Здоров'я

Рухливість сперматозоїдів: норма і порушення

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Здорові чоловік і жінка, не захищаючись, можуть зачати дитину приблизно за півроку. Приблизно в 30% випадків вагітність наступає протягом року. Але якщо планування вже триває довше, а результату – немає, подружжю рекомендується перевірити стан свого репродуктивного здоров’я.

Приблизно в 40% випадків причина відсутності вагітності криється в малій рухливості сперматозоїдів. Про те, як вона визначається і чи можна її покращити, ми розповімо в цьому матеріалі.

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Завдяки такій властивості як рухливість, чоловічі статеві клітини можуть просуватися по статевих шляхах жінки до яйцеклітини, яка «чекає» їх після виходу з фолікула в фаллопієвій трубі.

Шлях цей у клітинному масштабі досить довгий і непростий. До точки призначення добираються тільки найвитриваліші і рухливі спермії.

Рухливість залежить від багатьох чинників: від густоти насінної рідини, від морфологічних властивостей самого сперматозоїда. Клітка з нормальною будовою має більше шансів бути швидкою і спритною, ніж клітина з деформаціями хвостика або головки, порушеннями товщини шийки сперматозоїда. Сам по собі хвостик сперматозоїда не ворушиться, без впливу ззовні клітина нікуди рухатися не стане.

Покриття хвостика є канали протонів. Як тільки еякулят потрапляє в піхву, середа в якому, треба зауважити, досить агресивна, канали відкриваються і відбувається викид протонів. Їх завдання – знизити кислотність вагінального секрету. Сам по собі викид надає статевій клітині певне прискорення і змушує хвостик ворушитися.

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Сперматозоїд точно «знає», що йому треба пливти туди, де кислотність нижче, тобто – всередину матки. Спеціальна система аналізаторів кислотності, яку мають в своєму розпорядженні спермії, «підказує» правильний напрямок.

Слід зазначити, що протонні канали були відкриті зовсім недавно. Досить довгий час медики вважали, що хвостик рухливий сам по собі, від природи.

Встановити рухливість статевих клітин чоловіка можна тільки в лабораторних умовах при проведенні спеціального аналізу – спермограми. Всі сперматозоїди, перебуваючи всередині статевих залоз, абсолютно нерухомі. Коли відбувається еякуляція, вони (під дією особливого білка) звільняються від густий середовища і знаходять свободу пересування.

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Чим активніші спермії у чоловіка, тим більше шансів, що він стане татом.

Здатність чоловічих статевих клітин до пересування оцінюється по жорстким критеріям. Залежно від них всі сперматозоїди поділяються на чотири великі групи.

 • Група А . Це найактивніші клітини, найкраще підходять для запліднення жіночої яйцеклітини. Вони просуваються тільки прямо зі швидкістю до 25 мікрометрів в секунду. У класифікації медиків вони звуться прогресивних або активно-рухомих.
 • Група В . Це теж досить рухливі і активні спермії, які від представників групи А відрізняються тільки тим, що їх швидкість трохи нижче. Однак рухаються вони теж прямо. Такі спермії теж підходять для зачаття.
 • Група С . Такі статеві клітини рухаються не зовсім не так, як потрібно для успішного зачаття. Вони або ворушаться, залишаючись на місці, або «подорожують» по круговій траєкторії, або переміщуються по ламаній лінії, зигзагом. Класифікація відносить їх до непрогрессивное-рухомим. Зачаття за участю таких клітин малоймовірно.
 • Група D . До останньої групи належать сперматозоїди, які не рухаються зовсім. Вони називаються непрогрессивное-нерухомими. Шанси на зачаття за участю сперматозоїдів D – нульові.

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Сперма чоловіка вважається придатною для запліднення, якщо в ній міститься мінімум 25% клітин групи А. Якщо при проведенні спермограми таких рухливих і активних клітин менше, їх підсумовують з клітинами групи В. Для зачаття цілком достатньо, якщо сперматозоїди груп А і В у сумі складають не менше 50% від загального числа статевих клітин в еякуляті.

Горезвісний людський фактор і лабораторні помилки виключені, адже підрахунком займається не людина, а потужні сперманалізатори, які з мікроскопічною точністю видають готовий результат.

Чим менше рухливість клітин, тим складніше завагітніти. Імовірність зачаття розраховується залежно від точних пропорцій.

Якщо в еякуляті 60% клітин групи С, то ймовірність самостійного зачаття становить близько 3%. Якщо кількість клітин групи D перевищує 70% – зачаття природним шляхом стає практично неможливим.

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

У більшості лабораторій кількість спермий груп С і D не підраховував взагалі, обмежуючись виділенням процентної частки клітин А і В. При відхиленні від норми чоловікові ставлять діагноз «астенозооспермия». Це одна з форм чоловічого безпліддя і вона обов’язково потребує лікування.

Встановити причину малої рухливості чоловічих статевих клітин дозволяє МАР-тест. Саме за його результатами можна судити про фертильних здібностях певного чоловіка. Потрібно відзначити, що малорухливі і нерухомі спермії присутні у всіх. Питання тільки в їх масовій частці.

У чоловіка, який стикається з дискінезією сперматозоїдів, природним чином виникає питання, чому це сталося саме з ним. Причини, які викликають зниження активності статевих клітин, умовно діляться на три типи:

 • патологічні, викликані захворюваннями;
 • зовнішні;
 • природні (фізіологічні).

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Природні причини зниження активності чоловічих репродуктивних клітин носять тимчасовий характер і в лікуванні не потребують. Найчастіше спермии стають неактивними і менш активними навесні. Протягом доби рухливість статевих клітин також неоднакова: вранці сперматозоїди менш активні, ніж увечері.

Багато що залежить і від частоти статевих актів або мастурбацій. Якщо чоловік веде активне статеве життя, склад його сперми оновлюється частіше, а, значить, і спермії будуть активніше. Чоловіки, які довго утримуються, не можуть похвалитися рухливими й активними сперматозоїдами.

Ці причини легко піддаються корекції, патологічними вони не вважаються.

Патологічні причини найчастіше пов’язані із захворюваннями репродуктивної системи: простатитом, варикоцеле.

Нерідко справжня причина малої рухливості криється в бактеріях, наприклад, в кишкової палички, якщо її виявляють в еякуляті.

Бактерії призводять до аглютинації (склеювання клітин між собою), в результаті рухливість втрачається. Проблема може критися в сім’явивідних шляхах, особливо, якщо сталася закупорка насіннєвих пухирців.

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Запальні процеси органів репродуктивної системи чоловіка майже завжди призводять до зниження активності спермий. Найбільш небезпечним з цієї точки зору вважається епідидиміт.

Запальні недуги придатка яєчка безпосередньо впливають на сперматозоїди, які до еякуляції «зберігаються» в певній частині цього придатка – епідідіміса.

Небезпечні для чоловічого здоров’я і статеві інфекції, в тому числі недуги, перебіг яких часом буває непомітним: хламідіоз, уреаплазма і їм подібні.

Рухливість сперматозоїдів може знизитися через аутоімунних процесів.

Якщо була травма, нехай навіть незначна (наприклад, удар в пах при бійці), може запуститися імунний процес, при якому почнуть вироблятися антиспермальні антитіла, які будуть пригнічувати і знищувати живі і активні сперматозоїди, «переплутавши» їх з чужорідними клітинами. Також згубно може впливати гормональний дисбаланс, проблеми з щитовидною залозою, корою наднирників, а також зайву вагу.

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Досить рідко у чоловіків виявляються вроджені патології, наприклад, синдром «9 + 0», при якому в хвостику спермий спочатку на генетичному рівні відсутня пара мікротрубочок, а також мутації ДНК сперматозоїда.

У більшості випадків при генетичних патологіях статеві клітини повністю нерухомі, а чоловік зовсім безплідний.

В цьому випадку допомогти йому стати татом може тільки штучне запліднення дружини із застосуванням донорської сперми.

Зовнішні причини зниження активності статевих клітин чоловіка найчастіше криються в поширених чоловічих помилках. Якщо представник сильної статі дуже любить відвідувати баню і довго ніжитися в гарячій ванні, яєчка його перегріваються, що і призводить до появи великої кількості малорухомих або нерухомих сперматозоїдів.

Любителі їздити в автомобілі на теплому сидінні з електропідігрівом також ризикують зіткнутися з проблемами при зачатті потомства. Перегрів яєчок виникає і при високій температурі, якщо, наприклад, чоловік захворів на грип або ГРВІ. Після лікування потрібно близько трьох місяців, щоб сперма оновила свій склад, а загиблі клітини змінилися на живі і активні.

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Шкідливі звички, куріння і алкоголь, навіть у невеликих кількостях, але при систематичному прийомі, надають руйнівну дію на статеві клітини. Порушується не тільки їх рухливість, а й морфологія, що не просто знижує здатність до запліднення, але і підвищують ймовірність зачати дитину з хромосомними порушеннями.

Аналогічно на спермії впливають і наркотичні речовини. Паралізуючим дією на джгутик сперматозоїда «славиться» марихуана. Тому курець зі стажем може зазнавати труднощів з відтворенням потомства.

Знижують активність сперматозоїдів і антибіотики, і протисудомні препарати. Найбільш згубно на них позначаються гормони, саме з цієї причини молоді та сильні спортсмени часто надають безплідними – захоплення гормонами не може пройти безслідно для репродуктивного здоров’я.

У групі ризику по астенозооспермії знаходяться і любителі пообідати в мережі ресторанів швидкого харчування. Будь-фаст-фуд, газована вода, консервовані страви містять велику кількість консервантів і барвників, які руйнують структуру сперматозоїдів. Негативно впливає на склад насінної рідини і звичка пити багато кави.

Зниженою активність сперматозоїдів може бути у чоловіків, які працюють на шкідливому виробництві, мають постійні або тривалі контакти з солями важких металів, лаками і фарбами, радіоактивним випромінюванням. Також астенозооспермия «підстерігає» чоловіків, які сильно нервують, перебувають у стані хронічного стресу.

Підвищити шанси на зачаття допоможе своєчасне і правильне лікування. Благо, що в більшості випадків (як патологічного, так і зовнішнього походження) рухливість статевих клітин вдається відновити або хоча б поліпшити. На сьогоднішній день існує кілька способів активізувати спермії.

 

При незначному зниженні рухливості лікарі намагаються не призначати серйозної терапії, обмежуючись рекомендаціями щодо корекції способу життя, харчування.

 

Часом буває досить протягом місяця-двох нормально харчуватися, уникаючи фаст-фуду і алкоголю, вести активний спосіб життя, спати не менше 8 годин на добу, змінити свою «шкідливу» роботу на більш безпечну.

Повторна спермограма (в більшості випадків) показує помітне поліпшення, вагітність настає в самий найближчий час.

Як тільки чоловік усуне зовнішні негативні впливи, які були перераховані вище, його репродуктивне здоров’я піде на поправку і статеві клітини стануть значно активніше.

Чоловікам для поліпшення рухливості спермий призначають препарати для підвищення інтенсивності процесів сперматогенезу. До них відносяться вітаміни А, Е, С, D, цинк, селен, залізо, а також фолієва кислота.

 

Ці препарати можна приймати окремо, а можна і в складі збалансованого і розробленого спеціально для чоловіків комплексу. Додатково рекомендують таблетки і капсули, які відносяться до БАДів і антиоксидантів і позитивно позначаються на складі еякулята.

 

До таких препаратів належать «Спермактів», «Спермаплант», «Проферт» та інші.

Якщо причина малорухомості сперматозоїдів криється в інфекції, спочатку призначається курс лікування антибіотиками, після чого – підтримуюча терапія вітамінами і засобами, що дозволяють активізувати сперматогенез. При варикоцеле проводиться хірургічна операція, після якої причина патології вважається усуненою, а склад сперми поліпшується протягом місяця.

Читайте також:   Лікування хламідіозу у чоловіків

Найбільш важко корекції піддається аутоімунних астенозооспермия. Чоловікові часом потрібне тривале лікування препаратами, що пригнічують активність імунітету. У деяких випадках результату добитися не вдається і це є показанням до застосування допоміжних репродуктивних технологій – ІКСІ, ЕКЗ.

Вилікувати нерухомість сперміїв генетичного спрямування неможливо. Також неможливо виправити вроджені вади будови органів статевої системи. У цьому випадку парі пропонується вдатися до допомоги ЕКО з власної або донорської спермою.

 

Лікування народними засобами не замінює основного лікування, але може посприяти досягненню більш швидкого позитивного результату. Так, чоловікові викликати збільшення рухливості статевих клітин допоможуть гарбузовий сік натщесерце, продукти бджільництва, відвар плодів шипшини, а також відвар девятисила.

 

Потрібно розуміти, що народні засоби хороші для корекції незначних порушень в спермограмме. Якщо у чоловіка тільки 8% активних сперматозоїдів, то ніякі народні засоби йому, швидше за все, не допоможуть. Потрібен вдумливий і серйозний підхід з дотриманням всіх призначень і рекомендацій лікаря.

В процесі лікування чоловікові важливо вести активний спосіб життя, але не навантажувати себе надмірно великими фізичними навантаженнями.

Легка пробіжка вранці і ввечері піде на користь, а підняття штанги або ремонт в гаражі власними руками краще перенести на більш пізній час.

 

Тільки комплексний підхід, який включає в себе і зміна харчових звичок, і позбавлення від шкідливих звичок, і прийом вітамінів, може надати дієвий ефект.

 

Не варто чекати швидких результатів. Як відомо, цикл сперматогенезу триває близько 3 місяців. Дізнатися, чи вдалося підвищити активність спермий, найкраще після закінчення цього терміну. Повторна спермограма допоможе перевірити, чи допомогло лікування і при необхідності лікар, грунтуючись на її результатах, дасть нові призначення.

Зниження активності сперматозоїдів – не вирок. Якщо пара набереться терпіння і буде послідовно виконувати всі рекомендації, з проблемою обов’язково вдасться впоратися.

Про те, як збільшити рухливість сперматозоїдів, дивіться в наступному відео.

Зміст Показати

Кращі способи підвищення рухливості сперматозоїдів

Активність сперматозоїдів є важливим показником репродуктивної здатності представників чоловічої статі. У здорового чоловіка кількість активних сперміїв повинна становити не менше 40% від їх загальної кількості.

При більш низьких значеннях розвивається стан, який позначається терміном астенозооспермия. Існує безліч способів підвищення рухливості сперматозоїдів, що припускає застосування лікарських засобів і рецептів народної медицини.

Перед початком лікування необхідно виявити причину патології.

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Одним з найбільш значущих показників якості еякуляту виступає рухливість сперматозоїдів. Нормальна сперма повинна містити не менше 50% активних сперматозоїдів. Показник менше 40% вважається патологією.

Гарна рухова здатність чоловічих репродуктивних клітин компенсує їх недостатня кількість.

За характером руху розрізняють 4 типи рухливості сперміїв:

 1. 1. Тип А: швидкі, лінійні руху.
 2. 2. Тип У: повільні лінійні, прогресивні нелінійні руху.
 3. 3. Тип С: прогресивні руху відсутні або руху на місці.
 4. 4. Тип D: нерухомість сперматозоїдів.

Показником норми вважається прямолінійне, односпрямоване переміщення. Коливальні, кругові, маятнікообразние або манежний ворушіння насіннєвих ниток свідчать про малорухомості сперміїв.

У здорових чоловіків більше чверті сперматозоїдів володіють першим типом руху або більше половини характеризуються першим і / або другим типом рухливості.

Рухова активність сперматозоїдів залежить від числа доданих мікроорганізмів. Зменшення швидкості пересування сперміїв спостерігається при співвідношенні 1 бактерія на 10 сперматозоїдів, у випадках, якщо на 1 спермий припадає 10 бактеріальних клітин, розвивається їх повна нерухомість.

2 Вимірювання їх рухової активності

Визначити ступінь рухливості сперміїв можливо за допомогою спермограми, яка є провідним методом дослідження репродуктивного здоров’я чоловіка.

Найлегшою, швидкої і вірної технологією обчислення рухливості і швидкості пересування сперматозоїдів в спермі і слизу з каналу шийки матки є лазерна допплерівська спектроскопія. Вона дозволяє об’єктивно оцінити рухову активність сперміїв за 1 хвилину.

3 Причини астенозооспермії

Зниження активності сперматозоїдів може бути наслідком 3 типів причин.

3.1 Фізіологічні

Природні причини зменшення активності сперміїв мають непостійний характер і не потребують лікування. До них відносяться:

 • весняну пору року;
 • добові коливання: вранці активність сперміїв нижче, ніж увечері;
 • вік чоловіка;
 • частота статевих зносин або мастурбацій: часті статеві акти або мастурбація, сприяють частому оновленню сперми і збільшення активності сперматозоїдів.

3.2 Патологічні

До патологічних причин появи слабких сперматозоїдів відносяться:

 • Запальні захворювання передміхурової залози – простатит. Причиною зниження активності сперматозоїдів служить присутність в еякуляті бактерій, особливо кишкової палички, які призводять до склеювання сперміїв між собою. Це явище носить назву аглютинації.
 • Варикозне розширення венозних кровоносних судин сім’яного канатика, або варикоцеле, що приводить до порушення кровопостачання яєчка, в якому дозрівають чоловічі статеві клітини або закупорка сім’явиносних шляхів розширеними венами.
 • Недорозвинення статевих органів: неопущеніе яєчок в мошонку або їх перекручування.
 • Запалення придатка яєчка – епідидиміт.
 • Статеві інфекції: хламідіоз, уреаплазмоз, гонорея і т. Д.
 • Вірусні інфекції: паротит.
 • Аутоімунні захворювання, що супроводжуються утворенням в організмі антиспермальних антитіл, які беруть живі і активні сперматозоїди за чужі клітини і спрямовані на їх знищення.
 • Гормональні порушення.
 • Збої роботи ендокринних органів: щитовидної залози і кори надниркових залоз, цукровий діабет, надмірна маса тіла.
 • Підвищений артеріальний тиск, при якому відзначається погіршення припливу крові до тазових органів.
 • Вроджені відхилення: синдром «9 + 0», при якому в хвості сперматозоїдів відсутня центральна пара мікротрубочок і вони позбавлені вміння пересуватися.

До зовнішніх причин зниження активності чоловічих статевих клітин відносяться:

 • Перегрів яєчок внаслідок частих відвідувань лазні або сауни, тривалого перебування в гарячій воді, їзди в автомобілі на сидінні з електропідігрівом.
 • Носіння вузького нижньої білизни.
 • Незбалансоване харчування.
 • Шкідливі звички: тютюнопаління, вживання алкоголю та наркотичних речовин, які знижують сексуальний потяг, а отже, і якість сперми, надають руйнівний вплив на чоловічі статеві клітини, порушуючи їх рухову здатність і будова, підвищуючи ризик зачаття дитини з хромосомними патологіями.
 • Прийом антибактеріальних і протисудомних препаратів.
 • Регулярне харчування у фастфудах, часте вживання в їжу газованої води, консервантів і барвників, які надають руйнівну дію на статеві клітини.
 • Зловживання кави.
 • Небезпечні умови праці: регулярні і тривалі контакти з радіоактивним опроміненням, солями важких металів, лакофарбових матеріалів і т. Д.
 • Часті стресові ситуації, хронічний стрес.

4 Методи збільшення рухливості сперматозоїдів

Існує безліч різних способів і методик для підвищення активності сперміїв і поліпшення статевого здоров’я чоловіка. Вибір терапії завжди визначається причиною виявлених патологічних порушень.

Для збільшення активності сперматозоїдів застосовуються:

 • корекція способу життя;
 • корекція раціону;
 • БАД;
 • вітамінні препарати;
 • медикаментозна терапія;
 • хірургічне втручання;
 • народні методи лікування.

У випадках незначного зниження рухливості сперматозоїдів лікарські рекомендації зазвичай обмежуються корекцією способу життя і збалансованим харчуванням.

4.1 Корекція життєвого образу

Одним з найбільш значущих умов поліпшення роботи органів репродуктивної системи і підвищення рухової здатності сперматозоїдів є нормалізація способу життя чоловіка. Для цього необхідні:

 1. 1. Відмова від шкідливих звичок: вживання алкоголю, наркотичних речовин, антидепресантів та тютюнопаління.
 2. 2. Дотримання правильного режиму: повноцінний сон і відпочинок, регулярне збалансоване харчування, турбота про власний психоемоційному стані.
 3. 3. Активний спосіб життя: регулярні фізичні навантаження або заняття спортом, ходіння пішки, відмова від підйому на ліфті і їзди громадським транспортом, відпочинок на природі.

Збільшити рухливість сперміїв можливо за допомогою правильного збалансованого харчування і збагачення щоденного меню продуктами, багатими вітамінами і корисними речовинами. Обов’язковими складовими раціону чоловіки повинні бути наступні нутрієнти:

 • Вітамін А. Надає благотворну дію на якісний склад еякуляту і активність сперміїв. Велика концентрація вітаміну міститься в шпинаті, свіжої зелені, листі салату, брокколі, білокачанну капусту, моркви, картоплі, червоному перці, батат, молочних продуктах, вівсянці, куразі і т. Д.
 • Вітамін С. Сприяє підвищенню активності статевих клітин. Він міститься в помідорах, полуниці, спаржі і т. Д.
 • Жирні амінокислоти. Є важливим живильною речовиною для представників сильної статі. Їх містять червоні сорти риби, м’ясо мідій, креветок, анчоусів, крабів і восьминога, горіхи, масло обліпихи.
 • Цинк . Міститься в м’ясі курки, індички, кролика, яловичині, яйцях, молоці і кисломолочних продуктах, зернових культурах і рибі.
 • Фолієва кислота . Знаходиться в овочах зеленого забарвлення, бобових культурах, яблуках, продукти з цільного зерна і т. Д.

Слід виключити вживання жирних магазинних соусів, борошняних виробів і продуктів з великим вмістом цукру.

Для приготування їжі рекомендується користуватися мультиваркою, пароваркою або печами для здорового харчування.

4.3 Вітаміни та корисні речовини

Для того щоб прискорити чоловічі статеві клітини, необхідно обов’язкове вживання вітамінів, макро- і мікроелементів.

4.3.1 Вітамін Е (токоферолу ацетат)

Справляє позитивний вплив на роботу репродуктивної системи, сприяє процесам відновлення клітин.

Багато вітаміну Е знаходиться в натуральних маслах рослинного походження, соняшникових насінні, яблуках, мигдальних і арахісових горіхах, овочах зеленого кольору, злакових, бобових, висівках, брюссельській капусті, плодах шипшини, каштанах, кропиві, м’яті, морквяної бадилля, молочних продуктах, сої, яйцях, печінці, яловичині, спаржі.

4.3.2 Вітамін А (ретинол)

Вітамін А бере участь у виробництві стероїдних гормонів і сперматогенезе. Впливає на якісний склад сперми і активність сперматозоїдів.

Міститься в зелених і жовтих овочах (моркві, гарбузі, солодкому перці, шпинаті, броколі, зеленій цибулі, петрушці), бобових культурах, фруктах (персиках, черешні, абрикосах, яблуках, винограді), кавунах, плодах обліпихи, дині, плодах шипшини, листі кропиви, м’яти, малини і шавлії, щавлі, риб’ячому жирі, печінці, ікрі, молочних продуктах і яєчному жовтку.

4.3.3 Вітамін С (аскорбінова кислота)

Стабілізує процеси, відповідальні за нормальну густоту насінної рідини. Зміна цього параметра зменшує проникаючу здатність сперміїв в лужному середовищі піхви жінки.

Кладезью вітаміну С є цитрусові фрукти, овочі зеленого кольору, диня, різні сорти капусти (брокколі, брюссельська, кольорова і білокачанна капуста), ягоди чорної смородини, червоний і болгарський перець, редис, хрін, ягоди суниці, помідори, фрукти (яблука, абрикоси , персики, манго, хурма, агрус), плоди обліпихи, горобини і шипшини, картопля, ламінарія, листя м’яти перцевої, кропиви, фіалки і малини, овес, зелень петрушки, соснові голки, деревій, подорожник, червона конюшина, шлемник, щавель, шпинат, печінка, нирки, ікра тріски.

4.3.4 Вітамін В9 (фолієва кислота)

Цей елемент відповідає за достатню освіту чоловічих статевих клітин.

Вітамін В9 міститься в овочах зеленого кольору, бобових, злаках, крупах і висівках, дріжджах, хлібі, цитрусових, дині, бананах, абрикосах, горіхах, гарбузі, буряку, фініках, грибах, рибі, молочних продуктах, печінці, м’ясі і яйцях.

Читайте також:   Кріп: користь і шкода для здоров’я чоловіка

4.3.5 Цинк

Мікроелемент бере участь в утворенні тестостерону, а також стимулює статеву активність. При його недостатній кількості в крові спостерігається неповне дозрівання сперматозоїдів, зменшується обсяг, і погіршується якість сперми.

Багаті цинком морські сорти риби і морепродукти, яйця, фрукти (яблука, лимони, ягоди чорної смородини та малини), бобові культури, молочні продукти, овочі (морква, буряк), гриби, інжир, мед.

4.3.6 Селен

Бере участь у виробленні тестостерону, впливає на вираженість лібідо і здатність до зачаття. Прискорює сперматозоїди. Разом з селеном в сперму проникає величезна кількість білка, що сприяє поліпшенню її якості. Недостатнє надходження цього мікроелемента в організмі чоловіка призводить до утворення недорозвинених і атипових сперміїв.

Джерелом селену є яйця, часник, морепродукти, олія оливи, пивні дріжджі, боби, зернові культури, різні сорти горіхів, м’ясні субпродукти, плоди маслин, гриби, сметана.

4.3.7 L-карнітин

Сприяє збільшенню рухової активності млявих чоловічих репродуктивних клітин в чотири і більше разів.

Міститься в молочних і м’ясних продуктах, маці і імбир.

4.4 Біологічно активні добавки

Позитивний вплив на склад еякуляту і рухливість сперматозоїдів надають препарати, які відносяться до БАДів.

4.4.8 СпермАктін

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Активними компонентами кошти є фруктоза і L-карнітин.

Препарат стимулює процес утворення сперматозоїдів. Збільшує рухливість і морфологічну будову, підвищує кількість і концентрацію статевих клітин. Здатний підвищити якість сперми на 53%.

Тривалість прийому – 3-6 місяців.

4.4.9 СпермаПлант

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

До складу препарату входять L-карнітин, L-аргінін, таурин, фруктоза, лимонна кислота і екстракт кропиви.

БАД сприяє підвищенню концентрації, рухливості, кількості і запліднюючої здатності сперміїв. Здатний поліпшити якість сперми. Надає тонізуючу вплив на організм чоловіки.

Тривалість прийому становить 3 місяці.

4.4.10 Спеман

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Складовими препарату є кореневище зозулинця чоловічого, насіння астерканта довголиста, латуку компасного і бобів оксамитових зудять, витяжка коренів Аргіра красивою, плоди якірці сланких, стебла лептаденіі сітчастої і пармелія перловою, мозаїчне золото.

Даний фітопрепарат має стимулюючий вплив на процес утворення сперматозоїдів, здатний підняти їх рухливість і знизити в’язкість еякуляту. Препарат благотворно діє на чоловічу статеву функцію.

Тривалість прийому – від 4 до 6 місяців.

4.4.11 Тентекс Форте

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

 • Активними компонентами препарату є витяжка з насіння мальви мускатної, коріння вітанії снотворної, спаржі кістелістной, Аргіра красивою і слюногон лікарського, насіння оксамитових бобів зудять і чилибухи, шафран посівний, кореневища зозулинця чоловічого і батату, сида серцелиста, кора бомбакса малабарского, плоди перцю чорного, якірці сланких і акації арабської, муміє очищене, листя перцю бетель, стебла тіноспори сердцелистной і з’єднання коренів сировини рослинного походження.
 • Фітопрепарат надає тонізуючу і андрогенну дію, стимулює потенцію, підсилює статевий потяг.
 • Тривалість терапії – 4 тижні.

4.4.12 Віардо

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

До складу засобу входять масло зародків пшениці, отримане способом холодного пресування, яке є органічним джерелом селену, лактат цинку.

Віардо підвищує інтимне здоров’я сильної статі, стимулює вироблення тестостерону. Є допоміжним резервом вітаміну Е, фитостеринов, поліненасичених жирних кислот, селену і цинку.

Курс терапії становить 1 місяць.

4.4.13 Індігалплюс

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Капсула препарату складається з екстракту пальми сабаль, екстракту рослин сімейства хрестоцвітних і зеленого чаю.

Препарат пригнічує надмірне утворення андрогенних гормонів, розмноження пухлинних і передпухлинних клітин. Має антиоксидантну та протизапальну дію.

Тривалість лікування становить 1 місяць.

4.5 Медикаментозна терапія

З метою поліпшення рухливості сперматозоїдів застосовуються певні групи лікарських засобів.

4.5.14 Негормональні препарати

Використовуються лише в тих випадках, коли основною причиною зниженої активності статевих клітин є інфекційне або запальне захворювання органів сечостатевої системи. З цією метою застосовують 3 групи медикаментів:

 1. 1. Антибактеріальні.
 2. 2. Протизапальні.
 3. 3. Спільного або місцевої дії.

Після закінчення курсу терапії призначається підтримуючу терапію вітамінними препаратами та засобами для активізації сперматогенезу.

4.5.15 Препарати для придушення активності імунної системи

Призначаються при астенозооспермії аутоімунного походження. До них відносяться:

 • глюкокортикостероїди: преднізолон;
 • цитостатики;
 • імуноглобуліни;
 • специфічні аутоантигени.

Рухливість сперматозоїдів – від чого вона залежить і як поліпшити чоловічу фертильність?

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Парам, які планують поповнення, але яким більше року не вдається зачати, рекомендовано пройти обстеження. Причому проблема може критися не тільки в неполадках жіночої репродуктивної системи, але і з таким же відсотком ймовірності пов’язується з фертильністю чоловіки. Не останню роль в цьому відіграє недостатня рухливість сперматозоїдів.

Оцінка рухливості сперматозоїдів

Запліднити жіночу яйцеклітину можуть лише найсильніші статеві клітини чоловіка, здатні подолати безліч перешкод і досягти фаллопиевой труби.

Визначити їх активність допомагають спеціальні тести на рухливість сперматозоїдів, що проводяться в ході лабораторно-мікроскопічного дослідження чоловічого еякулята.

Такий аналіз називається спермограми і включає встановлення декількох показників, що дозволяють оцінити можливість зачати дитину, виявити деякі захворювання репродуктивної системи.

 

Рухливість сперматозоїдів оцінюється за швидкістю і спрямованості їх переміщення. Під даним терміном розуміється здатність сперміїв здійснювати поступальні прямолінійні руху зі швидкістю не нижче нормальної.

 

Якщо клітини здійснюють коливальні, кругові або інші види руху або рухаються з низькою швидкістю, говорять про слабку рухливості.

Мікроскопічне дослідження сперми повинно здійснюватися одним лаборантом, що володіє достатнім досвідом у цій галузі.

Рухливість сперматозоїдів – норма

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Проводячи аналіз на рухливість сперматозоїдів, ступінь їх рухливості встановлюють в процентному співвідношенні, враховуючи всі спермії на предметному склі. З даного показника чоловічі статеві клітини класифікують на чотири групи:

 • А – швидко і прямо рухомі (швидкість більше 50 мкм / с);
 • В – повільно, але прямо рухомі;
 • З – вчиняють непоступательное рух або дуже повільно переміщаються;
 • D – нерухомі.

У нормі клітин, що відносяться до першої групи, має бути більше 25%, а сума перших і других – не менше 50%. Абсолютно нерухомих сперматозоїдів має бути менше половини від загального числа, а клітин з відсутністю прямолінійного руху – не більше 2%.

Крім того, що в розрахунках враховується кількість правильно рухомих клітин, визначається тривалість збереження їх рухливості. Для цього зразок витримують протягом двох годин в термостаті і проводять повторне візуальне обчислення.

За цей час погіршення показників рухливості в нормі становить не більше 20%.

Низька рухливість сперматозоїдів

Якщо при аналізі спостерігається зниження рухливості сперматозоїдів, такий стан називають астенозооспермією і підрозділяється на три ступені:

 1. Легка – допустима для зачаття швидкість руху клітин категорій А та В, певна через годину після еякуляції, спостерігається у 50% сперміїв.
 2. Помірна – через годину після збору зразка для аналізу спостерігається більш 70% клітин категорії D.
 3. Важка – еякулят містить більше 80% нерухомих і атипових сперматозоїдів.

Виходячи з отриманих даних, визначається лікувальна тактика. Причини поганої рухливості сперматозоїдів бувають різні – від хвороб статевої системи до радіаційних впливів на чоловічі додаткові статеві залози. У ряді випадків причинний фактор встановити не вдається, і астенозооспермії вважають ідеопатіческая (приблизно у 30% пацієнтів).

При пошуку причин астенозооспермії і можливості вплинути на збільшення рухливості сперматозоїдів розглядають ряд основних провокуючих чинників:

 1. Проблеми з ендокринною системою – найчастіше винуватцем виступає знижений рівень гормону тестостерону внаслідок вікових змін, травм, новоутворень та ін. Крім цього, вплинути на якість еякуляту здатні інші гормони – виділяються щитовидною залозою і гіпофізарної залозою.
 2. Артеріальна гіпертензія – при даній патології відбувається порушення нормального кровопостачання статевих органів.
 3. Варикоцеле – розширення вен сім’яного канатика, що викликає підвищення температури в мошонці.
 4. Тепловий вплив на область яєчок, пов’язане в тому числі з носінням теплої нижньої білизни, професійними умовами роботи і т.д.
 5. Недостатня кількість в організмі вітамінів і мікроелементів, що призводить до збою синтезу білкових структур статевих клітин.
 6. Затримка сім’явиверження, пов’язана з проблемами сексуального характеру, шкідливими звичками тощо.
 7. Урогенітальні інфекції.
 8. Генетичні порушення розвитку статевих органів, в будівлі жгутикового апарату сперматозоїдів.
 9. Несприятливі умови роботи (дія електромагнітного випромінювання, радіації, тепла, хімікатів і т.д.).
 10. Аутоімунні патології.

Як збільшити рухливість сперматозоїдів?

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Тільки після проведення всіх обстежень і отримання повної можливої ​​картини про наявні неполадки можливо визначити, як підвищити рухливість сперматозоїдів в кожному конкретному випадку. Масштаби медичного втручання можуть бути різні – від корекції способу життя до тривалого фармакологічного лікування і хірургічних втручань. При відсутності серйозних патологій часто потрібно просто відмовитися від шкідливих звичок, зайнятися спортом, ввести в раціон необхідні речовини і відгородитися від стресу.

Ліки для рухливості сперматозоїдів

Комплексна терапія при даній проблемі може включати таблетки для збільшення рухливості сперматозоїдів, що відносяться до таких груп:

 • препарати тестостерону (Провирон, Андроксон, Тесторал);
 • гонадотропіни (Профазі, Прегніл);
 • засоби для поліпшення регіонального кровотоку (Трентал, Актовегін).

Крім цього, чоловікам, які прагнуть мати дитини, можуть рекомендуватися препарати для збільшення рухливості сперматозоїдів, що відносяться до БАДів:

 • Спеман;
 • Спермактін;
 • Верона;
 • Віардо;
 • Тентекс форте та ін.

Вітаміни для рухливості сперматозоїдів

Переймаючись питанням, як поліпшити рухливість сперматозоїдів, обов’язково слід подбати про достатньому надходженні в організм таких вітамінів, мікроелементів, вітамінних речовин:

 • вітаміни А, Е, В, D, С;
 • цинк;
 • селен;
 • левокарнітіна.

Харчування для збільшення активності сперматозоїдів

Рухливість сперматозоїдів: норми і порушення, що впливає і як збільшити рухливість

Доведено, що мала рухливість сперматозоїдів часто спостерігається у чоловіків, які не дотримуються принципів здорового харчування, що мають зайву вагу. Тому підкоригувати дієту слід перш за все і почати потрібно з відмови від фастфуду, жирних і смажених страв, копченостей. Вітається переважання в раціоні таких продуктів:

 • Риба та морепродукти;
 • горіхи;
 • молоко, молочна продукція;
 • насіння гарбуза;
 • печінку;
 • яловичина;
 • гречка;
 • кукурудза;
 • гарбуз;
 • зелень;
 • яблука;
 • бобові.

Що слід знати про рухливості сперматозоїдів і як покращити показники спермограми

Рухливість сперматозоїдів визначається в ході проведення спермограми. Показники цього обстеження дуже важливі при визначенні фертильності чоловіка і його репродуктивного здоров’я. При цьому будь-які відхилення від зазначених нормативних показників є сигналом для того, щоб чоловік звернувся за допомогою до фахівця, в іншому випадку мова може йти про безпліддя.

Як оцінюється рухливість сперматозоїдів?

Оцінка рухливості сперматозоїдів проводиться, як було сказано раніше, в процесі спермограми – це аналіз, який проводиться шляхом мікроскопії препарату насінної рідини на звичайному предметному склі і камері Горяєва.

З метою отримання більш точних даних підрахунок проводиться в лічильної камері на першому етапі проглядається 5 великих квадратів, розташовані по діагоналі.

При низькій концентрації сперміїв – коли сума клітин в 5-ти квадратах не перевищує позначку в 150 штук, огляд проводиться вже на інших квадратах.

 

Також деякі лікарі-лаборанти вдаються до використання менш розведеної сперми.

 

Фахівцями ВООЗ були сформульовані кілька ступенів рухливості чоловічих статевих клітин:

 1. a – спермії з швидкими поступальними рухами. Швидкість переміщення таких клітин становить більш ніж 5 довжин головок або ½ хвостика за 1 секунду при температурних показниках в 37 ° С. Тут же варто відзначити, що визначення даних параметрів досить суб’єктивно і, перш за все, показники залежать від досвіду лікаря, який проводив аналіз.
 2. b – клітини з уповільненими поступальною ходою. Швидкість переміщення таких сперміїв не перевищує позначку в 5 довжин головки або ½ хвостика за 1 секунду, при постійно зберігається температурі в 37 ° С.
 3. c – спермії, не вчиняють поступальної ходи. Також до цієї категорії відносяться клітини з дуже повільними поступальними рухами в прямому напрямку або ж сперматозоїди, що переміщаються з великою швидкістю, але по круговому напрямку.
 4. d – нерухомі чоловічі статеві клітини.

Читайте також:   Симптоми ВІЛ у чоловіків: перші ранні ознаки СНІДу

Рухливість сперматозоїдів: норма

Отже, як було сказано раніше, спермограма проводиться з метою визначення потенційної здатності насінної рідини до запліднення яйцеклітини.

Тобто, за допомогою даного аналізу можна підтвердити або спростувати чоловічий фактор безпліддя.

Також в ході проведення аналізу рухливості сперматозоїдів можна виявити наявність патологічних процесів, які чинять негативний вплив на роботу репродуктивної системи чоловіка, знижуючи його фертильність.

 

В ході проведення дослідження, отримані дані порівнюються з референтними значеннями. Так, в 2010 році фахівцями ВООЗ норми показників спермограми були змінені. І базою для оцінки аналізу є дані, наведені в таблиці.

 

характеристика Нормативні показники
обсяг еякуляту понад 1,5 мл
колір білий, сірувато-білий
час разжіжженія від 10 хвилин до години
показники в’язкості до 20 мм
рН 7,2-8,0
Кількість сперміїв в 1 мл насінної рідини понад 15 млн.
Кількість сперміїв в еякуляті понад 39 млн.
показники рухливості прогресивна рухливість – понад 32% загальна рухливість – понад 40%
Число патологічних сперміїв кількість нормальних клітин має перевищувати позначку в 50% або ж 30% з нормальною морфологією головки
показники життєздатності понад 58%
Показники морфологічно нормальних сперміїв понад 4%

Крім цього нормою вважається присутність великої кількості лецитинових зерен, невеликої кількості слизу в насінної рідини. У ній не повинно бути амілоїдних тілець, еритроцитів.

З причини того, що на показники якості сперми впливає величезний ряд факторів, висновок про наявність того чи іншого патологічного стану повинен робити тільки кваліфікований фахівець.

Тільки лікар зможе комплексно оцінити всі показники і поставити діагноз, керуючись не тільки даними спермограми, а й рядом додаткових досліджень, які проводяться на розсуд лікаря.

 

Важливо! Самодіагностика і самолікування може призвести до негативних і навіть до незворотних наслідків. Бережіть своє здоров’я!

 

Читайте далі, від чого залежить рухливість сперміїв?

Що впливає на рухливість сперматозоїдів?

Активність чоловічих статевих клітин залежить від низки чинників, в основним з яких відносяться:

 1. Надмірне вживання алкогольних напоїв, тютюнопаління та зловживання наркотичними речовинами. Це, мабуть, вона з найпоширеніших причин розвитку астенозооспермії. Більш докладно про це захворювання ми поговоримо трохи пізніше. Такий неправильний спосіб життя поряд з поганим харчуванням призводить до зниження концентрації сперміїв до 50%. А при тривалому зловживанні шкідливими звичками відбувається порушення репродуктивної функції і, як наслідок, настає безпліддя.
 2. ЗПСШ. На якість сперми також негативно впливають і захворювання, що передаються статевим шляхом. Наприклад, при наявності хламідіозу у чоловіка його шанси на благополучне зачаття знижуються до 60%. При цьому важливо розуміти, що велика частина статевих інфекцій у чоловіків протікає без будь-якої тривожної симптоматики. Тому тільки при регулярних опитуваннях можна своєчасно визначити розвиток патологічного стану.
 3. Перегрівання. В даному випадку мова не йде про перегрів, викликаному гарячій ванні або ж частими походами в сауну. І якщо багато лікарів запевняють, що навіть і це може привести до погіршення якості сперми, то дана думка була спростована фахівцями їх медцентру р Портланда, штату Орегона. Правда, тут один відступ: порушення в спермі можуть відбутися, тільки якщо дуже часто ходити в сауну, перебувати там довго або ж приймати підлягає гарячі ванни. А в усьому іншому лікарі не рекомендують чоловікам під час роботи з ноутбуком не ставити його на коліна, носити тісне, сковує рух білизна. Також негативно впливають на активність сперматозоїдів і професії, пов’язані з тривалим перегрівом, наприклад, металургійне виробництво. Крім цього, тривале перебування в сидячому положенні, особливо,мова йде про водіїв-експедиторів, також може привести до перегріву мошонки і, відповідно, до зниження активності сперміїв.
 4. Надлишкова маса тіла. До сьогоднішнього дня єдиної точки зору, стосовно впливу надмірної ваги на якість насінної рідини, немає. Але деякий час тому фахівцями Університету Абердіна були проведені дослідження, в результаті яких була зафіксована наступна залежність: при високому індексі маси тіла у чоловіків в спермі присутні більше аномальних сперміїв. При цьому будь-яких відхилень у плані активності і концентрації сперматозоїдів в разі надмірної ваги не спостерігається.
 5. Вживання анаболічних стероїдів, антибіотиків і протибактерійних препаратів. Такі засоби чинять негативний вплив на чоловічі статеві клітини. Тому їх прийом повинен проводитися суто під контролем лікаря і тільки за призначенням.
 6. Наявність травм. Є ряд фізичних навантажень, які пригнічують активність сперміїв. Так, наприклад, їзда на гірському велосипеді призводить до отримання дрібних травм яєчок, що призводить до зниження активності сперматозоїдів.
 7. Надмірні фізичні навантаження. При активних фізичних тренуваннях в крові спостерігається зниження рівня чоловічого статевого гормону тестостерону.
 8. Захворювання. Існує ряд захворювань, що роблять негативний вплив на активність сперміїв: простить, краснуха, свинка, цукровий діабет, вірусні форми гепатиту. Також негативно позначається порушення прохідності сім’явивідних проток і захворювання імунної системи.

Низька рухливість сперматозоїдів

Малорухливі сперматозоїди виявляються у 40% чоловіків. Таке явище може статися через різних факторів, про які ми говорили раніше. У медицині низька рухливість сперміїв називається астенозооспермією.

При цьому такий патологічний стан не супроводжується якими-небудь симптомами. Єдиним показником того, що у чоловіків є проблеми з якістю сперми, є проблема із зачаттям протягом тривалого часу.

 

Тому його можна виявити тільки в процесі медичного обстеження. І щоб уникнути безпліддя, дуже важлива своєчасна діагностика.

 

Під астенозооспермією мається на увазі патологічний стан, при якому в спермі присутні більше 50% сперміїв з низькою рухливістю. Захворювання проходить у 3 етапи і щоб визначити ступінь розвитку хвороби, необхідно пройти спермограмму. Аналіз при цьому вимагає певної підготовки, яка полягає в наступному:

 • сексуальна помірність на 3-4 дні до здачі аналізу – при недотриманні статевого спокою спермограма буде малоінформативною;
 • виключення факторів температурного впливу на яєчка і мошонку;
 • тимчасова відмова від гелів для миття з антибактеріальними компонентами.

При першого ступеня астенозооспермії спостерігається загибель половини всіх статевих клітин. Якщо з решти 50% більша частина – це малорухливі спермії, то стан пацієнта потребує медичної коригуванню. Для 2-й і 3-й ступеня захворювання характерна загибель 70% сперматозоїдів.

Читайте далі, як підвищити активність сперматозоїдів?

Як збільшити рухливість сперматозоїдів?

Як лікувати малорухливість сперматозоїдів, порадить фахівець. Тільки лікар на підставі отриманих даних обстеження і, при необхідності, додаткових аналізів, може призначити відповідне лікування в тій чи іншій мірі розвитку астенозооспермії.

Нерухомі сперматозоїди можна вилікувати, вдавшись до оному з наступних методів:

 • медикаментозна терапія;
 • прийом вітамінів;
 • нормалізація раціону харчування.

Ліки для рухливості сперматозоїдів

Медикаментозна терапія показана як при виявленні неактивних сперматозоїдів в спермі чоловіка, так і при наявності запальних, інфекційних захворювань, а також в разі гормонального дисбалансу.

Для підвищення активності сперміїв можуть бути призначені наступні негормональні препарати:

 • Спермактін;
 • СпермАктів;
 • Меногон;
 • Спеман.

Серед гормональних препаратів особливо популярні такі як: Хумегон, Андриол і Клостігбегіт.

Поряд з медикаментозним лікуванням в медичній практиці неможливість природного зачаття у чоловіків може усуватися шляхом хірургічного втручання. В основному, мова йде про такі станах як:

 • пахово-мошоночная грижа;
 • асиметрія мошонки;
 • варикоцеле.

Вітаміни для рухливості сперматозоїдів

Вважається, що однією з причин зниження активності сперміїв є нестача вітамінів С, А і Е.

Так, вітамін Е робить позитивний вплив на функціональність статевих органів чоловіки, аскорбінова кислота – на активність сперміїв, а вітамін А підвищує якість сперми і благотворно впливає на рухливість чоловічих статевих клітин.

Тому з метою підвищення чоловічої фертильності лікарі настійно рекомендують вводити в свій раціон продукти, багаті цими речовинами:

 • м’ясо;
 • чорна смородина, полуниця;
 • зелень – шпинат, зелений салат, брокколі, петрушка, кріп;
 • шипшина;
 • картопля, морква, спаржа, томати, червоний перець;
 • горіхи;
 • рослинні масла – переважно оливкове;
 • вершкове масло;
 • курага;
 • вівсяна каша, зернові;
 • печінка – особливо яловича.

Харчування для збільшення активності сперматозоїдів

Одним з факторів, що впливає на низьку рухливість сперматозоїдів, є неправильне харчування. З метою підвищення активності статевих клітин в спермі чоловіка рекомендується переглянути свій раціон, включаючи в нього більш корисні для роботи репродуктивної системи продукти харчування.

Обов’язковою складовою збалансованого харчування чоловіки є продукти, в яких присутні жирні омега-з кислоти – риба, горіхи, сьомга, креветки, краби, м’ясо курчати і т.п. Також корисними будуть морепродукти, яйця і м’ясо індички: в них багато цинку.

 

Якісні показники спермі погіршуються при дефіциті фолієвої кислоти. Недолік цього вітаміну можна заповнити, вводячи в раціон такі продукти як, зелені овочі, авокадо, бобові, зелений перець, яблука, огірки.

 

Також варто пам’ятати і те, що шкідливі звички, такі як тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв, чинять негативний вплив на роботу репродуктивної системи чоловіка.

підсумок

На завершення цієї публікації хотілося б сказати наступне: від швидкості руху сперматозоїдів залежить, чи зможе чоловік природним шляхом зачати дитину чи ні. Показники активності чоловічих статевих клітин можна визначити, зробивши спеціальне обстеження – спермограмму.

При виявленні будь-яких відхилень від норми, лікар, і тільки лікар, може призначити коригуючий лікування з метою поліпшення якості сперми.

Крім цього, існує ряд факторів, які негативно впливають на вироблення здорових сперматозоїдів, тому, виключивши їх, можна уникнути деяких негативних наслідків для репродуктивної системи.

 

Також варто сказати, що на якість сперми впливає харчування і, підібравши збалансований режим, можна стимулювати в організмі вироблення активних сперміїв.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *