включаючи фізкультуру в терапевтичний комплекс, слід починати з нетривалих занять (5-10 хвилин в день), поступово збільшуючи їх.

Крім того, принципово важливим моментом є безболісне виконання вправ. При грижі шийного відділу хребта будь-який дискомфорт і загострення неприємних відчуттів може свідчити про запальний процес або збільшенні освіти, а значить заняття гімнастикою доведеться відкласти. ЛФК при грижі шийного відділу хребтаДо речі, фізіотерапевти радять своїм пацієнтам тренуватися вранці. Це час доби ідеально підходить для лікування грижі шийного відділу хребта вправами. А ось займатися після прийому їжі або перед сном не рекомендується.

Вправи для шиї по методиці Бубновського

Міжхребцеву грижу можна віднести до захворювань, дослідні розробки за якими тривають і сьогодні. Щорічно з’являються нові авторські методики по лікуванню патології шийного відділу. Вправи Бубновського при грижі хребта – один з перевірених комплексів, спрямованих на досягнення ремісії хвороби. ЛФК при грижі шийного відділу хребтаПроста схема рухів знайома більшості пацієнтів з вищезазначеним діагнозом, і виглядає вона так:

 • Вправа виконується в положенні сидячи на стільці. Важливо стежити, щоб спина залишалася прямою. Протягом декількох хвилин зробити плавні рухи головою у напрямку до плеча. Якщо при відмінюванні з’являється біль, краще зупинитися. У максимально низькою точці потрібно зафіксувати положення, після чого випрямитися і повторити вправу, нахиляючи голову в протилежну сторону.
 • Не змінюючи вихідного положення і глибоко вдихнувши, здійснити кілька рухи головою вгору, затриматися на кілька секунд, після чого видихнути. Потім повторити в протилежному напрямку.
 • Аналогічне попереднього вправу при грижі шийного відділу хребта: затамувавши подих, голову повертають спочатку вправо на 7-10 секунд, потім приймають вихідне положення. Далі повертаються в ліву сторону.
 • Сидячи на стільці, тримати спину прямо. Постаратися в такому положенні максимально розслабити м’язи і опустити голову вниз. В ідеалі підборіддя повинен торкнутися грудної клітини. Утримати голову необхідно на 7-10 секунд.

Що таке изометрия при міжхребцевої шийної грижі?

Ще один напрямок лікувальної гімнастики при грижі шийного відділу хребта – ізометричні вправи. Більшість сучасних неврологів і фізіотерапевтів позитивно відгукуються про дану методіке.К того ж для виконання таких вправ не потрібні спеціальні пристосування і багато времені.Ізометріческая гімнастика корисна і для пацієнтів з міжхребцевої грижею шиї, і для ті, хто довго сидить за комп’ютером.ЛФК при грижі шийного відділу хребтаОсобливістю цієї лікувальної техніки є те, що вона не вимагає здійснення яких-небудь рухів. Ізометричний режим має на увазі подолання опору, короткочасне перебування в напрузі, після чого – расслабленіе.Кроме того, особливого значення не має і вихідне положення: вправи при грижі шийного відділу хребта можна робити сидячи, стоячи і навіть лежа.Едінственное умову, яка вимагає беззаперечного дотримання – пряма постава і розмірене дихання.

Фізкультура без руху: кілька прикладів

Ізометричний ЛФК-комплекс складається з декількох етапів:

 1. Праву долоню кладуть на праву щоку, намагаючись натиснути нею і нахилити голову в ліву сторону. Головне при цьому – чинити опір. Повторити вправу, змінивши праву долоню лівої.
 2. Сплести пальці обох рук і скласти їх на лобі долонею вниз. Натискаючи на голову, напружити шийні м’язи і не допустити запрокідиванія.
 3. Повторити попередню вправу, склавши сплетені пальці на потилиці і намагаючись відкинути голову назад.
 4. Намагаючись торкнутися лівою щокою плеча, покласти праву руку на праву скроню. У спробі подолання опору повільно, прорахувавши до десяти, розігнути голову і повернути її в нейтральне положення.

ЛФК при грижі шийного відділу хребта

Чим доповнити ЛФК-комплекси при грижі шийного відділу?

Незалежно від обраної гімнастичної техніки, в тренувальний комплекс бажано включити прості фізкультурні вправи. При грижі шийного відділу хребта особливо ефективними будуть:

 • Підтягування – допомагають зміцнити м’язи плечового пояса, шиї і спини, з користю діючи на судинні стінки. Альтернативою звичайним підтягування на турніку може стати застосування тяги з еспандером.
 • Віджимання – виконуються в звичайному або спрощеному положенні (при опорі на кисті рук і коліна).
 • Вправи з гантелями для грудей – тренуватися необхідно в лежачому положенні, спортивні снаряди кладуть на підлозі за головою. Витягаючи руки прямо, підняти їх перед собою, а потім плавно покласти на місце. Мінімальна кількість повторів 12-15.

Чи потрібно займатися гімнастикою на стадії затишшя?

Не можна розслаблятися і в тому випадку, якщо вдалося досягти ремісії і усунення симптомів грижі шийного відділу позвоночніка.Леченіе вправами в цей період буде носити превентивний характер, що дозволить запобігти настанню рецидиву. Відмінною особливістю таких тренувань можна назвати і можливість здійснення більш різких і інтенсивних двіженій.Конечно, до виконання вправ бажано підходити без фанатизму, попередньо проконсультувавшись з лікарем.

Профілактичні вправи при грижі шийного відділу

У період ремісії пацієнтам зазвичай дозволяється збільшити амплітуду рухів за наступною схемою:

 1. У положенні сидячи або стоячи випрямити руки вздовж торсу. Голову нахиляти в різні боки, намагаючись максимально дотягнутися до грудей підборіддям, потилицею до спини, а вухом – до плеча.
 2. У будь-якому вихідному положенні виконуються почергові повороти головою в праву і ліву сторони, затримуючись в крайніх точках по кілька секунд.
 3. Лягти на тверду підлогу, голову підняти на 45 градусів, застигнути в такій позі на 10-15 секунд.
 4. Стоячи з прямою спиною, виконувати кругові рухи одночасно двома руками.
 5. Стати в колінно-ліктьову позу, дивитися вперед. Потім постаратися плавно опустити голову і максимально розслабити шийні м’язи. Важливо відчути, як хребет набуває втраченої гнучкість.

ЛФК при грижі шийного відділу хребтаРезультатом регулярних і якісних тренувань стане поліпшення кровообігу в шиї і мозку, усунення шуму у вухах і головних болів. Шанси на відновлення рухливості хребців залежать від стадії захворювання. Важливо пам’ятати, що відповідальність за успішне лікування патології в більшій мірі лежить на самому пацієнті, адже грижа шийного відділу не терпить ліні і халатності.

ЛФК при грижі шийного відділу

ЛФК при грижі шийного відділу хребтаПрактично всі пацієнти відносяться до фізіотерапії, як до чогось марному, через що може значно впасти ефективність занять. Але фізичні вправи при деяких захворюваннях опорно-рухової системи здатні відновити функціональність пошкоджених тканин. Наприклад, комплекс певних вправ допоможе при грижі шийного відділення хребта. ЛФК при грижі шийного відділу хребтаПро те, які вправи варто робити і як їх виконувати, поговоримо далі.

Грижа шийного відділення хребта – що це таке?

Це явище, при якому частина міжхребцевого диска або його вміст потрапляє в хребетний канал. У каналі хребця розташовані нерви, які передавлюються під впливом мас з міжхребцевого діска.Как результат – виникають болі і ряд супроводжуючих їх ефектів. Цей дефект може проявитися через механічних пошкоджень спини, деяких захворювань, і як наслідок похилого возраста.Заболеваніе піддається лікуванню тільки комплексними методамі.Прі виникненні міжхребцевої грижі в області шиї спостерігається ряд наступних симптомів:

 • головний біль в районі потилиці
 • скачки тиску
 • запаморочення, потемніння в очах, втрата свідомості
 • погіршення пам’яті
 • оніміння рук
 • шум в голові
 • підвищена стомлюваність
 • грудки і першіння в горлі

Досить часто біль при грижі супроводжується сильним набряком і запаленням ділянок шиї, через що доводиться застосовувати цілий курс препаратів. Для лікування прописують також лікувальну фізіотерапію, яка повинна допомогти відновити кровообіг в пошкоджених ділянках хребця. ЛФК при грижі шийного відділу хребтаВправи покликані зменшити болі і частково зняти набряклість. Проте, не всі хворі приділяють їм належну увагу, через що лікування може значно затягнутися або приносити мінімальний пользу.Пропісивать заняття лікувальною фізкультурою повинен лікар після отримання результатів обстеження, самолікування в таких випадках може бути вкрай згубним. При гострих болях в спині призначають обмежений курс фізіотерапії.

Для чого застосовують лікувальну фізкультуру?

ЛФК – лікувальна фізкультура, яка застосовується в багатьох випадках при захворюваннях опорно-рухової системи. У зв’язку з тим, що багато подібні проблеми супроводжуються погіршенням кровообігу, а також часткової деградацією тканин одними медикаменти не обойтісь.ЛФК дозволяє позбутися від більшості симптомів грижі і поліпшити самопочуття. Крім цього спостерігаються ефект:

 • Ослаблення больового синдрому
 • Нормалізація кровообігу і чутливості в області шиї
 • Відновлення тонусу м’язів, зміцнення слабкої м’язової тканини, розслаблення надмірно напружених ділянок шиї
 • Поліпшення гнучкості хребта
 • Нормалізація координації рухів
 • Уповільнення розвитку хвороби і деградації тканин

 

Фізкультура не може усунути сильні болі і не здатна повністю вилікувати грижу, тому вона входить в комплекс лікування, а не є окремим методом вирішення проблеми. Але якщо не вдатися до вправ, захворювання може сильно прогресувати, аж до появи ускладнень. Настійно рекомендується ознайомитися з набором лікувальних вправ.ЛФК при грижі шийного відділу хребта

підготовка тіла

Гімнастика концентрації, її потрібно виконувати регулярно, але перед початком вправ необхідно зняти біль. Зазвичай лікарі прописують курс знеболюючих медикаментів для вирішення цієї проблеми, щоб через кілька днів пацієнт міг приступити до занятіям.Не рекомендується починати заняття, якщо:

 • Больовий синдром дуже сильний і болю виникають при найменших рухах. Зазвичай, в таких випадках лікарі прописують найсильніші стероїдні препарати, які повинні полегшити стан
 • Коли пошкоджені інші ділянки спини нижче шиї, і біль локалізується в інших точках
 • При наявності сильних травм. У таких випадках потрібно почекати мінімального відновлення тканин, інакше можна завдати тільки більше шкоди

Лікарі завжди прописують цілий курс медикаментів, який допомагає відновленню організму, але без вправ вони надають менше ефекту, оскільки поганий кровообіг не дає поживним речовинам і ліків нормально распределяться.В деяких випадках лікарі не наважуються призначати фізіотерапію, але це суто індивідуальні приписи.

Правила виконання фізкультури

Гімнастика при хребетної грижі повинна виконуватися за певними правилами:

 1. Заняття потрібно проводити регулярно і щодня. Вам знадобиться розробити графік і чітко дотримуватися цього розпорядку дня
 2. Тривалість і складність занять повинна періодично зростати. Перше заняття буде найпростішим, займе кілька хвилин (2-5), в залежності від болю і стану тіла. Подальші тренування повинні продовжуватися, наприклад, по 1 хвилині кожен день і досягати в результаті півгодини і більше
 3. Потрібно чітко слідувати вказівкам щодо виконання вправ. Це лікувальна процедура і від правильності її виконання буде залежати подальший прогрес одужання
 4. Найкраще робити посилений комплекс вправ сутра і вдень, а на вечір залишити тільки розслаблюючі руху. За день необхідно виконувати від 3 до 5 підходів
 5. Не починайте заняття перед сном і відразу після їжі, крім того намагайтеся підтримувати дієту і режим дня – це дуже допомагає організму швидше відновлюватися в таких складних умовах

ЛФК при грижі шийного відділу хребтаПри гострих болях дотримуйтеся таких дій:

 • Виконуйте всі рухи плавно і обережно, намагайтеся по мінімуму навантажувати сам хребет і шию
 • Вправи виконуються тільки сидячи або лежачи на спині

Можна використовувати комір-корсет для фіксації шиї.

Набір вправ після зняття болів

Комплекс складається з простих вправ, які діти часто виконують на фізкультурі в школі – повороти шиї, кистей рук, суглобів. Це дуже корисний набір вправ, оскільки добре впливає на кровообіг і стан м’язових тканин шиї, рук, плечей і спіни.Садімся або стаємо рівно. Плавно і не поспішаючи схиляємо голову в сторони – вліво, вправо, потім вперед і назад, без значних задержек.Во час бічних нахилів намагайтеся торкнутися вухом плеча (не обов’язково), а при русі голови вперед торкайтеся підборіддям грудної клітки. Плечі рухатися при виконанні вправи не повинні.

Повторити цикл нахилів 6-8 разів (для початкових тренувань буде достатньо 4 підходів).

Займаємо положення сидячи, або стаємо рівно. Перед початком вправ розслабтеся, можете закрити очі. Повільно повертаємо голову зліва направо, утримуємо голову в кінці повороту 3 секунди, потім повертаємо в протилежну сторону. Повторюємо від 6 раз.Стоя виконуємо кругові обертання руками. Чотири обертання вперед, чотири назад в темпі, відповідному для вас, але без дуже різких помахів. Повторюємо цикл від 4 раз.ЛФК при грижі шийного відділу хребтаЗнадобиться снаряд в 1 кг або трохи більше для створення напруги в м’язах. Виконується вправа стоячи, руки по довжині тіла. Розводимо руки плавно в сторони, повільно піднімаємо, потім робимо паузу до 10-15 секунд, опускаємо руки. Повторюємо через 10 секунд. Підхід виконувати 3-5 раз.Становімся на карачки, піднімаємо голову, як ніби дивимося вперед, затримуємося на 5 секунд, потім опускаємо голову і розслабляє плечі. У розслабленому стані побудьте 20 секунд, повторіть вправу 4 раза.В майбутньому намагайтеся збільшити кількість підходів, ускладнюйте вправи, але не використовуйте елементи, які містити скручування торса або кінцівок, а також стрибки – це зайве навантаження, шкідлива для хребта.

при загостренні

Лікувальна гімнастика дуже проста, але надає велику користь. Вправи виконувати сидячи на стільці:

 • Руки покласти на стегна долонями вниз. Почати кругові рухи плечима, спочатку вперед, потім назад. За 4 обертання в бік 2 підходи
 • Руки у вільному положенні, розслаблені. Виконуємо руху в три етапи: розводимо прямі руки по сторонам; піднімаємо руки над головою, повільно робимо «хлопок», поєднуючи долоні; опускаємо руки до рівня плечей. Повертаємося в початкове положення, повторюємо 6 разів
 • Руки розташовані уздовж тіла. Піднімаємо руки перед собою, потім вгору над головою. Знову опускаємо, розводимо в сторони, піднімаємо вгору, повертаємося в початкове положення. Робимо чотири підходи
 • Лежачи. Руки уздовж тіла. Швидко стискаємо-разжимаем пальці рук в кулачок, потім на пару секунд розслабити руку, після чого – повторити. Підхід по 6 циклів

ЛФК при грижі шийного відділу хребта

Висновок по темі

Вправи при проблемах з шиєю допомагають відновити функціональність тканин і кровопостачання в хребті. Якщо все виконувати згідно з рекомендаціями, деградація тканин призупиниться, а болю будуть виникати набагато рідше, а потім і зовсім прекратятся.Помімо вправ, описаних вище, лікарі можуть підказати і інші. Також в комплексі лікування дозволяється застосовувати водну гімнастику і масаж.

Вправи при грижі шиї – гімнастика і ЛФК для шиї

Однією з найбільш частих патологій є міжхребцева грижа – це справжня проблема, яка викликається болю, простріли і дискомфорт. Якщо Ви дійсно хочете від неї позбутися, ми розповімо, як.

 • Турбують сильні болі?
 • З’явилися труднощі у виконанні повсякденної роботи?
 • Не знаєте, як позбутися від болю?

Це перші ознаки заболеванія.Сегодня мова піде про грижі шийного відділу хребта. Ми розповімо, які вправи допоможуть зняти болі і зупинити. Розповімо про заходи профілактики даного заболеванія.Стоіт приділити цей час Вашому здоров’ю!

Що означає грижа шийного відділу?

Дана патологія є зміщення міжхребцевого диска в шийній зоні. В результаті таких змін відбувається видавлювання диска в хребетний канал. При цьому з’являються виражені болі. ЛФК при грижі шийного відділу хребта

Грижа: симптоми і ознаки

Між хребцями розташовуються диски. Завдяки їм, хребет людини досить гнучкий. При появі грижі відбувається випинання міжхребцевого диска. Порушення призводить до утворення дискомфорту в шийному отделе.Он з’являється в результаті ущемлення корінців нерва.Прічін для появи грижі існує багато. Розглянемо, які бувають причини появи грижі шийного відділу позвоночніка.Одной з передумов, для появи грижі шийного відділу, будуть тривалі і надмірні навантаження. В результаті цього відбувається посилений тиск на хребетний стовп. Виникають порушення кровообігу. Вплинути на розвиток захворювання може незбалансоване пітаніе.Жірная, смажена їжа, «фастфуд» – все це погіршує травлення, порушує баланс кислот. Організм не отримує необхідні вітаміни і мінерали.К основних причин відносять: ЛФК при грижі шийного відділу хребта

 1. остеохондроз;
 2. Травми при пологах;
 3. Спортивні та побутові травми;
 4. Аномалії хребта.

Під впливом перерахованих факторів, відзначається ряд симптоматичних проявів заболеванія.Первие ознаки патологічних порушень в хребті можна помітити в віці 20 років. При цьому можуть відзначатися незначні болі в шиї і спині. Найчастіше порушення відбуваються у віці 30 + .частиною ознакою грижі є ниючий біль в шийному відділі. При різких рухах, біль в шиї посилюється і стає острой.Налічіе грижі є причиною болю в голові. Відзначається «шум у вухах».

Зверніть увагу! Якщо вчасно не розпочати лікування, відбувається розвиток патології з посиленням больового синдрому.

Через постійні болів в шийному відділі виконання повсякденної роботи стає неможливим. Рухи стають скутими. Спостерігається оніміння верхніх кінцівок.

Щоб уникнути появи грижі рекомендується проконсультуватися у фахівця. Необхідно своєчасно розпочати лікування хребта.

Одним з видів терапії є лікувальна гімнастика. Фізкультура – ефективний метод боротьби з проблемами хребта. Одним з принципів ефективного лікування служить регулярне виконання вправ. При правильному проведенні комплексу вправ, позитивний результат можна помітити вже після першого заняття. Вправи дозволяють знизити хворобливість в шийному відділі. Регулярні заняття дозволяють попередити появу міжхребцевої грижі. Завдяки вправам можна уникнути медикаментозного і оперативного лікування позвоночніка.Вніманіе! Перед тим як приступити до комплексу вправ слід проконсультуватися у фахівця. ЛФК при грижі шийного відділу хребта

Яких результатів чекати від ЛФК?

Лікувальна фізкультура стане незамінним помічником в лікуванні грижі шийного відділу. Вправи можуть виконуватися в будь-якій віковій категорії. При правильному виконанні вправ, біль незабаром ісчезает.Важно! Наявність гострого болю в шийному відділі є протипоказанням для виконання вправ ЛФК.Регулярное виконання комплексу вправ допомагає:

 1. Зняти больові відчуття;
 2. Зміцнити шийні м’язи;
 3. Зняти спазм;
 4. Підвищити гнучкість хребта;
 5. Відновити кровообіг пошкодженої ділянки хребта;
 6. Запобігти повторній появі симптомів.

Загальні рекомендації по заняттях

Для лікування передбачений комплекс вправ. Його рекомендується виконувати без різких поворотов.Упражненія виконують повільно, не навантажуючи хребет. Проводити перші заняття коштує під контролем тренера ЛФК. Він допоможе підібрати комплекс вправ і тривалість проведення занять. Якщо планується проведення вправ вдома, неодмінно слід пройти обстеження і проконсультуватися у невролога.Следует відзначити! При неправильному виконанні вправ можна погіршити перебіг хвороби, і погіршити состояніе.Рассмотрім кілька рекомендацій, які дозволять зберегти здоров’я: ЛФК при грижі шийного відділу хребта

 • Кількість вправ і підходів необхідно збільшувати поступово.
 • Рекомендується начитати тренування з п’яти хвилин, поступово збільшуючи час занять;
 • Найкраще виконувати комплекс вправ в першій половині дня, переважно вранці;
 • Не слід проводити заняття відразу, після прийняття їжі або перед сном.
 • При появі гострого болю, слід припинити вправи і відвідати лікаря.

 

Пам’ятайте! Під час виконання вправ, не повинно спостерігатися поява хворобливості в шиї. Наявність болю є сигналом для звернення до лікаря. ЛФК при грижі шийного відділу хребта

Спортивні тренування і відновлення

Якщо лікувальна фізкультура була підібрана правильно, можна в короткі терміни позбавитися від сильних болів в шийному відділі. Через деякий час повернеться її природна гнучкість. Завдяки підібраним фізичним вправам можна уникнути хірургічного леченія.После курсу ЛФК відновлюється кровообіг в позвоночніке.Когда можна застосовувати гімнастику? Гімнастичні вправи поділяються, залежно від стадії розвитку хвороби. Буде підбиратися відповідний режим виконання вправ і длітельность.Делітся гімнастика на три режими:

 1. тренувальний;
 2. відновлювальний;
 3. Щадний.

Розглянемо комплекси вправ для різних стадій хвороби.

Комплекс для гострого і підгострого періоду захворювання

Цей комплекс вправ спрямований на витягування хребетного столба.Упражненія:

 1. Необхідно лягти на спину, розслабити руки і ноги, очі повинні бути закриті. Лежати в такому положенні слід близько п’яти хвилин. При виконанні цієї вправи слід, максимально розслабитися.
 2. Лежачи виконувати згинання, розгинання пальців рук. Вправа слід проводити швидко, прикладаючи зусилля при стисненні.
 3. Сісти на табурет, руки необхідно покласти на стегна долонями вниз. Виконуються обертання плечима.
 4. Сісти на стілець, опустити руки вниз при цьому необхідно їх розслабити. У цьому положенні слід виконувати підняття рук вгору, в сторони.

Вправи необхідно виконувати з повторенням, в кількості 5 – 10 разів. Якщо присутній виражений біль, вправи виконувати тільки лежа.В підгострому періоді можна починати вправи на м’яз, що випрямляє хребет, і прес:

 1. Лягти на живіт підняти підняти плечі на 10 градусів відносно поверхні. Відчути напругу в спині. Повільно опустити назад.
 2. Лежачи на животі, на рівній поверхні, повільно піднімати прямі ноги, кут 10 – 20 градусів. 5 – 7 секунд утримувати в піднятому стані, потім повільно опускати.
 3. Повторювати підйоми плечового пояса і ніг по черзі і в положенні на спині.

При виконанні цього комплексу важливо не збільшувати кут підйому більше 20 – 30 градусів. Починати рекомендується з 10 градусів, не завадить помічник, який перевірить правильність вправи.

Комплекс для періоду поза загостренням

Якщо захворювання знаходиться в стадії ремісії, виконують вправи з невеликими навантаженнями. При цьому не повинно бути болей.Помніте! Не рекомендується проводити заняття з використанням вантажів і виконувати різкі рухи. Пропонуємо вашій увазі наступний комплекс вправ: ЛФК при грижі шийного відділу хребта

 1. Необхідно встати прямо. Після чого виконується нахили до грудей. Після включають нахили голови в праву і ліву сторону. При виконанні вправи плечі не повинні підніматися вгору.
 2. Для розтягування м’язів шиї, роблять вправу з поворотом голови. Виконувати слід плавно без різких рухів.
 3. Сидячи виконується підйом голови і затримується на 5, 10 сек.

тренажер деревомасою

Основною причиною проблем з хребтом є порушення харчування різних його відділів, слабкий м’язовий каркас і постійні нагрузкі.Справіться з проблемою допоможе деревомасою. Легко допомагає зняти спазми в мишцах.Тренажер не тільки прибирає симптоми, але і працює з причиною захворювання:

 • Покращує кровопостачання;
 • Дбайливо витягує хребет;
 • Формує правильний каркас з м’язів.

Медичний тренажер можна використовувати не тільки для лікування грижі, а й для її профілактики. Деревомасою допоміг вилікувати багатьох людей і має тільки позитивні відгуки.

Вправи ЛФК при грижі шийного відділу хребта

Патологічні зміни в міжхребцевих дисках завжди супроводжуються сильними болями і неможливістю вести звичний спосіб життя. Для людини з грижею в шийному відділі хребта ЛФК може стати альтернативою навіть оперативного втручання. Головне, підібрати правильний комплекс вправ. Адже лікувальна гімнастика показана на всіх етапах хвороби.ЛФК при грижі шийного відділу хребта

ЛФК при грижі шийного відділу

Вправи при спинний грижі не можна вважати панацеєю від хвороби: це відмінний засіб в комплексному лікуванні патології. Відмовлятися від медикаментів можна, адже з їх допомогою можна швидко усунути біль і отек.Прі грамотному керівництві до дії лікаря та інструктора ЛФК, який складе індивідуальний комплекс вправ, можна домогтися гарних результатів по відновленню рухової активності та усунення болю і діскомфорта.Он допоможе повернутися до повноцінної жизни.В якості профілактики ЛФК – також незамінний засіб. Його регулярне використання зміцнить хребетні м’язи, поліпшить потік крові по всьому організму, поліпшить настрій і загальне самочувствіе.Обратіте увагу!

Підбирати вправи пацієнтові самому категорично не рекомендується. Адже в шиї зосереджені життєво важливі кровоносні судини, які беруть участь в «русі» поживних речовин до мозку. Їх пошкодження можуть стати причиною ще більш серйозних проблем зі здоров’ям.

Виконання будь-якого комплексу вправ при грижі шийного відділу хребта вимагає дотримання таких правил:

 • Тренування починають з щадних вправ і виконують їх не більше 10-15 хвилин на добу, поступово збільшуючи тривалість і навантаження;
 • Заборонено використовувати різкі рухи і нахили, силові вправи, стрибки і удари;
 • Користь від занять буде тільки після регулярних тренувань;
 • При найменшій болю або дискомфорт тренування припиняють.

Специфіка занять залежить від рівня фізичної підготовки хворого. А ключовим моментом при підборі вправ є стадія болезні.Рассмотрім 2 комплексу, які використовуються в стадії загострення і після нього.ЛФК при грижі шийного відділу хребта

ЛФК в період загострення

«Гострий» період, що виникає при грижі шийного відділу хребта, завжди «доповнюється» найсильнішим нападом болю. Тому підбирати вправи на цьому етапі потрібно обережно, ретельно їх продумивая.Обратіте увагу! На етапі загострення ЛФК виконують тільки в особливому комірі, що фіксує шию! В цей час заборонено:

 • Використовувати різкі рухи в області голови;
 • Виконувати вправи з великою амплітудою руху;
 • Здійснювати важкі фізичні навантаження.

Комплексні вправи лікувальної гімнастики в «гострий» період спрямовані на м’язове розслаблення рук і плечового пояса.

 1. Займіть зручне положення сидячи. Підніміть плечі вгору і робіть ними повільні і плавні кругові рухи назад, а потім вперед.
 2. Залишаючись в тому ж положенні, розведіть руки в сторони. Акуратно, без ривків підніміть їх вгору, потім опустіть.
 3. Не змінюючи положення, обережно піднімайте по черзі руки вгору, потім відводите їх в сторони.
 4. Виконуйте вправу, не змінюючи положення. Якщо хочете, можете прилягти. Намагайтеся якнайшвидше стискати і розтискати кулаки на обох руках.

Робіть всі вправи по 10- 12 раз.Виполненіе вправ в період загострення хвороби допоможе домогтися таких результатів:

 • Поліпшується потік крові в шийному відділі;
 • Збільшується рухливість суглобів в плечовому поясі;
 • Рук повертається рухливість.

Вправи поза загостренням

Поліпшення самопочуття, яке характеризується зниженням або повною відсутністю болю, дозволяє виконувати більш складні вправи. Однак потрібно пам’ятати, що навіть в цей час робити різкі рухи не можна.

 1. Станьте прямо, поставивши руки на талію. Послідовно нахиляйте голову вперед, назад, направо і наліво.
 2. Не змінюючи положення, випрямити руки. Робіть ними обертальні рухи спочатку в одну сторону, потім в іншу. Пам’ятайте, що руки повинні бути максимально прямими.
 3. Візьміть гантелі, мають невелику вагу. Випрямивши руки, розведіть їх в сторони. Зафіксуйте положення кінцівок на 10-15 секунд, потім зведіть їх так, щоб вони розташовувалися перед грудьми.
 4. Прийміть зручну для вас позу сидячи. Повертайте повільно голову зліва-направо і навпаки.
 5. Ляжте на спину. Не поспішаючи піднімайте голову вгору до тих пір, поки це буде можливо. Не робіть різких рухів! Кожен підйом повинен бути плавним.
 6. Встаньте на карачки. Опускайте голову вниз, повільно прогинаючи хребет. Уважно прислухайтеся до своїх відчуттів! При появі дискомфорту або болю негайно припиніть заняття.

Робіть кожну вправу 15 – 20 раз.Регулярное застосування такого комплексу забезпечить досягнення таких результатів:

 • Поліпшення струму крові в області шиї і голови;
 • Відновлення природних можливостей рухливості хребта і його гнучкості;
 • Зміцнення м’язового каркаса шиї і плечей;
 • «Розвантаження» хребетного стовпа.

ЛФК при грижі шийного відділу хребта

Вправи Маккензі: заняття, що полегшують біль

Лікувальний комплекс, розроблений Маккензі, призначений для пацієнтів, у яких остеохондроз шийного відділу хребта знаходиться в запущеній стадії. Такий діагноз свідчить про те, що диски хряща дуже ослаблені. Вправи дозволяють розтягнути м’язовий каркас і повернути втрачену рухливість міжхребцевих дисків.

 1. Встаньте на карачки. Прогніть спину, піднявши голову. У такому положенні залишіться 5-10 секунд. Потім зробіть протилежні руху: спину «випнути», а голову опустіть вниз.
 2. Встаньте так, щоб спина була максимально рівною. Не поспішаючи, опускаючи підборіддя, доторкніться їм до грудей.
 3. Ляжте на спину. Щоб полегшити неприємні прояви хвороби, підкладіть під шию рушник, скручений в рулон, або інший валик. Повільно піднімайте руки до тих пір, поки вони не торкнутися підлоги.

Виконувати такий лікувальний комплекс можна 10-15 разів в день. Кількість повторів вибирається залежно від самочувствія.Обратіте увагу! Больові відчуття, що з’явилися в процесі тренування в області спини, не зважають приводом для закінчення занять або зниження їх інтенсивності. Кількість повторів зменшують, якщо з’явився біль у плечах або шиї.

Зміцнюють вправи Бубновського

Комплексні заняття по методу Бубновського знайомі всім пацієнтам, що страждають патологіями хребта. Ці прості, але дуже ефективні вправи дозволяють зміцнити ослаблені міжхребетні диски і повернути їм колишню рухливість.

 • Встаньте, максимально випрямивши спину. Робіть нахили голови в такій послідовності:
 1. Вправо, і затримайтеся в такому положенні 30 секунд;
 2. Вліво, і зафіксуйте положення тіла на 30 секунд;
 3. Повторіть нахили.
 • Не змінюючи положення, робіть нахили голови в такій послідовності:
 1. Вперед, максимально наблизивши підборіддя до грудей;
 2. Затримайтеся в такому положенні 30 секунд;
 3. Назад, намагаючись доторкнутися потилицею до плечей;
 4. Зафіксуйте положення тіла на 30 секунд.
 • Не змінюючи положення, робіть повороти голови в такій послідовності:
 1. Вліво до тих пір, поки не відчуєте опору тіла;
 2. Вправо до тих пір, поки не відчуєте опору тіла.
 • Сядьте, максимально випрямивши спину. Заведіть руки за спину і починайте «відтягувати» їх назад, піднімаючи при цьому підборіддя.

 

Повторіть 10 – 15 разів кожне упражненіе.Основной курс ЛФК за методикою Бубновського проводиться протягом 2 тижнів. Потім заняття використовують в меншій кількості (2 рази в 7 днів), але з більшою інтенсивністю.

ЛФК і гімнастика при грижі шийного відділу

Грижа міжхребцевого диска розвивається внаслідок хронічного здавлювання диска між позвонкамі.В ході діагностики виявляється зменшення міжхребцевого простору, випинання тканин диска всередину хребетного стовпа і, як наслідок, здавлювання спинного мозку. Симптоми грижі хребта залежать від місця її локалізації , але в будь-якому випадку незмінно присутній больовий синдром.ЛФК при грижі шийного відділу хребта

Причини грижі шийного відділу хребта

Грижа в шийному відділі може розвиватися внаслідок вродженого дефекту кістково-м’язової системи, травми (у тому числі родової) або стилю життя людини. Найпоширеніша причина грижі – остеохондроз .Звичайно розвивається через тривале статичного або неправильного положення голови , наприклад, при роботі за комп’ютером. Незважаючи на те, що шия дуже рухлива і не піддається великим ваговим навантаженням, кількість діагностованих гриж постійно зростає.

Показання до застосування лікувальної гімнастики

У більшості випадків лікування гриж проводиться терапевтичними методамі.Хірургіческім шляхом видаляють тільки значні грижі або протрузії диска, які найсильнішим чином здавлюють спинний мозок і порушують роботу нервової сістеми.Консерватівное лікування полягає в купировании больового синдрому, зняття запалення м’яких тканин, призначення хондро і нейропротекторів, фізіотерапевтичних процедур і курсу лікувальної фізкультури.https: //www.youtube.com/watch? v = MXaDNAqOdBYЛечебная гімнастика шийного відділу призначається при наступних скаргах:

 • болю в шиї (як при русі, так і в статичному положенні),
 • болю і парези верхніх кінцівок,
 • оніміння шиї, рук, спини,
 • зменшення діапазону рухів в шийному відділі хребта,
 • часті запаморочення і головні болі (особливо в потилиці),
 • постійна втома,
 • шум або відчуття тиску в вухах,
 • зниження слуху,
 • падіння гостроти зору,
 • порушення концентрації уваги,
 • погіршення пам’яті,
 • зниження когнітивних здібностей,
 • апатія і депресія,
 • психотичні прояви (відчуття дереалізації, галюцинації).

Лікувальна фізкультура при грижі шийного відділу дає відмінні результати, хоча багато пацієнтів незаслужено нехтують нею, зробивши основний акцент на медикаментозних методах лікування. Проте, саме  регулярні і правильно підібрані (і виконувані) вправи сприяють швидшому одужанню больного.Обратіте увагу! Лікувальна гімнастика – кращий спосіб профілактики остеохондрозу і хребетних гриж.

Види вправ при грижі шийного відділу

У лікувальній фізкультурі все комплекси вправ призначаються виходячи з виду захворювання, а також поточного стану здоров’я хворого і його загальних фізичних здібностей. При лікуванні грижі шийного відділу поділяють вправи для гострої стадії і в період реміссіі.Обратіте увагу! Окремим напрямком є ​​кінезітерапія (методика Бубновського), яка успішно застосовується для лікування безлічі хронічних захворювань опорно-рухового апарату.

Вправи для гострої і підгострої стадії

Гостра фаза захворювання завжди  характеризується сильним запаленням м’яких тканин в зоні грижі і інтенсивним больовим синдромом .В цей період не можна виконувати вправи з рухом хребетного стовпа (обертання і нахили головою), так як це призведе до додаткового здавлення запаленого диска і ще більш гострою сімптоматіке.Все дії повинні виконуватися плавно, без ривків, тулуб залишається нерухомим.

 • Сидячи на стільці
 • Ноги зігнуті в колінах
 • Руки лежать на стегнах долонями вниз
Кругові рухи в плечовому суглобі вперед (10 секунд) і назад (10 секунд) поперемінно. Кількість підходів: починаючи з 2, поступово збільшуючи до 8.
 • Сидячи на стільці
 • Руки вільно звисають по обидві сторони тулуба
 1. Підняти руки в сторони, паралельно підлозі.
 2. Звести прямі руки над головою, з’єднавши долоні.
 3. Повернути руки паралельно підлозі (п.1).
 4. Повернутися в початкове положення.

Кількість підходів: починаючи з 8, поступово збільшуючи до 20.

 • Сидячи на стільці
 • Руки вільно звисають по обидві сторони тулуба
Махи руками вгору через перед і через сторони по черзі. Руки тримати прямими, піднімати максимально високо, прагнучи до вертикального положення. Кількість підходів: починаючи з 5 махів в кожному напрямку, поступово збільшуючи до 20.
 • Сидячи на стільці
 • Руки вільно звисають по обидві сторони тулуба
 • У положенні лежачи
Швидко стискати пальці в кулак (з зусиллям) і розтискати. Вправа виконується протягом 10-20 секунд.

лікувальний ефект

 • Поліпшується кровообіг в шийному відділі.
 • Зміцнюються м’язи і розробляється зв’язковий апарат в плечовому поясі.
 • Відновлюється рухливість в плечовому суглобі і верхніх кінцівках.
 • Зменшується частота та інтенсивність прояву парестезій.

ЛФК при грижі шийного відділу хребта

Вправи і гімнастика в період ремісії

У період ремісії захворювання, а також з метою профілактики грижі шийного відділу дозволені більш інтенсивні вправи, включаючи нахили і обертання головой.Ісходное положеніеПорядок виконання вправи

 • Сидячи на стільці або стоячи
 • Руки вільно звисають по обидві сторони тулуба
 1. Нахилити голову вперед, прагнучи дотягнутися підборіддям до грудної клітки.
 2. Закинути голову максимально назад.
 3. Нахилити голову вправо, прагнучи дотягнутися вухом до плеча.
 4. Нахилити голову вліво, прагнучи дотягнутися вухом до плеча.

Плечовий пояс весь час повинен бути нерухомий, плечі не можна піднімати вгору або сутулість. Кількість підходів: починаючи з 5 на кожну сторону, поступово збільшуючи до 20.

 • Сидячи на стільці або стоячи
 • Руки вільно звисають по обидві сторони тулуба
Поперемінно повернути голову вліво (затримати на кілька секунд), потім – вправо (затримати на кілька секунд). Вправа виконується в виключно в повільному, ривковий руху і нахили голови заборонені.
 • Стоячи, ноги в стійкому положенні
 • Руки вільно звисають по обидві сторони тулуба
Кругові рухи прямими руками вперед (10 секунд) і назад (10 секунд) поперемінно. Кількість підходів: починаючи з 2, поступово збільшуючи до 8. Під час виконання намагатися тримати руки прямими (не згинати в ліктях і зап’ястях), пальці прямі і трохи напружені.
 • Стоячи, ноги в стійкому положенні
 • Руки вільно звисають по обидві сторони тулуба
 • В руках легкі гантелі (0,5-1,5 кг)
Підняти руки в сторони, паралельно підлозі. Утримувати гантелі в такому положенні протягом декількох секунд. Кількість підходів: 5-20

лікувальний ефект

 • Поліпшується мозковий кровообіг.
 • Знижується шум у вухах, проходять запаморочення.
 • Розслабляються м’язи шиї, що ліквідує больовий синдром.
 • Поліпшується рухливість шиї.
 • Зміцнюються м’язи і розробляється зв’язковий апарат в плечовому поясі.
 • Відновлюється рухливість в плечовому суглобі і верхніх кінцівках.
 • Зменшується частота та інтенсивність прояву парестезій.

вправи Бубновського

Кінезітерапія – це, дослівно, лікування рухом .Методіка розроблена відомим ортопедом, доктором медичних наук С.М.Бубновскім і включає велику різноманітність вправ на різні відділи хребта і сустави.Для кожного пацієнта підбирається  індивідуальний комплекс вправ . Багато з них виконуються із застосуванням спортивного інвентарю або на спеціально розроблених тренажерах.Упражненія Бубновського бажано виконувати під керівництвом досвідченого тренера, однак, деякі можна практикувати і самостійно, в домашніх умови.  Перед зарядкою необхідно розім’ятися , щоб розігріти тіло (наприклад, трохи пострибати або пробігтися, можна навіть на місці). Кожна вправа виконується по 6 раз, спина завжди рівна, плечі прямі.

 1. Метроном : Нахилити голову максимально до правого плеча, затримати на 30 секунд, повернутися у вертикальне положення. Повторити на ліву сторону.
 2. Погляд в небо : Повільно повернути голову вправо до максимально можливого положення, заглядаючи собі за спину, затримати на кілька секунд. Повторити на ліву сторону.
 3. Факір : Руки підняті над головою і зігнуті в ліктях, пальці з’єднані. Таким чином руками утворюється ромб, в центрі якого знаходиться голова. В даному положенні виконати вправу “Погляд в небо”.
 4. Рамка : Праву руку покласти на ліве плече, лікоть паралельно підлозі. Виконати вправу “Погляд в небо”. Поміняти руку: ліва рука на праве плече. Повторити вправу.
 5. Пружина : Опустити підборіддя, прагнучи торкнутися грудей, потім витягнути голову вперед і вгору.

Це важливо! Методика Бубновського має на увазі більш інтенсивні заняття, ніж класична ЛФК, тому має деякі обмеження і протипоказання. Перед початком курсу кинезитерапии необхідно проконсультуватися хірургом, а також з терапевтом або сімейним лікарем (при наявності хронічних захворювань крім грижі).

Вправи для профілактики грижі шийного відділу

Як при більшості захворювань, завдяки профілактиці можна не допустити розвитку грижі. Щоб зняти м’язову напругу, зберегти рухливість шийних суглобів і еластичність зв’язок, зміцнити м’язовий корсет, щодня виконуйте комплекс вправ:

 1. Повертайте голову поперемінно вліво і вправо.
 2. Переведіть голову вліво-вправо.
 3. Виконуйте нахили головою вперед (до грудей) і закидання назад.
 4. Виконайте кругові обертання головою в обидві сторони.
 5. Витягніть підборіддя вперед, а потім “вдавите” його назад (при цьому відчувається напруга в задній частині шиї і з боків).
 6. Прикладіть праву долоню до правої скроні і з силою тисніть головою на неї. При цьому ні рука, ні голова не повинні зсуватися з місця. Повторіть на іншу сторону.
 7. Піднімайте одночасно два плеча до вух і “кидайте” їх.
 8. Виконуйте кругові рухи плечовими суглобами (руки вільно звисають або лежать на стегнах) і прямими руками.
 9. Піднімайте на прямих руках легкі гантелі вперед або в сторони до положення, паралельного підлозі.
 10. Сидячи округлятимете спину, намагаючись торкнутися головою колін. У цій вправі має відчуватися м’язове натяг від потилиці до середини спини.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *