Здоров'я

Що таке бронхіальний кашель?

Кашель – симптом, супутній безлічі сучасних захворювань і вимагає невідкладного лікування. Що таке бронхіальний кашель і чим його лікувати, необхідно знати кожному, щоб вчасно запобігти розвитку ускладнень і серйозних захворювань .

Чим бронхіальний кашель відрізняється від звичайного?

Кашель – це рефлекторний процес захисного характеру. Він служить очищенню дихальних шляхів від біоматеріалу (слиз, гній, мокротиння) і сторонніх предметів (частинки їжі і пилу). При подразненні рецепторів дихальної системи відбувається м’язове скорочення гортані, трахеї бронхів і різкий швидкий видих.

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

Такий процес є нормою для організму. Але, як тільки з’являється порушення в одному з органів, варто говорити про патологію.

Набряк слизової гортані, трахеї і бронхів з їх гіперсекрецією і підвищенням м’язового тонусу, призводить до бронхиальному кашлю.

Симптоми бронхіального кашлю: хрипи, задишка, напади кашлю, болю і здавленість в області грудної клітини, відходження мокроти при кашлі, в тому числі гнійної.

Залежно від причин і тривалості прогресування бронхіальний кашель буває наступних видів:

 • слабкий і сильний;
 • одноразовий і частий, періодичний;

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

 • з вираженим больовим синдромом в області бронхів і без;
 • сухий і вологий з утворенням мокротиння;
 • продуктивний (з відходженням мокротиння) і обструктивний (з застійними процесами).

Етіологія бронхіального кашлю

Перш, ніж вибирати способи як лікувати сильний бронхіальний кашель, необхідно розібратися з етіологією кашлю, який виникає з наступних причин:

 • перенесені вірусні та інфекційні захворювання;
 • переохолодження, знижений імунітет;
 • бронхіальна астма;

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

 • хронічний бронхіт;
 • алергічні реакції на зовнішні подразники і прийом лікарських препаратів;
 • скупчення вушної сірки (пробки) в вушних проходах;
 • куріння і вдихання подразнюючих речовин;
 • стікання слизу по задній стінці гортані в трахею і бронхи внаслідок хронічних патологій;
 • захворювання легенів: абсцес, брнхоектаз, туберкульоз, муковісцидоз, рак;
 • чужорідне тіло в органах дихальної системи;
 • здавлювання грудної клітини внаслідок носіння корсета і інших тугих пристосувань
 • здавлювання області грудної клітини новоутвореннями в органах;
 • шлунково-харчової рефлюкс;
 • психосоматическая Спазмування органів дихальної системи.

Бронхіальна астма

Бронхіальний кашель, викликаний астмою, вимагає підвищеної уваги через різноманітні причини виникнення. Бронхіальна астма – різновид патології нижніх дихальних шляхів з характерним звуженням просвіту бронхів.

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

Етіологія бронхіальної астми:

 • генетична схильність, спадковість (наявність хвороби у матерії і найближчих родичів);
 • алергени, що призводять до набряку і спазмування бронхів (будь-які домашні тварини, пил, мікроскопічні кліщі, хімічні речовини, пилок рослин, деякі лікарські препарати)
 • професійна діяльність (тривале перебування в брудних місцях і робота з небезпечними і шкідливими речовинами їх випарами);
 • погана екологія (проживання в промислових зонах, близько заводів і фабрик з шкідливими викидами);
 • психогенні захворювання (психосоматика і невротичні спазми мускулатури дихальних органів).

Часті симптоми початку захворювання: задишка, свистяче дихання, відчуття тяжкості і здавленості в області грудної клітини і горла, напади задухи і нестачі повітря, болісний довгий кашель. За статистикою, симптоми наступають в ранковий і нічний час, після фізичних навантажень і різкої зміни температури вдихуваного повітря.

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

Чим лікувати бронхіальний кашель при бронхіальній астмі, вирішує лікар після ряду діагностичних досліджень, так як деякі класичні методи лікування кашлю можуть привести до найсильнішого астматичні нападу із серцевою негідним аж до летального результату. Так, наприклад, антибактеріальна і противірусна терапія може викликати посилення сухості і гіперсекреціїслизу в бронхах, а прийом відхаркувальних препаратів сприяє астматичним нападів.

Терапія кашлю при бронхіальній астмі

При бронхіальній астмі кашель буває сухим і вологим, з відходженням слизу. Від цього буде залежати, ніж його лікувати. Після діагностики лікар призначає комплексну терапію.

Дослідження при підозрі на бронхіальну астму включать: аналіз крові загальний і на алергени, вивчення складу бронхіального секрету, рентгенографію легень і дослідження функції дихання, спірометрія. Для лікування призначають: кортикостероїди, антілейкотріеновие препарати, бронхолітики та глюкокортикостероїдні препарати.

Для лікування і зняття нападів виписують кишенькові інгалятори з бронхорасшіряющімі засобами. При виборі способів лікування бронхіального кашлю при астмі необхідно консультуватися з лікарем.

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

На замітку! В умовах амбулаторного або стаціонарного лікування пацієнтам проводять сеанси електрофорезу, рефлексотерапії і ультразвукового лікування.

Терапія бронхіального кашлю

Якщо бронхіальний кашель тривати більше 2-3 днів і носить алергічний характер, то в першу чергу необхідно усунути збудник (подразник). Якщо кашель після перенесеної простуди та ГРВІ не проходить більше тижня, то варто звернутися до лікаря для повного обстеження.

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

Тривалість бронхіального кашлю при інших захворюваннях може бути понад 3 тижнів і вимагає комплексної терапії і спостереження у лікаря.

Медикаментозне лікування

При вірусної етіології то, ніж лікувати бронхіальний кашель у дитини, завжди повинен вирішувати лікар, так як потрібно грамотно призначити антибіотики та імуномодулятори.

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

Для зняття набряку прописують антигістамінні препарати, бронхолітики та спазмолітики. Для відходження мокроти і очищення бронхів використовують розріджують муколітики та відхаркувальні засоби. Для купірування задушливих нападів застосовують кишенькові інгалятори, наприклад, Сальбутомол.

Небулайзер

Найбільш ефективним з сучасних методів лікування бронхіального кашлю у дорослих і дітей визнано введення лікарських засобів за допомогою небулайзера – компресорного або ультразвукового приладу, що перетворює ингаляционную суміш в дрібні частинки.

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

Хворий вдихає пари лікарських препаратів, які моментально надходять до органів дихання, без впливу на органи шлунково-кишкового тракту. Склади і пропорції розчинів для лікування інгаляціями призначає лікар.

На замітку! При будь-яких видах кашлю добре зрошують і заспокоюють слизову інгаляції з мінеральною водою Боржомі або Нарзан без газів.

зігріваючі компреси

Для зняття больового синдрому і спазмів з бронхіальної мускулатури і сприянню відходження мокроти широко застосовують в лікуванні зігріваючі компреси: бальзами, гірчичники, гірчично-медові і гірчично-картопляні коржі, ялицеве ​​масло. Обов’язково вивчіть протипоказання і техніку нанесення щоб уникнути опіків і алергічних реакцій.

парові інгаляції

Щоб заспокоїти кашель і пом’якшити слизову бронхів, дихайте 10-15 хвилин над парою. Використовуйте електричні інгалятори, сауни для обличчя або звичайну каструлю.

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

Закип’ятіть воду і додайте кілька крапель аромамасел лаванди, сосни, евкаліпта, бергамоту, ялиці, анісу; настоянки прополісу, ротокана, календули, або заваріть кілька ложок сухої материнки, кореня солодки, мати-й-мачухи, шавлії, липового цвіту, чебрецю.

нормалізація мікроклімату

Клімат, який оточує хворого, який страждає нападами бронхіального кашлю, повинен відповідати нормі по вологості, температурі і чистоті. Використовуйте зволожувачі повітря, куди так само рекомендується додати аромамасла, частіше провітрюйте приміщення. Приберіть всілякі джерела пилу: м’які іграшки, корми домашніх тварин.

Проведіть генеральне прибирання в шафах, почистіть і пропилесосьте килими. Вивчіть кімнату на предмет алергенів і джерел різких хімічних запахів.

галотерапія

Чим лікувати виснажливий сухий бронхіальний кашель? Фахівці рекомендують вибрати галотерпію. Цей метод давно відомий і застосовується в санаторіях-профілакторіях, прижився він у косметичних і спа-салонах. Суть його в наступному: в приміщенні за допомогою спеціальної солі і розпилюють установок створюється штучний мікроклімат, схожий з умовами в підземних соляних печерах.

Вдихаючи таке повітря, насичене частинками солі, протягом сеансу (30-40 хвилин) людина отримує заряд життєво-важливих мікро- і макроелементів. Курси галотерапії ефективні при всіх видах захворювань органів дихання, нервової системи і для підвищення імунітету.

Читайте також:   Бронхіт у грудничка

сольові лампи

Лікувати бронхіальний кашель в домашніх умовах як в спеціалізованому стаціонарі допоможуть сольові лампи. Під дією нагрівання при включенні відбувається випаровування солі, що робить позитивний вплив на весь організм, як і при галотерапії.

Таку лампу можна використовувати вдома, в офісі, дитячому садку та школі.

На замітку! Сольові лампи ідеально підходять для астматиків і при профілактиці простудних захворювань.

Дихальна гімнастика і масаж

Прекрасною профілактикою будь-якого виду кашлю є дихальна гімнастика і масаж. Виконуючи ряд вправ, іноді в комплексі з фізичним навантаженням, людина тренує мускулатуру дихальної системи, що сприяє зняттю зайвого тонусу м’язів і відходженню мокротиння.

Широко застосовується в побуті метод Фролова і спеціально розроблений для дихальних вправ апарат, а також дихальна йога. Дослідження показали, що доповнюючи вправи сеансами масажу, можна назавжди позбутися від хронічного бронхіту і частих застуд.

Чим лікувати кашель і бронхіт

Бронхіт – гостре або хронічне захворювання дихальних шляхів, що супроводжується запальним процесом в бронхах. Основним симптомом патології є сильний кашель, при якому виділяється незначна кількість в’язкого мокротиння.

Це рефлекторна захисна реакція організму, що допомагає очиститися дихальних шляхах. Захворювання легко піддається лікуванню, але при відсутності лікарського втручання виникають численні ускладнення.

Особливо небезпечний перехід гострої форми патології в хронічну, яка потребує тривалої антибіотикотерапії.

тактика лікування

Перш ніж лікувати бронхіт і кашель у дорослого, терапевт проводить ретельну діагностику пацієнта. Лабораторні та інструментальні дослідження необхідні:

 • для визначення виду захворювання і стадії його перебігу;
 • для виявлення причини запального процесу: виду патогенного збудника або алергічного агента;
 • для встановлення кількості інфекційних вогнищ і їх локалізації;
 • для оцінки стану слизових оболонок бронхів.

Бронхіт – часто виникає ускладнення неизлеченного ГРВІ або застуди. На початковій стадії запалення у людини виникають напади гавкаючого, сильного і сухого кашлю.

Тому терапія спрямована на його переклад в продуктивну форму, при якій утворюється багато мокроти, і вона легко виводиться з бронхів.

 

Якщо захворювання протікає важко, то для профілактики ускладнень (запалення легенів і бронхіальної астми) лікування пацієнтів проходить у відділенні пульмонології. В інших випадках показана амбулаторна терапія: прийом лікарських засобів, інгаляції, компреси і розтирання.

 

Залежно від стану здоров’я пацієнта і вираженості симптоматики визначається тактика лікування. Стандартна схема терапії складається з наступних заходів:

 • знищення патогенного збудника:
 • відновлення просвіту бронхів і бронхіол;
 • прискорення виведення мокротиння;
 • усунення чинників, що спровокували патологію.

Хронічний бронхіт розвивається з однієї причини: відчувши себе краще, людина починає нехтувати лікарськими рекомендаціями або зовсім припиняє лікування. При різкому зниженні імунітету залишилися в організмі віруси або бактерії активізуються – симптоми бронхіти повертаються. Тому пульмонологи скасовують препарати тільки після повного одужання пацієнтів.

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

При діагностуванні бронхіту може знадобитися проведення диференціальної діагностики

правильний режим

На початковій стадії бронхіту пацієнтам рекомендується протягом двох днів перебувати в ліжку. При поліпшенні самопочуття можна ненадовго вставати, але ще кілька днів не слід залишати приміщення.

При правильно проведеному лікуванні через тиждень кашель повністю зникне, але людина все одно буде відчувати себе слабким, розбитим. У цей час можна здійснювати лише нетривалі прогулянки на свіжому повітрі.

Лікування бронхіального кашлю буде більш результативним, а одужання прискориться при дотриманні дієти, що щадить. На початковій стадії захворювання апетит нерідко відсутня, людина не може проковтнути і крихти.

 

Ситуація ускладнюється періодичним підвищенням температури. Але організму потрібні біологічно активні і поживні речовини для мобілізації на боротьбу з вірусами і мікробами. Тому слід приймати їжу невеликими порціями 5-6 разів на день.

 

У раціон хворого повинні входити:

 • злакові каші;
 • кисломолочні продукти;
 • нежирні сорти м’яса і риби;
 • сухарики з білого хліба.

Синтетичні вітамінні комплекси краще замінити свіжими фруктами, овочевими салатами з рослинною олією. На жаль, бронхіт часто розвивається в холодну пору року і рідко буває без кашлю. У цей період фрукти містять недостатню кількість корисних речовин. Для заповнення запасу вітамінів і мікроелементів потрібен курсовий прийом збалансованих комплексів:

 • Вітрум;
 • Селмевіт;
 • Алфавіт в сезон застуд;
 • Центрум;
 • Компливит.

Людина, що палить повинен відмовитися від шкідливої ​​звички хоча б на час проведення терапії. Тютюновий дим подразнює слизову оболонку дихальних шляхів.

Куріння провокує посилення кашлю, перешкоджає утворенню та виділенню мокротиння.

На будь-якій стадії бронхіту людина рідко доторкається до сигарет, що є приводом для повного позбавлення від яка склалася залежності після перенесеного бронхіту.

Швидко вилікувати сильний кашель допомагає прийом препаратів для освіти, розрідження і виведення мокротиння.

 

Прискорити процес можна за допомогою рясного пиття. Швидкість одужання безпосередньо залежить від кількості вживаної протягом дня рідини.

 

Будь-яке вірусне захворювання і бактеріальна інфекція супроводжуються загальною інтоксикацією організму продуктами життєдіяльності патогенних збудників.

Випиваючи 2-3 літри рідини щодня, людина допомагає не тільки продукування мокроти, але і виведенню токсичних сполук з організму.

Яке питво рекомендують пульмонологи при бронхіті:

 • відвар шипшини;
 • чай з ромашки;
 • мінеральну воду (Нарзан, Єсентуки, Славяновскую).
 • тепле молоко з квітковим медом;
 • настої лікарських трав (нагідок, шавлії, фіалки, багна, липи);
 • чай з сушеними ягодами журавлини, малини, чорної смородини.

Такі напої заспокоюють подразнення горла, усувають кашель, розріджують мокротиння. Настої і відвари лікарських рослин мають протизапальну, антисептичну, протимікробну дію. Кава і чорний чай не слід пити при бронхіті, так як міститься в них кофеїн провокує сильне зневоднення організму.

У холодну пору року повітря в житлових приміщеннях дуже сухий. Для полегшення дихання хворого його слід зволожити. В аптеках і спеціалізованих магазинах можна придбати прилади різних цінових категорій. Якщо в кімнаті поставити ємність з водою, то концентрація пари в навколишньому просторі підвищиться.

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

Фармакологічні препарати при бронхіті і кашлі призначає тільки лікар

Антибіотики і бронхіт

Найпоширеніша помилка в лікування бронхіального кашлю – прийом антибактеріальних препаратів.

Пульмонологи призначають такі лікарські засоби тільки при важкій формі захворювання, коли відбулося приєднання бактеріальної інфекції.

 

Організм людини настільки ослаблений, що патогенні мікроорганізми легко долають біологічні бар’єри. Як правило, лікування антибіотиками проводиться в стаціонарних умовах.

 

Лікувати кашель при гострому або хронічному бронхіті антибіотиками не можна. Це вірусне захворювання, яке потребує проведення відповідної терапії. Прийом антибіотиків не тільки відстрочить одужання, але і принесе серйозної шкоди:

 • посилить аллергизацию;
 • спровокує дисбактеріоз кишечника;
 • знизить опірність організму до патогенних збудників.

Часто нераціональне використання антибіотиків призводить до розвитку бронхообструктивного синдрому. Якщо хворий дотримується всіх лікарські рекомендації, то імунна система швидко знищить віруси без застосування препаратів, що мають противірусну активність.

Пульмонологи призначають антибіотики при різкому погіршенні самопочуття пацієнта після тривалої ремісії. У людини разом з мокротою починає виділятися гнійна слиз, іноді в ній виявляються кров’яні прожилки. Це вказує на приєдналася бактеріальну інфекцію. Після диференціальної діагностики проводиться, крім основного лікування, антибіотикотерапія.

Читайте також:   Пневмонія в мазку з зіву цервікального каналу

противірусні препарати

Переважна кількість противірусних препаратів, які використовуються для лікування ГРВІ, хронічного і гострого бронхіту та застуди були розроблені не більше 10-20 років тому.

Це недостатній термін для накопичення доказової бази ефективність таких засобів. Багато з них відносяться до біологічно активних добавок або гомеопатії.

Ось список найбільш часто рекомендованих лікарями противірусних препаратів і імуностимуляторів:

 • Кагоцел;
 • Арбідол;
 • Цітовір;
 • Анаферон;
 • Лавомакс.

Багато фахівців попереджають про можливі відстрочених наслідки використання лікарських засобів, які посилюють імунітет. У кращому випадку буде відсутній будь-якої терапевтичний ефект, в гіршому – виникає ризик розвитку аутоімунних захворювань.

Відхаркувальні лікарські засоби

Препарати, що володіють муколітичних дією, розріджують мокротиння, полегшують дихання, сприяють продуктивному откашливанию. При бронхіті в дихальних шляхах густа в’язка слиз, тому при призначенні відхаркувальних таблеток і сиропів доктора орієнтуються на їх здатність:

Радимо вам почитати:Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати Чим вилікувати сухий кашель у дитини?

 • впливати на в’язкість мокротиння;
 • активізувати виведення слизу;
 • усувати сухий кашель.

Прискорити одужання допоможуть препарати, які швидко забезпечують перехід сухого кашлю до вологого на будь-якій стадії перебігу бронхіту. Найбільш часто використовуються такі муколітики:

 • Амброксол (Лазолван, Амбробене, Бронхорус);
 • бромгексин;
 • Гербіон.

Якщо кашель затяжний, що ускладнюється обструкцією, що погано піддається лікування, то застосовуються сиропи, до складу яких входить сальбутамол:

Такі препарати мають комбінованим дією: розширюють просвіт бронхів, виводять мокроту, усуваються вологий кашель, в тому числі залишковий. У разі поганого продукування слизу процес прискорюється за допомогою наступних лікарських засобів:

 • Лібексін;
 • глауцин;
 • Левопронт.

Під час прийому цих препаратів слід пити багато рідини для формування мокротиння і виведення її з бронхів. Можна комбінувати ліки з відварами і настоями трав з подібним терапевтичною дією: мати-й-мачуха, солодка, алтей, чебрець, аніс.

Через 3-4 дні починає виділятися харкотиння. Доктор після обстеження скасовує муколітики, замінює їх препаратами, які роблять слиз менш в’язкою. До них відносяться:

 • Флуімуціл, АЦЦ;
 • Флуіфорь;
 • сиропи солодки і алтея.

Одночасно проводиться терапія бронхіту експекторанти. Ці препарати створюють рефлекторний ефект, сприяю продуктивному откашливанию з великою кількістю виділяється мокротиння. Найпопулярніші експекторанти – Проспан, краплі анісу, грудні рослинні збори.

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

Кашель при бронхіті можна вилікувати за допомогою рецептів народної медицини

Рецепти народної медицини

У домашніх умовах можна лікувати бронхіт продуктами, які знайдуться в кожному будинку. Найчастіше в рецептах народної медицини згадуються чорна редька, шипшина, цибуля, часник, мед.

Пульмонологи нічого не мають проти використання цих методик лікування хронічного бронхіту за умови одночасного прийому фармакологічних препаратів.

Ось кілька дієвих рецептів від народних цілителів:

 • в добре вимитого редьці слід зробити отвір і наповнити його медом. Незабаром утворюється сік зі специфічним смаком і запахом, в якому поєднуються цілющі властивості меду і коренеплоду. Його потрібно приймати по столовій ложці 3-4 рази на день після прийому їжі;
 • 4-5 очищених зубчиків часнику розтерти в густу кашку і змішати з 0,1 кг якісного вершкового масла. Якщо додати трохи дрібно порізаної зелені петрушки або кропу, то цілющу дію ароматного продукту посилиться за рахунок ефірних масел з листочків прянощів. Намазати отриману суміш на хліб і з’їдати 3-4 рази на день;
 • всипати в термос по 3 ст. ложки багна, фіалки, подрібненого кореня солодки і чебрецю. Залити літром окропу, настоювати під кришкою 5 годин. Процідити, приймати 5-6 разів на день по 50 мл до їди;
 • в емальовану ємність насипати по 5 ст. ложок мати-й-мачухи, шавлії, чебрецю і нагідок. Залити літром окропу і настоювати під кришкою 4 години. Процідити, приймати по півсклянки настою 3 рази на день після прийому їжі.

Одужання наступить значно швидше, якщо чергувати використання відварів, настоїв з вживанням бутербродів з часниково-кроповою маслом. Всі ці кошти допомагають не тільки швидкому виведенню мокротиння та усунення кашлю – вони зміцнюють імунітет, підвищують опірність організму вірусам і бактеріям.

інгаляції

Вилікувати бронхіальний кашель допоможуть регулярні інгаляції, але тільки за умови, що у хворого не підвищена температура. Процедури проводяться за допомогою спеціальних приладів – інгаляторів і небулайзеров.

Пристрої оснащені контейнерами, в які наливається невелика кількість розчинів Амбробене або Лазолван. Під час роботи інгалятори виділяють пар, насичений діючими речовинами лікарських засобів.

 

При вдиху вони рівномірно розподіляються на поверхні верхніх і навіть нижніх дихальних шляхів.

 

Якщо немає можливості придбати небулайзер, можна використовувати звичайну емальовану каструльку або чайник і, накрившись рушником, вдихати пару через ніс і рот. При такому способі проведення інгаляції, крім препаратів, застосовуються ефірні масла і відвари цілющих трав:

 • евкаліпта;
 • шавлії;
 • фіалки;
 • чебрецю;
 • анісу.

Ці рослини містять фітонциди, що знижують вираженість кашлю, що полегшують дихання. Після процедури слід прилягти і укутати в теплий плед. Перед проведенням інгаляції з рослинними зборами потрібно переконатися в тому, що в її складі немає трави, яка може стати причиною розвитку алергічної реакції.

Бронхіальний кашель - що це таке і як його лікувати

При нанесенні на груди мазі Доктор Мом кашель при бронхіті поступово вщухає

компреси

Коли в бронхіолах і бронхах накопичується мокрота, у людини виникають труднощі з диханням. При спробах зробити вдих відкривається сильний кашель, з’являється відчуття задухи.

Якщо бронхіт не ускладнювати гіпертермією (підвищенням температури), то швидко розчинити і вивести мокроту допоможуть лікувальні компреси. До їх складу іноді входять речовини, здатні спровокувати алергічну реакцію. Тому перед нанесенням компресу на шкіру слід провести тест.

Невелике, з горошину, кількість суміші втерти в згин ліктя. При відсутності почервоніння шкіри через 15-30 хвилин можна сміливо приступати до процедури.

Ось кілька найпопулярніших рецептів сумішей для компресів при бронхіті:

 • 5 невеликих неочищених картоплин відварити, трохи розім’яти і скропити зверху столовою ложкою 95% етилового спирту. Нанести теплу суміш на груди, прикрити спочатку поліетиленовою плівкою, а потім махровим рушником. Тримати 5-6 годин;
 • змішати 2 ст. ложки меду з 50 г вершкового масла і 2 ст. ложками горілки без добавок. Нанести на груди, укрити целофаном і лляною серветкою. Тримати на грудях всю ніч;
 • відварити пару листя білокачанної капусти до м’якості. На грудну клітку хворого нанести трохи рідкого меду, зверху розмістити листя. Накрити плівкою і серветкою з тканини. Тримати 6-7 годин.

Після використання компресу на шкіру слід нанести будь-який живильний крем. Можна придбати в аптеці мазі для розтирання грудей, спини і підошов ніг. Такі засоби, як Доктор Мом, Ефкамон, Суприма Плюс, містять камфору, ментол, ефірні масла.

Правильне лікування кашлю при бронхіті допоможе уникнути важких ускладнень – бронхіальної астми і запалення легенів. Якщо лікарські рекомендації повністю дотримані, то повне одужання настає через 1-2 тижні. Коли бронхіт діагностується у людини частіше двох разів на рік, для профілактики захворювання призначаються імуностимулятори і вітаміни.

Що являє собою кашель при бронхіті, як правильно його лікувати

Напади кашлю при бронхіті бувають різними

Читайте також:   Microlife Neb 10 – компресорний інгалятор

У статті розказано про різновиди кашлю, що виникає при бронхіті. Описано різні способи лікування цього симптому.

Бронхіт – нерідке захворювання дихальних шляхів, що виникає у дітей і дорослих. Найбільш неприємним і виснажливим симптомом хвороби є кашель при бронхіті, який нерідко набуває затяжного характеру.

суть захворювання

Бронхіт – це захворювання дихальних шляхів, яке може бути гострим і хронічним.

Хвороба має різноманітні причини виникнення:

 • вірусні та бактеріальні інфекції – основні причини;
 • шкідливі умови праці;
 • куріння;
 • проживання в районі з поганою екологією;
 • часті переохолодження;
 • алергічна схильність.

Клінічна картина захворювання складається із загальних ознак, і симптомів, пов’язаних безпосередньо з ураженням бронхів.

Погана екологія – часта причина розвитку бронхіту

загальні ознаки

Клінічна картина може змінюватися в залежності від форми патології – гострої або хронічної.

Але є й ознаки захворювання, характерні для кожної з цих форм:

 • підвищення температури тіла;
 • Загальна слабкість;
 • задишка;
 • головний біль;
 • погіршення апетиту і сну;
 • утруднене дихання.

Основним симптомом захворювання є кашель. Він може бути сухим на самому початку захворювання і вологим у міру розвитку патології. Сухий кашель може бути причиною блювоти у дітей. Вологий, продуктивний кашель не такий болісний і приносить полегшення.

характеристика кашлю

Кашель являє собою рефлекторний процес, спрямований на очищення бронхів від патологічного вмісту. Який при бронхіті кашель буває, залежить від причини захворювання і характеру течії – гостре або хронічне.

Таблиця №1. Види кашлю:

Особливість кашляХарактерістіка СухойХарактерен для початку захворювання. Такий кашель виснажує людину, його практично неможливо пом’якшити. При такому кашлі мокрота не виділяється, або виділяється в мінімальній кількості. Найбільш інтенсивно кашель проявляється в ранкові години, супроводжується болем у грудях, іноді блювотою.

При правильній терапії сухий кашель через кілька днів змінюється влажним.ВлажнийДовольно рідко при гострому бронхіті відзначається кашель з мокротою. Зазвичай такий вид кашлю турбує людини з хронічною формою захворювання в період загострення. Мокрота може мати різноманітний характер – слизова, гнійна, з прожилками крові.

ЗатяжнойЗатяжним вважається кашель, який не проходить протягом тижня. Для нього характерне мізерне виділення мокроти. Біль в грудях практично не турбує паціента.НадсаднийНадсадний кашель – характерний симптом гострого бронхіту. Напади кашлю посилюються в нічний час.

 

Напад може тривати до години і закінчується виділенням невеликої кількості мокротиння з домішкою крові. Кашель супроводжується болем в грудній клітці і майже завжди блювотою.

 

При бронхіті кашель з кров’ю відзначається досить рідко. Прожилки крові можуть з’являтися через мікроскопічних тріщин на слизовій, що виникають при надсадного кашлю. Якщо ж крові в мокроті багато, це ознака більш важкого захворювання – туберкульозу або раку легенів.

Як лікувати

При бронхіті не можна лікувати тільки кашель. Терапія повинна бути спрямована на причину хвороби, в іншому випадку бажаного ефекту не буде. Навіть після якісно проведеного основного лікування може зберігатися залишковий кашель після бронхіту. Це пов’язано з тривалим відновленням слизової оболонки бронхів.

Скільки зберігається кашель після бронхіту, залежить від проведеного лікування і особливостей самого захворювання.

Медикаментозне лікування

У гостру стадію захворювання кашель необхідно лікувати лікарськими препаратами. Для цього використовуються різні групи засобів.

Таблиця. Препарати для лікування кашлю:

ПрепаратЛечебний еффектІнструкція по застосуванню АмброксолПрепарат чинить муколітичну дію – розріджує мокротиння і сприяє її виведенню з бронхов.Назначают при сухому кашлі з трудноотделяемой в’язкою мокротою. Приймають всередину у вигляді сиропу або таблеток.ЕреспалОбладает протизапальну, антигістамінну і бронхорасширяющим дією.

Показаний при затяжному кашлі, застосовують у вигляді таблеток і сіропа.СтоптуссінПодавляет активність кашльового центру, припиняючи кашель.Назначают при болісному сухому кашлі у вигляді таблеток, крапель, сіропа.БеродуалРасшіряет бронхи, полегшуючи їх очищення від слізі.Іспользуют при кашлі з мокротою трудноотделяемой, що супроводжується нападами задухи.

Застосовується у вигляді спрею і розчину для інгаляцій.

Всі препарати відпускаються з аптек за призначенням лікаря, ціна може бути різною.

Скільки триває кашель після бронхіту, не можна сказати точно. Відновлення – це індивідуальний процес. Щоб швидше позбутися від кашлю, існують різні допоміжні методи лікування.

Медикаментозна терапія є основним лікуванням бронхіту

фізіотерапія

В основі фізіотерапії лежить використання фізичних факторів. Процедури м’яко і щадяще впливають на організм, мають мало протипоказань, ефективні і можуть застосовуватися як у дорослих, так і у дітей.

Існує ряд процедур, що сприяють усуненню кашлю при бронхіті:

 • Лікарський електрофорез . Покращує дренаж бронхів, розріджує мокротиння та сприяє полегшенню її виведення. Медикаменти накопичуються в епідермісі пацієнта і розносяться лімфою по кровотоку безпосередньо в органи дихання. Таким чином виключається небажана дія лікарських засобів на шлунок, кишечник і печінку.
 • Магнітотерапія . Процедура збільшує дихальний обсяг легенів, прискорює виведення мокротиння, знімає запалення і відновлює слизові оболонки бронхів. Крім того, магнітотерапія в кілька разів підвищує дію антибіотиків, що дозволяє знизити їх дозування.
 • Інгаляції . Такий метод дозволяє краще засвоюватися медичних препаратів, що виводить мокроту. Крім лікарських засобів використовують настої цілющих трав, мінеральну воду. Процедури можна проводити в домашніх умовах, використовуючи небулайзери (на фото).
 • УВЧ. Впливає на організм високочастотним електричним полем. Покращує мікроциркуляцію в бронхах, очищає їх, усуває кашель.

Для поліпшення ефективності физиолечения його поєднують з дихальною гімнастикою, фітотерапією, прогулянками на свіжому повітрі, загартовуванням.

Діти охоче виконують необхідні процедури з допомогою таких кумедних апаратів

фітотерапія

Фітотерапію бронхіту лікар може порекомендувати при гострих бронхітах або загостреннях хронічного. Призначають фітозасоби у вигляді чаю, настоїв, бальзамів, ванн. Вибір препаратів здійснюється з урахуванням форми захворювання і особливостей перебігу патології.

 • Сухий нападоподібний кашель заспокоять відвари плюща, мати-й-мачухи, алтея, листя евкаліпта, кореня солодки. Проводяться інгаляції з нирками сосни, ромашкою, календулою.
 • Вологий кашель. Приймають настої з материнки, сік з моркви з медом і теплим молоком. Подрібнену цибулину проварюють в молоці і приймають по столовій ложці кожні три години.
 • В’язка, трудноотделяемая мокрота. Розріджують мокротиння за допомогою відвару подорожника, настою червоної конюшини з медом, настою фіалки триколірної.

Дуже корисні інгаляції з лікарськими травами, хвойні ванни, аромотерапія маслами цілющих рослин. Важливо пам’ятати, що фітотерапія є доповненням до основного лікування і може бути призначена тільки лікарем.

Полегшити і усунути кашель при бронхіті допоможуть чаї, настої. Відвари цілющих рослин

Дихальна гімнастика

Вона не має протипоказань, окрім занять в гострий період хвороби. Через добу після нормалізації температури можна приступати до занять. Гімнастика проводиться з інструктором з метою правильного виконання вправ. Існує безліч методик виконання гімнастики. Про найбільш ефективних розповість фахівець в відео в цій статті.

Питний режим, дієта, правильний мікроклімат в приміщенні допоможуть впоратися з кашлем в більш короткі терміни. Кашель при бронхіті часто буває виснажливим, виснажливим. Особливо важко хворий переносить напади сухого кашлю. Цей симптом не можна залишати без уваги, краще відразу звернутися в медичний заклад.

Читати далі…

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *